Wrzesień 2009

Wycieczka do Rezerwatu Przyrody "Łężczok" w Nędzy
(BRYNDZA W NĘDZY) - 30.09.2009

W środę, w ostatnim dniu września wybrałem się do Nędzy, w celu zwiedzenia ciekawego rezerwatu przyrody "Łężczok", który jest jednym z najpiękniejszych polskich rezerwatów leśno-stawowych. Zajmuje on obszar ponad 400 ha położonych w starorzeczu Odry, wykorzystywanych już w średniowieczu przez cystersów na stawy hodowlane. Wycieczka mimo, że z przygodami (przebita dętka), okazała się bardzo ciekawą. W załączniku publikuję kilka ciekawych zdjęć z wycieczki i zachęcam do zwiedzenia, tych bardzo ciekawych rejonów.

Niedzielna wycieczka do Brynku
27.09.2009

7.09.2009r. koledzy Alfred Sołtys i Janusz Weres wybrali się na wspólną wycieczkę. Jak zawsze spotkaliśmy się na rynku o 9:00 licząc że ktoś się jeszcze pokaże. No cóż jak się okazało nikomu nie było po drodze na rynek więc ruszyliśmy samotnie. Pogoda była rewelacyjna do jazdy. Obraliśmy kierunek na Brynek i tak jadąc przez Szałszę > Świętoszowice > Kamieniec> Zbrosławice> Wilkowice > Miedary dotarliśmy do Brynku. Tam, przed dawnym Technikum Leśnym, zrobiliśmy przerwę na odpoczynek.
Po złapaniu oddechu ruszyliśmy dalej w kierunku Tworogu > Świniowic > Wielowsi > Świbia > Dąbrówki a dalej zielonym szlakiem na Płużnicę. Szlak był fajny tylko było "trochę" piaseczku. Nie wiedziałem co mam robić czy pilnować roweru żeby się nie wywrócić, czy się śmiać, czy pilnować by nie wypadła mi z ust landrynka. Koła zapadały się w piach tak, że ledwo dało się jechać na jedynce i to bokami. No niestety w końcu rowery stanęły i trzeba je było kawałek poprowadzić. Na szczęście tylko kawałek. W końcu dotarliśmy do Płużnicy Wielkiej. Stąd przez Ligotę Toszecką > Poniszowice > Pławniowice > Dzierżno > Taciszów > Rzeczyce > Ligotę Łabędzką dotarliśmy w domu.

Rajd Kolarski "Żegnaj Lato 2009"
Rybnik
-Niedobczyce - 20.09.2009

20.09.2009r. na zaproszenie Rybnickiego Klubu Kolarskiego wybraliśmy się do Rybnika Niedobczyc. I tak o godz. 9:00 ruszyliśmy z Gliwickiego rynku krętymi ścieżkami wprost na metę rajdu. Jechaliśmy i jechaliśmy aż w końcu udało nam się trafić do celu. Przewodnikiem był pan Tadeusz Pasierb który bardzo ciekawie opowiadał o zabytkowym kościółku pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajdującym się w Żernicy na szlaku zabytków architektury drewnianej, oraz wykazał się dogłębną znajomością mapy gdyż w końcu trafiliśmy do celu na zakończenie imprezy. Jak wiemy, nie tylko uczestnicy rajdu się męczą lecz materiał też. Pech chciał, pękła oś tylnej piasty w moim rowerze i klops. Na szczęście pomocny okazał się pan Stanisław Radomski, który dotrzymał mi towarzystwa i razem pieszo dotarliśmy do ośrodka żeglarskiego w Rybniku Stodołach. Cała grupa wypoczywała na ławeczkach, a ja dzięki wynalazkowi pana Grahama Bell'a (trochę nowszy model) zadzwoniłem do przyjaciela na którego zawsze mogę liczyć.

XVII Zlot Młodzieży "Toszek 2009"
19.09.2009

Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy współorganizował XVII Zlot Młodzieży "Toszek 2009" w zakresie rowerowego toru sprawnościowego, a także przygotował trasę wycieczki rowerowej z Gliwic do Toszka. Wycieczkę poprowadziła koleżanka Małgorzata Radomska, a kolega Bartłomiej Pietek wykonał dołączone do relacji zdjęcia.

XI Rajd Kolarski Szlakami Obrońców Śląska
w Rocznicę Września 1939
Gostyń - 13.09.2009

Członkowie Klubu zorganizowali siedemnastą już w tym sezonie, wycieczkę klubową. Celem wycieczki była meta XI Rajdu Szlakiem Obrońców Śląska w 1939 r. w Gostyniu pod pomnikiem poświęconym żołnierzom WP i ludności cywilnej poległym w trakcie walk w rejonie Wyr we wrześniu 1939 roku. Organizatorem rajdu była Oddziałowa Komisja Turystyki Kolarskiej w Mikołowie. W wycieczce uczestniczyło 16 osób. Kierownikiem wycieczki był kol. Władysław Stawiarczyk. Kolumnę rowerzystów poprowadzili kol Stanisław Radomski i kol. Małgorzata Radomska. Nasza drużyna okazała się najliczniejszą grupą wśród drużyn uczestniczących w rajdzie, za co otrzymała puchar ufundowany przez wójta Gminy Wyry.

więcej

W rozegranych na mecie rajdu konkursach duże sukcesy osiągnęli reprezentanci naszego klubu:

W konkursie rzutu oponą

  • kol. Stanisław Radomski - I miejsce

  • kol. Władysław Stawiarczyk - III miejsce

W rowerowym torze przeszkód

  • kol. Sławomir Zielski - III miejsce

W konkursie krajoznawczym

  • kol. Mariusz Szczurowski - III miejsce

Uczestnicy imprezy zwiedzili w schron bojowy Sowiniec położony nieopodal pomnika. Przewodnikami po wyremontowanym obiekcie byli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej w mundurach WP z 1939 r. prezentujący oryginalny sprzęt i wyposażenie obiektu. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki odwiedzili Śmiłowice odwiedzając kolejny obiekt dawnego Obszaru Warownego Śląsk na linii umocnień Bujaków Mokre, Łaziska, Wyry, Gostyń. Tym samym rozpoczęto zdobywanie nowo ustanowionej OK. "Fortyfikacje Województwa Śląskiego"

Rajd Pamięci Września 1939
Gliwice, Nieborowice - 05.09.2009

W sobotę 5 września 2009r. Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Władysława Huzy w Gliwicach zorganizował kolarski rajd pamięci września 1939 i ofiar II wojny światowej.

Impreza była dofinansowana ze środków Miasta Gliwice.

Rajd rowerowy odbył się w 70-rocznicę wybuchu II wojny światowej i napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Przebiegał na trasie Gliwice - Nieborowice. Celem rajdu było uczczenie pamięci poległych obrońców Ojczyzny - żołnierzy Wojska Polskiego oraz ludności cywilnej, zwiedzenie wybranych miejsc pamięci na terenie Gliwic, zgodnie z mapą VII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, a także poznanie zabytków Ziemi Gliwickiej.

więcej

Opracowany przez organizatora program rajdu pozwalał zapoznać uczestników z historią Prowokacji Gliwickiej i tragedii która miała miejsce w nocy z 5 na 6 września 1939r. w hitlerowskim obozie przejściowym w Nieborowicach. Kierownikiem rajdu był kol. Stanisław Radomski. W rajdzie rozpoczętym przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (intensywny deszcz, wiatr, niska temperatura powietrza) wzięło udział 38 rowerzystów. 27 osobowa grupa gliwickich kolarzy uformowana w dwie kolumny, wyruszyła spod Gliwickiej Radiostacji o godz. 10:30. Pozostali uczestnicy dotarli na metę rajdu indywidualnymi trasami.

W rajdzie uczestniczyły zespoły:

  • Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Wł. Huzy z Gliwic - 26 osób

  • Klubu Turystyki Kolarskiej WATRA w Pyskowicach - 4 osoby

  • Sekcji Turystyki Kolarskiej Gimnazjum nr 6 w Gliwicach - 3 osoby

  • Klubu Turystyki Kolarskiej JUTRZENKA w Tarnowskich Górach - 3 osoby

  • Zabrzańskiego Klubu Turystyki Rowerowej AMATOR - 1 osoba

  • Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Rybniku - 1 osoba

Uczestnicy rajdu zebrali się na terenie Radiostacji w Gliwicach. Wysłuchano tam ciekawej prelekcji Klucznika Radiostacji Gliwickiej - Andrzeja Jarczewskiego, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił słuchaczom sytuację polityczną Europy w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Szczegółowo zrelacjonował przebieg napadu na radiostację wieczorem 31 sierpnia 1939 r. dokonanego przez 7 osobową grupę funkcjonariuszy SD dowodzoną przez Alfreda Helmuta Naujocksa. Demonstrując autentyczny sprzęt radiowy, wyjaśnił dlaczego akcja pracowników niemieckiego SD nie powiodła się i dopiero hitlerowska propaganda próbowała przekonać opinię publiczną o polskim napadzie na Niemiecką Radiostację w Gliwicach. Po wysłuchaniu prelekcji, uczestnicy w dwóch kolumnach udali się przez Pilchowice do Nieborowic. Grupy poprowadzili kol. Władysław Stawiarczyk z kol Jarosławem Szerszeniem oraz kol. Małgorzata Radomska z kol. Grzegorzem Kukowką. W Pilchowicach na cmentarzu odwiedzono mogiły ofiar pomordowanych przez straż obozową, hitlerowskiego obozu przejściowego w Nieborowicach, w nocy z 5 na 6 września 1939 r. i zapalono znicze. Następnie wyruszono do Nieborowic, by w pobliskim lesie, przy pomniku poświęconym ofiarom mordu dokonanego przez hitlerowców w nocy z 5 na 6 września 1939 zakończyć rajd. W trakcie ostatniego etapu imprezy, przy pomniku, kol. Władysław Stawiarczyk wygłosił pogadankę o ofiarach obozu, przybliżył słuchaczom sylwetki niektórych osób, w tym kpt. 75 p.p. Jana Franciszka Kotucza, ks. Władysława Roboty - proboszcza Gierałtowic, Teofila Bieli - powstańca śląskiego, które pamiętnej nocy zginęły. Zapalono znicze u stóp pomnika, a uczestnicy w ciszy uczcili poległych bohaterów. Ostatnim akcentem rajdu było losowanie nagród, ufundowanych przez Samorząd Miasta Gliwice dla uczestników rajdu. Nagrody którymi były ciekawe wydawnictwa turystyczne: przewodniki, mapy, materiały kartograficzne i inne wydawnictwa promujące region i turystykę otrzymali wszyscy uczestnicy rajdu, podobnie jak pamiątkową plakietkę rajdową, zakup której sfinansował Samorząd Miasta Gliwice i samoprzylepną naklejkę wykonaną przez kol. Marka Drasa. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań by impreza zakończyła się pełnym sukcesem. Byli przygotowani na przyjęcie znacznie większej ilości uczestników, dla których przygotowano ciekawy program rajdu, pamiątki rajdowe i nagrody. Niesprzyjająca aura sprawiła że tylko 38 osób zdecydowało się na udział w rajdzie.
Organizatorzy składają podziękowania przedstawicielom Samorządu Miasta Gliwice za finansowe wsparcie imprezy, Muzeum w Gliwicach za nieodpłatne udostępnienie obiektu Radiostacji Gliwickiej i wygłoszoną przez Pana Andrzeja Jarczewskiego prelekcję, władzom sołectwa Nieborowice za przygotowanie terenu wokół Pomnika ofiar obozu przejściowego w Nieborowicach.
W sprawnym przeprowadzeniu imprezy wyróżnili się kol. Stanisław Radomski, Władysław Stawiarczyk, Grzegorz Kukowka, Małgorzata Radomska, Jarosław Szerszeń, Adam Czerniawski, Sławomir Zielski i Marek Dras.