Razsmerniki SOLE AXPERT

HIBRIDNI Razsmernik AXPERT proizvajalca Voltronic Power

V eni napravi je združen čisti sinusni razsmernik, MPPT solarni regulator in polnilec akumulatorjev.Takšen hibridni razsmernik omogoča hitro, enostavno in poceni namestitev. Upravljanje je enostavno, saj je naprava uporabniku prijazna.Če je hibridni razsmernik nameščen v otočnem solarnem sistemu (sistem z akumulatorji, brez povezave z omrežjem), je mogoče akumulatorje dodatno polniti z električnim agregatom, saj je akumulatorski polnilec del hibridnega razsmernika.

Hibridni razsmernik pa lahko deluje tudi v solarnem sistemu, ki je povezan z javnim omrežjem. V tem primeru, lahko solarni sistem programiramo tako, da bo jemal elektriko iz omrežja, ko solarne elektrike ne bo dovolj na razpolago.


Shema priklopa razsmernika Axpert

Čisti sinusni razsmernik pretvarja enosmerni tok iz sončnih celic v izmenični tok, ki neposredno napaja električne porabnike. Če je sončne elektrike iz sončnih celic več, kot jo je potrebno za napajanje porabnikov, se polnijo solarni akumulatorji. V primerih, ko zmanjka solarne energije iz sončnih celic in baterij, se električni porabniki prično napajati iz omrežja.

Istočasno se iz omrežja preko polnilca, prično polniti tudi baterije. Če samostojni solarni sistem ni povezan z javnim omrežjem, se avtomatsko vključi električni generator, ki preko polnilca polni solarne akumulatorje.

Ko so baterije polne oz. ko sončne celice ponovno proizvajajo elektriko v zadostni meri, se solarni sistem zopet osamosvoji od omrežne napetosti oz. generatorja.

Razsmerniki

Razsmerniki pretvarjajo v fotonapetostnih sistemih enosmerni v izmenični tok ter hkrati tudi napetost. Uporabljamo tudi izraz inverterji.

Razsmerniki pretvarjajo 12V v 220V napetost, pa tudi iz 24V ali 48V napetosti. Če želimo v samostojnih solarnih sistemih uporabiti običajne električne uporabnike,ki delujejo na 220V napetosti, moramo pri napajanju iz akumulatorjev uporabiti razsmernik. Pri funkcioniranju pretvornika napetosti se pojavijo izgube, saj razsmernik za svoje delovanje potroši določeno energijo. Razsmernik pa troši elektriko tudi v "standby" položaju.

Kakšno moč naj ima solarni razsmernik za vaš solarni sistem je seveda odvisno od moči porabnikov. Razsmernik ima deklarirano moč pri trajni obremenitvi. Moč razsmernika pri trajni obremenitvi mora biti vedno nekaj višja kakor je moč vseh porabnikov, ki bodo istočasno vključeni.

Poleg tega je treba upoštevati, da se npr. pri zagonu motorjev, hladilnikih, fluoroscentne luči, porabi tudi do 7- krat večja moč, kot je deklarirana za te porabnike. Pri solarnem napajanju kompresorskega hladilnika moramo pri kalkulaciji moči inverterja upoštevati vsaj 3 do 6 kratni mnogokratnik moči hladilnika.

Električno omrežje oddaja električen signal v obliki sinusne krivulje. Čim bolj je oblika električnnega signala, ki ga oddaja razsmernik podoben sinusoidi, večja je verjetnost da bo električen porabnik, ki je priključen na razsmernik deloval brez motenj.


Razsmerniki modificiran sinus ali trapezni razsmerniki

Razsmerniki z modificiranim sinusom, ali trapezni razsmerniki oddajajo električni signal v obliki pravokotnika. Trapezni razsmernik bo dobro služil za napajanje luči in naprave z elektromotorji.

Verjetno bo trapezni razsmernik primeren tudi za napajanje televizije, osebnega računalnika ter drugih avdio-video naprav. Vendar ni zagotovila, da bo razsmernik modificiran sinus brez motenj napajal naštete naprave.

Opozoriti je potrebno, da trapezni in razsmerniki modificiran sinus proizvajajo šume, ki so lahko moteči, če so nameščeni v bivalnem prostoru.

Rešitev je v nakupu sinusnega razsmernika, ki pa je seveda dražji.

Sinusni razsmerniki

Najbolj kvalitetni razsmerniki so sinusni razsmerniki. Sinusni razsmerniki pretvarjajo enosmerno napetost v izmenično, ki je zelo podobna omrežni napetosti.

Zato lahko sinusne razsmernike uporabimo za vse naprave, ki se sicer uporabljajo na omrežni napetosti.

Dober sinusni razsmernik mora imeti visoko efektivnost, torej majhne izgube pri pretvorbi. Prav tako je pomembno, kakšna je lastna poraba sinusnega razsmernika. Visoka efektivnost in majhna lastna poraba, odtehtajo nekoliko višjo ceno.

Trapezne razsmernike lahko brez skrbi uporabimo le še za naslednje uporabnike: luči (pa še to ne vseh vrst), radio in TV nižjih cenovnih razredov in starejše izdelave, ročna orodja, vodne črpalke do 500W. Za vse druge porabnike, pa je treba nabaviti sinusni razsmernik.

Kvalitetni sinusni razsmerniki pri pretvorbi napetosti tudi ne proizvajajo takšnega šuma, kot jih proizvajajo trapezni razsmerniki.

Pri nabavi sinusnega razsmernika je treba paziti na konično moč uporabnikov. Takšni uporabniki so npr. hladilniki, hladilne skrinje, ročne žage, vodne črpalke itd. Konična moč takšnih porabnikov je namreč lahko tudi do 8 krat večja od trajne moći.

Hibridni razsmernik

Hibridni razsmernik združuje v eni napravi čisti sinusni razsmernik, solarni regulator in polnilec. Pomemben del hibridnega razsmernika je tudi elektronika, ki omogoča avtomatičen preklop na elektriko iz omrežja.

Hibridni razsmerniki so namenjeni zlasti samostojnim solarnim sistemom ki so povezani z javnim omrežjem, ali z električnim generatorjem. Zaradi njihove univerzalnosti in enostavnosti montaže, pa se seveda lahko uporabijo tudi v samostojnih solarnih sistemih, ki niso povezani z omrežnim virom.

Čisti sinusni razsmernik pretvarja enosmerni tok iz sončnih celic v izmenični tok, ki neposredno napaja električne porabnike. Če je sončne elektrike iz sončnih celic več, kot jo je potrebno za napajanje porabnikov, se polnijo solarni akumulatorji.

V primerih, ko zmanjka solarne energije iz sončnih celic in baterij, se električni porabniki prično napajati iz omrežja.

Istočasno se iz omrežja preko polnilca, prično polniti tudi baterije. Če samostojni solarni sistem ni povezan z javnim omrežjem, se avtomatsko vključi električni generator, ki preko polnilca polni solarne akumulatorje.

Ko so baterije polne oz. ko sončne celice ponovno proizvajajo elektriko v zadostni meri, se solarni sistem zopet osamosvoji od omrežne napetosti oz. generatorja.