Vznik klubu

Nadšenci z radov študentov v roku 1925 založili športový klub. Futbalový oddiel vznikol z iniciatívy mladých, ktorým kožená lopta učarila už desaťročia predtým, ale potrebovali sa organizovane stretávať so športovcami z Požitavia. Klub pomenovali AC Novan. Predsedom sa stal Ľudovít Kováč.

V prvej zostave mužstva si zahrali:

Štefan Záhorský, Jozef Záhorský, Dávid Uhrin, Imrich Kováč, Jozef Senaši, Štefan Horváth, Ján Kováč, Martin Záhorský, Jozef Gombár - Podhajský, Štefan Turček, Michal Balko (zo Slepčian), Štefan Belobrad (Velká Maňa), Jozef Huňady (Lúčnica nad Žitavou), Emil Kamody (Dyčka), Tibor a Pavol Tóthovci.

Hraciu plochu zriadili na obecnej lúke za železničnou traťou. V roku 1926, po zaradení futbalistov do súťaže, ihrisko stálo pod viničným brehom na ploche súčasného rybníka. V druhej polovici mája, pred sviatkom sv. Urbana, pokosili lúku, po vysušení odviezli seno do majera a mohli začať hrávať majstrovské zápasy. Obec prenajala v r. 1928 futbalistom lúku.


1928-1938


S domácim oddielom AC Novan sa v desaťročí 1928 – 1938 stretli s mužstvami ako Vráble, Vaľká Maňa, Lúčnica nad Žitavou (časť Vajka nad Žitavou), Zlaté Moravce, Tehla, Tajná, Beša, Iňa, Horný Ohaj a niektoré ďalšie obce. Dorastenci začali hrávať od súťažného ročníka 1928. Bez prerušenia hrávali súťaže za 1. čs. Republiky. Funkciu predsedu vykonával Ján Kováč.

V rokoch 1928-1938, kedy sa pomaly, ale o to s väčšou obetou a chuťou vedenia i hráčov, rozvíjala športová činnosť v obci, si s úctou pripomíname našich zanietených rodákov

Gašpara Brodaia, Jána Sládečka, Michala Petraja, Gašpara Kováča, Jána Kováča (Stolár), Štefana Korentsyho, Bela Mikušíka, Jána Turčeka, Ladislava Záhorského, Jozefa Záhorského, Vojtecha Hrivnáka a Jána Hamara


1938-1955

V období 2. svetovej vojny (r. 1939 – 1945) sa stretávali naši futbalisti nesúťažne a aj to iba náhodne.

Po skončení vojny presťahovali v roku 1945 ihrisko do hliníka, ktoré slúžilo do začiatku zriadenia tehelne. Krátke obdobie hrávali futbal za parkom kaštieľa bývalého majiteľa Keltza na jeho opustenej lúke. Po parcelácii Keltzových a Nyáryových pozemkov pridelili ( športovcom lúku na ľavom brehu rieku Žitavy, v časti nazývaná Hať (Gát - maď.). Najstarší domáci fanúšikovia si pamätajú, že hracia plocha bola oproti starým futbalovým kabínam. Neskôr premiestnili ihrisko po pravej strane Hate, potom posunuli do blízkosti parku. Od roku 1975 má už nemenné stanovište. V povojnovom desaťročí (1947 – 1955) tvorili káder: Štefan Molnár, Ján Studený, Anton Záhorský, s priezviskom Dvorský nastupovali na trávnik Ján, Jozef, Imrich a Štefan, Ladislav Cigáň, Jozef Hamar, Koloman Hamar, Vincent Záhorský, Ivan Kováč, Florián Studený, Štefan Záhorský, Ľudovít Hajduch a Róbert Kráľ.

V roku 1947 sa stali dorastenci súčasťou futbalového klubu dospelých a v tejto pozícii vydržali až po súčasné roky tretieho tisícročia.


1955-1960

V súťažných ročníkoch od roku 1955 sa o futbalové dianie staralo vedenie v zložení:

Predseda výboru p. Štefan Molnár

Jozef Studený

Ľudovít Záhorský

Ladislav Cigáň

Jozef Lintner

Jozef Záhorský


V súťažnom ročníku 1955 – 1956 sa talentovaní novoveskí futbalisti stretli v majstrovských zápasoch s Vrábľami, Novými Zámkami, Palárikovom, Štúrovom a ďalšími súpermi. V zostave sa pravidelne objavovali:

Vlastimil Kováč, Jozef Senaši, Gašpar Záhorský, Ondrej a Štefan Gašparíkovci, Ján Horička, František Kováč, Ján Studený, Jozef Krovina, Vincent Havetta, Róbert Kováč, Vojtech Barát a Ján Žigrai.


Vplyvom nového administratívno-správneho a územného členenia, zánikom okresu Vráble v roku 1960, poškodili náš futbalový oddiel tým, že ho zaradili do nižšej súťaže okresné majstrovstvá.

Na tomto mieste kapitoly o futbale si stručne pripomenieme roky 1956 až 1960, ktoré tomu aktu predchádzali. V roku 1956 sa stal predsedom oddielu Ladislav Cigáň. Futbalový klub niesol názov JRD Sokol Nová Ves nad Žitavou. V uvedenom roku chlapci vyhrali trinásťkrát, prehrali osemkrát a remízou sa skončili dva zápasy. V konečnej tabuľke skončili na peknom štvrtom mieste. Za Sokol Novan v rokoch 1957 a 1958 hrávali:

Ján Kováč, Štefan Kramár, Gregor Mladý, Jozef Senáši, Ondrej Bachan, Štefan Gašparík, Ján Horička, Laurinec Studený, Jozef Záhorský st. a mladší, Vladimír Harmady, Karol Kováč, Ján Madola, Štefan Mladý, Imrich Barta, Ladislav Cigán, Imrich Gunda, Martin a Ján Juhás, Gašpar Štefan a Vincent Záhorský. Káder doplnili Stanislav Kuťka, Rudolf Horecký, Viliam, Ján, Jozef a Vojtech Studený, Viliam Mladý, Vladimír, František a Ján Kováčovi, Miroslav Kováč, Jaroslav Horička, Ján a Pavol Opálení a Jozef Balog.

V okresnej súťaži skončili chlapci na druhom mieste s počtom bodov 45 a aktívnym skóre 82 : 48. Výborná druhá priečka za Čifármi im zostala po nasledujúcej jesennej časti súťaže a na svojom konte mali 21 bodov so skóre 45: 10, a to s deviatimi výhrami, tromi remízami a so žiadnou prehrou.

Na jar 1959 viedol mužstvo Jozef Studený. Súťažili v III. Triede okresu Vráble. Z prvého miesta postúpili do vyššej II. C. Triedy. Počínali si úspešne aj proti veľkým súperom z Veľkej Mani a zo Svodína. Útočník Milan Kováč sa stal najlepším strelcom skupiny.

Priemerný vek novoveských futbalistov bol iba 19 rokov. Na jar 1960 skončili na prvej pozícii v tabuľke II. C skupiny okresu Vráble. Po priradení obce Nová Ves nad Žitavou do nového okresu Nitra ich presunuli do II. Triedy. V jesennej záverečnej časti futbalového ročníka skončili na siedmej priečke. V zápasoch hrali František Kováč (brankár), Jozef Balog, Stanislav Kuťka, Lukáč Studený, Štefan Gašparík (obrancovia), Vlastimil Kováč, Pavel Opálený, Miroslav Kováč, Štefan Studený, Milan Kéry, Milan Kováč, Viktor Kováč, Viliam Studený, Ján Juhás (záloha a útočníci).


1961-1969

Po roku 1961 sa na dlhšie obdobie vo futbale dospelých neudialo nič mimoriadne. Nádejou zostali dorastenci, ktorí začali úspešne napredovať vo futbalovom umení. V roku 1967 mužstvo vypadlo z okresnej súťaže do II. B triedy. Problémy nastali s nástupom hráčov na zápasy i s financiami.

V roku 1968 telovýchovná jednota Družstevník registrovala 86 dospelých členov a 21 dorastencov. Dospelí i dorast hral v II. B triede okresu Nitra.

Zostava ročníka 1968 – 1969: František Kováč, Ing. Július Pavlov, Milan Uhrin, Jozef Studený (Štifi), Milan Mixa, Ivan Plško, Ján Juhás (Hruzikov), Vladimír Bereš, Anton Mladý, Viktor Kováč, Jozef Molnár, Milan Filka, Milan Kéry, Milan Kováč (Bancov), Jozef Záhorský (Krištofov).

Dospelí skončili na siedmom mieste a dorastenci na štvrtom (14 bodov, skóre 38: 18). Trénoval ich Ivan Studený (Šalát).

V závere roka 1969 výbor futbalového oddielu podal demisiu a iniciatívu prevzali členovia pod názvom Klub Slovan. 


1970-1977

Rok 1970 môžeme nazvať prelomovým, lebo oslava 45 rokov organizovaného futbalu podnietila nový výbor i mladých športovcov k cieľavedomému kráčaniu za úspechmi.

Nový výbor v zložení:

PaedDr. Jozef Kleiner

Ján Tužinský

Jaroslav Buranský

Ing. Július Pavlov

Viliam Jókai

Ján Juhás

Ivan Studený

František Lintner

Stanislav Madola

Milan Kéry

Jozef Lintner

František Balog

Na výročnej schôdzi Telovýchovnej jednoty v roku 1970 sa zúčastnili významní predstavitelia z ústredia telovýchovy:

prof. Vladimír Čerňušák, CSc.

Za rozvoj telesnej výchovy vyznamenali:

Jozefa Lintnera, Františka Uhrina a ďalších.

Mužstvu chýbal stály tréner a pred zápasom museli členovia výboru navštevovať doma niektorých chlapcov, aby nastúpili na zápas.

V jarnej časti súťažného ročníka 1969 – 1970 z jedenástich zápasov 6 vyhrali, 3 remizovali a 2 prehrali (skóre: 28: 13).

V súťažnom ročníku 1970 – 1971 sa stal trénerom mužstva II. Triedy okresu Nitra Jaroslav Buranský. Z jesennej časti spomenutého ročníka si pripomenieme niekoľko výsledkov zápasov, v ktorých brankár Novej Vsi nad Žitavou nedostal žiadny gól.

Nová Ves nad Žitavou - Hostie 7:0

Nová Ves nad Žitavou - Lúčnica nad Žitavou 4:0

Nová Ves nad Žitavou - Čeladice 5:0

Nová Ves nad Žitavou - Skýcov 7:0

Nová Ves nad Žitavou - Hosťovce 3:0

Najvyšším gólovým rozdielom prehrali Novovešťania v Topoľčiankach 4:1. Najlepším strelcom sa tak, ako v predchádzajúcom ročníku stal Milan Uhrin.

Pred ďalšou futbalovou sezónou sa konalo sústredenie hráčov v Bojniciach.

Zúčastnili sa ho títo hráči: Jozef Studený, Tibor Záhorský, Jozef Molnár, Štefan Molnár, Ján Ondriš (dorast), Jozef Marhevszki, Imrich Uhrin, Michal Kováč, Štefan Kunkel (dorast), Milan Filka, Ján Juhás, František Hrušovský, Imrich Mikláš, Anton Mladý a Stanislav Jókai (dorast).

Po jarnej časti ročníka 1970-1971, ktorá sa zapísala do pamäti fanúšikov ako veľmi úspešná, skončilo A mužstvo na prvom mieste a postúpilo na Majstrovstvá okresu. 

Po zisku aktívneho skóre 70 : 25, štrnástich výhrach, dvoch remízach a šiestich prehrách priniesli radosť aj strelci gólov:

Milan Uhrin (16 gólov).

Tibor Záhorský, Imrich Mikláš (9 gólov),

Haško a Ján Juhás (7 gólov),

Stanislav Kováč. Štefan Molnár (4 góly),

Jozef Záhorský, Ladislav Vaš (3 góly).

Anton Mladý, Štefan Ferenc (2 góly),

Jozef Glonek, Lukáč Jókai, Ladislav Hamar, Milan Brodai (o 1 gól).

V ročníku 1971 – 1972, pod trénerskou taktovkou Jaroslava Buranského, v Majstrovstve okresu Nitra nastupovali na trávnik nasledovní hráči: Anton Mladý, Milan Filka, Milan Brodai, Jozef Studený, Imrich Uhrin. Jozef Marhewszki, Ján Juhás, František Hrušovský, Ladislav Vaš, Lukáč Jókai, Štefan Kéry, Tibor Záhorský, Milan Uhrin, Tibor Barát, Štefan Molnár, Imrich Mikláš, Michal Kováč, Viktor Kováč, Augustín Studený, Karol Uhrin, Jozef Záhorský, Jozef Studený a ďalší.

Mužstvo skončilo na ôsmom mieste zo 14 mužstiev. Najviac gólov dali Milan Uhrin a Imrich Mikláš po ôsmich, Tibor Záhorský šesť.

V roku 1971 športovci obdržali titul "Vzorná telovýchovná jednota". O rok neskôr začala výstavba nových kabín, ktoré odovzdali do užívania v roku 1975. Pomocnú ruku podali Miestny národný výbor a Jednotné roľnícke družstvo. Telovýchovná jednota mala 152 členov.

Funkciu predsedu vykonával Jozef Kleiner,

šachistov viedol Jozef Záhorský,

futbalistov František Uhrin,

hádzanárov Michal Juhás,

tenistov Stano Studený

základnú telesnú výchovu Stanislav Madola.

Družstvo dorastencov súťažilo v Majstrovstve okresu a obsadilo desiatu priečku. Tréner Ivan Studený doviedol dorastencov na tretie miesto v tabuľke Majstrovstvá okresu. Telovýchovná jednota v rámci dedinských organizácii okresu Nitra získala prvé miesto. Oddiel šachistov obdržal titul "Vzorný zaslúžene", lebo talentovaní reprezentanti obce podávali vynikajúce vyrovnané výkony.


1977-1984

Dorastenci v ročníku 1977-1978 vyhrali Majstrovstvo okresu.

Za dorast v tom čase hrali: Maroš Uhrin, Karol Vereš, Juraj Kováč, Rudolf Behúl, Ján Kováč, Jozef Kramár, Milan Studený, Milan Uhrin, Milan Kováč ml., Jaroslav Juhás, Juraj Madola, Peter Záhorský, Miloš Studený, Vlad. Horváth, Dušan Studený, Marián Kováč, Vladimír Sénaši, Vladimír Sládeček, Viktor Kováč - tréner, Ján Molnár, Milan Záhorský, Igor Záhorský.

Postúpili do I. B. Triedy Západoslovenského kraja. Po jednom roku zopakovali úspech a z prvého miesta postúpili do I. A triedy. 

Úspešní tréneri Ivan Studený a jeho nástupca Viktor Kováč pripravili futbalistov aj na účinkovanie v A mužstve, a preto sa stalo problematické nové dopĺňanie dorasteneckého kádra. Dorast sa znova dostal do súťaže Majstrovstvá okresu. Futbalisti hrali v okresnej súťaži v ročníkoch 1983 – 1984 a skončili v hornej časti tabuľky. V tomto období väčšinu duelov prichádzalo sledovať pomerne málo fanúšikov. Z najvyššej priečky B skupiny Majstrovstvá okresu Nitra bojovali v roku 1994 o postup do krajskej súťaže na neutrálnom ihrisku v Žiranoch. Rozhodca nezvládol duel a po problematickom pokutovom kope vyhrali hráči Elitexu Nitra v pomere 2: 1.


1985-1989

Dospeli v roku 1985 vyhrali Majstrovstvo okresu a v kvalifikačnom zápase zvíťazili nad Biovetou Nitra na neutrálnej pôde v Zlatých Moravciach v pomere 4:0.

O góly sa postarali: Ing. Tibor Neuročný, Jozef Kramár, Milan Kováč a Ing. Pavol Kramár,

Postúpili tak opäť do 1. B. Triedy Západoslovenského kraja. Dva roky súťažili pod taktovkou trénera Viktora Kováča a vedúceho mužstva Vladimíra Bokroša.

Na zápasy nastupovali v zložení: Vladimír Sládeček, Stanislav Kutka, Jozef Kramár, Zoltán Ružička, Milan Kováč, Marián Studený, Milan Fekiač, Albín Kramár, Ján Kováč, Juraj Kováč, Milan Filka, Tibor Neuročný, J. Koss, Pavol Kramár, Milan Uhrin.

Nová Ves nad Žitavou postúpila do vyššej I. A. Triedy Západoslovenského kraja. Nariadili reorganizáciu súťaží, a tak zo štvrtej pozície v tabuľke museli rozhodnúť v zápase s TJ Hrádok. Vyhrali 4:1 gólmi Pavlova (2), Ing. Kramára a Ing. Fekiača a postúpili. Trénerom úspešného mužstva bol Jaroslav Buranský.

V kádri mužstva hrali: Vladimír Sládeček, Ing. Marián Ivan, Jozef Kramár, Jaroslav Buranský ml., Ján Kováč, Ing. Milan Fekiač, Vladimír Malý, Jaroslav Juhás, Milan Záhorský, Juraj Kováč, Peter Záhorský, Marián Studený, Milan Filka, Juraj Šranko, Milan Studený, Ivan Činger, Július Pavlov, Ing. Pavol Kramár. Výbor futbalového oddielu pracoval v zložení: Milan Uhrin - predseda, Ján Tužinský, Ing. Július Pavlov, Ing. Gregor Mladý, Ing. Štefan Kováč, Jozef Juhás, Jozef Marhewszki, Vladimír Bokroš, Jozef Studený, František Lukáč, Karol Tarnay, Dušan Studený.
V nasledujúcich rokoch doplnili úspešný kolektív futbalistov: Karol Šramko (ZI. Moravce), Ing. Miloš Studený, Peter Szabo, Milan Uhrin ml., Jozef Koprda, Ivan Kováč, Bohuš Belenčík, Jozef Bajla, Peter Polák, Peter Baráth, Peter Hamar, Miloš Krnčan, Miroslav Baráth, Viktor Murín a ďalší.

V ročníku 1987 – 1988 sa vo futbalových zápoleniach stretávali naši futbalisti s vzdialenejšími mestami, ktoré, podobne ako Nová Ves nad Žitavou, písali kroniku zaujímavej histórie futbalu v rámci kraja. V majstrovských dueloch boli ich súpermi: Bošany, Pečeňany, Dúlovce, Nové Zámky, Šurany, Pohronský Ruskov, Stará Turá, Želiezovce, Tlmače, Zlaté Moravce, Žitavany, Pribeta, Horná Kráľová, Horné Sŕnie a Veľké Uherce.

V tabuľke skončili prvé Zlaté Moravce so ziskom 48 bodov, a tak postúpili do Majstrovstvá kraja. Nová Ves nad Žitavou skončila na 14. mieste zo šestnástich mužstiev. Za nimi skončila Stará Turá (26 bodov) a zostupujúci do I. B. Triedy Pohronský Ruskov (20 bodov).

V jesennej časti súťažného ročníka 1988 – 1989 vyhrali naši chlapci osem zápasov a sedem prehrali. Dňa 9. októbra 1988 v Pečeňanoch obdržali nádielku 6:0. O týždeň v domácom prostredí deklasovali Tlmače v pomere 4:0. Príprava na druhú polovicu jarnej časti sa uskutočnila na sústredení hráčov v Beladiciach.

Zúčastnili sa: Peter Sabo, Milan Studený, Jaroslav Buranský, Jaroslav Juhás, Peter Záhorský, Maroš Záhorský, Ján Kováč, Bohuš Belenčík, Július Pavlov, Viktor Murín, Miroslav Baráth, Ivan Činger, Milan Fekiač. Do kolektívu ešte pribudli: Stanislav Kutka, Ivan Kováč, Marián Studený, Miloš Studený, Vladimír Malý, Milan Záhorský, Pavol Kramár, Jozef Bajla a Zdeno Studený.

Z jarnej časti ročníka 1988 - 1989 vyberáme pre športových priaznivcov niekoľko výsledkov. V domácom prostredí zaznamenala Nová Ves nad Žitavou takéto výsledky:

Nová Ves nad Žitavou - Nitra juniori 1:1

Nová Ves nad Žitavou - Želiezovce 1:1

Nová Ves nad Žitavou - Žitavany 3:1

Nová Ves nad Žitavou - Sigma Nové Zámky 1:1

Nová Ves nad Žitavou - Šurany 3:1

Od súperov priniesli, ako hostia tieto výsledky.

Horné Srnie - Nová Ves nad Žitavou 5:1

Bošany - Nová Ves nad Žitavou 4:1

Tlmače - Nová Ves nad Žitavou 2:0

Stará Turá - Nová Ves nad Žitavou 0:2

Veľké Uherce - Nová Ves nad Žitavou 1:2

V týždni od 3. do 11. mája 1989 vycestovali naši chlapci do Francúzska, V Alençone vyhrali zápas s výsledkom 7:3. Družobné styky začali dňa 1. mája 1986, keď Francúzi navštívili Novú Ves nad Žitavou. Domáci vyhrali v pomere 4:0.


1990-1993

V súťažnom ročníku 1989 – 1990 mužstvo skončilo na peknom šiestom mieste. Z tridsiatich zápasov dosiahlo 13 výhier, 5 remíz a 12 prehier so skóre 46:43.

Bodovacia tabuľka

Tlmače (48 bodov)

Pribeta (36 bodov)

Želiezovce (36 bodov)

Sigma Nové Zámky (35 bodov)

Horná Kráľová (32 bodov)

Nová Ves nad Žitavou (31 bodov)

V ročníku 1990 – 1991 skončili dospelí na 13. Mieste. Od šiestej priečky, na ktorej prezimovala Stará Turá, ich delili iba dva body. Deväť kolektívov v strede tabuľky s malým bodovým rozdielom prinášalo napätie do hry. V jarnej časti naši chlapci z pätnástich zápasov rozvlnili v deviatich sieť za súperovým brankárom a v jesennej časti až jedenásťkrát.

V ročníku 1991 – 1992 sa zmenila trojica. Za zostupujúce Veľké Uherce, Horné Sŕnie a Pribetu pribudli Tvrdošovce, Sládečkovce a Janíkovce. Hrajúcim trénerom sa stal Ján Herda. Naši chlapci v konečnej tabuľke so ziskom 19 bodov a pasívnym skóre 36: 58 skončili na predposlednom mieste.

V nasledujúcom súťažnom ročníku hrali v I. A. Triede. Medzi nováčikmi skončili zápolenia takto:

Dvory nad Žitavou - Nová Ves nad Žitavou (3:1, 1:1),

Partizánske - Nová Ves nad Žitavou (5:0, 1:5).

Mužstvo A obsadilo 6. priečku a dorastenci 3. priečku. V tej istej skupine hrali s tradičnými súpermi aj v roku 1993, kedy sa naplnilo prianie všetkých našich krajanov i predchádzajúcich generácií.

Vznikla samostatná Slovenská republika. V nasledujúcom futbalovom ročníku všetky mužstvá zaradili do nových skupín podľa vopred určeného kľúča. Na tomto mieste urobíme niekoľko pohľadov do kuchyne domáceho futbalu. 


1994-2000

V roku 1994 mužstvo dospelých súťažilo v 1. A. Triede (severovýchod), dorastenci v Majstrovstvách okresu, kde sa žiaci zapojili do súťažných zápasov. Dospelí získali 12. miesto a dorast 11. miesto v tabuľke.

V ročníku 1994 – 1995 zaradili Novú Ves nad Žitavou do V. Ligy.

Hrali s mužstvami:

Stará Turá, Šimonovany, Chynorany, Močenok, Šurany, Trenčianske Stankovce, Horná Králová, Topoľčianky, Komárno B, Želiezovce, Bánov, Šahy. Janíkovce, Tvrdošovce a Žitavany (obaja zostúpili).

Oslavy 70. výročia organizovaného futbalu v Novej Vsi nad Žitavou sa konali dňa 3. júna 1995. V roku jubilea bol predsedom klubu TJ Agrokombinát Ing. Michal Mladý. Pamätný priateľský zápas s reprezentáciou Slovenskej republiky si pozrelo viac ako tritisíc divákov. 

Videli hrať zvučné mená Ľubomíra Moravčíka, Ladislava Molnára, Vladimíra Weisa, Mareka Penksu, Ivana Kozáka, Karola Praženicu, Jaroslava Timka, Miloša Gloneka (rodáka z Novej Vsi nad Žitavou).

Naši hráči nastúpili v zložení:

* Ing. Jozef Turček, Juraj Kováč, Peter Šabík, Roman Marhevszki, Ivan Kabát, Peter Záhorský, Zdeno Studený, Peter Baráth, Milan Uhrin, Marián Záhorský, Dušan Molnár, Roman Mihálik, Dušan Záhorský, Milan Studený.

Futbalové stretnutie skončilo 9: 1 víťazstvom reprezentácie Slovenskej republiky. Čestný úspech domácich zaznamenal Roman Marhevszki.

Tri roky (1994 – 1997) účinkovali naši v piatej slovenskej lige až do opätovnej reorganizácie (1997 – 1998), kedy ich zaradili do IV. Ligy. Postup si právom zaslúžili, lebo v ročníku 1996 – 1997 skončili na treťom mieste.Pôsobenie v IV. Lige prinieslo pekné šieste miesto so 47 bodmi a skóre 22: 15. so skóre môžeme vidieť, že útočníci nastrieľali menej gólov, ale obrana na čele s brankárom vynikajúco strážila bránku. Zo štatistiky niekoľkých výsledkov vyplýva, že súperi boli veľmi kvalitní a výsledky pripomínajú vyrovnanú taliansku ligu.

Susedské derby s Vrábľami

Nová Ves nad Žitavou - Vráble skončilo víťazstvom novoveských farieb 4:0.

Vo Vrábľoch prehrali tesným rozdielom 1:2.


O 53 gólov sa podelili:

Gubov (14 gólov)

Ürge (12 gólov)

Mikulec (8 gólov)

Marhevszki, Révay, Bíňovský (3 góly)

Bafrnec, Baráth, Madola (2 góly)

Sučko, Bajla, Kramár a Záhorský (1 gól)


2001 -2005

V ročníku 2000 – 2001 sa naši futbalisti stretli s mužstvami:

FC ViOn Zlaté Moravce, Vráble, Tlmače, Hurbanovo, Šurany, Tvrdošovce, Kolárovo a ďalšie.


V rokoch 1996 – 2001 na trénerskej lavičke sedel Ing. Slavko Bafmec a vedúci mužstva bol Dušan Studený.

Na zelenom trávniku sa objavili hráči ako:

Jozef Líška, Jozef Koprda, Roman Marhevszki, Peter Šabík, Marián Bafmec, Peter Uhrin, Július Pavlov, Dušan Záhorský, Jozef Turček, Ivan Pintér, Milan Studený, Marián Sulík, Mário Kramár, Martin Lukáč, Pavol Ribarič, Patrik Mikulec, Peter Baráth, Miroslav Révay, Juraj Kramár, Zdeno Studený, Radoslav Cigáň, Peter Bajla, Ján Ürge, Juraj Kulčár, Pavol Stribula, Radovan Herda, Radovan Mikulec, Viliam Beláň, Mário Sepeši, Ján Sučko, Miroslav Guber, Madola, Bíňovský a Košťál.

V ročníku 2001 – 2002 hralo ,,áčko" v Majstrovstvách okresov Nitra - Šaľa. Nastala ďalšia zmena, ktorá ich zaradila do II. B. Triedy okresnej súťaže. V nej obsadili druhé miesto. Trénerom bol Benedikt Dvorský a vedúcim Dušan Studený.

V ročníku 2004 – 2005, V Novej Vsi nad Žitavou v znamení osláv 650. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 80. r. výročia futbalu. Po tom, ako si Novania prevzali pohár za víťazstvo v Il. B triede, nastúpili na exhibičný zápas s netradičným súperom - majstrovskými hokejistami Slovana Bratislava. Belasí prišli s aktuálnym kádrom na čele s trénerom Augustom a posilnil ich futbalista Miloš Glonek. O slávnostný  výkop sa postaral miestny rodák Dušan Uhrin, bývalý reprezentačný tréner Čiech. Pred 400 divákmi sa hralo obozretne a možno aj, preto Novania na hokejistov nestačili. O výsledok 2:4 sa postarali gólmi P. Madar;. D. Záhorský, Hujsa a Pavlas po 2. Ani to ani prehra starých pánov.s Machulincami 1:2, však nepokazili zverencom Igora Kavülka rozlúčku s úspešnou sezónou. Slovanistov viedol v Novej Vsi do boja manažér Pukalovič 

Víťaz II.B. Triedy. NR 2004/2005:  L.Studený, J.Žilka, L.Juhás, P.Žigrai, M.Studený, M.Hanták, M.Záhorský, R.Kramár, P.Bajla, V.Juhás, M.Kramár, M.Lintner, P.Maďar, M.Porubský  D.Záhorský, M.Höleček, R.Cigáň, M.Červenka  Ing.V.Bernath (prezident) l.Kavúlek (tréner) D.Záhorský (tajomník) 

Dorast U19 

2001/2002 Majstrovstvá okresu  I.A.  Nitra-Šaľa 

2004/2005  I.C Trieda Nitra


2006 :2010

V ročníku 2005 - 2006 hrá dorast I.A.Triedu  vedie ich tréner V.Kováč, asistent je P. Kováč Muži začínajú po postupe hrať Majstrovstvá okresu pod vedením trénera P. Bajlu a asistenta I. Kavúlka. Predsedom  klubu bol zvolený R.Cigáň. Súpiska mužov bola dosť široká :Peter Bajla, Marián Bafrnec, Róbert Baráth, Radoslav Cigáň, Marek Červenka, Libor Čenteš, Martin Hanták, Ladislav Juhás, Igor Kovúlek, Mário Kramár, Juraj Kulčár, Peter Maďar, Marcel Porubský, Vladimír Senaši, Michal Strhák, Martin Studený, Peter Uhrin, Dušan Záhorský, Martin Záhorský, Peter Záhorský, Pavel Žigrai, Juraj Žilka

V ročníku 2007 - 2008 dorastencov vedie tréner Marián Bliznák s asistentom Ivanom Račekom. Pre mužov začínajú krušné časy v Majstrovstvách okresu končia 3.od konca a vypadávajú do II.B.Triedy. Mení sa súťaž aj predseda, stáva sa nim P. Uhrin. A však v ročníku 2008 -2009  muži znovu vypadávajú, a tak klesajú do poslednej súťaže.

Súťaž III.B.Trieda 2009 - 2010 predseda Peter Uhrin, tréner mužov aj  žiakov je Peter Záhorsky, vedúci družstiev  Dušan Záhorský. Po týmto vedením vyhrávame súťaž  mužov III:B: triedu.Víťazný tým.:Peter Belančík, Pavol Bíňovský, Radoslav Cigáň, Marek Červenka, Martin Herda, Vladimír Juhás, Tomáš Kostoláni, Milan Kováč, Peter Maďar, Róbert Mentel, Štefan Mikle, Marcel Porubský, Pavol Raček, Zdenko Tarnay, Peter Uhrin, Matej Vnad, Dušan Záhorský, Marián Záhorský, Peter Záhorský, Juraj Žilka.

 2011 - 2016

Najbližšie tri ročníky 2010 - 2011, 2011 - 2012, 2012 - 2013 sa pohybujeme v súťaži II.B.Triedy. 

V ďalšom ročníku 2013 - 2014 si dávame v mužskej súťaži ročnú prestávku, dorastenci hrajú  I.A.Triedu. Po tomto ročníku dorastenci ešte budú prihlásení do súťaže 2015 - 2016, ale túto súťaž nedohrajú, a tak sa mládežnícky futbal na dlhú dobu odmlčal.

Reštart mužov 2014 - 2015 začíname v III.B.Triede a v konečnej tabuľke obsadzujeme 2.miesto. 

Ročník 2015 - 2016 po reorganizácii sme hrali súťaž VII.B. Ligu. Bol posledný, v ktorom sa hral v Novej Vsi nad Žitavou veľký futbal. 


Dorast: tréner Peter Záhorský, vedúci družstva Mladý Michal,:Enrico Forro, Dávid Kováč, Jaroslav Kováč, Matej Molnár, Róbert Mikle, Roman Janovec, Adam Návojský, Lukáš Valentko, Dalibor Tarnay, Matúš Lintner, Filip Záhorský, Martin Urge, Damián Boďo, Roman Koprda, Lukáš Benc, Peter Krkoška, Martin Keszeg

Muži:  predseda Peter Záhorský, tréner Igor Kavúlek, vedúci družstva Dušan Studený, Patrik Trungel, Enrico Forro, Tomáš Kostoláni, Peter Škorec, Marián Záhorský, Ľuboš Studený, Matúš Lintner, Marek Horváth, Peter Záhorský, Adam Bernáth, Martin Lukáč, David Kováč, Igor Slabak, Matej Vnad, Lukáš Pšenka, Marek Uhrin, Peter Tarnay, Peter Uhrin, Jozef Levický, Adam Návojský, Martin Keszeg, Filip Mikle, Lukáš Zima, Peter Krkoška, Serhiy Shvets , Miroslav Herda, Ľuboš Kováč, Oskar Kukučka, Milan Kováč, Filip Senaši, Vladimír Senaši


2016 - 2020 

V týchto rokoch sa stretávajú už iba starí páni aj to len rekreačne. Každý piatok cez futbalovú sezónu skupina starých pánov hráva futbal. Po sezóne v zimných mesiacoch sa stretávajú soboty. Nemajú žiadneho trénera, pretože každý si vie zvážiť koľko vládze ubehať, ale predovšetkým ide o zábavu a užitie si spoločných momentov pri futbale. 23.8.2020 odohrali exhibičný zápas s FO Tajná                                                                  

TJ AC NOVAN  2 : 2  FO Tajná                                                                                         

Martin Hanták,  Marián Bliznak,  Ľudovít Balaj,  Milan Studený,  Július Pavlov,             Dušan Molnár,  Marián Záhorský,  Michal Rác, Ivan Raček, Jozef Bajla, Peter Bajla,     Mário Kramár, Juraj Madola,  Miroslav Sčibráni,  Ján Valentko,  Ivan MIadý,  Jozef Balko,  Ivan Ďurčok,  Ondrej Šabík, Mauhar Krunoslav, Tomáš Bachan, Vladimír Juhás            Futbaloví dôchodcovia – starí páni“ roky pribudnuté, kilá im neprekážajú.   Futbal hrajú s láskou. 

V marci 2019 nastala zmena vo vedení TJ. Za predsedu je zvolený Ing. Marián Bliznák, členovia výboru: Martin Hanták, Július Pavlov, Milan Studený, Ľudovít Balaj 

2020 -









Zhrnutie.

Výber niektorých zaujímavých futbalových stretnutí našich chlapcov so športovými klubmi:

Nová Ves nad Žitavou - HC Slovan Bratislava (hokejisti) - rok 1973. (za Slovan hrali: Dzurila, Grantner, Mrukvia, Kužela a iní.)

Nová Ves nad Žitavou - Žilina - rok 1976

Nová Ves nad Žitavou - Bernburg (Nemecko), roky 1976 a 1977

Nová Ves nad Žitavou - Slovan Bratislava, rok 1985 (tréner Obert)

Nová Ves nad Žitavou - Alençon (Francúzsko), roky 1986 až 1989

Nová Ves nad Žitavou - Slovensko, rok 1995 (tréner Jozef Vengloš, zápas bol súčasťou osláv 70. výročia organizovaného futbalu

Nová Ves nad Žitavou  2 - 4  HC Slovan Bratislava 2005 (u nás viedol tým Pukalovič)


Niektorí naši športovci a rodáci sa uplatnili aj v iných mužstvách a vo vyšších súťažiach:

Viktor Kováč (Žitavany, Vráble),

Jozef Balog (Vráble), 

Milan Kováč (Levice), 

Július Pavlov (Zlaté Moravce), 

Jaroslav Buranský ml. (Slovan Bratislava, Hurbanovo, Nitra), 

Jaroslav Buranský st. (Nitra), 

Roman Marhevzski, Jozef Bajla, Dušan Molnár (Vráble), 

Miloš Glonek (Zlaté Moravce, Trnava, Slovan Bratislava, reprezentant SR), 

Ján Kocián (asistent trénera reprezentácie SR), 

Dušan Uhrin (bývalý tréner Sparty Praha a reprezentácie ČR).

Filip Balaj (FC Nitra, MŠK Žilina, FC ViOn Zlaté Moravce - Vráble, MKS Cracovia, FC Zlín)


Niekoľko hráčov zo susedných obcí hralo úspešne za farby AC Novan:

Tibor Baráth, Imrich Mikláš, PhDr. Zoltán Acs, Jozef Sabo, Štefan Zima, PaedDr. Teodor Nagy, Jozef Galaba, Pavol Svarba, Ing. Tibor Neuročný, Martin Fojtík, Peter Sabo, Ing. Milan Fekiač, Vladimír Malý.

Žitavsko-novoveských mužov viedli tréneri:

Jaroslav Buranský, Ján Juhás, Jozef Glonek, Viktor Kováč, Ján Herda, Miroslav Kováč, Ing. Ladislav Jenčák, Marko Konečný. Slavomír Bafrnec, Benedikt Dvorský, Igor Kavúlek. Peter Bajla, Peter Záhorský

Rozvoju futbalu pomáhali:

M. Lintner, J. Béreš, PaedDr. J. Kleiner, J. Záhorský, D. Studený, J. Tužinský, Ing. J. Pavlov, M. Uhrin, Ing. G. Mladý, L. Citorík, Z Balko, M. Brodai,  Ing. Š. Kováč, M. Uhrin, V. Kováč, Ing. I. Horka, Ing. V. Bernáth, D. Záhorský, P. Uhrin, R. Cigáň a ďalší.

Úspechy


Názvy telovýchovnej organizácie v histórii: