2008/2009

I miejsce w konkursie powiatowym

Siódma edycja konkursu Wiedzy o Powiecie Gliwickim została rozegrana pod hasłem: W muzeum mojej miejscowości. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie Łukasz Górczyk i Aga Kaczmarczyk. Drużyna zaprezentowała historię naszej szkoły oraz dokumenty, które udało im się zebrać podczas przygotowań do konkursu. Komisja konkursowa przyznała im zasłużenie I miejsce oraz puchar przechodni (co widać na zdjęciu). Członkowie komisji otrzymali biuletyny, które zamieszczono poniżej.

Wycieczka uczestników Koła Historycznego do Chudowa

Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni członkowie Koła Historycznego wyruszyli na pierwszą w tym sezonie wycieczkę rowerową. Za cel wyprawy obrano zamek chudowski.

Przez całą drogę wszystkim dopisywały dobre humory. Pod wieżą zamkową czekała już pani przewodnik, która opowiedziała o historii zamku i najciekawszych eksponatach. Szczególne zainteresowanie wzbudził bojowy wóz husycki, ryglowana brama oraz XVI-wieczna latryna. Po zwiedzaniu nie zabrakło czasu na zabawę na obszernej polanie. Pozowano też do zdjęć grupowych. W rozmowach snuto plany kolejnych wyjazdów.

Droga powrotna minęła bardzo szybko. Kwietniowe słońce nie opuszczało młodych badaczy historii do samych Gierałtowic.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja 1791 roku

Święto Konstytucji 3 Maja 1791 roku w naszej szkole uczczono uroczystym apelem, przygotowanym przez opiekunów i uczestników Koła Historycznego oraz Muzycznego. Uczniowie wykonali także plakaty poświęcone tej tematyce.

Wycieczka do Muzeum w Gliwicach

Uczestnicy Koła Historycznego oraz miłośnicy historii z zaprzyjaźnionego gimnazjum gierałtowickiego wybrali się w słoneczną październikową sobotę na wycieczkę do Gliwic.

Zwiedziliśmy zmienioną i unowocześnioną wystawę w Muzeum w Gliwicach. Na rynku podsumowano wiadomości zdobyte podczas zwiedzania. Najlepsi z powodzeniem rozwiązali trudną krzyżówkę dotyczącą historii Gliwic i okolic.

Wiele atrakcji dostarczyła podróż autobusem MZK. Niektóre dzieci jechały pierwszy raz takim środkiem.

Wycieczka uczestników Koła Historycznego do Skansenu Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido w Zabrzu powstała w latach 50. XIX wieku. Imię otrzymała na cześć swojego właściciela, magnata przemysłowego, Guido Henckela von Donnersmarcka. Do lat 80. wydrążono dwa szyby: Guido i Kolejowy. Wtedy kopalnię sprzedano państwu pruskiemu. Wydobycia zaprzestano w niej w 1928 roku. Po II wojnie światowej znalazła się na terenie KWK Makoszowy. Dzięki władzom Zabrza w 2007 roku ponownie otwarto Guido dla turystów. Na część naziemną kopalni składa się budynek nadszybia szybu ,,Kolejowego” oraz stalowa wieża z mechanizmem wyciągowym produkcji firmy AEG, z 1927 roku.

Na pierwszym poznajemy kopalnię z przełomu XIX i XX wieku. Dla uatrakcyjnienia zwiedzania przygotowano specjalne efekty audiowizualne, jak np. dobiegające z oddali rozmowy górników czy... piski szczurów. Urządzono tu także niewielką kaplicę.

Wizyta uczniów w kopalni uświadamia, jak trudne warunki pracy panowały w śląskich kopalniach.

Spotkanie uczestników Koła Historycznego

z panią Moniką Organiściok w ,,Izbie łod Starki”.

Uczestnicy Koła Historycznego wyruszyli na kolejną wycieczkę rowerową. Tym razem celem wyprawy była Izba Regionalna w Chudowie zwana „Izbą łod Starki”. Zbiory zgromadzono w ponad 100-letnim budynku tzw. Starej Szkoły. Twórcą „Izby” jest pani Monika Organiściok finalistka konkursu „Po naszemu czyli po Śląsku” w edycji 1993r.

Uczniowie mogli zobaczyć XIX i XX-wieczne sprzęty użytkowe służące naszym pradziadkom i prababciom. Większość eksponatów pochodzi z domu pani Moniki, jednak bardzo wiele przedmiotów przekazali również mieszkańcy wsi. Projekt ,,Izba od Starki” zwyciężył w kategorii ,,Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” w edycji 2005 r. konkursu ,,Piękna Wieś Województwa Śląskiego”.

Pani Monika Organiściok swoją ciekawą opowieścią o przeszłości przeniosła dzieci do minionego wieku. Poznali realia ciężkiego i pełnego wyrzeczeń życia w dawnych czasach. W drodze powrotnej zatrzymano się przy zamku chudowskim, aby w majowym słońcu odpocząć po trudach wycieczki.

Udział w konkursie ,, Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce”

Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall ogłosili konkurs dla uczniów i szkół na plakat lub hasło dotyczące przemian w Polsce w 1989 roku pod nazwą "Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce…".

Przedmiotem konkursu byy prace plastyczne w formie plakatu lub hasła, które w ciekawy i oryginalny sposób przypomną oraz upamiętnią przemiany, jakie zaszły w Polsce w 1989 roku. Prace mogą być przygotowane indywidualnie lub zespołowo.

Zadaniem szkoła, która przystąpi do konkursu, między 4 i 18 czerwca będzie przeprowadzenie z uczniami lekcji historii, związane z przemianami roku 1989 roku w Polsce, obejmującymi wybory czerwcowe, poprzedzone obradami przy Okrągłym Stole, i uwieńczone powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego.

W naszej szkole Komisja, w skład której weszli p. G. Więcko, p. J. Tyc, p. S. Duda wyłoniła 3 plakty, 3 hasła oraz 1 hasło. Efekty pracy Komisji zostały wysłane do organizatorów konkursu.

Debata o prawach człowieka z okazji Dnia Praw Człowieka

Zagadnieniu przestrzegania praw człowieka był poświęcony panel dyskusyjny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Uczestnicy dyskusji odwołując się do postanowień Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka omówili kwestię przestrzegania praw człowieka na świecie i w Polsce. Omówiono także kampanię walki z stosowaniem tortur oraz działania Amnesty International na rzecz zawarcia traktatu regulującego handel bronią na świecie.

Poniżej wykaz tematów, na których poruszono zagadnienia związane z przestrzeganiem praw człowieka.

Zagadnienia związane z prawami człowieka na lekcjach historii 2008/2009

Konkurs Wiedzy o Historii Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach.

W ramach zajęć Koła Historycznego zorganizowano Konkurs Wiedzy o Historii Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach. Uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze z najważniejszymi informacjami, na podstawie których opracowano pytania konkursowe.

Poniżej lista laureatów:

I miejsce Nikola Kaletka z klasy VI b

II miejsce Agnieszka Więcko z klasy VI b

III miejsce Adam Porwoł z klasy VI b

Konkurs Historyczny-karta pytań.pdf

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Jak co roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w naszej szkole bardzo uroczyście. Oprócz muzyki i poezji nawiązującej do czasów minionych nie zabrakło odniesień do współczesnego patriotyzmu. Uczniowie pokazali, że o sprawach trudnych takich jak śmierć, cierpienie, bohaterstwo można mówić bez patosu i w przystępny sposób. Uczniom udało się stworzyć atmosferę zadumy, refleksji nad trudnym losem wielu pokoleń Polaków, z którymi historia boleśnie się obeszła. Aktorom udało się wzruszyć a nawet głęboko poruszyć wielu uczniów i nauczycieli.