55. Ogólnopolski Zlot Przodowników
Turystyki Kolarskiej PTTK
Sominy - 30.05.2015 - 7.06.2015

55. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w Sominach już za nami. Uczestniczyliśmy licznie w tym wydarzeniu, reprezentowało nas 27 osób.

Podczas zakończenia zlotu otrzymaliśmy statuetkę i dyplom pamiątkowy dla najliczniejszej reprezentacji klubowej. Ponadto wręczono nam Puchar KTKol. ZG PTTK wraz z dyplomem za zajęcie I miejsca w konkursie na najaktywniejszy klub turystyki kolarskiej w 2014 roku.

Koleżanka Elżbieta Falska zajęła III miejsce w konkursie fotograficznym organizowanym w czasie trwania zlotu.

Zdjęcia: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Krzysztof Kotuła, Jarosław Szerszeń

Klubowa wycieczka rowerowa
Rezerwaty Las Dąbrowa i Segiet
24.05.2015

W niedzielne przedpołudnie 24 maja 2015, tradycyjnie o godz 9.00, z gliwickiego Rynku wyjechała wycieczka klubowa do najbliższych rezerwatów przyrody. Odwiedziliśmy rezerwat „Las Dąbrowa” w Gliwicach i „ Segiet” w Bytomiu. Z ich specyfiką chcielibyśmy Was tutaj zapoznać.

„Las Dąbrowa” Rezerwat utworzony 2008 r., położony na terenie gmin Gliwice i Sośnicowice to enklawa leśna różnogatunkowych drzewostanów grądowo–łęgowych o charakterze zbliżonym do naturalnego, porastająca pagórkowaty teren z licznymi potokami, oczkami wodnymi oraz wilgotnymi, podczas naszej wycieczki nawet bardzo, łąkami, obszar lasu o powierzchni 76,63 ha.

więcej

Na terenie rezerwatu występują liczne gatunki roślin chronionych m.in. konwalia majowa, kopytnik pospolity, bluszcz pospolity, ciemiężyca biała, tojeść zwyczajna, karbieniec pospolity, śledziennica skrętolistna, wawrzynek wilczełyko, listeria. Ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi dotyczącymi zbiorowisk leśnych, drzew pomnikowych, oraz wpływu człowieka na bioróżnorodność systemów, w sposób szczególny eksponuje dwa gatunki roślin: jeżynę gliwicką i Kozłka całolistnego.

Rezerwat przyrody “Segiet” o pow. 24 ha rozpościera się na Srebrnej Górze, która znajduje się na Garbie Tarnogórskim, a ten położony jest w najwyższej części Wyżyny Śląskiej pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Jest wyjątkowo cennym zespołem 150-letnich buków oraz rzadko występującą roślinnością górską. Rezerwat sąsiaduje z objętym ochroną starym wyrobiskiem dolomitu. Podłoże skalne tego rezerwatu tworzą triasowe wapienie muszlowe i dolomity margliste. Na ukształtowanie terenu duży wpływ miała ośmiowiekowa działalność górnicza (liczne leje, zapadliska , hałdy i szyby). W XVI w. okręgu górniczym Srebrna Góra pozyskiwano rudy srebra i galmanu. W wydobywaniu kruszca z głębszych pokładów przeszkadzała woda, dlatego wydrążono w południowym stoku tego wzgórza sztolnię zwaną później ”Od Szarlejki”, którą woda uchodziła do potoku Segiet i Szarlejki. Ponowny rozkwit górnictwa na tym terenie przypada na drugą połowę XVII w. Wtedy powstała kopalnia rud srebra “Fryderyk”, której sztolnia, o tej samej nazwie, posiadała odgałęzienie przebiegające pod Lasem Segietskim. Później w pierwszej połowie XIX w. uruchomiono na Srebrnej Górze kopalnię cynku “Segiet”. Przypuszcza się, że na przełomie XVIII-XIX w. większość drzew w omawianym lesie wycięto pod budowę szybów. W latach dziewięćdziesiątych XIX w. zainteresowano się wykorzystywanym w procesach hutniczych, występującym w tej okolicy dolomitem. Z tego względu wykarczowano sporą część buczyny i założono w środku Lasu Segieckiego kamieniołom Blechówka, który w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. poszerzono aż do wierzchołka Srebrnej Góry. Na dnie rozpadliny znajduje się zabezpieczone stalową kratą wejście do dawnych górniczych wyrobisk. Ocenia się, że jest ich tam około 300 km. Chodniki te upodobały sobie nietoperze. Mieszka ich tu aż 8 gatunków. Jest to największa ostoja nietoperzy na Śląsku. Zimuje ich około 150 tysięcy.
Dzięki pogodzie ostatnich majowych dni, z podmiejskiej rowerowej wycieczki, nasz wyjazd stał się prawdziwie męską przygodą. Co prawda trafiliśmy w okno pogodowe, ale wielogodzinne deszcze i zwierzyna rezerwatów, w szczególności dziki, zapewniły nam wyprawę prawie jak do lasów monsunowych.

W wyprawie udział wzięli; Michał Jańta, Adam Jańta, Jarosław Szerszeń, Stanisław Herman, Krzysztof Kotuła, Marek Bryndza, Janusz Weres, Alfred Sołtys, Stanisław Frycz, Witold Czempiel.

Trasa około 65 kilometrowego przejazdu: Rynek, Rezerwat Las Dąbrowa, Brzezinka, Łabędy, Ziemięcice, Zbrosławice, Stolarzowice, Rezerwat Segiet, Dolomity Sportowa Dolina, Miechowice, Mikulczyce, Maciejów, Żerniki.

Zdjęcia: Adam Jańta, Krzysztof Kotuła, Alfred Sołtys

Klubowa wycieczka rowerowa do
Frydek Mistek - 22-24.05.2015

W zaplanowanym terminie odbyła się wycieczka do Frydek Mistek. Wzięło w niej udział 10 osób (7 z Zabrza, 2 z Gliwic i 1 z Bytomia). Dwie osoby zrezygnowały z powodu trudnych warunków pogodowych.

Trasa wycieczki:

Piątek:

Z Gliwic do Pilchowic, Rud i Nędzy czerwonym szlakiem rowerowym, następnie przez Markowice do Raciborza Obory. Nocleg w domkach campingowych OSiR.

więcej

Sobota:

Z Raciborza przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy Wielikąt, Odrę, Olzę, Chałupki, Stary Bohumin, Ostrawę, bardzo atrakcyjną trasą rowerową nr 59 (europejski standard, trasa wzdłuż rzeki Ostrawicy będącej historyczną granicą Śląska i Moraw) do Frydek -Mistek. Zwiedzanie miasta - bazylika, rynek Frydka, rynek Mistka.

Niedziela:

Powrót przez Ostrawę, Racibórz, Rudy do Gliwic.

Zdjęcia: Wiesław Brożek

Wycieczka Aldony, Jana i Juliana
"Dookoła Województwa Śląskiego"
etap VII - 19.05.2015

Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zakrzeński oraz Aldona Felkel kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego".
We wtorek 19.05.2015r. po dotarciu pociągiem do Koniecpola wyruszyli rowerami do Pilicy pokonując etap ok. 90 km z dojazdem do dworca PKP w Zawierciu. Etap pokonano w ciepłej i burzowej aurze bez zakłóceń, który obfitował w przeróżne atrakcje turystyczne wymienione poniżej:

Koniecpol - Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła, Zespół: parkowo-pałacowy, Nepomuk przy moście na Pilicy.

więcej

Nakło - Kościół murowany, p.w. św. Mikołaja zbudowany na przełomie XVII-XVIII w., Pałac, zaprojektowany przez znanego architekta Jana Ferdynanda Naxa pałac datowany na lata 1770-1780. Park przypałacowy, Dwie figury J. Nepomucena przy DK46

Szczekociny - Zespół pałacowy Dembińskich zbudowany w latach 70. XVIII w. przez Jana Ferdynanda Naxa, otoczony parkiem z końca XVIII w. , Na terenie parku pomniki przyrody, do których zaliczamy: lipę drobnolistną, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja, powstały ok. 1680 r., Synagoga z początku XX w.

Rokitno - Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Łany Wielkie - Kościół pw. św. Wojciecha (XIII w.), Pomnik upamiętniający odrodzenie się Polski z trzech zaborów (1922 r.)

Żarnowiec - Średniowieczny układ urbanistyczny (XIV w.) z centralnie umieszczonym rynkiem, Kościół Narodzenia NMP i św. Jakuba Starszego z XIV w., Cmentarz żydowski znajdujący się obok bazy po byłej RSP "Kłos", Ślady wykopaliskowe zamku w Żarnowcu

Pilica - Nepomuk drewniany obok mostu nad Pilica, Pomnik przyrody -Park wiejski ul. Senatorska, Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Opiekunki Rodzin, Rynek

Następny zaplanowany etap to Pilica-Jaworzno. Start i powrót - dworzec PKP Gliwice. Zapraszamy chętnych.

Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński

Niedzielna wycieczka
dopieszczania trasy po rezerwatach
17.05.2015

W dniu 17.05.2015 w celu ostatecznego przygotowania wycieczki po rezerwatach objechałem trasę wraz z Marianem i Waldkiem. Regulamin wycieczki przedstawi Prezes Klubu na najbliższym zebraniu tj. 26.05.2015. Wycieczka odbędzie się 21.06.2015 na którą serdecznie zapraszam.

Niewątpliwą atrakcją są malownicze tereny i obiekty zabytkowe.

Pozdrawiam Fred

Klubowa wycieczka rowerowa
"Czerwonym szlakiem do Łężczoka" - 17.05.2015

Relacji brak, zdjęcia są i to jest pamiątka fajnej wycieczki :-)


Zdjęcia: Elżbieta Falska, Krzysztof Bobis

Wycieczka Jana i Juliana
"Dookoła Województwa Śląskiego"
etap VI - 16.05.2015

Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zabrzeński kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego".
W sobotę 16.05.2015r. w ramach Rajdu Rowerowego "Aktywne Morawskie Wrota" pokonali 42 km etap trasy pokrywającej się z trasą rajdu „Dookoła Województwa Śląskiego".
Trasa prowadziła od Tworkowa, przez Urbanek, Krzyżanowice, Roszków, Rudyszwałd, Chałupki, Meandry Odry, Olzę, Uchylsko, Gorzyczki, Łaziska do Godowa.

Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński

Rajd "O Zielony Liść kasztanowca"
Rachowice - 16.05.2015

16 maja 2015 r. już po raz ósmy, odbył się rajd "O Zielony Liść Kasztanowca". Celem był przejazd przez aleje kasztanowców w Kozłowie, Łanach Wielkich i Rachowicach.
Z gliwickiego Rynku wyruszyła grupa 44 cyklistów, którą poprowadził przodownik Jarosław Szerszeń. Podczas postojów, pani Ola Józefowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego, zapoznawała uczestników rajdu z różnymi aspektami ochrony środowiska w naszym powiecie a w szczególności z ochroną kasztanowców przed atakującymi ich szkodnikami, w tym głównie szrotówkami kasztanowcowiaczkami.
Po przybyciu na metę rajdu, która była zlokalizowana w szkółce leśnej w Rachowicach rowerzyści upiekli na ognisku kiełbaski oraz wzięli udział w konkursach sprawnościowych.

więcej

Uczestnicy rajdu wysłuchali barwnych opowieści o lesie, pana leśniczego Sławomira Zarzeckiego, reprezentującego Nadleśnictwo Rudziniec. Pani Halina Stolarczyk, reprezentująca Polski Klub Ekologiczny z Gliwic, będąca jednocześnie współorganizatorem rajdu opowiedziała o zagrożeniach dla środowiska naturalnego.
Ogółem na metę rajdu przybyły 94 osoby, w tym 44 z gliwickiego Rynku a pozostali własnymi trasami. Organizatorzy rajdu: Turystyczny Klub Kolarski im. Wł. Huzy, Polski Klub Ekologiczny i Nadleśnictwo Rudziniec pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu rajdu: Halinie Stolarczyk, Oli Józefowicz - wolontariuszkom z PKE w Gliwicach, Henrykowi Szcześniakowi, Krzysztofowi Kotule, Krzysztofowi Bobisowi, Adamowi Jańcie, Piotrowi Kalinowskiemu, Jarosławowi Blaszke, Jerzemu Zającowi, Stanisławowi Krukiewiczowi, Jarosławowi Szerszeniowi z TKK im. Wł. Huzy z Gliwic oraz panu leśniczemu Sławomirowi Zarzeckiemu z Nadleśnictwa Rudziniec bez zaangażowania których rajd by się nie odbył.

Zdjęcia: Adam Jańta, Polski Klub Ekologiczny

49. Rajd Szlakiem Powstań Śląskich
Błotnica Strzelecka - 15.05.2015

W piątek 15 maja koledzy Jarosław Szerszeń i Krzysztof Kotuła odwiedzili młodzież uczestniczącą w 49 Rajdzie Szlakiem Powstań Śląskich w Błotnicy Strzeleckiej, organizowanym przez Oddział PTTK Ziemi Gliwickiej. Nasz Klub przeprowadził tradycyjnie konkurs sprawnościowy jazdy rowerem.

Zdjęcia: Krzysztof Kotuła, Paweł Skóra

Niedzielna wycieczka Ani i Alfreda
10.05.2015

W minioną niedzielę tj. 10 maja 2015r. Ania i Alfred udali się na objazd trasy, w ramach przygotowań do organizowanej dla członków klubu wycieczki.

Wycieczka będzie ściśle związana z realizacją zadania doraźnego na 2015 rok - zwiedzanie rezerwatów przyrody.

Szczegóły planowanej wycieczki przekaże Prezes Klubu po otrzymaniu regulaminu od organizatorów na zebraniu członków klubu.

Zdjęcia: Alfred Sołtys

XLIII Wojewódzki Etap
Ogólnopolskiego Młodzieżowego
Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego
Rybnik - 9.05.2015


Zdjęcia opowiadają historię sukcesu w tych eliminacjach :-)

Wycieczka klubowa do rezerwatu
Jeleniak Mikuliny gm. Koszęcin - 9.05.2015

W dniu 09.05.2015 r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zaprosił turystów kolarzy na wycieczkę klubową do Rezerwatu Przyrody Jeleniak Mikuliny gm. Koszęcin.
Rezerwat utworzony został w 1957 roku. Obecnie powierzchnia rezerwatu obejmuje 45 ha. Większa część, ponad 28 ha to zarastające stawy, 11,7 ha to powierzchnia leśna, zaś 4,5 ha zajmują torfowiska. Nazwa obszaru chronionego nawiązuje do jelenich rykowisk, a drugi jej człon odnosi się do nazwiska ostatniej właścicielki jednego z pobliskich młynów.
Występują tu zbiorowiska leśne, wodne, szuwarowe i łąkowe. W samym rezerwacie oraz jego okolicach, objętych otuliną, naliczono 177 gatunków roślin naczyniowych. Część z nich to rośliny bardzo rzadkie i objęte ochroną gatunkową. Charakterystyczne rośliny wodne, rosnące w rezerwacie, to grążel żółty i grzybień biały.

więcej

Rośnie tutaj także interesująca roślina owadożerna , rosiczka okrągłolistna. Inne, tutejsze gatunki roślin, to bagno zwyczajne - wiecznie zielony krzew o nektarze trującym dla pszczół, widlak goździsty oraz widlak jałowcowaty, a także charakterystyczne gatunki bagienne i torfowiskowe, jak bagnica torfowa, jeżogłówka najmniejsza, czy wreszcie kolejne rośliny owadożerne: pływacz drobny i pływacz średni.
O godz. 9.15 z przed siedziby Oddziału PTTK w Gliwicach, wyruszyła 7 osobowa grupa rowerzystów, którą poprowadził kol. Krzysztof BOBIS. Zaplanowana i przejechana trasa to: Gliwice - Szałsza - Kamieniec - Księży Las - Jasiona - Brynek - Tworóg - Brusiek - Rez. Jeleniak Mikuliny - Koszęcin - Brusiek - Tworóg - Brynek - Jasiona - Łubie - Pyskowice - Gliwice. Dystans wyniósł około 115 km.

Atrakcje turystyczne na trasie:

  • drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w m. Księży Las,

  • drewniany kościółek pw. św. Jana Chrzciciela w m. Brusiek,

  • Rezerwat Przyrody Jeleniak Mikuliny,

  • zespół pałacowo - parkowy w m. Koszęcin,

  • drewniany kościół pw. św. Trójcy w m. Koszęcin.

W wycieczce udział wzięli: Krzysztof BOBIS, Witold CZEMPIEL, Grzegorz CHUMUNTOWSKI, Krzysztof KŁODA, Krzysztof KOTUŁA, Agnieszka PURWIN, Jagoda WYSTALSKA i Aldona FELKEL która dołączyła do grupy w miejscowości Ziemięcice.

Prowadzący wycieczkę dziękuje wszystkim uczestnikom za udział, miłą i sympatyczną atmosferę. A jak było zapraszam do obejrzenia relacji foto.

Zdjęcia: Krzysztof Bobis, Witold Czempiel, Krzysztof Kotuła

VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Wycieczka Jana i Juliana oraz Aldony
"Dookoła Województwa Śląskiego"
etap V - 03.05.2015

Członkowie naszego Klubu Julian Rzewódzki i Jan Zakrzeński oraz Aldona Felkel kontynuują zdobywanie odznaki "Rajd Kolarski Dookoła Województwa Śląskiego".
W niedzielę 03.05.2015r. po podróży samochodowej do Częstochowy ruszyli w kierunku Nowej Wsi, żeby pokonać regulaminowy odcinek aż do Koniecpola i pociągiem powrócić do Częstochowy.
W sumie etap wyniósł 71 km i obfitował w przeróżne atrakcje turystyczne wymienione poniżej:

Zabytki na trasie:

Nowa Wieś - Zbiorowa mogiła mieszkańców Kłobucka, powieszonych przez Niemców w odwecie za działalność dywersyjną AK. (gmina Kłobuck)

więcej

Rybna - Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Mykanów - Kościół parafialny pw. św. Leonarda Opata

Mykanów - Figurka św. Jana Nepomucena

Borowno - Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca i Dworek Michałowskich

Kłomnice - Zespół kościoła parafialnego pw. św. Marcina

Kłomnice - Cmentarz grzebalny w Kłomnicach – (XIX w)

Kłomnice - Figura J. Nepomucena

Święta Anna - Główny w Polsce klasztor sióstr dominikanek, zakonu kontemplacyjnego - Święta Anna. Najważniejszym zabytkiem jest tu późnogotycka rzeźba św. Anny.

Obowiązkowy KOP

Koniecpol - Kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy

Koniecpol - Figura J. Nepomucena

Koniecpol - Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła

Radoszewnica - Rezerwat „Borek”

Częstochowa - Muzeum miejskie

Częstochowa - Ratusz miejski i rynek

Częstochowa Pl. Biegańskiego - Kościół pw. św. Jakuba. Na ścianie zewnętrznej tablica upamiętniająca komendanta ps. „Lew” i żołnierzy Korpusu Wojska Polskiego II Konspiracji oraz ofiary reżimu komunistycznego. tzw.”Żołnierzy wyklętych”

Następny zaplanowany etap to Koniecpol - Pilica. Start i powrót - dworzec PKP Gliwice. Chętnych zapraszamy.

Zdjęcia: Julian Rzewódzki, Jan Zabrzeński

Szlakiem drewnianych kościołów opolszczyzny
30.04.2015 i 3.05.2015

Korzystając ze wspaniałej pogody w dniach 30.04 i 3.05.2015, wyruszyliśmy na trasę, szlakiem drewnianych kościołów opolszczyzny. Pierwszy dzień to pętla 40 km - Polska Cerekiew - Przewóz - Miejsce Odrzańskie - Radoszowy, a w drodze powrotnej jeszcze Gościęcin i Baborów.

Drugi dzień, to pętla 54 km - Laskowice - Lasowice Wielkie - Wędrynia - Chocianowice - Lasowice Małe, Laskowice. Obiad w Starej Karczmie w Chocianowicach - polecamy. Drogi bez samochodów, piękna przyroda, masa zabytkowych kapliczek, kościołów oraz 10 dokładnie upamiętnionych na zdjęciach drewnianych kościółków, to wspaniałe podsumowanie naszych wyjazdów.

Elżbieta i Jerzy Falscy