Wrzesień 2016

Wiślana Trasa Rowerowa
Bogusława Iwaniuka - wrzesień 2016

Rysiek, Piotrek i ja Bogusław w dniu 18 września 2016 roku wybraliśmy się na Wiślaną Trasę Rowerową z Krakowa do Twierdzy Wisloujście. Ja wyjechałem na WTR po raz drugi po 3 latach.
WTR jest trasą oznakowaną, ale oznakowanie to nie wszystko. Przed Toruniem trasa nadaje się do jazdy kładami!! a nie rowerami.

Po trzech latach widać zdecydowaną poprawę infrastruktury WTR.

więcej

Trasę pokonaliśmy w 7 etapach:

I. Kraków –> Pacanów – 135km

II. Pacanów –> Kazimierz Dolny – 178km

III. Kazimierz Dolny –> Czersk – 132m

IV. Czersk –> Wyszogród – 130km

V. Wyszogród –> Ciechocinek – 140km

VI. Ciechocinek –> Grudziądz – 163km

VII. Grudziądz –> Gdańsk – 184km

Trasę pokonaliśmy bezawaryjnie. Jedyną przeszkodą był silny wiatr, który nie wiał niestety w plecy. Paradoksalnie najtrudniej z noclegiem mieliśmy w Ciechocinku (na jedną noc nie chciano nas przyjąć).

Polecam tę trasę - piękne widoki na Dolinę Wisły.

Pozdrawiam - Iwan - Huzy Gliwice

Wyprawa rowerowa na Kujawy - wrzesień 2016

Klubowicz Mariusz Pisingas wraz ze swoją koleżanką Jolą wybrał się na ciekawą wyprawę rowerową na Kujawy. Trasa tej wycieczki to około 800 kilometrów i była ona piękna, klimatyczna, prowadząca w większości przez lasy w bliskości jezior, gwarantując nam kontakt z naturą praktycznie w każdym momencie. W wyznaczonym sobie kierunku jechaliśmy trasą Gliwice - Tarnowskie Góry - Częstochowa - Łask - Łęczyca - Gostynin - Płock - Mochowo - Ligowo, natomiast drogę powrotną trasą Płock - Gostynin - Kutno - Łęczyca - Łask, Zbyszek - Częstochowa - Miasteczko Śląskie - Tarnowskie Góry - Gliwice.
Łączny czas przejazdu tej ośmiuset kilometrowej trasy wyniósł około 45 godzin w czasie których pokonaliśmy swe własne słabości i podziwialiśmy piękno jesiennych krajobrazów Polski oraz zwiedzając wiele ciekawych turystycznie miejsc.
Naszą wyprawę promowały specjalnie wykonane na tą okazję koszulki kolarskie oraz "wyprawowa flaga" opatrzona również klubowym logiem.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich członków klubu - Jola i Mariusz

Rajd rowerowy "ŻEGNAJ LATO - 2016"
Rybnik - Stodoły -
25.09.2016

Komisja Turystyki Kolarskiej przy oddziale PTTK w Rybniku zorganizowała w niedzielę 25 września Rajd Kolarski "Żegnaj Lato" w Rybniku - Stodołach, w którym licznie uczestniczyliśmy. Dwudziestoosobową klubową wycieczkę z gliwickiego rynku poprowadził kolega Krzysztof Kotuła, a pomagała mu koleżanka Jolanta Maćkowska. Jadąc tempem turystycznym przez Smolnicę, Leboszowice, Pilchowice, Stanicę w dużej mierze czerwonym szlakiem dotarliśmy punktualnie na metę rajdu. Po drodze dołączyły do nas trzy osoby, a indywidualnie na metę dojechało jeszcze sześć osób. W sumie nasz klub reprezentowało 29 osób, co pozwoliło nam zwyciężyć w rywalizacji o puchar najliczniejszej drużyny rajdu. W konkursach sprawnościowych przeprowadzonych na mecie licznie uczestniczyliśmy z sukcesami, zajmując czołowe miejsca.
Po oficjalnym zakończeniu rajdu i wręczeniu zdobytych nagród oraz pucharów udaliśmy się już mniejszą grupką w drogę do Gliwic. Korzystając z pięknej jesiennej pogody powracaliśmy trasą przez Magdalenkę ciesząc oczy barwami jesieni wszechobecnymi w lesie.
Podziękowania dla koleżanek i kolegów za tak liczny udział w naszej wycieczce klubowej.

"Ten puchar należy do Was"

Rajd Rowerowy
"Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Bartka"
Barut -
24.09.2016

W dniu 24 września 2016 r. na gliwickim Rynku stawiło się 13 turystów kolarzy. Po krótkim omówieniu trasy uczestnicy Rajdu "Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ Oddziału Bartka" pod przewodnictwem kolegi Jarosława Szerszenia i Krzysztofa Kotuły wyruszyli w drogę do Barutu. Trasa wiodła przez Brzezinkę, Kleszczów, Taciszów, Bycinę, Słupsko, Toszek, Dąbrówkę.
Do Barutu oprócz turystów z Gliwic przybyli również uczestnicy Rajdu Pamięci z Zawadzkiego, Strzelec Opolskich - "Kamienie Szlachetne" (22 osoby) z Cateny Bytom (7 osób), z Wagabundy Katowice (1 osoba) oraz 5-ciu rowerzystów niezrzeszonych.
W miejscu uroczystości 70 rocznicy Tragedii Żołnierzy Oddziału Henryka Flammego ps. Bartek, na Polanie Śmierci, wójt gminy Wielowieś przedstawił program obchodów oraz uroczyście przywitał wszystkich uczestników.

więcej

Następnie z historią tragedii oraz postępem prac prowadzonych przy wyjaśnianiu szczegółów zbrodni zapoznał przybyłych gości profesor Szwagrzyk - przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Po wykładzie wprowadzającym, odprawiono uroczystą polową koncelebrowaną Mszę Świętą pod przewodnictwem Biskupów Ordynariuszy diecezji gliwickiej i opolskiej za dusze pomordowanych żołnierzy NSZ. Po mszy odbył się uroczysty Apel Poległych z salwami honorowymi. Końcowym punktem uroczystości był ciepły poczęstunek smaczną wojskową grochówką dla wszystkich uczestników uroczystości.
Ogółem w Rajdzie Pamięci do Śląskiego Katynia uczestniczyło 48 turystów kolarzy, którym należą się słowa podziękowania i szacunku za przebycie długiej i trudnej trasy.
Nasz rajd uczestniczył w organizowanej przez PTTK w tym dniu Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej, której to uczestnicy otrzymali pamiątkowe zawieszki odblaskowe i nalepki okolicznościowe do książeczek turystycznych. Na miejscu rozdano turystom kolarzom oraz uczestnikom uroczystości 100 butonów z logiem T.K.Kol im. Wł. Huzy w Gliwicach.
Organizatorzy serdecznie dziękują również kolegom, którzy przyczynili się do organizacji Rajdu, sprawnego i bezpiecznego przejazdu uczestników do i z Barutu.
Klub reprezentowany był przez:Jarosława Szerszenia, Krzysztofa Kotułę, Katarzynę Parlak, Grzegorza Kassę, Mariusza Szczurowskiego, Sebastiana Ulatowskiego, Dariusza Wolnego, Ryszarda Małkowskiego, Janinę Błahut, Mariolę MacLean, Janusza Weresa, Bartłomieja Gębkę i Tadeusza Pizara.
Powrót do Gliwic prowadził przez Jemielnicę (gdzie zwiedzono zespół pocysterski oraz skorzystano z szybkiego posiłku w barze z miejscowymi specjałami), Centawę, Błotnicę Strzelecką, Kotulin, Widów, Poniszowice, Niewiesze,Taciszów, Gliwice. Ogółem przejechano w tym dniu 95 km.

Rajd rowerowy na
XXIV Zlot Młodzieży - Toszek 2016
24.09.2016

W dniu 24 września 2016 r. Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Gliwickiej i Centrum Kultury Zamek w Toszku zorganizował XXIV ZLOT MŁODZIEŻY – TOSZEK 2016. Klub nasz włączył się w organizację tej imprezy. Kol. Adam Czerniawski przygotował rowerowy tor przeszkód i był głównym sędzią tej konkurencji kolarskiej. Pomagali mu kol. Marian Cetnarski i Waldemar Siodlaczek. Przygotowaniem roweru koniecznego do rozegrania tej konkurencji zajął się kol. Krzysztof Bobis. Kol. Małgorzata Radomska pracowała w biurze Zlotu i przyjmowała uczestników.
Na chętnych do udziału w wycieczce rowerowej do Toszka, o wyznaczonej porze na gliwickim Rynku oczekiwali kol. Władysław Stawiarczyk, Marian Cetnarski i Waldemar Siodlaczek.

więcej

Chłodny poranek skutecznie zniechęcił potencjalnych uczestników do wycieczki rowerowej. Frekwencja na Rynku nie była duża, ale wraz ze wzrostem temperatury na udział w Zlocie zdecydowali się inni rowerzyści, w tym grupa kolarzy ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gliwicach i Bytomskiego Klubu Turystyki Kolarskiej CATENA, którzy dotarli własnymi trasami.
Większość doświadczonych członków klubu zdecydowała się na udział w odbywającym się w tym samym czasie Rajdzie Rowerowym „Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Bartka”.
W XXIV Zlocie Młodzieży w Toszku uczestniczyli członkowie klubu: Adam Czerniawski, Krzysztof Kotuła, Małgorzata Radomska, Gabriela Rościszewska, Henryk Szcześniak, który dla członków klubu uczestniczących w imprezie przygotował pamiątkowe naklejki.

Trasę rowerowego toru przeszkód uczestnicy pokonywali na rowerze przygotowanym przez kolegę Krzysztofa Bobisa. Takie rozwiązanie pozwoliło na obiektywną ocenę sprawności zawodników i umożliwiło udział w konkursie znacznie większej grupie zawodników.

Po przeprowadzeniu konkursu rowerowego toru przeszkód, w którym startowało 88 zawodników, podsumowano wyniki konkursu.

Wśród chłopców najlepszymi okazali się:

1. Miejsce – Krzysztof Kowalski z Technikum nr 2 w Gliwicach

2. Miejsce – Marek Flak z Gimnazjum nr 1 w Gliwicach

3. Miejsce – Jakub Kozanowski ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Gliwicach

Wśród dziewcząt najlepszymi były:

1. Miejsce – Klaudia Lasek ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Gliwicach

2. Miejsce – Lena Wójcik ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Gliwicach

3. Miejsce – Magda Kapała z Gimnazjum nr 10 w Gliwicach

Upominkami ufundowanymi przez UM Gliwice nagrodzono wyżej wymienionych zwycięzców, a zdobywcom pierwszych miejsc wręczono dyplomy.

W XXIV Zlocie Młodzieży – Toszek 2016 uczestniczyło około 600 uczniów gliwickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież chętnie brała udział w grach, turniejach i zabawach przygotowanych przez organizatora. Grupa najbardziej utalentowanych uczestników prezentowała swoje umiejętności wokalne i taneczne na specjalnie przygotowanej scenie. Po ogłoszeniu wyników konkursów, członkowie klubu zdemontowali tor przeszkód i stanowisko naszego klubu, pożegnali się z głównymi organizatorami i udali się w drogę powrotną do Gliwic.

Wycieczka klubowa - Kraków i okolice
17.09.2016

W dniu 17.09.2016 członkowie naszego Klubu w składzie: Julian Rzewódzki, Wojciech Miotła, Bożena i Krzysztof Bobisowie, Aldona Felkel, Elżbieta Falska, Mariola Maclean i Jan Zabrzeński uczestniczyli w wycieczce rowerowej, której celem było odwiedzenie obiektów architektury romańskiej Krakowa i okolic w ramach zadania specjalnego Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK.
Trasa, która wyniosła ponad 60 km prowadziła szlakiem romańskich zabytków znajdujących się w centrum Krakowa oraz w Tyńcu i Mogile. Na początku wycieczki pogoda była sprzyjająca, po godzinie 14-ej zaczął towarzyszyć nam deszcz, ale satysfakcja z realizacji założonego celu sprawiła, że atmosfera była miła i pogodna.

więcej

Odwiedzone zabytki to:

1. Kraków

- katedra św. Stanisława i św. Wacława – relikty X/XI w.: krypta św. Leonarda (2)

- zamek – relikty z końca XIII w. (2)

- rotunda NMP, X/XI w. (2)

- kościół Mariacki – fundamenty kościoła z pocz. XIII w.

- kościół św. Wojciecha, X-XII w.

- kościół św. Andrzeja, 1079-1098 r.

- kościół Najświętszego Salwatora, X-XII w. (1)

2. Tyniec – kościół św. Piotra i Pawła, XI w.

3. Mogiła – opactwo cystersów z kościołem, 1 poł. XIII w

Autor relacji: Julian Rzewódzki
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Krzysztof Bobis

dav

Przewodnik czeka
Racibórz i okolice - 10.09.2016

W dniu 10.09.2016 członkowie i sympatycy naszego Klubu w składzie: Julian Rzewódzki, Wojciech Miotła, Kasia Parlak, Roman Kopeć, Michał i Adam Jańta uczestniczyli w rajdzie z cyklu: Przewodnik czeka – Racibórz i okolice, zorganizowanym przez Komisje Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK w Raciborzu.
Celem rajdu było poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Raciborskiej oraz odwiedzenie miejscowości z wykazu do odznaki krajoznawczej PTTK „Turysta Ziemi Raciborskiej”. Trasa rajdu zaczynała się w Raciborzu, a dalej prowadziła przez miejscowości gminy Pietrowice Wielkie takie jak: Żerdziny – Pawłów – Krowiarki – Maków – Kornice – Pietrowice Wlk. – Cyprzanów – Lekartów – Wojnowice – Racibórz Studzienna i powrót do Raciborza. W sumie ponad 50 km.

więcej

Z ciekawszych obiektów, które zwiedziliśmy na trasie to:

                  • Kościół pw. M.B. w dzielnicy Raciborza - Nowe Zagrody,

                  • Kapliczka J. Nepomucena z XIX w. w Żerdzianach,

                  • Pałac z parkiem pałacowym i Mauzoleum rodziny Donnersmarck w Krowiarkach,

                  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XVII w. w Makowie,

                  • Kościół pw. św. Wita, Modesta i Kresencji z XVI w. w Pietrowicach Wielkich,

                  • Kościół pw. św. Krzyża, drewniany, pątniczy kościółek z XVII w. w drodze na Gródczanki,

Pozostałe obiekty i walory turystyczno-krajoznawcze rajdu w relacji foto.

Autor relacji i foto: Julian Rzewódzki

Wycieczka klubowa na metę
"Maratonu Sokoła" w Radlinie
03.09.2016

Klub zorganizował wycieczkę na metę XX Rajdu "Maraton Sokoła" 2016 organizowanego przez Komisję Turystyki Kolarskiej "Sokół" w Radlinie. Klub nasz reprezentowali - Stanisław Herman, Roman Kopeć, Krzysztof Kotuła, Mariola MacLean, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń, Tadeusz Szewczyk, Janusz Weres.
W rajdzie tym na najdłuższym dystansie - 100 km uczestniczył sympatyk naszego klubu, uczestnik wielu naszych klubowych wycieczek kolega Sebastian Ulatowski.