Lägret arrangeras vid vår lägerplats i Mållångssta som ligger utanför Edsbyn i Hälsingland. Lägret är precis som alla våra andra aktiviteter drog och alkoholfria. Ledarna på lägret jobbar ideellt och många har själva varit deltagare från början, andra har varit med och startat lägret.
.Vi försöker hela tiden utveckla lägret samtidigt som en del saker kvarstår från år till år. Här är några saker som kommer att hända under veckan, vi kommer att paddla kanot, bada, gå tipspromenad till repbron, sjunga runt lägerelden, titta på film och självklart blir det disco.
Lite information om vad som händer när barnen kommer till lägret. Vi samlas på den ”övre ängen” och blir indelade i den grupp och träffa ledarna som de kommer att ha under veckan. På ”nedre ängen” sover de som är 6–12 år (låg- och mellanstadiet). De som är13–16 år (högstadiet) sover på tonårsplatsen som vi kallar ”myrstacken”. När vi delar in i tält grupper så gör vi allt vi kan för att tillgodose önskemål och tälten är uppdelade utifrån ålder.
Veckan är fylld av aktiviteter som är schemalagda, ibland har man aktiviteter med sitt tält, ibland tillsammans med andra tält eller hela lägret tillsammans. Varenda minut är såklart inte schemalagd, det finns tid för att bara vara också. Första dagen handlar mycket om att komma i ordning, lära känna sin grupp, utforska lägerplatsen och gå igenom regler. Utöver tältledare har vi personer som jobbar med att hålla allt runtom rullande som mat, disk, städ, pyssel och aktiviteter.
Under veckan brukar vi fota och lägga ut på sociala medier samt att vi ibland sänder live på instagram eller facebook så håll utkik.