VI Rajd Rowerowy
Szlakiem Stawów Doliny Małej Panwi
Staniszcze Małe - 26.07.2014

Członkowie Klubu: Krzysztof Bobis, Adam Czerniawski, Elżbieta i Jerzy Falscy, Krzysztof Kotuła, Małgorzata i Stanisław Radomscy, Julian Rzewódzki i Jarosław Szerszeń, uczestniczyli w Staniszczach Małych, w VI Rajdzie Szlakiem Stawów Doliny Malej Panwi. Organizatorami imprezy byli Oddział Zakładowy PTTK w Zawadzkim - Komisja Turystyki Kolarskiej, BiCeK Kolonowskie i Nadleśnictwo Zawadzkie. Celem rajdu było wspomnienie poety znad Małej Panwi Georga Hauptstocka oraz promowanie walorów turystycznych gmin Kolonowskie i Zawadzkie. 80 uczestników rajdu zebranych przed domem Georga Haupstocka zapoznano z życiorysem i twórczością poety, następnie wyruszono na regulaminową trasę rajdu, prowadzącą trasami rowerowymi Doliny Małej Panwi.

więcej

W trakcie przejazdu odwiedzono Staw Szczyrkowisko, Źródełko Stoczek, Staw Czarną Dziurę, leśny punkt czerpania wody na terenie gminy Fosowskie, przy ul.Myślinieckiej, gdzie wysłuchano ciekawej pogadanki leśniczego o żyjących na tym terenie bobrach.Dalej dojechano do mostku na potoku Greboku. Rajd zakończono na terenie gospodarstwa agroturystycznego Stary Młyn w Dolinie Myślinki należacym do p. Drzymały. Tutaj na uczestników czekał turystyczny poczestunek (kawa, herbata i grilowana kiełbaska). Na mecie organizatorzy przygotowali kilka konkursów. Konkurs literacki związany z twórczością Georga Hauptstocka, przyrodniczy dotyczący flory Doliny Małej Panwi oraz konkurs fotograficzny w którym oceniano prace wykonane przez uczestników podczas rajdu. W pierwszym konkursie kol. Małgorzata Radomska zajęła II miejsce. W konkursie fotograficznym kol. Jarosław Szerszeń zajął I miejsce. Za liczny udział w rajdzie nasz klub wyróżniony został certyfikatem. Po zakończeniu rajdu uczestnicy udali sie w drogę powrotną do domu. Najdłuższą trasę tego dnia, bo blisko 110 km pokonali koledzy Krzysztof Bobis, Krzysztof Kotuła i Jarosław Szerszeń którzy rowerami udali się do Gliwic drogą 901 przez Kolonowskie, Zawadzkie, Wielowieś i Pyskowice.

Zdjęcia: Jarosław Szerszeń

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Rajd rowerowy
"Zdobywamy Odznakę Wędrowiec Gliwicki"
Rudziniec - 20.07.2014

W kolejną upalną niedzielę, zwolennicy rowerowania, spotkali się na gliwickim rynku, by wspólnie w ramach Lata z Metamorfozami, udać się do Rudzińca. Komandorem rajdu był kol. Jarek Szerszeń. Mimo słonecznej spiekoty na rynku stawiło się ok. 70 osób. Droga wiodła przez Brzezinkę i Rudno. Na trasie powitał nas przedstawiciel Urzędu Gminy pracownik Wydziału Promocji. Wspólnie dojechaliśmy pod kościół Św. Michała Archanioła, gdzie powitał nas Wójt Gminy Pan Krzysztof Obrzut.
Po krótkim powitaniu, przeszliśmy do zabytkowego kościółka pochodzącego z 1657 roku, rozbudowywanego w kolejnych latach o nowe elementy architektoniczne (dzwonnicę – 1853r., podmurówkę ceglaną – 1872r., oraz przedsionek w 1936r.). Od 1945r. kościół jest kościołem parafialnym. Dzięki uprzejmości Pana Wójta mogliśmy poznać historię Rudzińca, którego właścicielem był Wacław Pełka. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1303 roku.
Kolejnym celem wyprawy był zespół Pałacowo-Parkowy wzniesiony w 1860 roku przez Gustawa Heinricha von Ruffer oraz jego małżonkę Emmę. Pałac wybudowano na planie prostokąta w stylu neoklasycystycznym. Podziwialiśmy go jedynie z zewnątrz, gdyż wnętrza nie są dostępne dla zwiedzających. Wejście osłania portyk wsparty na ośmiu kolumnach, od strony wschodniej znajduje się wejście na taras. Wejście jest bogato zdobione. Przeważają motywy roślinne. Lata świetności pałacu przypadły na okres zarządzania nim przez Hugo von Ruffera. Z jego inicjatywy powstał urokliwy park w stylu angielskim, otaczający pałac, z egzotycznymi okazami drzew i krzewów, dużym stawem z wyspą, alejkami spacerowymi wysypanymi białym żwirkiem. Niestety z dawnej świetności parku dzisiaj niewiele już zostało. Aktualnie gmina podejmuje starania o jego rewitalizację.

więcej

Po II Wojnie Światowej pałac przeszedł na własność Skarbu Państwa i przez pewien okres pełnił funkcje mieszkalne dla pracowników PGR. W latach 70. XX wieku przeprowadzono remont pałacu. Po przejęciu pałacu przez Kuratorium Oświaty i Wychowania, budynek pełnił funkcje oświatowe, by stać się później siedzibą Biblioteki, Ośrodka Pomocy Społecznej i posterunkiem policji. Obecnie Zespół Pałacowo-Parkowy jest ujęty w rejestrze Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Katowicach i stanowi własność Gminy.
Po zwiedzaniu dzięki uprzejmości właściciela pobliskich stawów zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek czyli tradycyjną kawę i śląski kołocz. W drogę powrotną udaliśmy się w podgrupach. Nasza trasa wiodła przez Łączę i Rachowice lasami. Dystans w tym dniu to ok. 65 km.

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerzystów
na
Jasną Górę - 12.07.2014

Fotorelacja z udziału członków klubu w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerzystów na Jasną Górę. Grupa 7 osób pokonała pełną trasę Gliwice - Częstochowa - Gliwice na rowerach około 160 km.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Rajd rowerowy
"Zdobywamy Odznakę Wędrowiec Gliwicki"
Mikołów-Mokre - 6.07.2014

W upalny niedzielny ranek grupa rowerzystów stawiła się jak zwykle na gliwickim rynku, by rozpocząć Lato z Metamorfozami. Plan wycieczki obejmował przejazd do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – Mokre. Komandorem rajdu był kol. Władysław Stawiarczyk. Pomagali dzielnie Państwo Radomscy, Krzysiu Bobis i Jarek Szerszeń.
Z Rynku ruszyła grupa ok. 30 osobowa – trasa przebiegała nową ścieżką rowerową przy ul. Bojkowskiej a później zielonym szlakiem przez Przyszowice, gdzie mieliśmy dłuższy postój do Chudowa. Po drodze dołączyli inni uczestnicy i docelowo grupa liczyła ponad 50 osób.

więcej

W Przyszowicach zatrzymaliśmy się przy Parafii pw. Św. Jana Nepomucena. Kościół został wybudowany w latach 1937-1938, w miejscu dawnego kościółka drewnianego, przeniesionego do Borowej Wsi. Projektantem nowej świątyni przypominającej kościół garnizonowy był Jan Affa z Raciborza. Przy kościele można było podziwiać spichlerz plebański z roku 1829 o konstrukcji zrębowej. Zainteresowanym odznaką udostępniono figurkę Nepomucena. Przy kościele znajdują się trzy groby właścicieli ziemskich: Katarzyny von Raczek z domu Gali, Karola von Raczek – właściciela Czekanowa i Dąbrówki Małej oraz Ludwika Piszcza.
Kolejnym celem wyprawy była wizyta u Zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi wypiekających opłatki liturgiczne. Ich hostie i komunikanty trafiają do parafii z diecezji katowickiej i okolic. Podzieliwszy się na grupy, mieliśmy okazję zapoznać się z procesem wypieku opłatków – na zakończenie Siostry obdarowały każdego pamiątkowym medalikiem i obrazkiem. Po tak milej wizycie i objechaniu w kółko Pałacu ruszyliśmy w dalszą drogę z małym postojem w Chudowie.
Dłuższy odpoczynek planowany był w Bujakowie – w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego, gdzie przy obfitym upale i po dłuższym podjeździe raczyliśmy się pysznymi wypiekami i kawą.
Po dłuższym postoju ruszyliśmy w dalszą drogę do celu naszej wyprawy – Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokre. Ogród powstał w roku 2002 jako Związek Stowarzyszeń – Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego i Województwa Śląskiego. Działalność ogrodu ma na celu ochronę i zachowanie dla potomności ginących gatunków roślin z terenu naszego województwa. Na obszarze ok. 80 ha tworzone są kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, roslin wodnych i szuwarowych, siedliskowa, roślin ozdobnych i zielarskich. Najatrakcyjniejszym miejscem okazał się być punkt widokowy skąd można było podziwiać panoramę Mikołowa i okolic.

Na tym zakończyła się nasza wyprawa i podgrupach ruszyliśmy w kierunku Gliwic. Trasa liczyła ok. 50 km.