Duša na papiru  - projekt o mentalnom zdravlju učenika


Specifični ciljevi mogu uključivati:

Učenici će naučiti što je mentalno zdravlje i zašto je važno.

Učenici će naučiti o različitim načinima na koje se može brinuti o mentalnom zdravlju.

Učenici će naučiti kako koristiti crtanje kao način za izražavanje svojih emocija i osjećaja.

Učenici će razviti vještine za suočavanje sa stresom i izazovima.


Aktivnosti:

Predavanja i rasprave o mentalnom zdravlju

Radionice o crtanju i art terapiji

Vježbe za prepoznavanje i upravljanje emocijama


Projekt "Duša na papiru"  je prilika za učenike da nauče više o mentalnom zdravlju i razviju zdrave načine suočavanja sa stresom i izazovima. Crtanje može biti posebno korisno za učenike jer je to prirodni način za izražavanje emocija i osjećaja.

PRIMJERI: 

Duša na papiru

1. Izbor problema

Prepoznavanje problema u svojoj sredini kroz osobno iskustvo, razgovor s roditeljima, rođacima, prijateljima, učiteljima. Raspravljanje i selekcioniranje problema kojim će se razred ili skupina baviti većinskim brojem glasova razreda.

Europska unija je 2023. godinu proglasila godinom Mentalnog zdravlja. 

Epidemija bolesti COVID-19 i potresi su izazvali značajne promjene u našem svakodnevnom životu, uključujući izmjene u rutini, uvjetima rada, školovanja te općenito načinu života. Važno je zapamtiti da se radi o dugotrajnom, ali prolaznom razdoblju koje je za mnoge izuzetno stresno i izazovno. Stres može negativno utjecati na naše mentalno i tjelesno zdravlje, stoga je ključno upoznati se s strategijama koje nas mogu zaštititi od tih negativnih posljedica. Fokusiranjem pažnje i aktivnosti na brigu o vlastitom mentalnom zdravlju radimo na održavanju ravnoteže, čime očuvamo svoje mentalno zdravlje i kvalitetu života. Svjetska zdravstvena organizacija podržava ovakav pristup, imenujući psihičko zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac može iskazati svoje sposobnosti, nositi se sa svakodnevnim životnim stresom, produktivno raditi te doprinositi vlastitoj zajednici.

2. Istraživanje društvene važnosti problema

Proučavanje zakona i propisa koji se odnose na problem. Upoznavanje ustavnih odredbi iz područja rješavanja problema. Praćenje tiska i ostalih medija. Anketiranje učenika i građana. Korištenje biblioteka i čitaonica, udžbeničke literature, prikupljanje informacija elektronskom poštom, slaganje dokumentacijskih mapa.

ANKETA: https://bit.ly/mzdravlje

3. Oblikovanje mogućih rješenja problema

Dijeljenje projektne skupine u četiri manje skupine. Svaka skupina raspravlja i oblikuje najbolji način rješavanja problema. Utvrđuju se načini, pristupi, postupci, identificiraju se lokalni nositelji vlasti u čije područje rada spada problem i koji mogu pomoći u rješavanju problema.

Ove su samo neke od alternativnih politika koje bi se mogle primijeniti za poboljšanje razvoja i pažnje o mentalnom zdravlju učenika u RH. Važno je napomenuti da nema jednog rješenja koje će odgovarati svim školama i učenicima. Najbolje politike su one koje su razvijene uz sudjelovanje učenika, roditelja i stručnjaka za mentalno zdravlje.

5. Razvoj plana akcije

Projektna skupina razvija plan akcije, odnosno planiranje aktivnosti koje će se poduzeti kako bi se proveo plan i došlo do primjene predloženog rješenja problema. Projektna skupina izrađuje portfelj i dokumentacijsku mapu rješavanja problema.

2. prva aktivnost crtkanja - kružići

3. aktivnost tjeloglazba

4. druga aktivnost crtkanja

5. predavanje psihologinje škole imenujemo svoje osjećaje

6. treća aktivnost crtkanja uz glazbu

7. školska izložba

6. Predstavljanje plana akcije široj zajednici

S planom akcije upoznaju se ostali učenici, roditelji, razrednici, predstavnici lokalne zajednice. Tako se stvara pozitivno ozračje za prihvaćanje ponuđenog rješenja problema. Projekt se može prikazati u školi pred nastavnicima, učenicima, na roditeljskom sastanku, na razini cijele škole i sl. Bit je u tome da učenici učvršćuju svoje vještine argumentacije, javnog nastupanja, razvijaju svoje stavove, upoznaju u očima drugih svoju osobnost.

7. Javno predstavljanje ponuđenog rješenja problema

Za predstavljanje projekta izvan škole potrebno je pomoći učenicima tako da voditelj projekta unaprijed dogovori odlazak predstavnicima lokalnih vlasti koji su nadležni za rješavanje problema. Može se uputiti obavijesti medijima o mjestu i vremenu susreta s predstavnicima lokalnih vlasti. Prilikom predstavljanja potrebno je koristiti portfelj i dokumentacijsku mapu. Na portfelj se stavljaju samo najreprezentativniji dokumenti (fotografije, isječci iz novina, rezultati ankete, članci zakona, tekstualni zapisi učenika i drugi važni materijali prikupljeni i nastali u pojedinim koracima rješavanja problema).

4. Izbor najboljeg pristupa rješenja problema

Glasnogovornik svake skupine pred cijelim razredom obrazlaže pristup skupine rješavanju problema. Cijeli razred raspravlja o jakim i slabim stranama ponuđenog rješenja. Na kraju razred izabire najuspješnije rješenje među ponuđenima a slabe strane nastoji ponuđenim rješenjem prevladati.

Rezultati glasanja: 

a) psiholog u svakoj školi

b) kurikulum o mentalnom zdravlju za OŠ

c) edukacije o metalnom zdravlju koje bi vodili stručnjaci

d) edukacije koje vode stručnjaci (učiteljica) za bolje mentalno zdravlje učenika u razredu

e) Uključivanje stručnjaka (školskog liječnika) i psihologa u izradi školske politike o mentalnom zdravlju

RADIONICE

Raspoloženja - radionice

DUŠA NA PAPIRU - radionice crtkanja (od siječnja do ožujka 2024.)

Download (56).mp4
Download (47).mp4
Download (38).mp4
Download (35).mp4

DUŠA NA PAPIRU - radionice crtkanja

Download (30).mp4
Download (29).mp4
Download (11).mp4
Download (16).mp4

Radionice o EMOCIONALNOM zdravlju

Županijsko natjecanje 27.3.2024.