Sierpień 2016

23. Rowerowe Pożegnanie Wakacji
Pilchowice - 28.08.2016

W dniu 28 sierpnia 2016 r. klub zorganizował Rajd "XXIII Rowerowe Pożegnanie Wakacji". Impreza była dofinansowana ze środków Miasta Gliwice.
Na metą wybrano teren targowiska gminnego w Pilchowicach. Kierownikiem rajdu był kol. Adam Czerniawski.
Celem imprezy była popularyzacja turystyki kolarskiej, krajoznawstwa, szlaków turystycznych na terenie gminy Pilchowice i przyległych gmin oraz pożegnanie wakacji.
W rajdzie wzięło udział 111 rowerzystów. Zorganizowana grupa licząca przeszło 50 rowerzystów wyruszyła z gliwickiego Rynku o godz. 9:00. Zgromadzonych na gliwickim Rynku rowerzystów podzielono na dwie kolumny, które poprowadzili kol. Małgorzata Radomska i kol. Krzysztof Bobis. Kolumny te zamykali kol. Stanisław Radomski i kol. Bożena Bobis.

więcej

Z Rynku w Gliwicach grupy udały się w kierunku osiedla Sikornik, by dalej pojechać drogą techniczną autostrady A4 a następnie zgodnie z przebiegiem czerwonego szlaku turystycznego przez Żernicę i Nieborowice dojechały do Pilchowic. W Pilchowicach na terenie Targowiska Gminnego została przygotowana meta rajdu. Obsługą uczestników w biurze rajdu zajmowali się kol. Elżbieta Falska i kierownik rajdu. Pozostali uczestnicy dotarli na metę rajdu indywidualnymi trasami.

W najliczniejszych składach na rajdzie wystąpiły zespoły:

• Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy z Gliwic - 59 osób

• Koła PTTK RAMŻA z Czerwionki-Leszczyn - 15 osób

• Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej SOKÓŁ w Radlinie - 11 osób

• Klubu Turystyki Kolarskiej WANDRUS w Żorach - 7 osób

• Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA w Katowicach - 6 osób

W mniej licznych składach zameldowali się uczestnicy przybyli ze Świętochłowic (4 osoby) i Pyskowic (3 osoby). Po 2 osoby przyjechało z Rybnika i Radzionkowa. Po jednej osobie przybyło z Bytomia i Zabrza. Ogółem zarejestrowano 111 uczestników.
Wszystkim wręczono znaczek rajdowy i zaproszono do udziału w rozgrywanych na mecie rajdu konkursach rajdowych. Przygotowano dwa konkursy: Rowerowy tor przeszkód rozgrywany w 3 kategoriach i konkurs rzutów piłeczką do tarczy rozgrywany w 2 kategoriach. Indywidualnym zwycięzcom konkursów wręczono nagrody ufundowane przez UM Gliwice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Najliczniejszą drużyną spoza Gliwic i zdobywcą pucharu okazała się reprezentacja Koła PTTK RAMŻA z Czerwionk-Leszczyn.
Konkurs rowerowego toru przeszkód przygotowali kol. Marian Cetnarski i kol. Waldemar Siodlaczek a konkurs zręcznościowy rzutów piłeczką do tarczy poprowadził kol. Jarosław Szerszeń.
Najmłodsi uczestnicy imprezy zostali nagrodzeni upominkami akcji „Wędruj z nami ojczystymi szlakami”. Bidony i układanki puzzli wręczono kol. Michałowi Jańcie z TKK PTTK im. Wł. Huzy w Gliwicach oraz Klaudii i Kamilowi Pietruszkom ze Świętochłowic.
Na zakończenie rajdu zwycięzcom konkursów wręczono nagrody książkowe, przewodniki i upominki ufundowane przez Urząd Miasta Gliwice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.
Po ogłoszeniu wyników konkursu, wręczeniu nagród i zakończeniu imprezy, uczestnicy udali się do swoich miejsc zamieszkania indywidualnymi trasami.

Rajd spełnił oczekiwania organizatorów dzięki dużemu zaangażowaniu członków klubu w jego przygotowanie i pomoc przy realizacji. W sprawnym przeprowadzeniu imprezy wyróżnili się: Bożena i Krzysztof Bobisowie, Marian Cetnarski, Elżbieta Falska, Krzysztof Kotuła, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Waldemar i Adrian Siodlaczkowie i Jarosław Szerszeń.

Autor relacji: Adam Czerniawski
Foto: Adrian Siodlaczek

Wycieczka klubowa
Grodzisko Średniowieczne w Lubomii
27.08.2016

W sobotę 27 sierpnia 2016 roku przy pięknie zapowiadającej się pogodzie ostatniego wakacyjnego weekendu odbyła się klubowa wycieczka powiązana z realizacją zadania doraźnego w bieżącym roku wyznaczonego KTKol. ZG PTTK. Na gliwickim rynku będącym miejscem rozpoczęcia wycieczki zameldowało się osiem osób. Grupa ta pod przewodnictwem kolegi Krzysztofa Kotuła - Przodownika Turystyki Kolarskiej - wyruszyła w trasę przez Ostropę, Wilcze Gardło, Smolnicę, Leboszowice do Pilchowic. Tutaj czekały na nas kolejne osoby dołączające do naszej wycieczki, w sumie nasz "turystyczny peleton" liczył 14-tu członków i sympatyków klubu. W pełnym składzie pomknęliśmy przez Stanicę i Rybnik-Stodoły do Zwonowic, gdzie objawił się nam w pełni pagórkowaty krajobraz okolic Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

więcej

Trasą przez Suminę, Lyski, Łuków Śląski, Łasionkę dotarliśmy do Krzyżkowic. Kolejne kilometry naszej wycieczki prowadziły lokalnymi drogami o nawierzchni szutrowej w okolice celu naszej sobotniej wycieczki. Po przejechaniu około 50 kilometrów stanęliśmy u podnóży grodu Gołęszczyców (Gołężyców, Golęszyców, Gołęszyców). Pośród wielu grodzisk średniowiecznych odwiedzanych tego roku podczas naszych wycieczek rowerowych, ten gród ukazał nam ogrom prac jakie musieli włożyć ówcześni członkowie tej społeczności, by stanowił on spójny element obronny. Po wnikliwym zwiedzeniu terenów grodziska udaliśmy się do miejscowości Lubomia, gdzie po chwili odpoczynku i regeneracji naszych akumulatorów w miejscowym barze ruszyliśmy już w składzie 7 osobowym na dalszą część rowerowej wycieczki. Następnym celem była osada Wielikąt dająca nazwę znajdującym się w okolicy dużym stawom hodowlanym ryb słodkowodnych. Kolejne kilometry naszej wycieczki prowadziły groblą pomiędzy stawami hodowlanymi pokazując nam piękno naszej polskiej przyrody środowiska wodnego. Po kilometrach fascynacji przyrodą dotarliśmy do miejsca, w którym będzie utworzony suchy polder zalewowy chroniący przed powodzią miejscowości znajdujące się w dół doliny rzeki Odry od Raciborza. Jadąc lokalnymi drogami przez Ligotę Tworowską w kierunku wioski Nieboczowy towarzyszyły nam wszechobecne maszyny budowlane tworzące wały graniczne przyszłego polderu zalewowego. W samej wiosce Nieboczowy budynki mieszkalne wyglądają na zadbane, choć ostateczny termin opuszczenia gospodarstw domowych przypada na koniec roku 2016. Będąc w wiosce Nieboczowy natrafiliśmy na Mszę Św. w kościele pw. Św. Józefa Robotnika, liturgia odprawiana była w świątyni przeznaczonej już do rozbiórki. Wystrój kościoła oraz elewacja świadczyły o daleko posuniętym procesie likwidacyjnym świątyni. Kościelna wieża posiadała wyłom w swej górnej części konstrukcji poprzez który zdemontowano główny dzwon kościelny. Wiele rodzin, mieszkańców obecnej wioski Nieboczowy w przyszłym roku zamieszka w nowo utworzonej osadzie o nazwie Nowe Nieboczowy umiejscowionej na obrzeżach miejscowości Syrynia. Kręcąc kolejne kilometry naszej wycieczki przez tereny przyszłego zbiornika zalewowego dotarliśmy w okolice obecnych wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry, którymi dojechaliśmy na obrzeża Raciborza. Będąc po wschodniej stronie miasta Racibórz odwiedziliśmy Arboretum Bramy Morawskiej zwane Lasem Miejskim Obora. Pełni satysfakcji ze zwiedzanych atrakcji turystycznych i zmęczeni 30 stopniowym upałem postanowiliśmy udać się już najkrótszą trasą do Gliwic. Pokonując kolejne kilometry naszej wycieczki przez Marklowice, Raszczyce, Adamowice, Szymocice, Rudy, kapliczkę Św. Magdaleny, Sierakowice, Rachowice, Kozłów dotarliśmy do Gliwic, przejeżdżając tego dnia około 120 km.
Prowadzący wycieczkę pragnie gorąco podziękować wszystkim uczestnikom wycieczki za pomoc w realizacji zadania doraźnego wyznaczonego na rok 2016 dla klubów turystyki kolarskiej przez KTKol. ZG PTTK.

Relacja: Krzysztof Kotuła
Foto: Adrian Siodlaczek

65. Centralny Zlot Turystów Kolarzy
Krasnobród - 13-20.08.2016

Co tu pisać, zdjęcia mówią same o tej wspaniałej imprezie. :-)

Wycieczka rowerowa do Piekar Śląskich
13.08.2016

W sobotę 13.08.2016r. odbyła się wycieczka do Piekar Śląskich. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r.
O godz. 9.00 na rynku w Gliwicach zebrała się grupa dziewięciu uczestników wycieczki. Wyruszyliśmy o godz. 9.05 ulicą Zwycięstwa, następnie spacerkiem przez wyremontowany dworzec PKP do ul. Tarnogórskiej. Dalej trasa wycieczki prowadziła przez Szałszę i Stolarzowice do Radzionkowa. W Radzionkowie zatrzymaliśmy się na zarezerwowane zwiedzanie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r. O godz.12.00 rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikiem. W pierwszej sali zaczęło się od narracji, następnie przeszliśmy do pomieszczenia przypominającego kolejowy wagon towarowy. Na ścianie wagonu był wyświetlany film o deportacji Górnoślązaków.

więcej

Po zakończeniu filmu zaczęła ruszać się podłoga, ściany, słychać było stukot kół po szynach. Nagle poczuliśmy się jakbyśmy jechali kolejowym wagonem towarowym do którego ładowano deportowanych i wywożono do ZSRR.
W następnej dużej sali umieszczone były plansze, na których przedstawiona była cała historia od wejścia Rosjan na Śląsk, rabunek, grabież, demontaż i wywózka sprzętu z zakładów pracy, plany wielkiej łapanki, obozy przejściowe, transport do ZSRR, lokalizacja łagrów, warunki pracy, powrót do ojczyzny. Na środku sali stały szklane gabloty w których umieszczone były pamiątki po deportowanych, przekazane przez ich rodziny. Były to nieduże walizy, sprzęt codziennego użytku, który używali w łagrach i rzeczy osobiste. W kolejnej sali oglądaliśmy film w którym deportowani oraz ich rodziny wspominają pobyt w ZSRR a także powrót niektórych do domu. Masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w powojennych dziejach naszego regionu. Według ustaleń historyków przyjmuje się, że od lutego 1945 roku wywieziono z terenu Górnego Śląska ok .40-50 tysięcy osób.
Po zakończeniu zwiedzania udajemy się do Piekar Śląskich. W Piekarach zwiedzamy Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Następnie obieramy kierunek powrotny do Gliwic przez Bytom Miechowice i Zabrze Mikulczyce.

Podziękowanie dla Janusza Weresa, Romka Adaszyńskiego oraz dla Romana Kopcia za pomoc w organizacji wycieczki.

Kierownik wycieczki: Henryk Szcześniak

Wycieczka klubowa do Bierunia Starego
7.08.2016

W dniu 07.08.2016 roku Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy był organizatorem rowerowej wycieczki klubowej, której celem była miejscowość Bieruń Stary w której znajduje się grodzisko z 1295 roku. Bieruński kopiec, bo tak jest nazywany, zlokalizowany jest w dolinie rzeki Mlecznej, na prywatnej posesji, nieopodal centrum Bierunia Starego. Jest to sztucznie usypany pagórek o podstawie szerokiej na 32-34 m i wysokości ok. 5,5 m. Na jego owalnym szczycie o wymiarach 18x12 m znajduje się obecnie XIX wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena. Niewiele osób ma świadomość, że ta nieco niepozorna budowla ziemna jest najstarszym, najbardziej tajemniczym i najsłabiej zbadanym zabytkiem Bierunia. Być może właśnie z tej racji wokół Kopca narosło na przestrzeni wieków wiele opowieści i legend.

więcej

Wycieczka była realizowana w ramach tegorocznego zadania doraźnego ogłoszonego przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK, dla klubów uczestniczących w Ogólnopolskim konkursie na najlepiej pracujący klub turystyki kolarskiej w 2016 roku. W wycieczce prowadzonej przez kol. Krzysztofa Bobisa, uczestniczyło 16 osób.

Ciekawe miejsca na trasie wycieczki:

  • Drewniany kościółek p.w. św. Walentego, zwany potocznie „Walencikiem”. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku. Na ołtarzu głównym umieszczono centralnie dwa obrazy z wizerunkiem patrona świątyni, które mogą być pokazywane na zmianę. Kościółek z pewnością zasługuje na miano jednej z najciekawszych atrakcji miasta.

  • Rynek w Bieruniu z zachowanym układem urbanistycznym Starego Miasta, stanowiący typowy przykład miasta średniowiecznego.

  • Jezioro Paprocańskie, zbiornik wodny położony w południowo-zachodniej części Tychów. Jest zbiornikiem sztucznym powstałym w 1796 roku dla potrzeb Huty Paprocańskiej.

  • Pałac myśliwski w Promnicach, odbudowany w 1868 roku po pożarze w 1867 roku. Pałacyk w Promnicach został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej.

Trasa wycieczki: Gliwice – Gierałtowice – Ornontowice – Orzesze – Zawiść – Gostyń – Paprocany – Cielmice – Bieruń – Cielmice – Promnice – Kobiór – Zgoń – Mościska – Zawiść – Góra św. Wawrzyńca – Bujaków – Chudów – Przyszowice – Gliwice. Dystans jaki pokonano w trakcie wycieczki to ok. 110 km.

Prowadzący wycieczkę pragnie podziękować właścicielom posesji na której znajduje się grodzisko, za udostępnienie i możliwość dokładnego zapoznania się z celem naszej wycieczki.

Wycieczka rowerowa z cyklu
"Zdobywam Odznakę - Turysta powiatu mikołowskiego"
6.08.2016

W dniu 06.08.2016 członkowie klubu: Marian Cetnarski, Adam Czerniawski, Stanisław Herman, Roman Kopeć, Waldemar Siodlaczek, Władysław Stawiarczyk i Jarosław Szerszeń wybrali się do Mikołowa by uczestniczyć w wycieczce rowerowej organizowanej przez tamtejszy Klub Turystyki Kolarskiej MIKOŁO.
Wycieczkę poprowadziła kol. Elżbieta Uranek, pomagał jej kol. Sebastian Uranek, który fotografiami dokumentował zwiedzane obiekty i potwierdzał przebytą trasę. W wycieczce uczestniczyli jeszcze członkowie klubu MIKOŁO i katowickiej WAGABUNDY. Łącznie przeszło 20 osób.

więcej

Organizatorzy przygotowali 60 km trasę wycieczki w taki sposób by jej uczestnicy mogli zwiedzić obiekty wymienione w grupie III Regulaminu Odznaki Turysta Powiatu Mikołowskiego i zdobyć odznakę w odpowiednim stopniu, w zależności od wcześniej zdobytych stopni.
Trasa wycieczki prowadziła z mikołowskiego rynku przez wzgórze Kamionka, Dolinę Jamny, Retę Śmiłowicką, Śmiłowice, Paniowy, Bujaków, Ornontowice, Orzesze, Jaśkowice, Zawadę, Zazdrość, Woszczyce do Mikołowa.
Odwiedzono 10 miejscowości, zwiedzono 5 kościołów.Członkowie naszego klubu po zwiedzeniu kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach pożegnali się z organizatorami i przez Orzesze , Ornontowice i Gierałtowice wrócili do Gliwic, pokonując w tym dniu przeszło 100 km. trasę. Wycieczkę uważam za bardzo udaną, pomimo kapryśnej pogody. Wśród uczestników panowała przyjacielska atmosfera. Gospodarze wykazali ogromną troskę o to by każdy uczestnik był zadowolony.
Już po zakończeniu wycieczki kol. Jarosław Szerszeń nawiązał kontakt z Oddziałem PTTK w Mikołowie i odebrał dokumenty potwierdzające zdobycie przez członków klubu Odznaki Turysta Powiatu Mikołowskiego, które zostały wręczone na zebraniu klubowym, za co uczestnicy wycieczek po powiecie mikołowskim są bardzo wdzięczni.

Autor relacji: Adam Czerniawski
Zdjęcia: Sebastian Uranek - KTR MIKOŁO

Wycieczka rowerowa
„Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską″
6.08.2016

W sobotę odbyła się wycieczka klubowa pod hasłem „Poznajemy Jurę Krakowsko-Częstochowską″, której celem było odwiedzenie ciekawych obiektów krajoznawczych i zwiększenie puli punktów w ramach zadania doraźnego 2016 polegającego na odwiedzeniu zabytków romańskich znajdujących się na wyznaczonej trasie. Uczestnicy w liczbie 15 osób wyruszyli z dworca PKP Zawiercie w kierunku Pilicy przez Ogrodzieniec, Podzamcze, Giebło i dalej Smoleń, Ryczów, Rokitno Szlacheckie do Łaz i powrót PKP do Gliwic.

więcej

Ciekawe obiekty odwiedzone na trasie to:

  • Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu,

  • Kosciół pw.Przemieniena Pańskiego z fiugurami J.Nepomucena w Ogrodzieńcu

  • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu,

  • Gród na Górze Birów,

  • Kosciół sw .Jakuba Apostoła w Gieble,

  • Pilica,

  • Biskupice - Klasztor oo Franciszkanów i Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin,

  • Zamek Padniewskiego,

  • Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela,

  • Zamek w Smoleniu,

  • Strażnica rycerska w Ryczowie,

  • Kościół polskokatolicki pw. św. Antoniego i Kościół rzymskokatolicki pw. Miłosierdzia Bożego w Rokitnie Szlacheckim.

Ogólnie przebyta trasa liczyła ponad 50 km. W wycieczce uczestniczyli: Julian Rzewódzki -prowadzący oraz Izabela Jasto, Mariola MacLean, Bożena i Krzysztof Bobisowie, Krzysztof Kotuła, Bogusław Iwaniuk, Jan Zabrzeński, Mariusz Szczurowski, Wojciech Miotła, Stanisław Krukiewicz, Leszek Burdon + dwoje sympatyków Klubu.

Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Autor relacji: Julian Rzewódzki
Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Krzysztof Bobis