Październik 2015

IX Rajd Pamięci - Gliwice
25.10.2015

W niedzielę 25 października br. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował IX Rajd Pamięci poświęcony zasłużonym działaczom Klubu.
W rajdzie wzięło udział 16 osób - 13 członków i sympatyków naszego Klubu oraz 3 członków Klubu „Jutrzenka” w Tarnowskich Górach. Kierownikiem rajdu był Stanisław Radomski, a w organizacji rajdu pomagali Krzysztof Bobis, Jarosław Szerszeń, Krzysztof Kotuła, Małgorzata Radomska i Adam Czerniawski.
Pierwszym cmentarzem, który odwiedzili uczestnicy rajdu był Cmentarz Centralny w Gliwicach. Zapalono znicze na grobach: honorowego członka Klubu, długoletniego prezesa Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej Zdzisława Brzezińskiego, prezesów Klubu – Jerzego Tyndyka, Jerzego Kalli i Mieczysława Poniewskiego, wiceprezesów – Kazimierza Dybkowskiego i Miłosława Niewieczerzała.

więcej

Skarbników - Jana Szychowskiego i Krzysztofa Jarzyńskiego, członków zarządu - Jarosława Moroza i Bolesława Żydaczewskiego oraz członków Klubu – Krystyny Foryś i Franciszka Ślusarczyka. Następnie uczestnicy pojechali do Pyskowic gdzie na miejscowym cmentarzu zapalono znicz na grobie prezesa i honorowego członka Klubu Jana Rychlika. Kolejnym cmentarzem był Cmentarz Lipowy w Gliwicach, gdzie zapalono znicze na grobach sekretarzy Klubu - Mariana Kowalczyka i Ernesta Drechslera. Zakończenie rajdu nastąpiło na cmentarzu w Gliwicach- Sośnicy, gdzie zapalono znicz na grobie wiceprezesa Klubu Stefana Kucharza. Przy grobach uczczono chwilą ciszy zmarłych przyjaciół i kolegów, a ich działalność przypomnieli Stanisław Radomski i Witold Kapuściński.
Dwa dni wcześniej na grobie założyciela i patrona Klubu ppłk. Władysława Huzy w Bochni znicz zapalił w imieniu Klubu Władysław Stawiarczyk.

58. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego
Chudów - 18.10.2015

Turystyczny sezon kolarski w naszym klubie po raz 58 zakończony. W dniu 18 października 2015 roku Turystyczny Klub Kolarski im. Władysława Huzy w Gliwicach był organizatorem "58. Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego" z metą obok ruin zamku w Chudowie. Komandorem rajdu był kol. Krzysztof Bobis.
Zamek w Chudowie jest nierozerwalnie związany z historią klubu. Jest to miejsce gdzie 4 października 1959 roku założyciel i patron klubu ppłk Władysław Huza odbył swoją ostatnią wycieczkę rowerową. Dla mieszkańców Gliwic został zorganizowany wspólny wyjazd z gliwickiego rynku. O godzinie 10.00, czterdziestoosobowa grupa pod kierownictwem kol. Witolda Czempiela wyruszyła w kierunku mety rajdu.

więcej

Pozostałe grupy zorganizowane oraz indywidualni uczestnicy dotarli na metę własnymi trasami. W imprezie wzięło udział około 300 uczestników, gości i organizatorów reprezentujących miejscowości z całego śląska i nie tylko. Na mecie rajdu zorganizowane zostało biuro rajdu pod kierownictwem kol. Elżbiety Marcinkowskiej. Odbyły się konkursy: krajoznawczy który przygotowała kol. Elżbieta Falska, a przeprowadziła kol. Aldona Felkel i konkurs sprawnościowy "rowerowy tor przeszkód" w różnych kategoriach wiekowych kierowany przez kol. Jarosława Szerszenia. Dodatkową atrakcją było ognisko turystyczne przygotowane przez kol. Pawła Szypa, przy którym można było upiec własną kiełbaskę. Uczestnicy w ramach wpisowego otrzymali pamiątkowy znaczek rajdowy, okolicznościową pieczątkę rajdową i możliwość udziału w konkursach z nagrodami.
Miłym akcentem imprezy było wyróżnienie kol. Janusz Kucińskiego, długoletniego członka naszego klubu "Złotą Odznaką Klubową" przyznaną przez Zarząd Klubu, którą wręczył uroczyście prezes klubu. Uczestnicy konkursów którzy zajęli czołowe miejsca otrzymali dyplomy i nagrody. Wręczono puchar dla najliczniejszej na mecie rajdu drużyny, którą okazała się drużyna Rodzinnego Klubu Kolarskiego "WAGABUNDA" z Katowic.
W imieniu organizatorów dziękujemy za liczny udział i miłą atmosferę w naszym zakończeniu sezonu i już dziś zapraszamy na otwarcie nowego sezonu w marcu 2016 roku. Szczególne podziękowania organizatorzy chcą skierować do Fundacji "Zamek Chudów" za możliwość korzystania z terenu przy ruinach zamku w Chudowie i Urzędowi Miasta Gliwice za dofinansowanie "58. Zakończenia Turystycznego Sezonu Kolarskiego".

Zdjęcia: Krzysztof Kotuła

X Jesienne Spotkania Rodzinne
Las Murckowski - 17.10.2015

W sobotę 17 października 2015 roku Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej "Wagabunda" zorganizował rajd rowerowy "X Jesienne Spotkania Rodzinne" z metą na miejscu biwakowym w otulinie rezerwatu przyrody "Las Murckowski". Nasz klub uczestniczył w rajdzie dziesięcio-osobową reprezentacją i byli to: Krzysztof Bobis, Aldona Felkel, Krzysztof Kotuła, Wojciech Miotła, Mariusz Pisingas, Julian Rzewódzki, Mariusz Szczurowski, Jarosław Szerszeń, Paweł Szyp, Jan Zabrzeński. Na miejsce startu rajdu do Katowic dojechaliśmy pociągiem, po zbiórce przed Teatrem Śląskim wyruszyliśmy w kierunku dzielnicy Brynów. Po drodze zatrzymując się na chwilę przed niedawno przeniesionym do Parku Kościuszki na cmentarz żołnierzy radzieckich pomnikiem czerwonoarmistów.

więcej

Następnie udaliśmy się w stronę terenów leśnych będących w granicach miasta, a głównym celem naszej wycieczki były Rezerwaty Przyrody - Ochojec oraz Las Murckowski. Zwiedzenie tych rezerwatów, potwierdzone fotografiami na tle tablic informacyjnych pozwala nam na zwiększenie naszego konta o kolejne dwa punkty w konkursie na najlepszy klub turystyki kolarskiej PTTK w roku 2015. Na mecie rajdu w Lesie Murckowskim mieniącej się w jesiennych kolorach żółto-złotych czekało na nas ognisko oraz kiełbaski do smażenia, kawa, herbata, a dla chętnych konkurs wiedzy turystyczno-krajoznawczej. W konkursie tym z sukcesem udział wziął kolega Paweł Szyp zajmując czołowe miejsce uhonorowane pamiątkowym kubkiem z okazji 150 lat praw miejskich Katowic.

Uroczystość 150 rocznicy śmierci Juliusza Rogera
Rudy - 17.10.2015

7 października w Rudach odbyła się uroczystość z okazji 150-rocznicy śmierci Juliusza Rogera pn. „Śladami Juliusza Rogera”.

Juliusz Roger - zasłużony dla ziemi gliwickiej i Górnego Śląska: lekarz, społecznik, folklorysta, entomolog. Urodzony w 1819 r. w Niederstotzingen obok Ulm, w 1847 r. trafił na Górny Śląsk w charakterze Królewskiego Radcy Sanitarnego. Szybko stał się człowiekiem cenionym nie tylko ze względu na swoją wiedzę, ale też z uwagi na wyjątkową ofiarność. Zainicjował budowę szpitala w Rudach Raciborskich, rozbudował i unowocześnił szpital klasztorny w Pilchowicach, pomagał w pracy sierocińca w miejscowości Lyski. Jego największym osiągnięciem było powołanie do życia szpitala dla kobiet w Rybniku. Owe światłe przedsięwzięcia dr Roger finansował ze składek społecznych oraz dzięki hojności przyjaciół z całej Europy. Był również zapalonym entomologiem, a ludowe pieśni śląskie fascynowały go tak bardzo, że nauczył się języka polskiego, by móc je dokumentować i przechować w pamięci potomnych. / z publikacji Muzeum w Gliwicach /

więcej

Na tą uroczystość wyruszyliśmy z gliwickiego Rynku by o godz. 11.00 zameldować się na cmentarzu w Rudach przy grobie śp. Juliusza Rogera. Spotkały się tam osoby dla których postać ta nie była obojętna. Przedstawiciele miejscowej społeczności, władz samorządowych, szkół, chórów i orkiestr uczcili modlitwą i pieśniami postać jubilata. Następnie przy obelisku Juliusza Rogera, prowadzący Jan Maria Dyga odczytał listy od władz administracyjnych i organizacji społecznych ukazujące rolę i znaczenie Juliusza Rogera dla Śląska. W liście od Zarządu PTTK Ziemi Gliwickiej podkreślono rolę Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Wł. Huzy w wieloletnim propagowaniu jubilata i jego dzieła. Na miejscu złożono znicze i wieńce. Orkiestra Dęta z Gliwic uświetniła uroczystość porywającym koncertem.
Następnie na dziedzińcu Zespołu Pałacowo-Klasztornego w Rudach koncertował Chór im. Juliusza Rogera z Rud pod dyr. Krystyny Lubos. Chór ten raz jeszcze wraz z Chorzowskim Chórem św. Floriana zaprezentował się w kościele MB Pokornej podczas krótkiego koncertu.
Następnie organizatorzy wydarzenia : Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach oraz Śląski Związek Chórów i Orkiestr zaprosił nas na spotkanie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudach na pokaz filmu o Juliuszu Rogerze jak i na poczęstunek.
W uroczystości i 55 kilometrowej wycieczce rowerowej wzięli udział członkowie naszego Klubu; Małgorzata i Stanisław Radomscy, Witold Kapuściński i Witold Czempiel.

Jesienna wycieczka klubowa - 11.10.2015

Zdjęcia opowiadają historię pewnej jesiennej wycieczki rowerowej po okolicznych lasach.

Jesienna wycieczka krajoznawcza Jana i Juliana
10.10.2015

Z racji chłodniejszej jesiennej aury postanowiliśmy udać się na krótką wycieczkę do metropolii naszego województwa i zaliczyć kilka obiektów krajoznawczych, wymaganych do odznak turystycznych. I tak w Katowicach:

  • Pomnik powstańców Śląskich z 1967 r. (największy i najcięższy pomnik w Polsce),

  • Spodek - Hala Widowiskowo-Sportowa z 1971 r.,

  • Archikatedra Chrystusa Króla z 1955 r. wys. 64 m, dł. 101 m (największa katedra w Polsce),

  • Muzeum Śląskie,

  • Nowy budynek Biblioteki Śląskiej,

  • Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek,

  • Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego,

więcej

a, w Chorzowie:

  • Śląskie Wesołe Miasteczko w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku,

  • Stadion Śląski ( obiekt sportowy w budowie),

  • Rosarium z 1968 r. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (największy w Polsce różany ogród),

  • Planetarium Śląskie z 1955 r. w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego,

  • Ziętka (największe i najstarsze planetarium w Polsce),

  • Górnośląski Park Etnograficzny - skansen,

  • Drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca przy ul. Lwowskiej

Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński

Wycieczka klubowa
„Rezerwaty przyrody okolic Krakowa”
04.10.2015

W dniu 04.10.2015 r. Elżbieta i Jerzy Falscy zorganizowali wycieczkę, w ramach realizacji zadania specjalnego, do rezerwatów okolic Krakowa. Spotkaliśmy się w Grojcu, gdzie stawiło się 16 osób, członkowie naszego Klubu: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Adam Czerniawski, Elżbieta i Jerzy Falscy, Aldona Felkel, Krzysztof Kotuła, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Alfred Sołtys oraz sympatycy: Gabriela Budkiewicz, Janina Czempiel, Izabela Jasto, Wojciech Miotła, Andrzej Śmieja oraz Tomasz Świątek.
Pierwszym z rezerwatów był rezerwat leśno – krajobrazowy Dolina Potoku Rudno. Rezerwat obejmuje fragment dobrze zachowanego łęgu olszowego oraz znajdujące się po zachodniej stronie stanowiska geologiczne dawnego kamieniołomu porfirów „Orlej”. Osobliwością są stanowiska skrzypu olbrzymiego.

więcej

W Mnikowie bardzo ciepło przyjął nas proboszcz parafii św. Brata Alberta, gdzie oprócz pieczątek i obrazków z Matką Boską Skalską, poczęstowani zostaliśmy słodyczami. Stąd pojechaliśmy do krajobrazowego Rezerwatu Dolina Mnikowska, położonego wzdłuż 2 km wąwozu w dolinie rzeki Sanki. Skały tworzą tam bardzo strome ściany (do 80m), wrota skalne lub pojedyncze iglice. Na jednej ze stromych ścian, zwanej Cyrkiem, znajduje się ołtarz z dużym, namalowanym przez Walerego Eliasza-Radzikowskiego w 1863r., obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Krajobraz naturalny doliny tworzą porastające lasy (grab, łęg, buczyna), oraz naskalne murawy kserotermiczne. W jaskiniach (10) ukrywali się uczestnicy Powstania Styczniowego. Miejsce to odwiedzał również podczas wędrówek Karol Wojtyła.
Dalej mijamy święte źródło i obok kapliczki przy ścianie zwanej Wielką Skałą skręcamy do Rezerwatu przyrody nieożywionej Zimny Dół, który obejmuje fragment terenu doliny Zimny Dół z wywierzyskiem – Źródło w Zimnym Dole – znajdującym się w jaskini. Tu pozostawiamy rowery i wspinamy się po stromej, urokliwej ścieżce dydaktycznej, podziwiamy duże głazy o bardzo stromych ścianach, oplecione bluszczem pospolitym. Wiek niektórych roślin ocenia się na grubo powyżej 600 lat. Wsiadamy na rowery i podziwiając wspaniałe skałki wyjeżdżamy na szosę prowadzącą do miejscowości Rybna, gdzie zatrzymujemy się przy zabytkowym kościele św. Kazimierza. Koło południa dojeżdżamy do zajazdu, gdzie robimy krótki wypoczynek z posiłkiem. Stąd udajemy się do kolejnego punktu naszej wycieczki Rezerwatu przyrody nieożywionej Kajasówka, będącego częścią Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Ochrania on unikatowy zręb tektoniczny i pokrywa roślinność kserotermiczna. Zręb budują górnojurajskie wapienie odsłaniające się w skałkach, ścianach skalnych, opuszczonych kamieniołomach i wyrobiskach pozostałych po eksploatacji skał.
Udajemy się teraz do faunistycznego Rezerwatu przyrody Skołczanka, położonego w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on fragment terenu porośniętego lasem sosnowo-bukowo-jodłowym i zespołami ciepłolubnych zarośli, a na ich obrzeżach i polanach występują również murawy piaskowe i kserotermiczne. Wchodzimy ścieżką pod ołtarz w skale. Odwiedzamy również dwie zbiorowe mogiły, w których spoczywa ok. 500 Żydów, z okolic Krakowa – ofiar niemieckiego ludobójstwa, zamordowanych w lecie 1942 roku.
Kolejny punkt to ścisły florystyczny rezerwat przyrody Bielańskie Skałki, założony w 1957r. założony w celu ochrony muraw kserotermicznych. Położony jest w pobliżu klasztoru Kamedułów na Bielanach w Lasku Wolskim, na południowych stokach Srebrnej Góry. Panowie mogli zwiedzić zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z eremem oo. Kamedułów. Panie mają tu wstęp tylko, w wyznaczone, 12 dni w roku. Kameduli są zakonem pustelników żyjących według surowych zasad, opartych na regule św. Benedykta. Mnisi żyją w domkach pustelniach lub pojedynczych celach klasztornych. Spotykają się jedynie podczas mszy świętej, modlitw i kilku posiłków w ciągu roku, spożywanych wspólnie w refektarzu. Ciekawostką było zwiedzanie sali akustycznej. Następnie jedziemy do tzw. Belwederu, budowli z czasu II wojny światowej oraz do willi Adolfa Szyszko-Bohusza zwanej Rotundą, ze względu na podobieństwo do rotundy wawelskiej. Pod nimi znajduje się ścisły, florystyczny Rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie. Służy ochronie rzadkich muraw naskalnych i kserotermicznych oraz ciepłolubnych zarośli. I ostatni punkt naszej wycieczki. Przejeżdżamy przez Muzeum Budownictwa Drewnianego „Skansen” w Woli Justowskiej, a następnie wjeżdżamy do wąwozu zwanego Wolskim Dołem, gdzie znajduje się Rezerwat przyrody Panieńskie Skały. Nazwa skał pochodzi od zakonnic z niedalekiego Klasztoru Norbertanek na Salwatorze, które schroniły się w tych okolicach podczas inwazji Tatarów w 1241 roku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę, a w szczególności osobom, które zapewniły transport. Równocześnie zapraszamy klubowiczów do udziału w konkursie fotograficznym.

Relacja: Elżbieta i Jerzy Falscy

XV Rajd Rowerowy Wokół Gmin Doliny Małej Panwi
Zawadzkie -
03.10.2015

W sobotę 3 października 2015, piątka naszych klubowiczów reprezentowała nas na XV Rajdzie Rowerowym Wokół Gmin Doliny Małej Panwi w Zawadzkim - Jesień 2015 organizowanym przez Oddział Zakładowy PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkim. Świetna plenerowa impreza, tym razem pod hasłem "Ze Smakami po Gminie Zawadzkie".
Członkowie klubu - Aldona Felkel, Krzysztof Kotuła, Mariusz Pisingas - jako trasę dojazdu na metę rajdu wybrali wspólny przejazd rowerami wraz z Kołem Turystyki Rowerowej "Kamienie Szlachetne" ze Strzelec Opolskich. Klubowicze Elżbieta i Jerzy Falscy przybyli na rajd własną trasą z Jemielnicy, przemierzając leśne ostępy w pięknych barwach jesieni. Organizatorzy rajdu przygotowali na mecie dla uczestników konkursy krajoznawcze, przyrodnicze i sprawnościowe oraz poczęstunek gastronomiczny w formie grillowanej kiełbasy. Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich częstowały turystów plackami kartoflanymi oraz pajdami chleba ze smalcem. Po miłych chwilach spędzonych w turystycznym gronie przy jesiennym słońcu nadszedł czas powrotu do domu. Po wyjechaniu poza teren zabudowany musieliśmy się zmagać z mocnym przeciwnym wiatrem, który znacząco odbierał siły i zmniejszał naszą prędkość przejazdu.

Trasa naszej wycieczki wyniosła tego dnia około 75 km.