Úložiště

Hlubinné úložiště radioaktivních odpadů

V Kraji Vysočina byly z celkových 9 lokalit z celé ČR vybrány celkem čtyři možná místa pro trvalé uložení VJP z obou našich jaderných elektráren do trvalého HÚ bez možnosti v budoucnu odpad vyjmout. Jde o lokality Horka, Hrádek, Kraví Hora, EDU - západ (Na skalním).

Výběr míst pro HÚ má na starost SÚRAO pověřená vládou ČR.

Po problémech s odporem veřejnosti a žalobám v původně 7 lokalitách došlo k přidání dalších dvou záložních lokalit pod názvem ETE - jih a EDU - západ. Zde SÚRAO asi očekávalo výrazně menší odpor veřejnosti a obcí vzhledem k blízkosti jaderné elektrárny Dukovany.

V současné době je VJP ukládáno v meziskladech jaderných elektráren v kontejnerech Castor s životností přibližně 60 let. Tento sklad je pod stálým dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. A právě dohled je oproti plánovanému HÚ zásadním rozdílem s ohledem na bezpečnost.

HÚ má zaujímat plochu 300 ha (tj. 450 fotbalových hřišť). Kvůli tomu je třeba vytěžit zhruba tři miliony tun horniny (tj. víc než objem Cheopsovy pyramidy). Povrchový areál úložiště má zabírat 30 ha. K úložišti se bude muset kvůli transportu jaderného odpadu vybudovat železnice, nové silnice a pravděpodobně i přívod vysokého napětí.

Na prezentaci závěrů výzkumu lokality Na skalním ve Valči dne 18. 4. 2018 z úst ředitele SÚRAO RNDr. Jiřího Slováka zazněl znepokojivá zpráva, že radioaktivní odpad uložený v hloubce 500 metrů pod zemí v tzv. superkontejneru nebude pod dohledem. Životnost zmíněného superkontejneru se odhaduje na 10 000 let, rozpad radionuklidů ale bude trvat statisíce let. Ochránit nás má bentonit, kterým se plánuje superkontejner obalit a samotný horninový masiv.

HÚ má zaujímat plochu 300 ha (tj. 450 fotbalových hřišť). Kvůli tomu je třeba vytěžit zhruba tři miliony tun horniny (tj. víc než objem Cheopsovy pyramidy). Na otázky co se stane s vytěženou horninou nebyl schopen ředitel SÚRAO odpovědět. Povrchový areál úložiště má zabírat 30 ha. K úložišti se bude muset kvůli transportu jaderného odpadu vybudovat železnice, nové silnice a pravděpodobně i přívod vysokého napětí. SÚRAO na veřejných besedách ovšem působí velmi nepřesvědčivě, na mnoho otázek nedokáží odpovědět.

Alternativou schování VJP pod zem je jeho přepracování, může být cenným zdrojem surovin a palivem pro jiný typ elektrárny. VJP ve světě přepracovávají v La Hague a Marcoule ve Francii, Sellafieldu ve Velké Británii, Rusku a Japonsku. Palivo vyňaté z reaktoru obsahuje stále ještě 95 % nespotřebovaného uranu. V budoucnu není vyloučené zpracování současného vyhořelého paliva pomocí transmutace v transmutačních jaderných reaktorech.

Předpokládaná cena je HÚ 111 miliard korun. Financovat se má z jaderného účtu vedeného u ČNB, na který přispívá energetická společnost ČEZ 55 Kč z každé MWh vyrobené v jaderných elektrárnách. Na jaderném účtu je v současné chvíli přibližně 27 miliard. Z těchto peněz již ubylo 1,7 miliardy na vybudování podzemní laboratoře Bukov v bývalém uranovém dole Rožná. Tato stavba je dle vyjádření předsedkyně Dany Drábové ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ukvapená, neekonomická a proběhla bez potřebných posouzení. Vybudování nové podzemní laboratoře je nedílnou součástí stavby HÚ.

Už jen zařazení lokality pro možné úložiště HÚ má vliv na ceny pozemků a nemovitostí. Vlastní výstavbu HÚ přirovnával RNDr. Jiří Slovák ke kamenolomu, který je poblíž každé lokality. Stavba tohoto rozsahu nepochybně zpúsobí příliv levné pracovní síly se všemi negativními dopady. Dojde k zvýšení dopravy, hluku a prašnosti. Významné je v dnešní době i riziko ztráty, nebo kontaminace spodích vod v důsledku vrtů a ražby podzemních prostor. Z pohledu krajiného rázu je zamýšlená lokalita poblíž Třebíče - UNESCO (8 km), Boňov - vesnická památková zóna, Ostrý - pamětní místo partyzánského odboje výsadku Spelter, Jaroměřice nad Rokytnou - moravské Versailles a dalších krajinných prvků naprosto nevhodná.

Do konce letošního roku má dojít ke snížení počtu lokalit na čtyři. Snaha dohnat náskok na přidaných lokalitách u elektráren je překotná a přes původní očekávání zejména v lokalitě EDU - západ později dle lokality označovaná Na skalním vyvolala nečekanou nevoli občanů. Zastupitelstva obcí v jejichž katastru se úložiště plánuje již mají mnohdy platné usnesení ,ve kterých nesouhlasí s vybudováním HÚ a s tím souvisejícími průzkumnými pracemi. Jaroměřice nad Rokytnou již mají termín historicky prvního referenda, které se uskuteční 16. 6. 2018. Nově vzniklý spolek SOS Na skalním sdružuje občany nejen z bezprostředního okolí akce a jeho první větší akcí bylo uspořádání pochodu 21. 4. 2018 při příležitosti Dne proti úložišti, kterého se hned na poprvé zúčastnilo přes 500 občanů dotčených obcí.

Spolek SOS Na skalním

Prezentace Správy úložišť radioaktivních odpadů, ve které se mimo jiné dozvíme i to, že se jedná o trvalé uložení bez možnosti v budoucnu vyhořelé jaderné palivo přepracovat. Po uzavření hlubinného úložiště již nebude možné sledovat skutečný stav odpadu v místě jeho uložení. Další generace se budou muset spolehnout na to, že po dobu sta tisíc let se nemůže nic stát.