Październik 2009

Klubowy Rajd Pamięci
działaczy Oddziału PTTK i Klubu
25.10.2009

W dniu 25.10.2009r. odwiedziliśmy groby naszych zmarłych kolegów pochowanych na gliwickich cmentarzach. Zapalono znicze na grobach:

Cmentarz Centralny

  1. śp. Jerzego Tyndyka

  2. śp. Jerzego Kalla

  3. śp. Kazimierza Dybkowskiego

  4. śp. Zdzisława Brzezińskiego

  5. śp. Jarosława Moroz

  6. śp. Stanisława Szymulańskiego

więcej

Na Cmentarzu Centralnym zapalono również znicze na zbiorowej mogile więźniów KL Auschwitz zamordowanych przez konwojentów SS-manów na trasach ewakuacyjnych w styczniu 1945 roku, a także pod krzyżem "za wszystkich którzy odeszli".

Cmentarz na Wójtowej Wsi

  1. śp. Konstantego Dawidczyka

Cmentarz Lipowy

  1. śp. Ilony Ulatowskiej

Cmentarz w Sośnicy

  1. śp. Stefana Kucharza

W rajdzie uczestniczyli: Marek Dras, Bartłomiej Pietek, Witold Romanowski, Janusz Weres, Krzysztof Bobis, Piotr Kalinowski, Stanisław Herman i Alfred Sołtys. Pieczę nad rajdem sprawował przodownik Jarosław Szerszeń.

Jesienne Spotkania Rodzinne "WAGABUNDY"
Katowice - 24.10.2009

W dniu 24.10.2009r. udaliśmy się na rajd "Jesienne Spotkania Rodzinne" organizowany przez Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej "WAGABUNDA". Do Katowic udaliśmy się pociągiem. Było nas pięciu: Władysław Stawiarczyk, Jarosław Szerszeń, Krzysztof Bobis, Bartłomiej Pietek oraz Alfred Sołtys. Na miejscu startu, które było pod teatrem im. St. Wyspianskiego spotkaliśmy kolegów z zaprzyjaźnionych klubów, z Chrzanowa, Rudy Śląskiej, Bytomia, Mikołowa, .......... no i oczywiście z samych Katowic.
O godzinie 10:00 ruszyliśmy w kierunku Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tam zaopiekował się nami oficer, który oprowadził nas po Izbie Pamięci Rodzin Policjantów II RP. Bardzo ciekawa prelekcja ilustrowana była filmem pokazującym ekshumację pomordowanych policjantów, przetrzymywanych w obozie o zaostrzonym rygorze znajdującym się na wysepce Stołbnyj na jeziorze Seliger, kilkanaście kilometrów od Ostaszkowa.

więcej

Twere było miejscem mordu dokonanego przez NKWD, skąd zwłoki transportowano i zakopywano w dołach śmierci w Miednoje. Po zakończeniu prelekcji udaliśmy się na dziedziniec Komendy, gdzie na Grobie Policjanta Polskiego złożona została wiązanka kwiatów i zapalony znicz.
Po opuszczeniu terenu Komendy Wojewódzkiej Policji udaliśmy się w stronę Lasu Murckowskiego. Jadąc wśród rosłych Buków i bardzo czystego lasu, w ciszy i spokoju, można było zapomnieć że jesteśmy w centrum Śląska. Znaleźliśmy się na zielonej wyspie, z dala od zgiełku i hałasu miejskiego. Organizatorzy przygotowali ognisko przy którym można było się ogrzać i upiec kiełbaskę. Warto też nadmienić że Las Murckowski jest rezerwatem przyrody bogatym we florę i faunę. Ślady tej ostatniej dało się zauważyć, ale sądzę że do spotkania z twórcą śladów nie byłoby chętnych no bo "Dzik jest dziki, dzik jest zły ...."
Impreza zakończyła się rozdaniem nagród gdzie puchar dla najliczniejszej grupy uczestników zdobył klub z Chrzanowa. Następnie ruszyliśmy w stronę Kostuchny gdzie spotkaliśmy Mirka z Mikołowa, również uczestnika rajdu. Pod jego przewodnictwem, dalej przez Zarzecze, Gniotek udaliśmy się do Mikołowa. Tu odwiedziliśmy Bazylikę pod wezwaniem Św. Wojciecha oraz rynek z fontanną tryskającą na przemian różnymi strumieniami wody. Pożegnaliśmy Mirka i ruszyliśmy już prosto do Gliwic, z małym przystankiem w Borowej Wsi, przy drewnianym kościółku z 1720 roku, pod wezwaniem Św. Mikołaja. Niestety proboszcza nie było, a ksiądz będący w gościnie udzielał właśnie ślubu.

Wycieczka do Rezerwatu "Las Dąbrowa"
Gliwice - 21.10.2009

21 października 2009r. słoneczko pięknie świeciło, zachęcając mnie, abym po pracy udał się na wyprawę w poszukiwaniu Lasu Dąbrowa. Po długim błądzeniu w Kozłowie, zniechęcony i zawiedziony tym, że nie znalazłem, postanowiłem wracać przez Strefę Ekonomiczną i ulicę Kozielską do Gliwic. Po minięciu ostatniego „molocha”- firmy Kalmet, ujrzałem tablicę informacyjną Rezerwatu. Po spojrzeniu na piękny czerwony zachód słońca wjechałem do środka i ujrzałem naturalne, zarośnięte leśne alejki, stare drzewa, mokradła, bagna, chaszcze i krzewy, oraz usłyszałem piękne śpiewy ptaków. A wszystko to otulone nadchodzącą wieczorną mgłą. Postanowiłem wracać, a tu nagle, zając mi przebiegł drogę, dzięki temu o mało bym zatrzymał się w krzakach. Tam zobaczyłem „na do widzenia” jeżyka.

więcej

Oto kilka informacji historyczno-przyrodniczych na temat Lasu Dąbrowa:

Las Dąbrowa to obszar lasu o powierzchni ponad 76 hektarów, leżący w dzielnicy Stare Gliwice. Istnieje w nienaruszonej formie od 200 lat. Leśnicy nazywają go leśną wyspą, lub oazą. To już 64. rezerwat przyrody utworzony na terenie województwa śląskiego, którego nadrzędnym celem będzie ochrona różnogatunkowych drzewostanów grądowo-łęgowych wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory na tym terenie. Otulinę rezerwatu stanowić będzie teren ok. 230 hektarów.

Relacja: Bartłomiej Pietek

52. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego
Chudów - 18.10.2009

18 października TKK PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował rajd kolarski 52. Zakończenie Turystycznego Sezonu Kolarskiego z metą w Chudowie na terenie wokół zamku. Grupa prowadzona przez przodowników naszego klubu wystartowała z gliwickiego rynku. Liczyła 9 osób. Pozostałe grupy gliwickie jak i z całego Śląska przyjechały własnymi trasami bezpośrednio na metę rajdu. Ogółem w rajdzie wzięło udział ponad 100 uczestników z całego Śląska. Najliczniejszymi drużynami okazały się drużyny: z SP nr 14 z Gliwic pod kierownictwem Pani Danuty Szyp i KTK "Sokół" Radlin. W rajdzie brały udział osoby z następujących miejscowości: Jastrzębia Zdroju, Gliwic, Kalet, Pyskowic, Bytomia, Zabrza, Czerwionki-Leszczyn, Raciborza, Katowic, Warszawy, Libiąża i Knurowa.

więcej

Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek plastikowy, opracowanie na temat patrona klubu ppłk. Władysława Huzy oraz naklejki rajdowe. Na mecie rajdu odbyły się konkursy: konkurs krajoznawczy i tor przeszkód. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody.

W torze przeszkód w kategorii chłopców młodszych zwyciężyli:

  1. Nawrat Marcin - Gimnazjum nr 6

  2. Szaruga Rafał - SP 14 Gliwice

  3. Kozak Kamil - Gimnazjum nr 6

W torze przeszkód w kategorii starszych zwyciężyli:

  1. Domżalski Zbigniew - Tigris Ruda Śl.

  2. Pietek Bartłomiej - TKK im. Wł. Huzy Gliwice

  3. Piotr Kalinowski - TKK im. Wł. Huzy Gliwice

W torze przeszkód w kategorii dziewcząt zwyciężyły:

  1. Celina Zabłocka - Knurów

  2. Surdyk Karolina - SP 14 Gliwice

W konkursie krajoznawczym w kategorii starszych zwyciężyli:

  1. Krzysztof Bobis - TKK im. Wł. Huzy Gliwice

  2. Wiesław Kurmański - Tigris Ruda Śl.

  3. Ryszard Kapczyński - Catena Bytom

W konkursie krajoznawczym w kategorii młodszych zwyciężyli:

  1. Jeremiasz Szyp - SP 14 Gliwice

  2. Michał Turij - SP 14 Gliwice

  3. Rafał Szaruga - SP 14 Gliwice

Impreza była dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Gliwice.

W organizacji rajdu wyróżnili się: Małgorzata i Stanisław Radomscy, Grzegorz Kukowka, Sławomir Zielski, Władysław Stawiarczyk, Jarosław Szerszeń, Danuta Szyp, Waldemar Szaruga, Wojciech Szaruga, Stanisław Herman, Krzysztof Bobis, Marek Dras i Alfred Sołtys.

XXII Zakończenie Sezonu "SOKOŁA"
Radlin - 17.10.2009

Klub nasz reprezentowały dwie osoby, Konrad Czerwiński i Alfred Sołtys. Start jak zwykle na Rynku w Gliwicach. Po ustaleniu trasy, wyruszyliśmy przez pola Sikornika do Pilchowic, następnie przez Pilchowicki Las do Ochojca i dalej do centrum Rybnika. Pogoda nam nie dopisywała, ale nie przejmowaliśmy się tym. Szczególną odpornością wykazał się Konrad, któremu starałem się pokazać Niedobczyce oraz Grabownię. W ten sposób próbowałem zaszczepić w nim bakcyla rajdów kolarskich. Po przyjechaniu na miejsce zbiórki, którym był Dom Sportu w Radlinie, wymieniłem dętkę, ponieważ kilometr przed miejscem zbiorki złapałem gumę. Pod Domem Sportu zostaliśmy miło powitani i zaproszeni do wspólnej przejażdżki do Mety Rajdu. Była ona usytuowana na Głożynach w miejscu zwanym „Ermeżona". Jest to miejsce odpoczynkowe na szlaku rowerowym nr.323.

więcej

Po „wyczerpującym” rajdzie zostaliśmy poczęstowani przez organizatorów rajdu kiełbaskami oraz pieczywem. Na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie otrzymaliśmy okazjonalne nalepki oraz znaczki typu button. Przedstawiciel klubu „Sokół” wręczył mi proporczyk dla naszego klubu. To co się dowiedzieliśmy i co nas zaszokowało to słowa wypowiedziane przez prezesa klubu Sokół, a później napisane na łamach strony Klubu:

”Warto nadmienić, że krótko przed zorganizowaniem rajdu udało się wyremontować „domek" chroniący turystów przed deszczem."

Współorganizatorem rajdu był Urząd Miasta Radlin. Dokonując wstępnego podsumowania sezonu warto nadmienić, że w tym roku działacze „Sokoła" zorganizowali 274 rajdy i wycieczki rowerowe, w których uczestniczyło 2448 rowerzystów.”

W drodze powrotnej również nie obyło się bez przygód. Kolejny raz złapałem gumę. Jednak to nie zepsuło nam humorów i cało dojechaliśmy do Gliwic.

41. Zlot Przewodników TKK PTTK im. Wł. Huzy
Gliwice - 17.10.2009

W dniu 17.10.2009r. w siedzibie klubu Huzy odbyło się spotkanie przewodników. W miłej atmosferze przy ciastku i kawie zostały wręczone pamiątkowe statuetki oraz zdobyte odznaki dla członków klubu. Kolega Tadeusz Pasierb przygotował bardzo ciekawą prelekcję na temat broni V-1 i V-2 dotyczącej jej powstania, losów w okresie II Wojny Światowej oraz po jej zakończeniu. Prelekcja była wzbogacona pokazem zdjęć wyświetlanych przy pomocy rzutnika komputerowego.
Za udostępnienie sprzętu należą się podziękowania kol. prezesowi Grzegorzowi Kukowce. Impreza zakończyła się zaproszeniem na 51. Rajd Zakończenia Sezonu Kolarskiego w Chudowie.

X Jubileuszowy Rajd Kolarski "Złota Jesień"
Rybnik-Grabownia - 4.10.2009

Był to jubileuszowy X Rajd Kolarski, zorganizowany przez KTK Sokół w Radlinie. Start jak zwykle z Rynku w Gliwicach, potem do Nieborowic razem a dalej dwoma grupami, jedna przez las, druga ulicą Rybnicką, dotarliśmy na miejsce. Miejscem imprezy była bardzo ładna posiadłość, w której gospodarz zorganizował metę rajdu. Za parę groszy(3 zł) dostaliśmy odznakę, kawę lub herbatę i kiełbasę z chlebem, którą można było przypiec na ognisku. Zajęliśmy I-miejsce, jeżeli chodzi o najliczniejszą ekipę rajdową, która dotarła na metę. Wyrazem uznania za to jest otrzymany puchar, który trzymany przez chyba najwyższego uczestnika naszej grupy, Henryka, jest widoczny na załączonych zdjęciach. Odbyły się też liczne konkursy zręcznościowe, w których m.in II-miejsce w układaniu puzzli zdobyła Jola, wierna uczestniczka naszych rajdów.