Kwiecień 2019

Raport z przebiegu konkursu na najaktywniejszego turystę kolarza - kwiecień 2019

Klubowy konkurs na najaktywniejszego turystę kolarza w sezonie trwa. Obecnie obowiązujące regulacje nakłaniają chętnych do uczestnictwa w klubowym współzawodnictwie do przesyłania kol. Pawłowi Szypowi systematycznych raportów z rowerowych wycieczek. Aktualna klasyfikacja w poszczególnych miesiącach będzie publikowana na naszej klubowej stronie internetowej.

Klasyfikacja na koniec kwietnia 2019:

kobiety

  • Danuta Szyp 25 pkt.

mężczyźni

  • Paweł Szyp 195 pkt.

  • Adam Czerniawski 140 pkt.

Wycieczka rowerowa szlakiem dolnośląskich
Pomników Historii - 12-13.04.2019

12 kwietnia 2019 roku rozpoczęła się pierwsza wycieczka klubowa, której celem było odwiedzenie i sporządzenie dokumentacji fotograficznej obiektów stanowiących temat tegorocznego zadania doraźnego dla komisji, klubów i sekcji turystyki kolarskiej biorących udział w ogólnopolskim konkursie na najlepiej pracująca komisje, klub i sekcję organizowanym przez KTKol. ZG PTTK. Tegorocznym tematem są obiekty uznane za Pomniki Historii. Jednym z takich obiektów jest zespół historycznego centrum miasta Wrocławia. Do stolicy Dolnego Śląska uczestnicy dojechali pociągiem. Organizacją wycieczki po historycznym centrum miasta, opracowaniem trasy przejazdu i wykonania zdjęć zabytkowych obiektów w rejonie w miasta wskazanych w Zarządzeniu Prezydenta RP Lecha Wałęsy z dnia 8 września 1994r. zajął się kolega Julian Rzewódzki. W trakcie prowadzonej przez niego wycieczki z udziałem 6 członków klubu, wykonano fotografię naszej grupy na tle 9 obiektów. W wycieczce uczestniczyli: Julian Rzewódzki, Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski, Elżbieta Falska, Aldona Felkel, Roman Kopeć. Po zrealizowaniu zadania grupa udała się na dworzec kolejowy Wrocław Główny by dojechać do Jeleniej Góry, w rejonie której znajduje się kolejny zespół interesujących nas obiektów.
Wczesnym popołudniem uczestnicy wycieczki dojechali pociągiem do Jeleniej Góry. Tam we wcześniej umówionym miejscu spotkali się z pozostałymi 5 uczestnikami wycieczki rowerowej po Kotlinie Jeleniogórskiej, którzy dojechali własnymi samochodami. Celem wycieczki było zwiedzenie obiektów uznanych za pomniki historii Rozporządzeniem Prezydenta RP B. Komorowskiego z dnia 20 wrzesnia 2011r. Kierownikiem tej wycieczki był kol. Adam Czerniawski, a jej uczestnikami byli: Krzysztof Bobis, Leszek Burdon, Elżbieta Falska, Aldona Felkel, Bogusław Iwaniuk, Piotr Kalinowski, Grzegorz Kassa, Roman Kopeć, Wojciech Miotła, Julian Rzewódzki. Trasę wycieczki opracowali kol. Adam i Julian, który podobnie jak we Wrocławiu wykonywał dokumentację fotograficzną.

więcej

W tracie wycieczki zwiedzono:

  • zespół pałacowo-parkowy Fryderyka Wilhelma von Reden w Bukowcu,

  • zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach,

  • zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy, którego właścicielami byli Radziwiłłowie i Czartoryscy,

  • zespół pałacowo-parkowy w Karpnikach należący niegdyś do księcia Wilhelma Pruskiego gubernatora Nadrenii,

  • Pałac Dębowy w Karpnikach wzniesiony przez marszałka dworu księstwa Hesji Urlicha de Toumneux von Saint Paul w 1875 r. Obiekt niestety jest nie dostępny, stanowi własność prywatną. Wykonanie jego fotografii było możliwe jedynie z daleka, po przebrnięciu przez podmokły teren od zachodniej strony parku.

  • pałac królów Prus Fryderyka Wilhelma III i Fryderyka Wilhelma IV w Mysłakowicach-obecnie zajmowany przez miejscowa szkołę podstawową,

  • pałac księcia von Reuss w Staniszowie- obecnie hotel i centrum konferencyjne. Kierownik wycieczki wpisał tutaj grupę do wystawionej księgi pamiątkowej,

  • Wojanowie – Bobrowie zwiedzono zamek i pałac von Deckerów.

Po noclegu w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym w dniu następnym kontynuowano wycieczkę zwiedzając kolejne pałace:

  • w Wojnowie, którego właścicielką była księżniczka Luiza, córka króla Prus Fryderyka Wilhelma III,

  • w Łomnicy, który należał do rodziny Kusterów.

Ostatnim obiektem na trasie wycieczki był jeleniogórski pałac Paulinum. Nazwa tego obiektu związana jest z zakonem jezuitów posiadających tu folwark. Później w XIX wieku wzniesiony został pałac przez fabrykanta von Kramsta, obecna formę pałac uzyskał po ostatniej przebudowie w 1906r. dokonanej na zlecenie Oscara Carlo.
Po zrealizowaniu programu wycieczkę rozwiązano. Jej uczestnicy realizowali osobiste programy zwiedzania miasta, znaczna cześć udała się do centrum by zwiedzić rynek i Muzeum Karkonoskie inni wybrali się do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościoła p.w. Św. Krzyża, by odwiedzić te obowiązkowe obiektu do KOP. Z powodu ograniczonych możliwości transportu rowerów w nowoczesnym taborze kolejowym, zdecydowano się na podzielenie grupy i odjazd z Jeleniej Góry w 2 godzinnych odstępach. Ostatnia grupa uczestników wycieczki dotarła do Gliwic przed godz. 19:30.

Relacja: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Julian Rzewódzki

Rajd Wiosenne Spotkania Rodzinne
Katowice - 06.04.2019

W sobotę 6 kwietnia 2019r. w organizowanym przez Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA w Katowicach Rajdzie Wiosenne Spotkania Rodzinne uczestniczyli członkowie klubu: Witold Czempiel i Adam Czerniawski.
Uczestnicy rajdu spotkali się pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Tu wysłuchano prezesa RKTK Wagabunda kol. Leszka Wolnego, który powitał uczestników rajdu i przypomniał genezę wybuchu i przebieg I Powstania Śląskiego. Wykonano pamiątkową fotografię, po czym w zorganizowanej grupie przejechaliśmy na Lotnisko Aeroklubu Ślaskiego Muchowiec. Organizator tak poprowadził trasę, by uczestnicy mogli odwiedzić historycznie ważne miejsca dla miasta, w tym byłą siedzibę Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Katowicach przy ul. Plebiscytowej, Gmach Sejmu Ślaskiego i Archikatedrę Chrystusa Króla.

więcej

Na mecie dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową wmurowaną dla upamiętnienia spotkania św. Jana Pawła II z mieszkańcami regionu w dniu 20 czerwca 1983r. Po złożeniu kwiatów, krótkiej modlitwie i odśpiewaniu „Barki” odbył się konkurs krajoznawczy z nagrodami. W imprezie brało udział około 100 osób. Najliczniej Reprezentowany był Bytomski Klub Turystyki Kolarskiej CATENA i to im wręczono puchar „Dla najliczniejszej drużyny”.

Relacja: Adam Czerniawski

Jubileusz 15-lecia "Gliwickie Metamorfozy" - 06.04.2019

W sobotę 6 kwietnia 2019r., w godzinach popołudniowych członkowie klubu: Joanna Cetnarska-Słowik, Adam Czerniawski, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Władysław Stawiarczyk, Henryk Szcześniak i Jarosław Szerszeń uczestniczyli w interesującym spotkaniu. Spotkanie z okazji swojego Jubileuszu 15-lecia działalności zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic - GLIWICKIE METAMORFOZY. Odbyło się ono na terenie Szkoły Podstawowej nr 36 w Gliwicach przy ul. Robotniczej . Członkowie Stowarzyszenia zaprosili nas na swoją uroczystość i wysoko ocenili współpracę z klubem w latach 2007-2012. W tym okresie w miesiącach lipcu i sierpniu współpracując z Gliwickimi Metamorfozami klub organizował cotygodniowe wycieczki rowerowe pod hasłem "Lato z Metamorfozami".

więcej

Wycieczki te członkowie klubu prowadzili początkowo po okolicy Gliwic „Poznaj okolice Gliwic”, odwiedzaliśmy wszystkie dzielnice miasta „Poznaj dzielnice Gliwic” i zdobywaliśmy w tracie wycieczek ustanowioną przez stowarzyszenie trzystopniową odznakę „Wędrowiec Gliwicki”, poznając przy tej okazji ciekawą historię, związaną z przeobrażeniami miasta i regionu na przełomie ostatnich trzech wieków, w okresie intensywnej industrializacji.
Przedstawiciel Stowarzyszenia rozpoczynając uroczystość powitał przybyłych gości i przedstawił działalność Gliwickich Metamorfoz. Prezes Stowarzyszenia Pani Małgorzata Malanowicz podziękowała zaproszonym przedstawicielom instytucji i organizacji za udzieloną pomoc i wsparcie działalności Stowarzyszenia. Wystąpienia zaproszonych gości kierowane do Pani Prezes zawierały życzenia dalszych sukcesów w tak potrzebnej działalności. Przedstawiciele naszego klubu podziękowali za pięcioletnią owocną współpracę i życzyli jubilatom dalszych sukcesów, wręczając wiązankę kwiatów i skromny upominek w postaci pamiątki klubowej. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę prezentującą dorobek Stowarzyszenia, oglądali filmy z organizowanych przez Gliwickie Metamorfozy imprez. Po zwiedzeniu wystawy zaproszono gości na przygotowany poczęstunek z urodzinowym tortem i przekąskami. Pod koniec spotkania gospodarze przygotowali jeszcze jedna atrakcję w postaci loterii. Jej przedmiotem były głównie niezwykle ciekawe publikacje, historyczne i albumy prezentujące fotografie Gliwic i innych śląskich miast oraz inne wydawnictwa o tej tematyce. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Relacja wraz z zdjęciami: Adam Czerniawski