Публічна інформація

Інформаційно-соціальний центр допомоги внутрішньопереміщеним особам та представникам приймаючої громади (далі – Інформаційно-соціальний центр) було створено на базі факультету соціально-педагогічних наук та іноземної філології Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради 30 травня 2017 року за наказом ректора в рамках спільної реалізації проєкту «Кроки просвіти на шляху до порозуміння» за підтримки уряду Німеччини та німецької федеральної організації GIZ відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньопереміщених осіб» від 20.10.2014 р. No 1706-VII https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1706-18#Text ; Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (Редакція від 09.10.2015 р.); Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 р. 211-VIII; Закон України від 05.03.2015 р. No 245-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньопереміщених осіб»; Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. No 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції»; Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. No 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

Діяльність Інформаційно-соціального центру

Здійснюється згідно «Положення про Інформаційно-соціальний центр допомоги внутрішньопереміщеним особам та представникам приймаючої громади», затвердженого ректором. Метою роботи Центру є організація та підвищення якості соціальних, просвітницьких, інформаційних послуг дітям дошкільного віку, шкільного віку, молоді, батькам ВПО та представникам приймаючих громад. Розроблено Інструкцію роботи Центру, де було зазначено, що викладачі, волонтери та співпрацівники на добровільних засадах можуть проводити інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на соціально-педагогічну роботу з внутрішньо переміщеними особами та формування професійної компетентності фахівців по роботі із зазначеною категорією соціуму. Робота центру відбувається двічі на тиждень (вівторок та четвер) протягом року, за потреби, робота відбувається в інші дні тижня, незазначені у графіку роботи. Також ведеться Журнал обліку роботи Інформаційно-соціального центру, де суб’єкти соціально-педагогічного супроводу зазначають тему, мету заходів та кількість учасників. Координаторка Цетру викладач кафедри соціальної роботи Білозерова М.В.

Форми та методи роботи Інформаційно-соціального центру

Для досягнення основної мети роботи Інформаційно-соціального центру використовуються як індивідуальні, так і групові форми роботи. Найбільш ефективними формами і методами виявиляються диспути, семінари, тренінги, лекції-інформації, дискусії, круглі столи, зустрічі з фахівцями, вебінари та сучасні методи спостереження, інтерв’ювання, анкетування, консультування, аналіз відеосюжетів, аналіз ситуацій (сase -study), також сприяють ефективній роботі інформаційні блоги, консультації он-лайн, Google форми – для он-лайн анкетування, soft skills-тренінги.

Рекомендована література

1. Азаркіна О. В. Кейс-менеджмент як професійний комплексний підхід у роботі з внутрішньо переміщеними особами. «Актуальні дослідження в соціальній сфері» : матеріали восьмої міжнародної науково-практичної конференції (Одеса 2016) Одеса, 2016 . С. 105-107.

2. Басова І.С. Соціальний захист прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Науковий вісник Юридичні науки : 2017. No 5. Том. 1. С. 140-145.

3. Вайнола Р. Х. Технології соціально-педагогічної роботи : навч. програма для студ. спеціальності 6.010106 «Соціальна педагогіка» Київ : Київський університет імені Бориса Грінченка, 2012. 33 с.

4. Внутрішнє переміщення внаслідок конфлікту в Україні: підвищена незахищеність постраждалого населення та чинники напруженості у громадах. Тематичний звіт. Спеціальна моніторингова місія в Україні. ОБСЄ. 2016. URL : http://www.refworld.org.ru/idps.html

5. Капська А. Й Соціальний супровід різних категорій сімей та дітей : навч. посіб Київ : Центр учбової літератури, 2012. 232 с.

6. Квітко Н. М. Детермінанти соціально-педагогічної роботи з вимушено переміщеними особами в закладах вищої освіти. Освіта та педагогічна наука. 2021. No 2 (177). С. 47–55.

7. Квітко Н. М. Соціально-психологічні особливості адаптації та реабілітації дітей з обмеженими функціональними можливостями. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології. 2021. No 4 (108). С. 11–22.

8. Лях Т. Л. Соціально-педагогічна діяльність студентських волонтерських груп : дис. ... канд. пед. наук; 13.00.05. Луганськ, 2008. 286 с.

9. Харченко С. Я. Соціально-педагогічні технології : навч.-метод. посіб. Луганськ : Альма-матер, 2005. 552 с.

10. Georgia: partial progress towards durable solutions for IDPs URL : http://Georgia.idp.arizona.edu/docs/idmc_georgia_3_12.pdf

11. Migration and Its Impact on Cities / World Economic Forum. Geneva : WEF, 2017. 172 р. URL: http://www3.weforum.org/docs/Migration_Impact_Cities_report_2017_low. pdf

Суттєвий вклад в організацію роботи Інформаційно-соціального центру зроблено викладачкою кафедри соціальної роботи Квітко Н.М., яка 15 вересня 2021 року захистила дисертаційне дослідження за темою «Соціально-педагогічний супровід внутрішньопереміщених осіб у закладах вищої освіти». У роботі досліджено проблему соціально-педагогічного супроводу внутрішньо переміщених осіб у закладах вищої освіти та порушені питання з вивчення та вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб, охарактеризовані особливості та практичний стан соціально-педагогічного супроводу, розроблені та упроваджені умови соціально-педагогічного супроводу внутрішньопереміщених осіб у закладах вищої освіти.