Listopad 2014

Rajd Niepodległości
Katowice - 11.11.2014

W dniu 11.11.2014 r. trzech członków naszego Klubu – Elżbieta Falska, Jerzy Falski i Paweł Szyp, uczestniczyło w Rajdzie Niepodległości w Katowicach. Punkt startowy umiejscowiony był pod kościołem św. Michała Archanioła, w Parku Kościuszki na Brynowie, na Wzgórzu Beaty. Kościół ten przeniesiony został do Katowic z Syryni w powiecie wodzisławskim, leży na Szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, został zbudowany w 1510 r. Od organizatorów otrzymaliśmy pamiątkowe plakietki i pieczątki oraz biało-czerwone wstążki. O godzinie 12:00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie, a następnie pojechaliśmy na cmentarz wojskowy. Tu złożone zostały kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i na grobie Roberta Oszka - oficera Marynarki Wojennej, dowódcy III powstania śląskiego.

więcej

Kolejnym punktem rajdu była Wieża Spadochronowa, owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze stawiali opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Kwiaty i znicze złożone zostały pod wieżą, pod pomnikiem poświęconym obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r.
W tym miejscu impreza została zakończona. Pogoda była tak wspaniała, że nikomu nie śpieszyło się do domu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy lotnisko Muchowiec, Dolinę Trzech Stawów, katedrę p.w. Chrystusa Króla, plac Sejmu Śląskiego z pomnikiem Wojciecha Korfantego, plac Bolesława Chrobrego z pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz gmach Sejmu Śląskiego.

Relacja wraz ze zdjęciami: Elzbieta Falska

V Wabdrusowski Rajd Niepodległości
Żory - 11.11.2014

W dniu Święta Niepodległości 11 listopada, członkowie klubu wybrali się na wycieczkę klubową na V Wandrusowski Rajd Niepodległości do Żor, na strzelnicę w lesie Dębina. Wycieczkę poprowadził kol. Jarosław Szerszeń z trasą dojazdu na metę przez Knurów, Czerwionkę-Leszczyny, Bełk, Palowice. Na mecie rajdu zameldowało się ośmiu członków naszego klubu i byli to: Krzysztof Bobis, Witold Kapuściński, Krzysztof Kotuła, Stanisław Krukiewicz, Sebastian Pyrka, Julian Rzewódzki, Jarosław Szerszeń, Janusz Weres. Uczestnicy rajdu mogli skorzystać z przygotowanego cateringu, jak i usmażyć kiełbaski nad ogniskiem. Największą atrakcją imprezy był konkurs strzelecki zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żor. Chęć udziału w konkursie była okupiona staniem w długiej kolejce. W drogę powrotną już pomniejszoną trzyosobową grupą wybraliśmy się początkowo leśnymi ścieżkami przy stawach na Gichcie, by dalej już powrócić po trasie dojazdu. Wracając odwiedziliśmy dwa zabytkowe, drewniane kościoły: w Palowicach i Bełku, będące częścią Szlaku Drewnianej Architektury Województwa Śląskiego. Trasa liczyła około 80 km.

Relacja wraz ze zdjęciami: Krzysztof Kotuła

Niedzielna wycieczka rowerowa na trasie
Wielowieś - Koszęcin - 9.11.2014

Koledzy Jarosław Szerszeń i Krzysztof Kotuła wybrali się w niedzielę 9 listopada na jesienną wycieczkę rowerową z Wielowsi do Koszęcina. Trasa przejazdu prowadziła w większej mierze przez tereny zalesione. Po drodze odwiedziliśmy pięknie odnowiony zamek-pałac w Tworogu będący obecnie siedzibą gminy oraz zabytkowy drewniany Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Bruśku. Na wjeździe do Koszęcina zwiedziliśmy kolejny zabytek szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, Kościół Trójcy Świętej. W centrum miejscowości odwiedziliśmy pałac wraz z parkiem będący siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Droga powrotna prowadziła przez Drutarnię, Kalety, gdzie przejechaliśmy częściowo wzdłuż pomnikowej alei dębów w Truszczycy. Kolejną miejscowością na trasie naszej wycieczki była Mikołeska całkowicie zatopiona wśród leśnej głuszy.

więcej

Jadąc dalej leśnymi dróżkami powiatu tarnogórskiego dotarliśmy do Boruszowic, skąd przejechaliśmy pod Pałac Donnersmarcków w Brynku oraz znajdujący się na przyległych terenach parkowych Ogród Botaniczny. Kończąc już wycieczkę przejechaliśmy przez Połomię, Wojskę by dotrzeć do Wielowsi. Na zakończenie naszej niedzielnej eskapady odwiedziliśmy grób, znajdujący się na terenie miejscowego gimnazjum, Waldemara von Brockhusen Landgrafa (starosty) Tarnowitz'kiego (Tarnowskie Góry). Pełnił on swoją funkcję w latach 1914-1922 do momentu, gdy większa część powiatu została odzyskana przez Polskę, co było wynikiem plebiscytu na Górnym Śląsku. Trasa naszej wycieczki wyniosła 70 km.

Relacja wraz ze zdjęciami: Krzysztof Kotuła