Kwiecień 2016

4. Rowerowa Gra Miejska Gliwice 2016
23.04.2016

23 kwietnia 2016 r. odbyła się Rowerowa Gra Miejska Gliwice 2016, zorganizowana przez Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy PTTK Ziemi Gliwickiej.
Partnerami Gry byli: Urząd i Rady Osiedlowe Miasta Gliwice, Miejski Zakład Usług Komunalnych, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie EkoGim10 przy Gimnazjum nr 10, Zespół Szkół Samochodowych i Gliwicka Rada Rowerowa.
Celem Gry było poznanie z rowerowej perspektywy miasta, jego obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz odwiedzenie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich aż 12 Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Na liście startowej 74 zespoły liczące od 2 do 5 osób. Planszą gry teren całego miasta. Zawodnicy zaopatrzeni w mapę wyruszyli z Rynku, sprzed siedziby PTTK Gliwice.
Na mapie zaznaczono kluczowe elementy Gry czyli drogi rowerowe i punkty zadaniowe, tak by wybraną przez siebie trasą odwiedzić 29 Baz. W Bazach na grających czekały do wykonania zadania przygotowane przez Rady Osiedlowe: Czechowic, Kopernika, Łabęd, Obrońców Pokoju, Ostropy, Trynku, Wilczego Gardła, Zatorza, 12 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zespół Szkół Samochodowych w miasteczku ruchu drogowego, Stowarzyszenie EkoGim10 w ogrodzie siedliskowym Gimnazjum nr 10 oraz Bike Atelier w serwisie rowerowym.

Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności zawodników w przyjaznej, gościnnej atmosferze i przy ogromnej wyrozumiałości organizatorów.

O godz. 13.00 na terenie Giełdy Samochodowej w Gliwicach rozpoczął się Finał Rowerowej Gry Miejskiej, gdzie najlepsze drużyny otrzymały nagrody i dyplomy. Atrakcjami finału były występy muzyczne solistów Młodzieżowego Domu Kultury, znakowanie rowerów i zabawy dla dzieci prowadzone przez Straż Miejską w Gliwicach, pogadanka i zabawy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym przygotowane przez Policjantów Komendy Miejskiej, zawody na rowerowym torze przeszkód przeprowadzone przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK Gliwice i wystawa rowerów przygotowana przez Bike Atelier.
W trakcie Finału Gliwicka Rada Rowerowa ogłosiła tegoroczny konkurs dla instytucji i firm przyjaznych rowerzystom „Pro-rowerowa 2016”. Wśród zawodników przeprowadzono pisemną ankietę na temat poprawy stanu atmosfery w Gliwicach. Obok postulowanej zmiany systemu ogrzewania mieszkań najwięcej głosów było za znaczącą poprawą infrastruktury rowerowej jako najczystszej formy transportu miejskiego.
Największymi bohaterami tegorocznej Gry były zespoły szkolne i rodzinne, które to organizatorzy specjalnie docenili.

więcej

W klasyfikacji szkolnej pierwsze trzy miejsca zajęli:

1. Muszkieterowie /zaliczyli 21 Baz/,

2. Cykliści

3. Bajkerzy

W konkurencji rodzinnej:

1. Szybcy i Świetni – rodzina Państwa Skoczylasów; Agnieszka, Piotr, Mikołaj i Karol

2. Pasternaki i Maślaki – w składzie Maślana Sabina i Krzysztof, Pasternak Zbyszek i Paweł

3. Paczka Team – Tomasz i Kacper Paczkowscy

W kategorii Otwartej:

1. D&T – Pawelczak Tomasz i Richter Dawid /27 Baz i 55km/

2. Geologowie – Tur Wojciech, Chronowski Marcin

3. Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji – Ciuba Maciej, Rybiński Tomasz

W imprezie uczestniczyło ponad 800 osób. Po trasach Gry poruszało się 230 zawodników i 150 aktywnych kibiców. W przygotowanie i przeprowadzenie Gry zaangażowało się 130 wolontariuszy. Podczas finału Gry bawiło się ponad pięćset osób.

Witaj Wiosno 2016
Rybnik Kamień 17.04.2016

Miło i przyjemnie, reszta wrażeń na zdjęciach :-)

IX Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego
Chorzów 16.04.2016

W dniu 16 kwietnia 2016 roku odbył się w Chorzowie na terenie Śląskiego Parku Etnograficznego IX Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego. Nasz klub był licznie reprezentowany przez grupę 15-tu klubowiczów i sympatyków - Bożena i Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski, Aldona i Justyna Felkel, Krzysztof Kłoda, Krzysztof Kotuła, Stanisław Krukiewicz, Wojciech Miotła, Katarzyna Parlak, Agnieszka Purwin, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń. W drodze powrotnej do Gliwic część grupy postanowiła odwiedzić Wzgórze Małgorzaty w Bytomiu na, którym w średniowieczu znajdował się gród. Obiekt ten jest punktowany w tegorocznym konkursie na najlepiej działający klub turystyki kolarskiej PTTK.

Foto: Krzysztof Bobis, Krzysztof Kotuła

Wycieczka klubowa do Pniowa - 3.04.2016

W dniu 3 kwietnia 2016 r. Klub zorganizował wycieczkę rowerową do Pniowa. Jej celem była realizacja tegorocznego zadania doraźnego, ogłoszonego przez K.T.Kol. ZG PTTK. Wycieczkę przygotował i poprowadził kol. Marian Cetnarski. W wycieczce uczestniczyło 30 osób. Trasa wycieczki prowadziła z gliwickiego Rynku przez Łabędy, Czerwionkę, Pyskowice, Sroczą Górę do Pniowa. Tutaj uczestnicy zwiedzili średniowieczne grodzisko – pozostałości po średniowiecznym grodzie rycerskim, z którego do dnia dzisiejszego pozostało wyraźnie zachowane grodzisko stożkowe o wymiarach 21 m u podstawy i majdanie o 9 metrowym obwodzie. Grodzisko otoczone było fosą zasilaną pobliskim potokiem. W trakcie zwiedzania grodziska kol. Władysław Stawiarczyk dokładnie opisał wygląd grodziska, wskazując szczegóły topograficzne, w tym przebieg fosy. Po wykonaniu dokumentacji fotograficznej, uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiego parku w celu zwiedzenia ruin byłego pałacu Groelingów. Historię rodu i pałacu uczestnikom wycieczki przybliżył kol Władysław Stawiarczyk. Po zrealizowaniu programu wycieczki, jej uczestnicy udali się w drogę powrotną do Gliwic. Obrana trasa prowadziła przez Paczynę, Bycinę, Pławniowice, Taciszów i Rzeczyce. Organizator serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w wycieczce i miłą atmosferę. Osobne podziękowania kieruje do kol. Władysława Stawiarczyka i Krzysztofa Bobisa za pomoc w jej organizacji.

Relacja: Marian Cetnarski

Poniżej filmiki autorstwa kolegi Bogdana Iwaniuka

16-04-03 Pniów 1.MP4
16-04-03 Pniów 2.MP4

Światowy dzień świadomości autyzmu
"
Polska na niebiesko"
Gliwice 2.04.2016

W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nasz Klub włączył się w organizowaną przez Fundację Jaś i Małgosia akcję „Polska na niebiesko”.
Celem wspólnego przejazdu rowerowego było rozświetlenie miasta na niebiesko i pokazanie uczestnikom wycieczki różnorodności miasta w którym mieszkają.
Po wypuszczeniu niebieskich balonów na Rynku wyruszyliśmy przez Stare Miasto do Portu. Po spokojnej jeździe wzdłuż Kłodnicy, 45 osobowa grupa wspięła się na teren Gliwickiej Strefy Przemysłowej. Stamtąd w kierunku rezerwatu przyrody Las Dąbrowa przejechaliśmy przez zieleniące się pola Ostropy, by następnie przez centrum miasta dotrzeć do CH Forum. Tam odbywał się miejski finał akcji, w którym uczestnicy wycieczki wzięli udział.
Pokonaliśmy ponad trzydzieści kilometrów w grupie składającej się głównie z dzieci i młodzieży. Taka forma reagowania na rzeczywiste problemy społeczne wydaje się nam właściwa i gratulujemy fundacji JiM zorganizowanej akcji. Takie inicjatywy zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie i czynne zaangażowanie się w ich organizację.

XXVI Topienie Marzanny na Gichcie
2.04.2016

W dniu 2.04.2016r. grupa członków naszego klubu udała się na "XXVI Topienie Marzanny na Gichcie". Do Gichty trasa wiodła przez Knurów, Czerwionkę-Leszczyny, Bełk i Palowice.
Na mecie organizator KTK Wandrus Żory przygotował konkursy: na najpiękniejszą Marzannę, darta, strzelania z wiatrówki, rowerowego toru przeszkód oraz kiełbaskę do upieczenia na ognisku, kawę i herbatę. Nasz klub reprezentowany był przez 11-osób, a ogółem w imprezie uczestniczyły 233 osoby.
Rajd zakończył się w przy pięknej, słonecznej pogodzie około 13.30. Łącznie, na metę rajdu i z powrotem, przejechaliśmy 72 km.

Grupę poprowadził Jarek Szerszeń.

Foto: Jarosław Szerszeń