Сюжетно-рольові задачі з реальними даними

Математика

5 клас

Відповідно до навчальної програми з математики для загальноосвітніх навчальних закладів «Математика. 5-9 класи» (автори: Бурда М.І., Кудренко Б.В., Біляніна О.Я., Азаренкова А.І., Буковська О.І., Кіндюх Т.С., Лисенко О.Є., Миляник А.В., Панова Н.В., Нанькова А.В.), затвердженою МОН від 07.06.2017 №804, головною метою базової середньої освіти є розвиток та соціалізація особистості учнів, формування їхньої національної самосвідомості, загальної культури, світоглядних орієнтирів, екологічного стилю мислення і поведінки, творчих здібностей, дослідницьких навичок і навичок життєзабезпечення, здатності до саморозвитку та самонавчання в умовах глобальних змін і викликів.

Основним засобом для досягнення даної мети є впровадження компетентнісного підходу в освітній процес загальноосвітньої школи через формування ключових та предметних компетентностей. А саме:

· спілкування державною (і рідною — у разі відмінності) мовами;

· спілкування іноземними мовами;

· математична компетентність;

· основні компетентності у природничих науках і технологіях;

· інформаційно-цифрова компетентність;

· уміння вчитися впродовж життя;

· ініціативність і підприємливість;

· соціальна і громадянська компетентності;

· обізнаність і самовираження у сфері культури;

· екологічна грамотність і здорове життя.

Одним із засобів формування ключових та загальнопредметних компетентностей в учнів є впровадження наскрізних ліній – «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність», які допомагають формувати здатність застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.

Зокрема наскрізна лінія «Підприємливість і фінансова грамотність» націлена на розвиток лідерських якостей, здатність успішно діяти в сучасному швидкозмінному суспільстві, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо).

Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних задач щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів. Вона реалізується під час вивчення відсоткових обчислень, рівнянь та функцій.

Саме тому, вважаю за доцільне, використання на уроках математики сюжетно-рольових задач з реальними даними, розв’язування яких мотивує учнів до вивчення математики, а також дає розуміння практичного застосування отриманих знань та вмінь.

Для більш ефективної роботи учнів під час розв'язання сюжетно-рольових задач пропоную набір інтерактивних вправ, спрямованих на активізацію знань. Крім того, дані вправи можуть бути викорастані на уроках узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок учнів.