Сторінка медичної сестри

Сестра медична Скороходівського ЗДО "Сонечко"


Яковенко Ірина Йосипівна

Дата народження - 10.12.1974 року

Освіта - середньо-спеціальна "медична сестра".

Стаж роботи - 21 рік

Посада - медична сестра.


Важливість профілактичних щеплень

в житті дитини

Сьогодні існує чимало точок зору: дехто вважає, що вакцинація шкодить здоров`ю дитини, що можна без неї обійтися тощо. У нас відмови від щеплень були завжди: і до антивакцинальної кампанії. Такі антивакцинальні кампанії є хвилеподібні. Звичайно, що зараз на фоні з додаткової кампанії імунізації проти кору та краснухи кількість відмов зросла. У перші роки незалежності України у нас була дуже потужна антивакцинальна кампанія, спровокована публікацією в одній із російських центральних газет. Там йшлося про вміст ртуті у препараті, з якого виготовляється вакцина. Інформація поширилася по всьому пострадянському просторі. Люди почали масово відмовлятися від щеплень . На фоні масових відмов від щеплень проти дифтерії у нас різко зріс показник захворюваності та смертності з цієї хвороби

Уявіть ситуацію: группа в садочку. З 20-тьох дітей не щеплені, приміром, двоє, і то виключно через тривалі протипоказання для цих діток. Оскільки всі щеплені, то саме нещеплені якраз і захищені від проникнення в колективі інфекції. Якщо ж відсоток діток без планової вакцинації зростатиме, то й зростатиме ризик для захворювання для тих хто не зробив цього тимчасово і через визначені причини, тобто «вікно» для проникнення хвороби збільшуватиметься. Як результат – розраховуватися доведеться нам усім.

Якби в ЗМІ однаково говорили не лише про шкоду від щеплення, а про інфекційні хвороби, то люди мали б можливість зорієнтуватися, що все ж таки більш небезпечне. Люди мають право вибору.

Чи потрібно робити щеплення?

Так. Судіть самі: епідпаротит (свинка) може призвести до безпліддя у хлопчиків, коклюш – до ураження нервової системи, гепатит В – до цирозу печінки. Щеплення від туберкульозу – необхідні: в Україні зараз зафіксована епідемія туберкульозу, яким раніше хворіли тільки ув’язнені і люди з неблагополучних сімей. Щеплення принесуть тільки користь, за умови, якщо лікар правильно оцінить стан здоров’я дитини, і вакцина буде якісною. Чи всім потрібно робити щеплення? Як правило, так. Але у всіх правилах бувають виключення. Щеплення можна (і потрібно) робити всім здоровим дітям. Перед проведенням вакцинації важливо з’ясувати, чи немає протипоказань по вищезгаданим пунктам, виміряти температуру тіла, зробити загальний аналіз крові та сечі, в деяких випадках – аналіз крові на з-реактивний білок, щоб дізнатися, чи немає в організмі запального процесу. Імунізація проводиться вакцинами (активна імунопрофілактика) або сироватками та імуноглобулінами (пасивна іммунопрофлактіка). Ослабленим дітям роблять пасивну імунопрофілактику.



Організація харчування дітей

Як привчити дітей їсти овочі.

Батьки завжди намагаються зробити харчування дітей смачним та корисним для здоров'я, щоб воно задовольняло їхні бажання. Неправильне ж харчування може бути причиною надмірної ваги й ожиріння, які зараз все частіше уражають найменших.

Серед найчастіших помилок у харчуванні – використання замалої кількості овочів. Знаю, як буває важко змусити дитину вживати овочі, коли вона їх не любить та відмовляється їх їсти.

Як допомогти дітям їсти більше овочів і познайомити їх з новими? Ось кілька практичних порад:

1. Якщо дитина любить хоча якісь овочі – намагайтеся давати їх щодня, по черзі змінюючи протягом тижня. Картопля, до речі, теж овоч. Але не впадайте у крайнощі - не треба годувати дитину лише картоплею, тому що іншого вона не їсть.

2. Додавайте овочі до звичних та улюблених для дітей страв. Робіть їх "прихованими", маскуйте. Наприклад, до м'ясного наповнення котлет чи голубців додайте цвітну або білокачанну капусту, кабачки, моркву, червоний перець. Хорошою стравою буде суп-пюре на основі овочів. Спробуйте овочеві запіканки або омлет з дрібно нарізаними овочами.

3. Кілька разів на тиждень робіть корисні домашні сендвічі з цільнозернового хліба та кладіть до них овочі.

4. Замість складних салатів запропонуйте дитині просто нарізані овочі або кілька інгредієнтів з "дорослого" салату, наприклад, палички або соломку з моркви, огірків чи болгарського перцю. Адже багатьом дітям подобаються просто хрусткі овочі. Приготуйте сирний соус до овочів, з ним буде смачніше. Також нехай спробують сиру моркву або перець, навіть якщо самі їсте їх приготованими.

5. Давайте овочі у вигляді корисних овочевих смузі. Для смаку додайте ягоди та фрукти.

6. Вводьте нові овочі поступово. Насправді, щоб звикнути до нового смаку їжі, дитині потрібно спробувати її в середньому 10-15 разів.

7. Пропонуйте овочі дитині щодня. Будьте терплячими – дитина може 10 разів відмовитися від нової страви і погодитися на 11-й раз. Важливо не нав'язувати і не примушувати.

8. За правилами здорового харчування, до раціону дітей слід уводити більше овочів, ніж фруктів. Фрукти й овочі додавайте до кожної страви в різній формі – приготовані і сирі. Під час складання меню завжди обирайте овочі та фрукти.


Правила харчування дітей влітку. 

У дитини влітку багато нових вражень, відкриттів і звершень. Літо - це дачі, курорти, моря і річки, пляжі, сонце. і зміна апетиту. Звичний життєвий устрій і розклад міняються з приходом літньої спеки, змінюється інтенсивність обмінних процесів, трансформуються смакові переваги. Діти починають відмовлятися від звичних обідів і вечерь, переходячи на легше живлення. Проте, багато батьків починають переживати - чи всього вистачить дитині, якщо не буде звичних - перше, друге і компот. 

Особливо важливими стають питання живлення для дітей перших трьох років, їх травлення ще дуже чутливо до різних змін. Як же правильно годувати  малюка  влітку, так як у літній період часу харчування дитини необхідно дещо змінити, адже на нього тривало впливає висока температура і сонячні промені. У зв'язку з цим у маленької дитини виникають потреби у зміні раціону харчування. За рахунок зміни температурного режиму відбувається зрушення в їді дитиною. 

Прийом калорійних і ситних продуктів на час спеки краще зрушувати на уранішні або пізні вечірні години. Коли відступає жара і організм зможе без зусиль переварити щільне живлення. Тому, якщо малюк встає рано, погодуєте його пощільніше - можна дати йому круп'яне, м'ясне або рибне блюдо, на другий сніданок дати молочне і булочку, печиво.

 На час обіду, в саму жару зробити упор на легкі продукти - прохолодні кисломолочні блюда(йогурт, кефір, сир) або овочеві або фруктові пюре. Якщо дитині зручніше перекушувати дрібними порціями, дозвольте йому це - нехай їсть банани і яблука, п'є соки, їсть бублики, хліб і печиво. І найосновніше - дитині треба багато пити рідини. 

Увечері, після того, як спаде жара, можна запропонувати дитині грунтовніше живлення - овочевий або м'ясний суп, каші, овочеві пюре з м'ясом. На ніч можна давати дитині молоко або кисломолочну продукцію - кефір, йогурт або біолакт. Під час зберігання в холодильнику продукти харчування та готові страви мо­жуть зіпсуватися через недотримання умов зберігання та термінів придатності. Щоб цього не сталося, варто знати та дотримуватися рекомендацій щодо правиль­ного зберігання продуктів та страв у холодильнику. Зберігайте продукти, загорнувши їх у харчову плівку. У ній продукти довше не псу­ються, не віддають і не вбирають запахи. 

Продукти, що мають специфічний запах, наприклад оселедець, зберігайте окремо від продуктів, що вбирають сторонні запахи, зокрема від масла вершкового, сиру твердого. Не розміщуйте сирі продукти на одній поличці з готовими стравами або над ними. На верхніх полицях ліпше розміщувати готові страви, а на нижніх - сирі продукти.

 Не зберігайте заморожені рибу, котлети та пельмені разом із морозивом, а ковбасні вироби - з молочними продуктами. Зберігайте яйця у відведеному для них контейнері на дверцятах холодильника. Не розміщуйте молочні та кисломолочні продукти на дверцятах. 

Під час їх відкри­вання та закривання температура істотно змінюється, тому ці продукти можуть швидко зіпсуватися. Сметану, сир кисломолочний зберігайте в ємкостях з кришкою та не залишайте в них ложки чи лопатки. Не зберігайте салати в холодильнику, ліпше готуйте їх на один раз. Якщо все ж таки хочете їх зберегти нетривалий час, покладіть у посуд з кришкою, що щільно закри­вається. Зберігайте м'ясну нарізку в скляному чи емальованому лотку, щільно закритому кришкою чи харчовою плівкою. Не кладіть у холодильник тропічні фрукти, адже вони швидко псуються від холо­ду. Ліпше загорніть ці фрукти в кілька шарів паперу та покладіть у сухе місце з кім­натною температурою. 

Не допускайте появи неприємного запаху в холодильнику. Для цього кожен про­дукт зберігайте в упаковці, готові страви - у щільно закритому посуді. Покладіть до холодильника або кілька таблеток активованого вугілля, або шма­точки чорного хліба, або апельсинові скоринки, щоб позбутися неприємного запа­ху, якщо він усе ж виник. 

Частіше робіть у холодильнику ревізію та мийте його два-три рази на рік. Профілактика харчових отруєнь  у   дітей перевіряйте чи ціла упаковка, коли купляєте молочні та молочнокислі продукти. Не вживайте консервовані продукти, якщо на банці є патьоки чи вона здута, адже це очевидні ознаки псування. Звертайте увагу на термін придатності продукту до споживання. Обирайте лише найсвіжіші продукти. Якомога швидше кладіть у холодильник продукти, що швидко псуються. По можливості не зберігайте довго, навіть у холодильнику, готові страви та про-дукти, що швидко псуються. Не давайте вживати дитині продукт, який забули покласти в холодильник вчасно.

 Пам'ятайте, деякі хвороботворні мікроби, навіть якщо вони розмножилися у про-дукті, не впливають на його смак та вигляд. Давайте дітям пити кип'ячену або бутильовану воду. Не можна давати пити воду з джерел невідомого походження. Ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди та зелень, особливо ті, що могли контактува-ти із землею, наприклад, полуницю, салат.

 Готуйте для дитини страви не більше, ніж на день. М'ясні, рибні, молочні страви, бульйони, особливо приготовані для дієтичного харчування, - ідеальне середови-ще для розмноження хвороботворних мікробів. Не купляйте продукти для дитини в місцях несанкціонованої торгівлі або у при-ватних осіб. Адже там можна придбати продукти з терміном придатності, що ми-нув, або виготовлені з порушенням санітарних норм. Не давайте дитині кавун або диню, які купили вже розрізаними. 

Хвороботворні мі-кроби з поверхні легко переносяться та розмножуються в соковитій м'якоті. Ретельно мийте овочі та фрукти для приготування салатів. 

Салати заправляйте лише перед подачею на стіл. Знешкоджуйте мух, адже вони механічні переносники збудників гострих кишкових інфекцій. Привчайте дитину дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема мити руки пе-ред прийманням їжі або використовувати одноразові вологі серветки.

 Суворо дотримуйтеся правил особистої гігієни, якщо на кишкову інфекцію хворіє хтось із членів родини. Виділіть для хворого окремий посуд, білизну. Після вико-ристання кип'ятіть їх протягом 15 хв. Для прибирання туалетів використовуйте дезінфекційні засоби.




УВАГА! УВАГА!

СПАЛАХ КОРІ В УКРАЇНІ

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС КОРУ

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.



На сьогоднішній день не існує ліків проти кору.

Єдиний спосіб захистити себе від цього захворювання - вакцинація.

РИЗИКИ ВІДМОВИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон. Обчисліть самі:

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.

Матеріал підготовлено спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Джерело: http://moz.gov.ua/article/health/spalah-koru-v-ukraini-scho-treba-znati-pro-hvorobu-i-jak-zahistiti-sebe

Будьте здорові!