Методична робота

Сорокін Олексій Миколайович

керівник гуртка

спеціалізованої школи І ступеня № 322

з поглибленим вивченням англійської мови

Деснянського району м. Києва

Методична тема

«Розуміння принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку, як засіб підвищення ефективності роботи гуртка хортингу»



Анотація

Методичній робота присвячена дослідженню поняття принципів популярного національного бойового мистецтва хортингу у відповідності до його сьогоднішньої актуальності.

У методичній роботі автором проведено опрацювання наукових літературних джерел присвячених відповідній тематиці, на основі проаналізованих даних з метою поглиблення теоретичних засад хортингу запропоновано власну авторську класифікацію принципів хортингу на загальні і специфічні, детально розглянуто і охарактеризоване кожне вихідне положення.

Автором досліджені особливості процесу сприйняття теоретичних принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку. Визначено конкретні практичні рекомендації і запропоновано засоби для поглиблення розуміння принципів хортингу учнями початкової школи, що відвідують гурток хортингу.

У додатках наведено дидактичний матеріал і практичні вправи, що покращують розуміння принципів хортингу і підвищують ефективності роботи гуртка хортингу у початковій школі.

Методичну роботу доцільно рекомендувати керівникам гуртків хортингу, тренерам з хортингу, науковцям, що займаються дослідженням теорії і методики хортингу, а також широкому колу любителів національного єдиноборства України.


Зміст

ВСТУП

РОЗДІЛ I. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ПОНЯТТЯ ПРИНЦИПУ ХОРТИНГУ

1.1. Сутність поняття «принцип хортингу»

1.2. Класифікація принципів хортингу

1.3. Характеристика загальних принципів хортингу

1.4. Характеристика специфічних принципів хортингу

РОЗДІЛ II. РЕАЛІЗАЦІЯ ПРИНЦИПІВ ХОРТИНГУ У ПРОЦЕСІ НАВЧАННЯ ХОРТИНГУ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

2.1.Особливості сприйняття принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку

2.2 Шляхи поглиблення розуміння принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ

Вступ


«Є не так багато країн, що мають національні види спорту.

Це родзинка. Адже національний вид спорту не може з`явитися несподівано, нізвідки.

Неодмінно має бути історичне коріння, підстави»

Е.А.Єрьоменко (засновник хортингу)

Все більш популярним у світі з кожним роком стає українське національне бойове мистецтво хортинг, що є побудованим на певних вихідних положеннях –принципах.

Більшість дітей розпочинають свій шлях хортингіста ще у молодшому шкільному віці, навчаючись у початковій школі. Керівник гуртка хортингу, що працює у початковій школі, забов`язаний методично вірно проводити процес занять з хортингу у повній відповідності до всіх вихідних положень цього одноборства.

Керівник гуртка має докладати усіх зусиль для глибокого і повного розуміння учнями всіх принципів хортингу на основі врахування особливостей їх сприйняття дітьми профільної вікової групи.

Актуальність теми полягає у тому, що до проблематики принципів хортингу так чи інакше зверталися майже усі автори, що досліджували цей спортивний феномен. І у першу чергу засновник хортингу майстер спорту міжнародного класу, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту, професор Едуард Анатолійович Єрьоменко. Адже тема вихідних положень хортингу є важливою як для дослідників, тренерів і керівників гуртків, так і для всіх людей, що займаються хортингом і дітей зокрема.

У методичній роботі автором будуть досліджені принципи хортингу, запропоновано власну авторську класифікацію вихідних положень національного виду спорту України за приналежністю лише до хортингу (і деяких дуже споріднених бойових мистецтв) та характерністю для інших видів єдиноборств. Найбільшу увагу буде приділено особливостям сприйняття принципів хортингу дітьми саме молодшого шкільного віку.

Метою методичної розробки є поглиблення теоретичних засад і надання методичних рекомендацій, пропозицій і практичних вправ щодо вдосконалення процесу усвідомлення принципів хортингу, як найважливішої передумови успішного оволодіння національним бойовим мистецтвом хортингом при проведенні занять з дітьми молодшого шкільного віку у гуртку хортингу.

Об’єктом дослідження є принципи хортингу та вікові особливості їх сприйняття учнями початкової школи.

Предметом дослідження є теоретичні і практичні аспекти реалізації принципів, що лежать в основі бойового мистецтва хортингу, при проведенні занять з дітьми молодшого шкільного віку у гуртку хортингу.

Методологія методичної розробки включає загальнонаукові та емпіричні наукові прийоми.

Теоретичне значення роботи полягає в уточненні і вдосконаленні теоретичного змісту принципів хортингу для учнів початкової школи.

Практичне значення полягає у наданні у методичній роботі певних рекомендацій та пропозицій, обґрунтуванні застосування спеціальних вправ. Такі рекомендації та пропозиції мають сприяти підвищенню ефективності роботи гуртка хортингу у початковій школі.

I Розділ. Теоретичні основи поняття принципу хортингу

1. Сутність поняття «принцип хортингу»

Хортинг – це унікальне бойове мистецтво, що народилося в Україні у 21 столітті, як один з наймасштабніших успішних сучасних вітчизняних спортивних проектів. Не дивлячись на те, що хортинг є одним з молодих видів спорту, кількість людей, що обрали для себе цей національний вид одноборств в Україні вже сягнула числа у понад 50 000 осіб. Працює понад 400 спортивних клубів, величезна кількість гуртків і секцій, створені відділення хортингу у дитячо-юнацьких спортивних школах. Також очевидною є постійна тенденція до збільшення кількості людей, що обрали для себе і своїх дітей саме цей вид спорту.

Хортинг, як сучасне інтегроване бойове мистецтво, повністю відповідає запитам спецслужб, поліції, армії, охоронних агентств. Окремо необхідно зазначити, що систематичні зайняття цим видом бойового мистецтва сприяють формуванню гармонійної особистості. Саме тому хортинг активно розвивається у школах і закладах позашкільної освіти, як засіб фізичного і військово-патріотичного виховання. Не останню роль у цьому процесі відіграє і те, що український хортинг пропагує ідеали виключно добра і гуманізму.

Слід зауважити також, що безпосередньо займатися хортингом під керівництвом кваліфікованих спеціалістів не лише корисно, але і дуже-дуже цікаво.

Отже, хортинг – це сучасне інтегроване українське бойове мистецтво, універсальний спосіб самозахисту, заснований на граничній центрованості і економноcті дій, раптовості і непередбачуваності способів відбиття атаки, використанні різноманітних ударів, кидків і утримань нападаючого, больових і задушливих прийомів.

Хортинг є комплексною системою самовдосконалення особистості, заснованою на фізичному, морально-етичному та духовному вихованні, тісно пов’язаною з відродженням давніх народних традицій, що передавалися з покоління в покоління (від античності, дохристиянського періоду, скіфів і сарматів до наших днів).

Своєю назвою хортинг завдячує славетному українському острову Хортиця, де і знаходилася відома на весь світ Запорозька Січ, яка відіграла прогресивну роль в історії українського народу. Саме острів Хортиця став тим оплотом воїнів, де активно і результативно вдосконалювалося бойове мистецтво українського народу з метою захисту рідного краю.

Заснований хортинг 2008 року. 21 серпня 2009 року Міністерство молоді та спорту України офіційно визнало хортинг, як вид спорту (наказ № 3000).

В основі цього бойового мистецтва лежать важливі моральні цінності українського народу: ідеали добра і справедливості, особлива повага і вдячність до батьків, наставників, людей похилого віку, самовіддана і жертовна любов до своєї Батьківщини.

Важливим і неодмінним для людини, що займається хортингом, визначається бажання сумлінно навчатися і гармонійно розвивати не лише власне тіло, а обов’язково розум, волю і дух.

Будь-яке бойове мистецтво (не лише хортинг) ґрунтується на певних основних вихідних положеннях, що визначають його характер, окреслюють засоби досягнення мети, яку ставить перед собою адепт виду спорту, створюють загальні методологічні передумови до ефективної реалізації відповідного комплексу завдань. Не є виключенням і хортинг, важливу частину вихідного теоретико-методологічного базису якого складають саме принципи.

На думку автора, у виді спорту «хортинг», як і у багатьох інших одноборствах, визначальну роль грають саме базові принципи, а не якісь конкретні прийоми. Принципи ці спираються на базові етичні і філософські уявлення, фізичні можливості людського тіла, а також психологічні характеристики будь-якої особистості.

Отже, принципи хортингу (від лат. рrincipium „основа, початок”) – це основні вихідні положення, закони хортингу, правила, що лежать в основі реалізації цього національного українського бойового мистецтва.

Майстри хортингу зазначають, що у цьому національному одноборстві люди шукають не просто фізичну силу, а точність і ефективність дій і рухів, не перемогу над супротивником, а перемогу над самим собою: своїми страхами, фізичною немічністю, відповідність філософії нашому національному світогляду і культурному коду тощо. А досягають всього цього саме завдяки правильному розумінню, використанню і втіленню принципів хортингу.

Більш того, припустимо стверджувати, що у випадку присутності принципів і мети хортингу, будь-який прийом чи технічна дія може бути віднесений до цього бойового мистецтва. А якщо дотримання принципів хортингу є неналежним або взагалі відсутнім, то жодна технічна дія чи прийом фактично не можуть бути віднесені до техніки саме хортингу.

Кожна людина наділена природою певною фізичною силою, проте якщо у потрібний момент та у сприятливому місці вдало використати принципи хортингу, що доповнюють силу, то супротивники обов’язково зазнають поразки.


1.2 Класифікація принципів хортингу

Загальновизнаної класифікації принципів хортингу на даний час не існує. У методичній роботі автор пропонує свою авторську класифікацію.

Принципи національного бойового мистецтва хортингу, на думку автора, умовно можна поділити на загальні і специфічні (Рис. 1).

Загальні принципи є характерними для більшості інших відомих видів бойових мистецтв з невеликими виключеннями.

Специфічні ж є характерними майже лише для хортингу та частково для небагатьох споріднених з хортингом єдиноборств, що також мають національне коріння.

До основних загальних принципів хортингу можна віднести:

1. відкритості,

2. ієрархічності,

3. ненанесення шкоди,

4. інтернаціональності,

5. оздоровчої спрямованості,

6. гармонійного розвитку,

7. «успіху»,

8. зв`язку з трудовою і оборонною практикою,

9. гуманізму,

Можно виділити наступні основні специфічні принципи хортингу:

1. універсальності

2. максимальної свободи

3. максимальної реальності

4. системності

5. державотворення

6. уособлення бойової культури українців

7. духовно-морального шляху

Запропонована автором класифікація може бути активно і успішно використана у навчальному процесі зокрема з дітьми молодшого шкільного віку. З одного боку формуючи у дітей розуміння деякої спорідненості різних видів спортивних одноборств, а з іншого боку наголошуючи на оригінальності і самобутності кожного окремого виду спорту і хортингу зокрема.

Рис. 1

1.3 Характеристика загальних принципи хортингу

Детально розглянемо основні загальні принципи хортингу.

1. Відкритості Принцип відкритого розвитку. Хортинг є живою системою, яка включає у себе велику кількість прийомів інших видів одноборств: вільної боротьби, греко-римської боротьби, джиу-джитсу, карате, айкідо тощо і продовжує активно еволюціонувати, стабільно розвиватися, вдосконалюватися, збагачуватися новими методиками, прийомами. Будь-яка зупинка у розвитку цього виду бойового мистецтва, пошуку нових більш ефективних засобів і методик підготовки хортингістів є діалектично невиправданою. Саме у повній відповідності до цього принципу і створена дана методична робота. У своїй безпосередній роботі керівником гуртка хортингу автор широко використовує спільні тренування з представниками інших фізкультурних колективів (у відповідності до офіційно затвердженої програми з хортингу), відвідування з учнями семінарів визначних тренерів і майстрів бойових мистецтв.

2. Ієрархічності – кожний, хто серйозно займається хортингом має певний учнівський ступінь «ранк» чи ступінь «ранк» інструктора або майстра (чи працює за програмою таких ступенів).

Проведення атестацій з хортингу чітко регламентується організаціями хортингу (асоціаціями, федераціями), що займаються розвитком хортингу. Атестації приймаються спеціальними комісіями, до складу і компетенції яких висуваються конкретні жорсткі вимоги.

Саме ступінь «ранк» визначає місце людини в ієрархії: місце під час шикування, право обіймати певні посади, входити до складу атестаційної комісії тощо.

Окрім того у хортингу, як у виді спорту, спортсмени мають змогу виконувати на змаганнях офіційні юнацькі і дорослі розрядні нормативи і отримувати почесні спортивні звання: майстер спорту, майстер спорту міжнародного класу, заслужений майстер спорту.


3. Ненанесення шкоди – принцип максимального зменшення загрози отримати будь-яке ушкодження на основі повного дотримання техніки безпеки під час занять хортингом.

Сьогодні техніка безпеки при проведенні будь-яких занять з дітьми є об’єктом прискіпливої уваги з боку органів державної влади, адміністрації шкіл, дирекції клубів, батьків учнів і самих керівників гуртків.

Прийоми хортингу при неправильному, неконтрольованому або занадто швидкому і силовому виконанні можуть легко призвести до травмування гуртківців.

Це означає, що боєць хортингу не може мати кінцевою метою травмування партнера по тренуванню чи суперника. В умовах активного самозахисту кінцевою метою висувається саме добровільна відмова нападаючого від його агресивних намірів через повну неспроможність щодо їх практичної реалізації, проте без зазнання нападаючим фізичних ушкоджень.

Отже будь-яке навмисне або ненавмисне нанесення хортингістом шкоди іншій людині є неприпустимим окрім ситуацій дозволених чинним законодавством України.


4. Принцип інтернаціональності. На сьогоднішній день хортинг розвивається і популяризується у різних країнах. Народившися в Україні, хортинг успішно вийшов за її межі і є спортом без кордонів. Хортинг є абсолютно доступним для людей всіх національностей, культур та віросповідань.

Хортинг є засобом задоволення потреби різних народів у взаємному спілкуванні, розвитку дружніх стосунків між націями та зміцненні миру в усьому світі.

На міжнародних змаганнях ми бачимо спортсменів з різних країн, які обрали для себе саме цей вид спорту. Емблема міжнародної федерації за своєю суттю є символом інтернаціональності хортингу (Рис2). До міжнародної федерації хортингу входить близько 30 країн, що є прекрасним досягненням для ще молодого виду спорту. Чітко спостерігається тенденція до збільшення кількості людей, що займаються хортингом в усьому світі. На даний момент кількість людей, що обрали для себе хортинг у всьому світі орієнтовно визначається на позначці біля 100 000 осіб.

Рис. 2

Емблема міжнародної федерації хортингу

5. Принцип «успіху». Є одним з уособлень педагогічного аспекту національної філософії хортингу і полягає у щирому захопленні юним хортингістом своїм видом спорту, любов до нього, системність і постійність навчальних занять. Принцип «успіху» полягає також у постійних особистих досягненнях юного хортингісту різного масштабу: збільшення силових показників, витривалості, гнучкості, зростання рівня технічної підготовленості, покращення здоров`я, призові місця на змаганнях тощо.

6. Принцип оздоровчої спрямованості. Реалізується у вихованні засобами фізичної культури і хортингу зокрема в учня свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян, як найвищої соціальної цінності, формуванні гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереженні і зміцненні фізичного та психічного здоров’я учнів (вихованців).

7. Принцип всебічного гармонійного розвитку особистості. Полягає у забезпеченні засобами хортингу комплексного впливу на фізичний, психічний, соціальний і духовний розвиток особистості, сприяння дотриманню здорового способу життя, навичок відповідальної, соціально прийнятної поведінки учнів, нівелювання або зменшення впливу на учнів негативних чинників соціального оточення, формування позитивного бачення життя.

8. Принцип зв'язку фізичного виховання з трудовою й оборонною практикою. Реалізується через виховання засобами хортингу готовності боротися до загину за волю, честь і славу України, вміння нехтувати небезпекою, коли небезпека може загрожувати життю рідних, друзів, побратимів, бойова ненависть до ворогів, прагнення визволити рідний край від чужих завойовників, прагнення спортивного, бойового і трудового героїзму, систематичне докладання зусиль до здобуття першості не тільки у спорті але і у праці в ім’я добробуту і економічної незалежності України, виховання працелюбності і наполегливості у праці.

9. Принцип гуманізму. Є основоположним загальним принципом хортингу, який визнає і декларує найвищу цінність людини, її гідності, права на щастя, виявлення своїх здібностей. Ступінь застосування цього принципу є критерієм прогресивності колективу з фізичної культури і має бути базовим принципом роботи будь-якої організації з хортингу і особливо гуртка хортингу у початковій школі. Адже учні, що вивчають хортинг у ньому знаходяться на одному з педагогічно найважливіших етапів свого життя.

3. Характеристика специфічних принципів хортингу

Детально розглянемо специфічні принципи хортингу.

1. Принцип уособлення бойової культури українців. Хортинг, являючи собою національний вид спорту України, що офіційно закріплено Верховною Радою законодавчо, має своїм підґрунтям культурний код українців у його бойовій частині, фактично фізично уособлюючи його.

Філософія і світогляд українських воїнів всіх історичних етапів, починаючи з легендарних бійців дохристиянських часів, знайшли своє втілення у виді спорту хортинг, що є втіленням української національної ідеї і власних аутентичних традицій нашого народу.

На сьогоднішній день науково обґрунтовано, що хортинг є одним з брендів України у світі. На цю тему проводяться офіційні наукові конференції, що збирають визначних фахівців з фізичної культури.

Спортсмени з інших держав через доступність і легкість розуміння спортивних правил активно беруть участь у змаганнях з хортингу. А отже, певним чином спочатку зацікавлюються, ознайомлюються і навіть глибоко вивчають бойову культуру нашого народу, яка має довгу і славну історію. Все це активно сприяє популяризації України у світі.

2. Принцип універсальності. Техніки і методики хортингу можуть застосовуватися, як для фізичного і військово-патріотичного виховання особистості (у дитячих садках, загальноосвітніх школах, професійно-технічних і вищих навчальних закладах) так і для підготовки спортсменів, військовослужбовців, поліцейських, охоронців.

Велика кількість прийомів хортингу однаково підходить для самозахисту і захисту інших людей, ведення спортивного двобою, затримання злочинців а також військового рукопашного бою.

А сам хортинг поєднує у собі національне бойове мистецтво, вид спорту, систему виховання і самовдосконалення, фізичного розвитку і здорового способу життя, засіб наближення до національних українських традицій тощо.

3. Принцип максимальної свободи дій. Цей принцип фактично є одним з головних вихідних положень, якими керувався засновник хортингу, розробляючи з однодумцями правила національного виду спорту. На його думку, правила спортивного одноборства мають охоплювати якомога більший арсенал прийомів у рамках спортивної етики і безпеки для здоров`я спортсменів. Таким чином у хортингу досягнута максимальна варіативність дій бійця, ефективність і навіть видовищність двобоїв.

4. Принцип максимальної наближеності спортивного двобою до двобою у реальному житті. Хортинг фактично з моменту свого заснування виконував роль системи реального самозахисту. Саме практична цінність хортингу і визначає його популярність у силових структурах, охоронних агенствах, армії і поліції тощо.

Метою хортингу, як виховної системи, є виховання саме справжнього бійця, що здатен не лише діяти в обмежених спортивними правилами умовах, але і вести бій без будь-яких обмежень в умовах, наприклад, запобігання протиправної поведінки інших осіб і самозахисту у реальному житті, виконання військових і правоохоронних завдань високої складності тощо.

Реальний життєвий досвід вихованців автора методичної роботи об`єктивно емпірично переконує у правильності такого підходу.

5. Принцип державотворення. Хортинг самовизначається, як важливий культурно-освітній чинник розбудови незалежної української держави шляхом формування фізично і духовно сильної української нації, відродження національних бойових традицій, виховання патріотизму і розуміння відповідальності кожної особистості за майбутнє нашої країни, підвищення обороноздатності нашої батьківщини.

6. Принцип системності. Заняття хортингом мають носити системний безперервний характер, відбуватися відповідно до офіційно затвердженої програми, розрахованої на певну вікову групу і рівень компетентності учнів. Іншим трактуванням цього принципу є те, що прийоми хортингу використовуються не тільки у рукопаші але і при роботі з різною традиційною зброєю: жердинами, шаблями, ножами, макетами вогнепальної зброї (пістолетами, автоматами), а також при захисті від нападу зі зброєю. Системна база хортингу майже не змінюється при роботі проти одного або декількох нападаючих. Система побудована так, що принципових відмінностей у техніках, рухах, стійках тощо не виникає.

7. Принцип усебічної реалізації формули духовно-морального шляху. Принцип широко застосовується саме у виховному процесі хортингу. Основними компонентами реалізації принципу є: моральний зразок, моральний намір, моральні труднощі, образ наміру, моральна дія тощо.

Розуміння цього принципу є найбільш важким для учнів молодшого шкільного віку і фактично покладає високу відповідальність на керівника гуртка, який забов`язаний виконувати роль духовно-морального взірця для своїх учнів, постійно роз`яснювати і наголошувати на вірних духовно-моральних орієнтирах. На тому, що заняття хортингом у кінцевому випадку можуть визначити увесь життєвий шлях ще маленького громадянина України – учня молодшої школи.

8. Принцип постійного контролю. У всіх без виключення діях хортингіста має бути присутнім суворий постійний контроль. Причому цей принцип для українського козака мав бути не лише принципом двобою, а і всього життя воїна.

У хортинзі розрізняють 2 типи контролю: зовнішній і внутрішній.

Зовнішній контроль – це контроль за своїми діями, а також діями і намірами супротивника і дистанцією двобою. Як простий приклад, можемо використати постійне утримання шаблі по вектору в очі супротивника і активне запобігання агресивним атакуючим діям у розділі фехтування з шаблями (розділ хортинг фехтування).

Внутрішній контроль – це абсолютний контроль за власним станом і емоціями, стан інтуїтивного розуміння і передбачення дій супротивника. Внутрішній контроль досягається за допомогою накопичення практичного досвіду і цілеспрямованими аутогенними тренуваннями.

Багато викладачів хортингу систематично наголошують своїм учням на необхідності повного контролю свого розума і тіла (напруження, положення у просторі, погляду, балансу тощо), а також на необхідності збереження абсолютного спокою і зосередження.

У розділі самозахисту контроль – це постійна готовність того, хто захищається, до продовження нападаючим атаки.

Під час виконання всіх прийомів хортингу суперник ані на секунду не має отримувати свободу руху, кожний його рух має контролюватися. Крім того, постійний візуальний контроль суперника також є нагальною необхідністю.

Одним з найкращих способів відпрацювання принципу контролю є робота з безпечними пневматичними макетами традиційної козацької зброї, яка найнаочнішим чином демонструє необхідність постійного і всебічного контролю.

Дотримання принципу тісно пов’язано з самодисципліною учня, яка виробляється уважністю під час заняття та постійним аналізом власним дій.

II Розділ. Реалізація принципів хортингу у процесі навчання хортингу дітей молодшого шкільного віку

2.1. Особливості сприйняття принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку

Молодший шкільний вік – це важливий етап виховання дитини. У пошуках нових форм і методів розвитку маленького хортингіста слід врахувати особливості психіки, своєрідність пізнавальної та емоційної сфер дітей цього віку.

Розуміння принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку часто є менш глибоким і чітким, ніж розуміння більш дорослими віковими групами. Проте за умов активної роботи керівника спортивного гуртка у цьому напрямку і застосуванні правильного методичного підходу цю різницю абсолютно реально зробити мінімальною, що неодмінно позитивно вплине на ефективність роботи гуртка хортингу вцілому.

Діти молодшого шкільного віку під час занять гуртка хортингу часто демонструють меншу уважність і більшу розосередженість щодо дотримання всіх вихідних положень хортингу ніж старші вікові групи. Наприклад, це згубно впливає на дотримання принципу постійного контролю. І часто на практиці виливається у практичну відсутність (або недостатню присутність) зовнішнього і внутрішнього контролів, що робить заняття не тільки менш ефективними, але і більш небезпечними.

Реалізація принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку також може бути неповною чи носити фрагментарний характер. Наприклад, морально-вольові зусилля (як практична реалізація принципу духовно-морального шляху) під час заняття вимагають повного зосередження і концентрації всіх сил дитини, що для дітей молодшого шкільного віку може бути важко і незрозуміло. І тут дуже важливо, щоб керівник секції на доступних прикладах зміг пояснити дітям важливість дотримання цього вихідного положення. Доцільно використати яскраві приклади зі спортивної і військової історії України.

Керівнику гуртка необхідно чітко розуміти, що принципи хортингу вимагають глибокого інтелектуального, а інколи навіть чуттєво-емоційного осмислення дитиною молодшого шкільного віку.

Учні початкової школи мають менший свідомий потяг до переносу принципів хортингу на інші сфери свого життя. Наприклад, навіть рухаючись і дихаючи певним чином на тренуваннях, дитина молодшого шкільного віку часто ще не скоро починає рухатися і дихати подібним чином у повсякденному житті. Суворе дотримання принципів хортингу під час заняття не завжди 100% означає таке саме дотримання у побуті і повсякденному житті.

Діти молодшого шкільного віку, на яких великий вплив мають комп’ютерні ігри, художні фільми з пропагандою насильства і агресії, жорстокі мультфільми, можуть, на жаль, не завжди під час занять дотримуватися принципів ненанесення шкоди і гуманізму. А крім того, можуть використовувати прийоми хортингу з недоброю метою у своєму повсякденному житті.

Але керівник гуртка, звичайно, просто забов`язаний створити для процесу реалізації принципів ненанесення шкоди і гуманізму всі необхідні умови.

Адже систематичні заняття хортингом обов’язково призводять до якісних психологічних і світоглядних змін у дітей молодшого шкільного віку. Діти стають не тільки більш сильними і дисциплінованими, патріотичними і технічними, але і більш розумними і навіть добрими.

У цьому немає нічого дивного. Курси бойових мистецтв, наприклад, входять до програми соціальної реабілітації дітей, що порушили закон закордоном, наприклад, у Сполучених Штатах Америки. Бойові мистецтва демонструють свою ефективність щодо виправлення і прищеплення дітям принципів гуманізму і ненанесення шкоди, як вихідних положень вже всього життя майбутньої дорослої людини. І хортинг тут абсолютно не є виключенням.

Велика кількість керівників гуртків наголошують на невисокій здатності маленьких гуртківців до самостійного осмислення, вивчення і реалізації вихідних положень бойового мистецтва хортингу. І тут так само дуже багато залежить від керівника спортивного гуртка, його вміння правильно подати матеріал, навчити дотримуватися важливих принципів, закласти вихідні правила хортингу у підсвідомість, зробити їхнє дотримання автоматичним.

А крім того, абсолютно необхідно активно спонукати учнів до подальшого самостійного осмислення і глибшого розуміння принципів хортингу: перегляду навчальних відео матеріалів, опрацювання відповідної літератури, участі у дитячих семінарах з хортингу

2.2. Шляхи поглиблення розуміння принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку.

Великою помилкою для керівника гуртка хортингу у початковій школі є недотримання або неповне дотримання у навчальному процесі принципів хортингу, повне або навіть часткове нехтування розумінням їх учнями. Причому їх вибіркове застосування фактично є так само небезпечним, як і їх ігнорування.

Беззаперечно найбільш ефективним є вивчення принципів хортингу з дітьми молодшого шкільного віку у цікавій для гуртківців ігровій формі. Діти мимоволі запам’ятовують учбовий матеріал з бойового мистецтва, який є цікавим для них, має емоційне забарвлення і подається у формі гри, а також пов’язаний з яскравими наочними посібниками або образами, спогадами.

Тут на допомогу керівнику гуртка хортингу у початковій школі можуть прийти різноманітні фото і відео матеріали, яскраві емблеми і малюнки (додаток 1), схеми і таблиці, а також ігри і вправи (додаток 2) .

Наочним втіленням принципу інтернаціональності у хортингу є фото з міжнародних змагань, на яких за старовинною спортивною традицією вивішують прапори країн-учасниць. Або фото спортсменів, що тримають прапори своїх країн, які вони представляють. Відео двобоїв чи сутичок між спортсменами з різних країн завжди викликає підвищену зацікавленість гуртківців у порівнянні з переглядом двобоїв або ситучок між спортсменами з однієї країни. Перегляд таких відео матеріалів, за досвідом автора, викликає справжній захват у юних хортингістів, емоційне піднесення і бажання наполегливо займатися.

Керівник гуртка хортингу обов`язково має підходити до проведення занять максимально творчо. Без творчого педагогічного працівника не може бути ні успішного гуртка фізкультурно-спортивного спрямування, ні нової української школи, ні нового суспільства, ні успішної незалежної України.

Забезпечення ознайомлення гуртківців з основними принципами хортингу і забезпечення їх глибокого розуміння у гуртку хортингу у початковій школі має носити постійний, поступовий і послідовний характер у повній відповідності до принципу системності.

Навчання хортингу не може носити форсований характер. Це інколи пояснюється намаганням якомога швидше досягти спортивних результатів, призових місць на змаганнях з використанням вкрай обмеженого технічного арсеналу разом з перебільшенням безпечних, визначених офіційною програмою, норм загальної і спеціальної фізичної підготовки. Що є прямим порушенням принципу оздоровчої спрямованості хортингу і може дати тільки виключно тимчасовий ефект.

Автор вважає такий підхід особливо невірним, коли мова йде саме про заняття з дітьми молодшого шкільного віку. Навчання хортингу має носити чіткий системний характер, перехід до вивчення нового матеріалу має відбуватися лише після повного засвоєння старого. Будь-які «перестрибування» і нехтування принципом системності суттєво зменшують ефективність навчального процесу.

Дітям молодшого шкільного віку часто буває важко осягнути всі вихідні положення хортингу одночасно. Тому керівникові гуртка необхідно свідомо попереджувати розумове перевантаження, дозувати інформацію, подавати її у доступній формі і вчасно.

У молодшому шкільному віці керівник гуртка закладає фундамент не тільки подальшої фізкультурно-спортивної діяльності дитини, ми прямо і опосередковано впливаємо на весь її життєвий шлях і долю.

З метою забезпечення підвищення ефективності роботи гуртка хортингу шляхом поглиблення розуміння принципів хортингу керівник гуртка хортингу у початковій школі має постійно підвищувати свою фахову кваліфікацію, слідкувати за новими розробками у сферах педагогіки, фізичної культури і спорту, методики навчання бойового мистецтва хортингу, теоретичних засад реалізації принципів хортингу тощо.

Висновки

Суворе дотримання принципів національного бойового мистецтва хортингу у навчальному процесі є одним з визначальних факторів ефективності проведення занять гуртка хортингу зокрема з дітьми молодшого шкільного віку.

У той же час сприйняття і розуміння принципів хортингу, їхнє засвоєння та втілення у виконанні певних технічних дій дітьми молодшого шкільного віку мають певні особливості, що пов’язані з віковими характеристиками учнів.

Усебічне врахування таких особливостей, глибоке розуміння керівником гуртка принципів хортингу та необхідність побудови усього навчального процесу з їх урахуванням мають бути нормою роботи будь-якого гуртка або секції хортингу.

Правильне і глибоке розуміння вихідних положень хортингу учнями буде суттєво сприяти успішному проходженню учнями підсумкових тестувань і атестацій на ступені-ранки, успішним результативним виступам на спортивних змаганнях, якщо мова іде саме про змагальний хортинг, збільшенню видовищності, якості та результативності показових виступів, формуванню правильної індивідуальної теоретичної і практичної бази для подальшого тактичного і технічного вдосконалення у цьому виді одноборств.

Збільшення ефективності навчального процесу у гуртку хортингу на основі поглибленого розуміння принципів цього національного бойового мистецтва буде прямо і опосередковано сприяти подальшій популяризації хортингу, пропаганді занять фізичною культурою і спортом, поширенню здорового способу життя, формуванню активної громадянської життєвої позиції в учнів, утвердженню ідеалів добра і гуманізму у нашому суспільстві, оздоровленню української нації та підвищенню обороноздатності нашої батьківщини тощо.

Список використаних джерел

  1. Деревянко Г., Коломоєць Г. упор. / Збірник програм гуртків, факультативів, курсів за вибором із фізичної культури. – К. : Літера ЛТД, 2019.

  2. Єрьоменко Е.А. Основоположні принципи бойового хортингу. – К. : Паливода А. В., 2018.

  3. Єрьоменко Е. А. Хортинг – національний вид спорту України: методичний посібник /; МОНУ. ММСУ, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, НАПНУ. – К. : Паливода А. В., 2014.

  4. Оржеховська В., Федорченко Т., Єрьоменко Е., Діхтяренко З., Мельник О., Проект. Концепція націнальної філософії виховання дітей та молоді в Україні на засадах хортингу // Теорія і методика хортингу. – К. : Паливода А. В. – Випуск 5. – 2016.

  5. Петрочко Ж.В., Єрьоменко Е.А. Хортинг–школа сили і честі юного українця. – К. : Паливода А. В. – Випуск 5. – 2016.

  6. Тимчик М., Тихонькова І. Військово-патріотичне виховання учнів основної школи під час занять із хортингу // Теорія і методика хортингу. – К. : Паливода А. В. – Випуск 4. – 2015.

  7. Чумак В. Вікова психологія: навч. посібник. – Бердянськ : Видавець Ткачук О. В., 2015

  8. uk.wikipedia.org/wiki/Хортинг

Додаток 1

1.1 Каліграфія «Хортинг», реалізація принципу духовно-морального шляху

1.2 Символ хортингу, реалізація принципу уособлення бойової культури українців

1.3 Емблема УФХ, реалізація принципу державотворення

Додаток 2

Практичні вправи для поглиблення розуміння принципів хортингу дітьми молодшого шкільного віку

2.1 Вправа «Навчися у друга»

Мета: підвищити уважність і спостережливість учнів під час заняття, поглибити розуміння принципу відкритості хортингу.

Опис вправи: під час проведення заняття зі спортсменами з інших фізкультурних колективів, перегляду навчальних і контрольних двобоїв або змагань (онлайн або очно) кожен гуртківець має неодмінно вибрати і включити до свого технічного арсеналу нову технічну дію або її варіацію, про що повідомити інших гуртківців і керівника гуртка.

Результативність: покращення вміння аналізувати учнем прийоми хортингу, які виконуються іншими учнями або спортсменами, розширення технічного арсеналу.


2.2 Вправа «Відгадай прийом»

Мета: підвищити уважність учнів під час заняття, поглибити розуміння принципу відкритості хортингу, зацікавити учнів історією формування технічного арсеналу хортингу.

Опис вправи: Під час опрацювання прийому керівник гуртка повідомляє гуртківцям країну його походження, а також вид одноборства, з якого його запозичено. Наприклад, задушливий прийом «трикутник» – Бразилія, бразильське джиу-джитсу (Рис. 1). Чи кидок через стегно, класична боротьба, Стародавня Греція (Рис. 2). Під час контрольних і навчальних двобоїв після виконання вдалого прийому відбувається зупинка, учні мають дати вірну відповідь на питання, що це був за прийом, з якої країни і якого бойового мистецтва він походить або у якому бойовому мистецтві найчастіше зустрічається.

Рис. 1

Задушливий прийом «трикутник»

Рис. 2

Кидок через стегно

Результативність: розширення технічного арсеналу, поглиблення теоретичного розуміння коріння прийомів хортингу.


2.3 Вправа «Прилипали».

Мета: поглибити розуміння принципу контролю у хортингу, підвищити «відчуття суперника».

Опис вправи: учень кладе свою долонь на голову або груди партнерові і намагається втримати свою долонь на голові або грудях партнера, незважаючи на намагання партнера позбутися «прилипали» за допомогою ухилень і фінтів (Рис. 3). Після виконання вправи учні міняються ролями.

Результативність: покращення вміння прогнозувати дії суперника, вміння контролювати його рухи, не давати розривати дистанцію і уникати виконання прийому.

Рис. 3

Вихідне положення для вправи «Прилипали»

2.4 « Чеснота і кидок» або «Сила і честь»

Мета: поглибити розуміння принципів уособлення бойової культури українців і духовно-морального шляху.

Опис вправи: під час виконання швидкісного накидування партнера (партнерів) учень має на кожен кидок голосно назвати моральну чесноту українського козака, витязя Київської Русі, бійця АТО: хоробрість, жертовність, щедрість, сила, любов до Батьківщини, вправність тощо. Без назви чесноти або при повторі кидок не зараховується. Перемагає той учень, який зміг набрати найбільшу кількість очок «кидок + чеснота».

Результативність: вдосконалення кидкової техніки, усвідомлення якостей-чеснот справжнього воїна – оборонця України.


2.5 Вправа «Затримання злочинця»

Мета: поглиблення розуміння принципу універсальності хортингу, ознайомлення з поліцейським хортингом.

Опис вправи: 2-3 учнів «поліцейських» мають затримати і іммобілізувати «злочинця», який має чинити супротив і тікати у межах робочої зони. З метою уникнення травматизму доцільно виконувати вправу, стоячи на колінах, і з забороненою ударною технікою.

Результативність: поліпшення навичок боротьби, протидії діям нападаючих (для «затриманого»), навичок командної взаємодії для «поліцейських».


2.6 Вправа «Шикування за ранками»

Мета: поглиблення розуміння принципу ієрархічності хортингу, підвищення рівня дисциплінованості учнів.

Опис вправи: після команди керівника гуртка «шикуйсь за ранками» гуртківці мають швидко вишикуватися за учнівськими ранками у шеренгу або у колону.

Результативність: зростання швидкості виконання команд керівника гуртка, організація командної взаємодії.


2.7 Вправа «Наш успіх»

Мета: поглиблення розуміння принципу «успіху» хортингу, підвищення психологічної стійкості і розвиток вміння долати труднощі.

Опис вправи: для виконання завдання керівник гуртка вибирає одну з вправ для загальної фізичної підготовки, визначену офіційною програмою, наприклад віджимання, присідання чи піднімання тулубу. Завданням є на вибір керівника гуртка можуть бути виконання нормативу свого учнівського ранку, перебільшення свого нормативу або побиття особистого рекорду. Як тільки гуртківець закінчує якісне виконання вправи, він має голосно крикнути «успіх» і прийняти нижню позицію етикету. Керівник гуртка оцінює швидкість і якість виконання вправ гуртківцями. У разі якісного і швидкого виконання вправи гуртківцями керівник гуртка піднімає догори великий палець і виголошує «Успіх!» або у протилежному випадку «Поразка!». У другому випадку гуртківці мають після відпочинку продовжувати спроби досягти оцінки «Успіх».

Результативність: зростання силової витривалості, розвиток морально-вольових якостей, віри у власні сили, вміння досягати поставленої керівником гуртка мети.


2.8 Вправа «Підстрахування товариша»

Мета: поглиблення розуміння принципів ненанесення шкоди і гуманізму, зменшення травматизму при відпрацюванні кидків.

Опис вправи: при виконанні кидкової техніки перед тим, хто виконує прийом, керівник гуртка ставить завдання опускати свого партнера на хорт якомога м`якіше, максимально підтримуючи і страхуючи його, не допускаючи навіть легкого удару падаючого о поверхню хорта (Рис. 4).


Рис. 4

Підстрахування партнера при виконанні кидка

Результативність: формування навичок страхування свого партнера, недопущення його травмування, розвиток відповідальності і обережності, якостей справжнього професійного спортсмена і бійця.


2.9 Вправа «Стрілецький гарт»

Мета: поглиблення розуміння принципу зв`язку з оборонною діяльністю

Опис вправи: виконання усіх типів перекидів і перекатів з макетами стрілецької зброї (іграшковою зброєю) і прийняттям вихідного положення для стрільби: лежачи, стоячи, з коліна.

Результативність: формування навичок щодо прийняття вірних вихідних положень для стрільби, підготовка до вивчення предмету допризовна підготовка юнаків, покращення техніки виконання вищезазначених акробатичних вправ, адже наявність макетів зброї суттєво ускладнює завдання виконання технічно вірних перекидів і перекатів .


2.10 Вправа «Козацька дуель»

Мета: поглиблення розуміння принципу системності хортингу.

Опис вправи: бої у шоломах безпечними пневматичними шаблями за правилами офіційно визнаного розділу хортингу фехтування, наголошення керівником гуртка на системному підході до вивчення різновидів хортингу, ефективному застосуванні ударів, стійок і пересувань спортивного хортингу.

Результативність: зростання швидкості і швидкісної витривалості гуртківців, відпрацювання обманних дій (фінтів), точності і несподіваності рухів.