Zasłużyli na naszą pamięć

Zbigniew Balwierczak (1927 - 2006)

Urodził się 27 października 1927 r. w Rokitnie. Wykształcenie średnie ogólne i techniczne - technik elektromechanik. Pracował kolejno (od 1947 r.) w Powszechnej Organizacji ,,Służba Polsce" w Gliwicach, w Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej w Katowicach jako inspektor WF, w Technikum Samochodowym w Gliwicach jako nauczyciel wychowania fizycznego, w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach, a w końcu, od 1964 do 1982 r. w ,,Energopomiarze" w Gliwicach na stanowisku kierownika zespołu.

Od 1948 r. w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim. Do PTTK wstąpił w 1953 r. w Gliwicach. Był współzałożycielem Koła Przewodników Turystycznych zostając członkiem zarządu, później prezesem Koła i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Był członkiem Okręgowej Komisji Przewodnickiej w Katowicach, członkiem Komisji Turystyki Górskiej i Komisji Młodzieżowej Oddziału, współpracował z oddziałowymi komisjami Turystyki Kolarskiej, Narciarskiej i Kajakowej. Był organizatorem licznych imprez turystycznych oraz kursów przewodników beskidzkich, terenowych i sudeckich. Posiadał uprawnienia przewodnika beskidzkiego i sudeckiego, przodownika turystyki górskiej i kolarskiej oraz strażnika ochrony przyrody. Działał także w Związku Harcerstwa Polskiego oraz w Lidze Obrony Kraju.

Wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką Honorową PTTK, Złotą Odznaką Zasłużony dla Energetyki, Brązową Odznaką Ligi Obrony Kraju.

Zmarł 19 maja 2006 r. w Gliwicach przeżywszy 79 lat. Pochowany na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.

Kazimierz Dybkowski (1924 - 2005)

Urodził się 21 lutego 1924r. w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie urzędniczej. Matka Elżbieta była wybitną działaczką Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - prezesem Oddziału.

Gimnazjum ukończył w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie wojny pracował jako pracownik kina. W 1943r. wzięto go do obozu pracy przymusowej "Baudienst". Z obozu uciekł pod koniec lipca 1944r. Od sierpnia w Armii Krajowej gdzie przeszedł przeszkolenie wojskowe. Po wojnie, ucząc się, pracował w laboratorium fotograficznym. W październiku 1945r. wyjechał do Gliwic, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej, które ukończył w 1953r. W latach 1957-1958 studiował architekturę w Politechnice Krakowskiej na studium magisterskim. Od 1949r. pracował w Biurze Projektów "Miastoprojekt" w Gliwicach i do 1962r. uczestniczył w odbudowie licznych obiektów staromiejskich w miastach Górnego Śląska. Pracował też w Dziale Inwestycji KWK "Knurów". Na dwa lata przeniósł się do Krakowa, pracując tam w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, oraz później w Zarządzie Inwestycji Szkół Wyższych. W czerwcu 1966r. wrócił na Śląsk i zamieszkał w Zabrzu. Przez rok pracował w Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Zabrzu, a od 1966r. do emerytury w 1982r. w Zjednoczeniu Budowy Pieców Przemysłowych w Gliwicach.

W 1938r. został członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Piotrkowie Trybunalskim, a w 1949r. członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Katowicach. Do PTTK należał od 1953r. w Oddziale w Gliwicach. Był członkiem założycielem Koła PTTK nr 37 "Miastoprojekt" w którym był wiceprezesem i skarbnikiem. Był członkiem Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego, Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej w Katowicach, Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK. Był przewodniczącym Oddziałowej i członkiem Okręgowej Komisji Opieki nad Zabytkami w Katowicach, członkiem Oddziałowej Komisji Krajoznawczej i wiceprezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy. Wchodził także w skład Zarządu Oddziału PTTK w Gliwicach. Od 1987r. działał bardzo aktywnie w Komisji Historii i Tradycji w Gliwicach pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. Posiadał uprawnienia przodownika turystyki górskiej i kolarskiej, przewodnika beskidzkiego oraz społecznego opiekuna zabytków.

Wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju województwa Katowickiego, Złotą i Srebrną Honorową Odznakę PTTK oraz Medalem 50-lecia PTTK. Wpisany do Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK Województwa Śląskiego i Księgi Zasłużonych Działaczy Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej. Wyróżniony tytułem honorowego przodownika turystyki górskiej.

Zmarł 7 stycznia 2005r. w Zabrzu, przeżywszy 81 lat. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Jerzy Kalla (1928 - 1982)

Urodził się 10 kwietnia 1928r. w Starym Ujeździe k. Koźla. Od 1945r. w Gliwicach, gdzie ukończył Zawodową Szkołę Budowlaną (uzyskując tytuł technika budownictwa) oraz Szkołę Górniczą w Gliwicach - Sośnicy. Przez rok pracował w Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica", a następnie przez wiele lat w Biurze Studiów i Projektów Energetycznych "Energoprojekt" w Gliwicach, na stanowisku starszego projektanta.

W PTTK od 1951r. Pełnił funkcję członka Zarządu Oddziału PTTK w Gliwicach, a później przez wiele lat był członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału. W roku 1958 został prezesem PTTK "Energoprojekt", pełniąc tę funkcję do śmierci w 1982r. Wchodził w skład wielu oddziałowych komisji i klubów, pełniąc w nich najważniejsze funkcje. Był przewodniczącym Oddziałowej komisji Turystyki Pieszej, prezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Wł. Huzy, prezesem reaktywowanego przy Jego udziale Klubu Turystów Pieszych "Wagabunda", przewodniczącym Oddziałowej Komisji Imprez na Orientację oraz przewodniczącym Oddziałowej Komisji Krajoznawczej. W latach 1962-63 był członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach. Był inicjatorem i organizatorem licznych imprez, w tym rajdu "Topienie Marzanny" oraz pierwszych imprez na orientację, a także wielu wycieczek pieszych, górskich, kolarskich i zakładowych. Zapoczątkował znakowanie szlaków turystycznych na Ziemi Gliwickiej. Na Jego wniosek Zarząd Oddziału ustanowił w 1969r. Odznakę Turystyczną Ziemi Gliwickiej. Posiadał uprawnienia przodownika turystyki pieszej, górskiej i kolarskiej, przewodnika turystycznego, strażnika ochrony przyrody oraz społecznego opiekuna zabytków.

Wyróżniony Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Turystyki, Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Złotą i Srebrną Odznaką Honorową PTTK. Wpisany do Księgi Zasłużonych Działaczy Oddziału. Wyróżniony tytułem Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej.

Zmarł nagle 22 sierpnia 1982r. podczas prowadzenia wycieczki w Tatrach. Przeżył 54 lata. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Stefan Kucharz (1946 - 2006)

Urodził się 30 października 1946r. w Dąbrowie Szlacheckiej k. Krakowa. W 1961r przyjechał do Gliwic i po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Górniczej w 1964r. rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica".

W latach 1979-1985 był kierownikiem sekcji turystyki kolarskiej SKKT w Szkole Podstawowej nr. 14 w Gliwicach Sośnicy, organizując wycieczki kolarskie dla młodzieży szkolnej oraz wyjazdy na liczne rajdy kolarskie. W Turystycznym Klubie Kolarskim im. Wł. Huzy pełnił funkcję skarbnika i wiceprezesa. Był organizatorem i współorganizatorem wielu wycieczek oraz imprez, głównie dla młodzieży szkolnej. Brał bardzo aktywny udział w organizowaniu Międzynarodowego Rajdu Kolarskiego AIT w 1986r w Rogoźniku. Posiadał uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej.

Wyróżniony Sztandarem Pracy II klasy, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK, Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży, Katowicką Honorową Odznaką PTTK. Wpisany do Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK Oddziału Ziemi Gliwickiej. Wyróżniony tytułem honorowego przodownika turystyki kolarskiej.

Zmarł 12 stycznia 2006r. w Gliwicach przeżywszy 60 lat. Pochowany na cmentarzu w Gliwicach - Sośnicy.

Jarosław Moroz (1919 - 1991)

Urodził się 27 kwietnia 1919r. w Humaniskach pow. Kamionka Strumiłowa woj. Lwowskie, w rodzinie urzędniczej. W 1939r. ukończył Jedenaste Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Śniadeckich we Lwowie. W latach 1940-41 pracował w Szkole Głuchoniemych we Lwowie. W maju 1941r. został wcielony do Armii Radzieckiej, a we wrześniu tego samego roku zdemobilizowany. Od 1941r. na zesłaniu. Początkowo w Czuwarskiej Autonomicznej Republice, gdzie pracował w drukarni, a następnie na budowach. W latach 1948-1950 w Workucie, a od 1951r. w Krasnojarskim Kraju pracując jako robotnik leśny przy żywicowaniu. Do Polski wrócił dopiero w grudniu 1955r. osiadając w Gliwicach. W 1956r. podjął pracę w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego w Gliwicach na stanowisku technika normowania. od 1965r. aż do emerytury, pracował w Kombinacie Budownictwa Ogólnego "ROW" w Rybniku na stanowisku kierownika Działu Normowania i Normalizacji.

Do PTTK wstąpił w 1964r. w Gliwicach zostając członkiem koła PTTK nr 15 "Śródmieście" i Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Wł. Huzy, w którym przez 24 lata, aż do śmierci był członkiem zarządu. W latach 1966-1970 był sekretarzem Oddziału PTTK w Gliwicach, a od 1985r. członkiem jego zarządu. W latach 1968-1970 był prezesem Koła PTTK "Śródmieście". Od 1984r. przez kilka lat pomagał w prowadzeniu sekcji kolarskiej SKKT przy Szkole Podstawowej nr 26 w Gliwicach, prowadząc wycieczki dla młodzieży szkolnej oraz wygłaszając prelekcje krajoznawcze. Posiadał uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej oraz strażnika ochrony przyrody. Przez 5 lat był prezesem koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, działającego przy Oddziale PTTK w Gliwicach, do chwili rozwiązania koła w 1989r.

Wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Turystyki, Złotą i Srebrną Honorową Odznaką PTTK, Złotą Odznaką Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży.

Zmarł w Gliwicach 15 sierpnia 1991r. przeżywszy 72 lata. Spoczywa na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Jerzy Tyndyk (1925 - 2007)

Urodził się 12 stycznia 1925r. w Stanisławowie w rodzinie kupieckiej. Naukę w gimnazjum przerwała wojna. W 1940r. wraz z rodzicami i siostrą, żoną oficera WP został wywieziony do Kazachstanu, gdzie pracował jako pomocnik traktorzysty. W 1942r. przewieziony na Ural, gdzie pracował w kopalni odkrywkowej. W 1943r. wstąpił do I Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Brał udział w działaniach frontowych nad Orszą. Po przebytym tyfusie i leczeniu w szpitalu został zwolniony z wojska i wrócił do Kazachstanu. W latach 1944-1945r. zatrudniony jako strażnik w cukrowni koło Kijowa. Od 1945r. w Gliwicach. Po zdaniu matury w Liceum Rymera w 1947r. podjął studia na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie, które ukończył w 1951r. uzyskując tytuł magistra prawa. Pracował krótko w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Gliwicach, a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego w Gliwicach, na stanowisku kierownika Działu Szkolenia.

W PTTK od 1953r. W 1954r. został prezesem Koła PTTK przy Kopalni "Gliwice", pełniąc tę funkcję przez 21 lat. Przez jedną kadencję (1958 - 1959) był prezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Wł. Huzy, którego był członkiem założycielem. Był Członkiem Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej. W 1966r. wszedł w skład Zarządu Oddziału PTTK w Gliwicach. W Latach 1966-1972 był członkiem Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK, był członkiem i wiceprzewodniczącym Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach oraz członkiem Komisji Kół Zakładowych PTTK. W 1968r. przeszedł do powstałego Międzyzakładowego Górniczego Oddziału PTTK w Zabrzu, w którym pełnił m. in. funkcję wiceprezesa. Założył Górniczy Klub Turystyki Kolarskiej przy tym Oddziale, zostając jego prezesem. Był organizatorem licznych wycieczek i imprez dla pracowników kopalni oraz młodzieży szkół górniczych. Po likwidacji Oddziału wrócił do Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej, w którym od 1987r. działał w komisji Historii i Tradycji pełniąc bez przerwy funkcję sekretarza. Posiadał uprawnienia przewodnika beskidzkiego, przodownika turystyki kolarskiej i strażnika ochrony przyrody.

Wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia PL, Krzyżem Na Polu Chwały, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Sybiraków, Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Turystyki, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem 50-lecia PTTK, Odznaką Zasłużony Działacz LOK, Odznaką za zasługi dla ZKRPiBWP. Wpisany do Księgi Zasłużonych Działaczy Oddziału PTTK w Gliwicach. Wyróżniony tytułem honorowego członka Turystycznego Klubu Kolarskiego im. Wł. Huzy.

Zmarł 27 listopada 2007r. w Knurowie przeżywszy 82 lata. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.