Raport z przebiegu konkursu na najaktywniejszego turystę kolarza - maj 2019

Klubowy konkurs na najaktywniejszego turystę kolarza w sezonie trwa. Obecnie obowiązujące regulacje nakłaniają chętnych do uczestnictwa w klubowym współzawodnictwie do przesyłania kol. Pawłowi Szypowi systematycznych raportów z rowerowych wycieczek. Aktualna klasyfikacja w poszczególnych miesiącach będzie publikowana na naszej klubowej stronie internetowej.

Klasyfikacja na koniec maja 2019:

kobiety

  • Danuta Szyp 110 pkt.

mężczyźni

  • Paweł Szyp 310 pkt.

  • Adam Czerniawski 140 pkt.

Pielgrzymka Rowerowa do MB Piekarskiej - 26.05.2019

Ostania niedziela maja to dzień w którym odbywa się tradycyjna śląska pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do MB Piekarskiej. Klubowy przodownik turystyki kolarskiej - kol. Krzysztof Kotuła - przygotował trasę i poprowadził 9-osobową grupę gliwickich rowerzystów do Piekar Śląskich. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w uroczystej mszy św. na zboczach kalwarii piekarskiej, gdzie liczba osób przybyłych na rowerach z różnych zakątków aglomeracji śląskiej stanowiła znaczącą, wyróżniającą się grupę.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych grupa udała się w kierunku Kopca Wyzwolenia na zachodnich krańcach Piekar Śląskich, by w roku 100-lecia Powstań Śląskich swoimi odwiedzinami oddać hołd powstańcom walczącym o przyłączenie ziem Górnego Śląska do Polski. Ten najwyższy punkt na mapie miasta i okolicy pozwolił nam na spojrzenie na tereny Piekar Śląskich i przyległych śląskich miast z innej perspektywy.

więcej

Kierując się w stronę Gliwic grupa postanowiła odwiedzić kolejne miejsce upamiętniające w dużej mierze walki Śląskich Powstańców, mianowicie dworzec kolejowy w Radzionkowie, w którym obecnie mieści się "Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku". Ten obiekt jak i wcześniej odwiedzony Kopiec Wyzwolenia należy do kanonu obiektów Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „100–lecie Powstań Śląskich” ustanowionej z inicjatywy naszego klubu.
Następnie nasza klubowa wycieczka zmierzając obrzeżami Bytomia i Zabrza dotarła do miejsca rozpoczęcia wycieczki w Gliwicach.

Relacja: Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: Witold Czempiel i Bogusław Iwaniuk

III Rajd Kolarski im. Tadeusza Margicioka
Rybnik Stodoły - 25.05.2019

W sobotę 25.05.2019r. 21 członków i sympatyków TKK PTTK im. Władysława Huzy wzięło udział w III Rajdzie Kolarskim im. Tadeusza Margicioka, zorganizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej PTTK w Rybniku. Meta rajdu mieściła się w przystani kajakowo-rowerowej „Aktywni” w Rybniku – Stodołach. Na miejscu zorganizowane zostały konkursy sprawnościowe takie jak rzut małymi przedmiotami do celu, gra w bule i koło fortuny. Nasi przedstawiciele chętnie brali udział w przygotowanych przez organizatora grach i zabawach sportowych, dzięki czemu piątka naszych klubowiczów zajęła czołowe miejsca. Organizatorzy zapewnili również możliwość skorzystania z usług małego baru, w którym uczestnicy mogli zakupić napoje i kiełbaski z grilla.
O godzinie 14:00 nastąpiło rozdanie nagród i zakończenie sympatycznej imprezy. Piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam mile spędzić sobotę na świeżym powietrzu wśród przyjaciół.

Relacja wraz ze zdjęciami - Elżbieta Falska

IX Poznańska Wiosna z Koziołkami - Poznań
17-19.05.2019

W dniach 17-19.05.2019r. z inicjatywy klubowego kolegi Juliana Rzewódzkiego odbyła się 9-osobowa wycieczka do Poznania, której celem był udział w Zlocie „IX Poznańska Wiosna z Koziołkami”, cyklicznie organizowanego przez Klub Turystyki Rowerowej „Sigma”. Miejsce zlotu okazało się dla nas atrakcyjne zarówno ze względu na towarzyskie spotkanie z rowerowymi kolegami, ale też z racji niezwykłej atrakcyjności stolicy Wielkopolski pod względem obiektów turystycznych. W pierwszym dniu po przyjeździe transportem samochodowym do Poznania i rozładunku naszych rowerów ruszyliśmy na spotkanie z pomnikami historii, obiektami krajoznawczymi z Kanonu Krajoznawczego i innymi zabytkami oraz atrakcjami w obrębie Starego Miasta, Ostrowa Tumskiego, Cytadeli czy Jeziora Maltańskiego. Pod wieczór udaliśmy się na bazę Zlotu, gdzie zostaliśmy miło przywitani przez poznańskich kolegów i poczęstowani regionalnym przysmakiem tj. pyrami z gzikiem (ziemniaki z twarożkiem).

więcej

W dniu następnym wspólnie z uczestnikami Zlotu odbyliśmy wycieczkę po Poznaniu podczas której odwiedziliśmy bazę PKP CARGO S.A. Grupa PKP CARGO to największy w Polsce i przodujący w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych oferujący zintegrowane łańcuchy logistyczne obejmujące różne rodzaje transportu. Kolejną atrakcją jaką przygotowali organizatorzy była wizyta w zajezdni tramwajowej na Franowie (pot. zajezdnia Franowo) – największej i najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych zajezdni w Europie. Została ona wybudowana przy wsparciu Funduszu Spójności Unii Europejskiej, inwestycja pochłonęła ponad 302 912 450,60 mln zł. Teren zajezdni obejmuje 17 ha, dojazd do zajezdni zapewnia tunel tramwajowy na Franowo. Jest to pierwsza zajezdnia w Polsce w której do zarządzania pracą i ruchem wykorzystuje się system DMS (Depot Management System) dostarczony przez niemiecki koncern PSI.
Odwiedziliśmy też Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej zlokalizowany w okazałym Parku Rataje z świetnymi ścieżkami rowerowymi i zadbaną zielenią. Dodatkowo nasza grupa odwiedziła Palmiarnię Poznańska – dydaktyczno-wystawowa placówkę botaniczną znajdującą się w poznańskim Parku Wilsona, której to początki powstania związane są z rokiem 1911. Po powrocie do bazy Zlotu odbyło się zlotowe ognisko, konkursy, rozdanie nagród i miłe towarzyskie rozmowy braci rowerowej.
W ostatni dzień Zlotu w godzinach dopołudniowych odbyliśmy wycieczkę szlakiem pomników historii w zlokalizowanych w okolicznych miejscowościach tj. Kórniku, Koszutach i Rogalinie. Udział w wycieczce wzięli: Bożena i Krzysztof Bobis, Leszek Burdon, Elżbieta Falska, Bogusław Iwaniuk, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Wojciech Miotła oraz Julian Rzewódzki.

Relacja - Julian Rzewódzki

XII Rajd Rowerowy "O Zielony Liść Kasztanowca"
Rachowice - 18.05.2019

W dniu 18 maja 2018r. odbył się kolejny, XII Rajd Rowerowy "O Zielony Liść Kasztanowca" organizowany przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy wraz z Polskim Klubem Ekologicznym w Gliwicach oraz Nadleśnictwem Rudziniec. Rajd został objęty honorowym patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec. Celem rajdu był przejazd rowerzystów przez aleje kasztanowców w Kozłowie, Łanach Wielkich i Rachowicach oraz zwrócenie uwagi turystów na zagrożenia dla tych drzew ze strony szkodników i pasożytów.
Z gliwickiego Rynku w kierunku mety rajdu w Rachowicach wyruszyła grupa 44 cyklistów, którą podzieloną na grupy poprowadzili przodownicy Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy.

więcej

Podczas postoju na trasie przejazdu w alei kasztanowców w Łanach Wielkich, pani z PKE w Gliwicach zapoznawała kolejne grupy uczestników rajdu z różnymi aspektami ochrony środowiska w naszym powiecie, a w szczególności z ochroną kasztanowców przed szkodnikiem, szrotówką kasztanowcowiaczkiem.
Po przybyciu na metę rajdu, przygotowaną przez członków klubu, uczestników powitali: Leśniczy z Kozłowa reprezentujacy Nadleśnictwo Rudziniec oraz organizatorzy Ewa Hajduk Prezes PKE w Gliwicach i Jarosław Szerszeń z Klubu im. Wł. Huzy. Następnie rowerzyści przystąpili do pieczenia na ognisku kiełbasek i wzięli udział w konkursach sprawnościowych oraz quizie o tematyce ekologiczno-leśnej. Konkursy sprawnościowe były prowadzone: rzut gumiakiem (stara zabawa górnicza) oraz skoki w workach (pomysł zapożyczony z książki "Ania z zielonego wzgórza"). Zakończenie rajdu odbyło się około godziny 13-tej. Rajd zakończyły panie: Zdzisława Mrózek - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Halina Stolarczyk z PKE oraz Jarosław Szerszeń z TKK im. Wł. Huzy. Bardzo wysoko oceniono rajd, podkreślając miłą atmosferę, wspaniałą zabawę uczestników oraz walory dydaktyczne rajdu i następnie przystąpiono do wręczania nagród zwycięzcom w poszczególnych konkursach. Nagrody były wręczane w kategorii dorosłych dla 3-ch pierwszych osób, a w kategorii młodzieży dla pierwszych 8-miu osób. Wyróżniono też nagrodą najmłodszą uczestniczkę rajdu. Fundatorami nagród byli: Nadleśnictwo Rudziniec, Polski Klub Ekologiczny w Gliwicach, sklep rowerowy Bike Atelier z Gliwic, TKK PTTK im. Wł. Huzy w Gliwicach oraz firma "Gratisownia" z Pilchowic. Bardzo miłym akcentem w czasie trwania rajdu oraz po jego zakończeniu było obdarowywanie najmłodszych uczestników rajdu przez przedstawiciela Nadleśnictwa Rudziniec książkami dydaktycznymi o tematyce leśnej, ponadto na mecie były rozdawane nieodpłatnie odblaski rowerowe ufundowane przez sklep Bike Atelier w Gliwicach.
Ogółem na metę rajdu przybyło ponad 100 osób, w tym 44 z gliwickiego Rynku, pozostali uczestnicy w tym: cykliści z PTTK Ramża, Wandrusa Żory, Katowic, Zabrza, Bytomia, Rybnika, Rudy Śląskiej dojechali na metę rajdu w szkółce leśnej w Rachowicach własnymi trasami. Organizatorzy rajdu pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które czynnie pomogły w pracach związanych z organizacją i przeprowadzeniem XII Rajdu Rowerowego "O Zielony Liść Kasztanowca". Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec za objęcie patronatem honorowym organizowane przedsięwzięcie ,Panu Leśniczemu Leśnictwa Kozłów Rudziniec, który na mecie wspaniale opowiadał młodzieży o życiu lasu, paniom z PKE Gliwice oraz zawsze gotowym do pomocy i pracy koleżankom i kolegom z naszego klubu. Należy dodać że przez cały czas trwania rajdu towarzyszyła nam ekipa telewizyjna z TV "IMPERIUM" za co serdecznie dziękujemy.

Relacja wraz ze zdjęciami - Jarosław Szerszeń

XIV Pielgrzymka Rowerowa - Góra Świętej Anny
11.05.2019

W dniu 11 maja 2019r. odbyła się XIV Pielgrzymka Rowerowa na Górę św. Anny Diecezji Opolskiej w której uczestniczyli członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy. Jej głównym organizatorem była redakcja Radia DOXA w Opolu. Do udziału w tej pielgrzymce zaprosił nas pracownik redakcji radia, w trakcie spotkania grupy uczestników naszej wycieczki klubowej do Katowic 1 maja br. Przesłał on plakat informujący o pielgrzymce, który został umieszczony na stronie internetowej klubu. W odpowiedzi na to zaproszenie 13 członków klubu oraz nasz sympatyk kol. Krzysztof uczestniczyło w XIV Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Górę św. Anny. Większość naszej grupy dotarła tam na rowerach pokonując w tym dniu trasę przekraczającą 100 km. 5 osób na Opolszczyznę dojechało samochodem i pociągiem.

więcej

Wszyscy spotkali się przed Pomnikiem Czynu Powstańczego by wykonać fotografię klubową na tle tego obiektu dla udokumentowania realizacji tegorocznego, zadania specjalnego KTKol. ZG PTTK. Podobne fotografie wykonano w Geoparku Krajowym Góra św. Anny i w rejonie Domu Pielgrzyma tamtejszego sanktuarium św. Anny. O godzinie 13:00 na terenie przylegającym do Groty Lurdzkiej została odprawiona przez ks. prof. Erwina Mateję msza św. w intencji pielgrzymów. Następnie pielgrzymów zaproszono w rejon Domu Pielgrzyma gdzie organizator pielgrzymki - Diecezjalne Radio DOXA z Opola przygotował specjalne atrakcje w tym pokaz sprawności w trialu rowerowym, w wykonaniu Jonasza Pakulskiego i konkurs z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz quiz w trakcie którego należało odgadnąć rok produkcji prezentowanego roweru Huragan z ZZR w Bydgoszczy, na którym ks. E. Mateja przed 40 laty odbył między innymi wyprawę rowerową do Rzymu. Zwycięzcą tego quizu okazała się nasza reprezentantka kol. Elżbieta Falska, która w pierwszym konkursie wykazała się doskonałą znajomością prawa o ruchu drogowym zajmując drugie miejsce. W pielgrzymce brało udział około 1,5 tysiąca rowerzystów. Po południu członkowie naszego klubu wyruszyli w drogę powrotną w kierunku Gliwic.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Adam Czerniawski oraz Elżbieta Falska

Rekonesans na Żelaznym Szlaku Rowerowym - 01.05.2019

W pierwszy dzień majowego długiego weekendu dwaj nasi klubowicze Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński wybrali się na rekonesans po Żelaznym Szlaku Rowerowym, dla przypomnienia, Żelazny Szlak Rowerowy to okrężny szlak rowerowy na polsko-czeskim pograniczu o długości 43,1 km. Jest to projekt stosunkowo nowy, gdzie I etap zrealizowano na jesieni 2018r. Szlak tworzy pętlę (25,5km po polskiej stronie i 17,6km po czeskiej) przebiegającą po stronie polskiej przez Gołkowice, Godów, Jastrzębie-Zdrój (Szotkowice, Moszczenicę i Ruptawę) i Zebrzydowice oraz po stronie czeskiej Karwinę, Piotrowice koło Karwiny i Zawadę. Pomiędzy Godowem a Jastrzębiem-Zdrojem na odcinku 3,3 km trasa biegnie starotorzem linii kolejowej nr 159, a pomiędzy Jastrzębiem-Zdrojem a Zebrzydowicami na odcinku 3 km starotorzem linii kolejowej nr 170. Na części trasy biegnącej po dawnym torowisku znajduje się 5 punktów odpoczynkowych, w tym jeden zadaszony w Jastrzębiu-Zdroju Szotkowicach.

więcej

Polski odcinek Żelaznego Szlaku jest bardzo dobrze oznaczony. Zdecydowanie gorzej sprawa wygląda po stronie czeskiej. Do tej pory uważano, że to południowi sąsiedzi mają wzorowe znakowanie tras rowerowych. Zamiast prostych tabliczek z okrągłym logo Szlaku wyznaczających kierunek jazdy, postawiono wiele skomplikowanych znaków, z rozrysowanymi skrzyżowaniami i rondami.

Żelazny Szlak Rowerowy, mimo że jest jeszcze na początku swojej drogi ma przede wszystkim spory potencjał turystyczny, dlatego że:

  • w przeciwieństwie do wielu popularnych tras, Żelazny Szlak Rowerowy jest logiczną pętlą, także nie musimy martwić się o to, jak wrócimy do pozostawionego na starcie samochodu.

  • trasa poprowadzona jest przez dwa kraje – co samo w sobie jest atrakcją oraz towarzyszące nam bardzo ładne krajobrazy.

  • Karwina to przyjemna miejscowość warta odwiedzenia – z urokliwym rynkiem i parkami – zdrojowym i zamkowym.

  • niewielka odległość od dużych ośrodków miejskich zachęca do szybkiego wyjazdu na kilkugodzinną wycieczkę.

Jakkolwiek szlak jest w ciągłej budowie, to odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenie z odbytej wycieczki, miłym akcentem było też spotkanie kolegów z Klubu Turystyki Kolarskiej "WANDRUS" z Żor oraz naszego klubowego kolegę Wojtka.

Relacja wraz ze zdjęciami - Julian Rzewódzki

Pomniki Historii na terenie Katowic - 01.05.2019

Pierwszomajowa wycieczka Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy była skoncentrowana na odwiedzeniu Pomników Historii znajdujących się na terenie Miasta Katowice oraz udziale w mszy św. dla rowerzystów w kościele pw. śww. Cyryla i Metodego w Katowicach-Załężu. Inicjatorem tego spotkania śląskiej braci rowerowej od lat jest Klub Turystyki Kolarskiej "WAGANT" działający przy Oddziale Zakładowym PTTK - BAILDON.
Siedmioosobowa grupa rowerowych turystów prowadzona przez kolegę Krzysztofa Kotuła, wyruszyła na trasę w kierunku Katowic poprowadzoną bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu aglomeracji śląskiej oraz leśnymi duktami lasów panewnicko-ligockich. Pierwszy przystanek na trasie grupa zrobiła w okolicach Zamku w Chudowie w miejscu szczególnie znanym dla śląskich rowerzystów, gdzie do grupy dołączyła koleżanka Katarzyna.

więcej

Kolejne kilometry przemierzaliśmy przez Paniówki, Paniowy, Borową Wieś, Starą Kuźnię - dzielnica Rudy Śląskiej by ostatecznie leśnymi ostępami Katowic dojechać wprost pod kościół w dzielnicy Załęże.
Po mszy św. nasza grupa powiększona o kolejnych klubowiczów, którzy dotarli trasami indywidualnymi do Katowic, wyruszyła na drugi etap klubowej wycieczki. Przemieszczając się przez katowickie dzielnice odwiedzaliśmy obiekty, które są wpisane na ogólnopolską listę Pomników Historii. Pierwszym obiektem była dzielnica Nikiszowiec ze sławnym osiedlem robotniczych domów zbudowanych z czerwonej cegły tzw. śląskich familoków. Następnie powróciliśmy do centrum Katowic by podziwiać Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny Archikatedry Chrystusa Króla. Po zrealizowaniu programu turystycznego na terenie Katowic grupa podzieliła się na chętnych do powrotu koleją do Gliwic oraz tych którzy postanowili powrócić "na kołach" do domów. Pełna trasa rowerowa Gliwice - Katowice - Gliwice wyniosła około 90km.

Relacja: Krzysztof Kotuła
Zdjęcia: Krzysztof Bobis