Czerwiec 2019

Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT
Belmonte, Portugalia - 29.06-06.07.2019

W dniach 29.06 – 06.07.2019r. odbył się międzynarodowy Zlot Kolarski UECT. Był to już 15-ty rajd tego stowarzyszenia. Wcześniej odbywały się rajdy AIT. W tym roku organizatorem była Portugalia.
Meta rajdu znajdowała się w Belmonte we wschodniej części Portugalii. Belmonte, to mała ale ciekawa miejscowość licząca niecałe 7tys. mieszkańców, położona na szczycie góry nad niewielką rzeką Zezere. Uczestnicy byli rozlokowani na kilku kempingach. Nasz był pięknie położony nad rzeką, w której można było zażywać kąpieli.
Trasy rajdu liczyły od 40-tu do ponad 100 – tu kilometrów w terenie zdecydowanie górzystym. Jednak trudy jazdy i upałów rekompensowały wspaniałe widoki i ciekawe miejscowości – tzw. wioski historyczne zabudowane starymi domami z kamienia.

więcej

Trasy zlotu były bardzo dobrze oznakowane. Do dyspozycji uczestników była również aplikacja na telefon.

Podczas zlotu odwiedziliśmy również Lizbonę, po której oprowadzała nas Polka mieszkająca w Lizbonie.

W rajdzie wzięło udział 1198 osób z 12 krajów:

Francja – 1011; Polska – 82; Ukraina – 44; Portugalia – 18; Belgia – 15; Anglia – 10; Hiszpania – 6; Australia – 4; Kanada – 3; Austria – 2; Szwajcaria – 2; Bułgaria – 1.

Klub nasz reprezentowało sześć osób. Na metę dojechaliśmy autokarem zorganizowanym przez Klub „Gronie” w Tychach. W drodze dojazdowej na i powrotnej, mieliśmy okazję zwiedzić Strassburg z Parlamentem Europejskim, Andorę, Barcelonę i Weronę.
Wracając jeszcze do Belmonte, Ciekawostką jest to, że mieszka tam społeczność marranos - tzw. Żydzi Belmonte. Są to potomkowie Żydów, którzy zostali zmuszeni do przejścia na chrześcijaństwo. Oficjalnie powrócili do judaizmu w 1970 roku, następnie w roku 1996 otworzyli synagogę.
Z Belmonte pochodził też Pedro Álvares Cabral , żeglarz, który odkrył ziemię Vera Cruz , znaną obecnie jako Brazylia . W kościele Santa Maria znajduje się kultowa figura Nossa Senhora da Esperança (Matki Bożej Nadziei), którą Cabral zabrał ze sobą w podróż.

Relacja wraz ze zdjęciami: Małgorzata Radomska

Święto Roweru BTKK CATENA
Brynek - 30.06.2019

Na zaproszenie Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego w dniu 30.06.2019r. członkowie naszego klubu uczestniczyli w Brynku w Rajdzie Święto Roweru, organizowanym przez kolegów z Bytomia. Impreza, której metę organizatorzy przygotowali na terenie leśnego placu zabaw w Nadleśnictwa Brynek zgromadziła przeszło 50 kolarzy w tym 11 reprezentantów naszego klubu. W imprezie ponadto uczestniczyli członkowie klubów: WANDRUS z Żor, WAGABUNDA z Katowic, JUTRZENKI z Tarnowskich Gór , Klubu M2 z Myszkowa i GRONIE z Tychów oraz innych stowarzyszeń z Bytomia, Tarnowskich Gór i Orzecha. Na mecie rajdu przeprowadzono 3 konkursy: Konkurs żółwiej jazdy, konkurs „łapania kijka” oraz konkurs rzutu oponą. Faworytami w tych konkursach okazali się reprezentanci naszego klubu: kol Jarosław Szerszeń który w konkursie łapania kijka zajął I miejsce, a w konkursach żółwiej jazdy i rzutu oponą dwa drugie miejsca. Kolega Bogusław Iwaniuk w konkursie rzutu oponą zajął III miejsce. Nagrodą zespołową dla najliczniejszej drużyny był puchar rajdu, którego zdobywcą okazała się reprezentacja naszego klubu.

Relacja wraz z zdjęciami: Adam Czerniawski

59. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników
Turystyki Kolarskiej PTTK
Nysa - 15-22.06.2019

W dniach 16-22 czerwca w Nysie odbył się 59 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej. Zlot zorganizowany został przez tamtejszy Oddział PTTK „TRYTON”. Komandorem imprezy był kol. Michał Raczyński. Wzięło w nim udział 509 osób w tym liczna 31 osobowa reprezentacja naszego klubu. Uroczyste otwarcie zlotu miało miejsce 16 czerwca na terenie hali sportowej Nysa. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji w tym 6 wycieczek rowerowych w trzech wariantach w każdym dniu zlotu, wycieczki piesze po mieście i fortyfikacjach Twierdzy Nysa i dwie wycieczki autokarowe do Opola i na Górę św. Anny oraz do czeskiej miejscowości uzdrowiskowej Karlova Studanka i na Pradziada. Wycieczki rowerowe przebiegały po trasach, których pokonanie pozwoliło na uzyskanie świadectwa przebycia nyskiego odcinka szlaku pielgrzymkowego Drogi św. Jakuba i zdobycie Regionalnej Kolarskiej Odznaki Turystycznej „Szlakiem Czarownic” po Czesko-Polskim pograniczu. Trasa wycieczki rowerowej w dniu 19 czerwca prowadziła do Łambinowic i Korfantowa. W trakcie wycieczki poznano historię łambinowickich stalagów i zwiedzono Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Należy podkreślić ogromną gościnność lokalnych władz samorządowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków OSP, którzy na trasach zlotowych przygotowali poczęstunki dla grup rowerzystów. Przez cały czas trwania zlotu pracowały komisje weryfikacyjne odznak KOT, KOP, Odznaki Krajoznawczej Miejskiego Szlaku Turystycznego w Nysie i Twierdzy Nysa. Uroczyste zakończenie 59 Ogólnopolskiego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej miało miejsce w piątek 21 czerwca 2019r. na terenie Fortu II w Nysie. Podczas tej uroczystości wręczono puchary i dyplomy przedstawicielom zwycięskich klubów Ogólnopolskiego konkursu na najlepiej pracującą komisję oddziałową, klub i sekcję turystyki kolarskiej w 2018r.

więcej

Puchar i dyplom za zdobycie II miejsca w tym konkursie został wręczony naszemu klubowi. Nagrody wręczono również zwycięzcom zlotowych konkursów: kolarskiego toru przeszkód, konkursu krajoznawczego i konkursu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wysiłek blisko 60 organizatorów zlotu z Oddziału PTTK w Nysie zasługuje na najwyższe uznanie. Zlot należy uznać za bardzo udany, pomimo konieczności zakwaterowania uczestników w kilku miejscach oddalonych od biura zlotu w znacznej odległości, co stanowiło przeszkodę w integracji członków poszczególnych klubów.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel

27. Rajd Kolarski "Święto Roweru"
Dzierżno - 09.06.2019

W dniu 09 czerwca Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy zorganizował kolejny już 27. Rajd „Święto Roweru” z metą na terenie Ośrodka „Energetyk” nad jez. Dzierżno. Na metę przyjechało ok. 90 osób, niestety nie wszyscy zarejestrowali się w biurze zlotu.
Turyści przybywali indywidualnie oraz zorganizowanymi grupami z gliwickiego Rynku prowadzeni przez klubowych przodowników turystyki kolarskiej. Odrębnie dotarła drużyna szkolna z SP 14 z Gliwic Sośnicy. Mieliśmy też gości z Bytomia, Zabrza, Mikołowa, Tarnowskich Gór.
Na mecie zostały przeprowadzone trzy konkursy sprawnościowe : „rzut piłeczkami do kosza”, „dart” oraz „rzut oponami i kółkami na kijek” – w kategoriach młodzież i dorośli.

więcej

Zwycięzcy konkursów do miejsca trzeciego otrzymali nagrody oraz inni drobne upominki .Wszyscy uczestnicy otrzymali plakietki rajdowe i mapki tras rowerowych.
Najliczniejsza drużyna - Szkoła Podstawowa nr 14 z Gliwic – Sośnicy otrzymała puchar.
Rajd dofinansowało Miasto Gliwice oraz wsparło nagrodami rzeczowymi Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Do organizacji imprezy przyczynił się również Ośrodek „Energetyk”.
Bardzo dziękujemy lokalnej telewizji „IMPERIUM”, której sympatyczni redaktorzy gościli na naszej imprezie. Reportaż z trasy, mety oraz wywiady na mecie rajdu z organizatorami – będzie przez Telewizję IMPERIUM wyświetlony w krótkim czasie.

Wszystkim za pomoc serdecznie dziękujemy.

Relacja: Małgorzata Radomska
Zdjęcia: Krzysztof Bobis

Rowerem na Szlaku Pomników Historii
Ozimek - 08.06.2019

Kolejna rowerowa wycieczka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w ramach cyklu Rowerem na Szlaku Pomników Historii poprowadzona przez kolegę Krzysztofa Kotuła odbyła się w sobotę 8 czerwca 2019r., a jej celem był żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku.
Ze względu na znaczne oddalenie Ozimka od Gliwic nasza 8-osobowa, turystyczna grupa postanowiła skorzystać z transportu kolejowego na trasie Gliwice - Tarnów Opolski. Wyruszając z dworca kolejowego w Tarnowie Opolskim obraliśmy kurs na Raszową, Daniec by po około 17km zameldować się na zabytkowym moście przy Hucie "Mała Panew".

więcej

Wybudowany w 1827 roku most jest najstarszym żelaznym mostem wiszącym w Europie kontynentalnej . Do budowy tej konstrukcji zużyto prawie 60 ton odlewów żeliwnych oraz 14 ton stali. Most ten do roku 1938 służył do ogólnej komunikacji na trasie Ozimek - Zawadzkie, a następnie do roku 2010 był użytkowany do wewnętrznego ruchu pieszego na terenie Huty "Mała Panew". W roku 2009 most przeszedł gruntowną renowację, został rozebrany na części, odnowiony a w newralgicznych miejscach wzmocniony. Po ponownym złożeniu stał się atrakcją turystyczną Ozimka, a w 2017 roku został wpisany na Listę Pomników Historii.
Po realizacji naszego głównego celu wycieczki czyli dokumentacji fotograficznej dla faktu odwiedzenia obiektu zabytkowego z Listy Pomników Historii udaliśmy się rowerami w drogę powrotną do Gliwic. Jadąc przez Krasiejów z krótką pauzą przy JuraParku w Krasiejowie zmierzaliśmy pięknymi krajobrazowo terenami doliny rzeczki Jemielnicy w kierunku miejscowości o tej samej nazwie. Po posiłku w restauracji "Eka - An der Ecke" w Jemielnicy o swym rodowodzie sięgającym drugiej połowy XIX wieku ruszyliśmy już dobrze nam znaną trasą przez Centawę, Błotnicę Strzelecką, Kotulin, Proboszczowice, Poniszowice, tereny okalające jezioro Pławniowickie do Taciszowa i dalej do Gliwic. Suma "rowerowych" kilometrów naszej wycieczki zbliżyła się do 100km.
Błotnica Strzelecka, a właściwie pałac rodziny Possadowskich skłonił nas do małej przerwy w wycieczce by odwiedzić obiekt zabytkowy należący do kanonu Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej "100-lecie Powstań Śląskich". W trakcie III Powstania Śląskiego w dniach 6-25 czerwca 1921r. w pałacu toczyły się negocjacje dowództwa powstańczego z aliantami w sprawie likwidacji powstania.

Relacja: Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: Witold Czempiel

Rowerem na Szlaku Pomników Historii
Tarnowskie Góry - 02.06.2019

Rowerem na Szlaku Pomników Historii to tegoroczna edycja cyklu wycieczek rowerowych Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy związanych z realizacją zadania doraźnego w konkursie na najlepiej pracującą oddziałową komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej PTTK. W niedzielę 2 czerwca 2019r. kolega Krzysztof Kotuła zorganizował wycieczkę której celem było odwiedzenie obiektów z listy Pomników Historii w najbliższej okolicy. Pomniki Historii to obiekty, które często o swym wielowiekowym rodowodzie, są niemymi świadkami tworzenia się obecnego kształtu Polski.
Pierwszym obiektem odwiedzonym tego dnia była nasza Gliwicka Radiostacja, której maszt nadajnika z impregnowanego drzewa modrzewiowego pięknie się prezentował w czerwcowym słońcu.

więcej

Konstrukcja masztu o wysokości 111 metrów zbudowana w latach 1934-36 ma status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie.
Po wykonaniu pamiątkowej fotografii na tle wieży nadajnika, wyruszyliśmy 12-osobową grupą na północ w kierunku Tarnowskich Gór, gdzie celem była Zabytkowa Kopalnia Srebra, obiekt również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowa kopalnia ze swą podziemną trasą turystyczną jest częścią działającej od połowy XVIII w. do 1911 roku Królewskiej Kopalni Fryderyk (niem. Königliche Friedrichsgrube). Obecnie w skład zabytkowego kompleksu UNESCO wchodzą również inne obiekty będące pozostałościami działalności górniczej prowadzonej tutaj przed wiekami.
Następnie odwiedziliśmy miejsce należące do kompleksu zabytkowej kopalni, Sztolnię Czarnego Pstrąga, znajdującą się terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Park w Reptach i Dolina Dramy". Wspomniana sztolnia jest udostępnionym do zwiedzania (podziemna trasa turystyczna na łodziach) fragmentem największej sztolni odwadniającej wyrobiska Królewskiej Kopalni Fryderyk.
Kolejnym miejscem, gdzie chwilę odpoczęliśmy i podziwialiśmy efekty ciężkiej pracy górniczej sprzed wieków, była tzw. Brama Gwarków. Nazwano tak portal wypływu Sztolni Głębokiej „Fryderyk”, której wody zasilają pobliską rzeczką Dramę. Miejsce to obecnie zostało poddane intensywnym zabiegom renowacji i zabezpieczeniu przed dalszymi zniszczeniami dokonywanymi przez naturę.
W tym miejscu nasz turystyczny program wycieczki Rowerem na Szlaku Pomników Historii uległ zakończeniu i pozostało nam jeszcze powrócić do Gliwic. Nasza wycieczka wyniosła około 65 km.

Relacja wraz ze zdjęciami: Krzysztof Kotuła

20. Rajd Rowerowy Powiatu Mikołowskiego
Borowa Wieś - 01.06.2019

Na zaproszenie Komisji Turystyki Kolarskiej przy O/PTTK w Mikołowie w sobotę 01.06.2019r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował wspólny wyjazd na 20. Rajd Powiatu Mikołowskiego z metą zlokalizowaną w Mikołowie – Borowej Wisi na terenie lodziarni „Sonia”. Z gliwickiego rynku wyruszyła 9-cio osobowa grupa rowerzystów prowadzona przez kol. Krzysztofa Bobisa. Po dotarciu na metę i opłaceniu symbolicznego wpisowego organizator zapewnił: pamiątkową naklejkę rajdową, potwierdzenie udziału okolicznościową pieczątką, możliwość udziału w konkursach oraz puchar dla najliczniejszej grupy rowerowej. Można było skorzystać z usług lodziarni „Sonia”, której lody mają już swoją historię…. a wszystko zaczęło się w 1957 roku kiedy to ojciec obecnej właścicielki lodziarni Józef Nawrat, rozpoczął produkcję i sprzedaż swoich pierwszych lodów.

więcej

Na początku były to lody gałkowe sprzedawane w waflu. Z czasem oferta poszerzona została o lody na patyku. Najpierw były to okrągłe lody o nazwie PINGWIN, a później prostokątne BAMBI. Lody sprzedawane były na terenie osiedli pobliskich miast, były one też nieodłącznym elementem wszystkich okolicznych odpustów i festynów. Do dzisiejszego dnia receptura nie uległa zmianie. Miejsce godne polecenia na odpoczynek w utworzonym przy lodziarni parku. W rajdzie wzięło udział ponad 100 osób w tym 17 członków i sympatyków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach. Dziękując organizatorom za miłe spędzenie sobotniego przedpołudnia życzymy kolejnych udanych imprez.

Relacja wraz z zdjęciami: Krzysztof Bobis