Бібліотечна увертюра

Шановні колеги!

1грудня 2022 року вийшов Закон України "Про авторське право і суміжні права", який з 1 січня 2023 року набув чинності.


Шановні  колеги!

Пропоную вам  рекомендації Державної наукової - педагогічної бібліотеки імені В.О.Сухомлинського щодо актуалізації бібліотечних фондів.




Актуалізація фонду.pdf

Шановні  колеги!

Пропоную  вашій увазі рекомендації щодо планування на 2023 рік.

На державному рівні в Україні відзначатимуться наступні  події:

450 років із часу заснування у Львові Іваном Федоровим друкарні(1573рік);

970 років із часу народження Володимира Мономаха(1053 - 1125);

225 років із часу видання "Енеїди" І.Котляревського (1798).;

90 - ті роковини Голодомору (1932 - 1933). День пам'яті в Україні 25.11.2023

У 2023 році будуть відзначатися ювілеї:

5 березня - 120 років із дня народження Наталі Забіли(1903 - 1985), письменниці;

27 листопада - 160 років із дня народження Ольги Кобилянської (1863 - 1942), письменниці;

9 грудня - 160 років із дня народження Бориса Грінченка (1863 - 1910),письменника, педагога;

13 грудня - 130 років із дня народження Миколи Хвильового (1893 - 1933), письменника;

22 нрудня - 190 років із дня народження Марка Вовчка (1833 - 1907),письменниці;

Світовою книжковою столицею стане місто  Аккра (столиця Гани)

(За матеріалами блогу "Методична служба публічних бібліотек Києва")

Шановні колеги!

ДНПБ імені В.О.Сухомлинського  випустила інформаційно - аналітичний  огляд "Сучасні форми і методи підтримки і розвитку читання", в якому можна знайти різноманіття ефективних сучасних форм і методів просування книжки й читання в шкільних бібліотеках. З оглядом можна ознайомитись  за лінком https://cutt.ly/2CgZA6r


Шановні колеги!

Міністерство  культури та інформаційної політики України працює над вилученням пропагандистської російської літератури з українських бібліотечних фондів, щоб замістити її якісною україномовною літературою й книгами українських видавництв.


Шановні колеги!

Державна науково - педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського підготувала інформаційний огляд - презентацію  "Діяльність бібліотек в умовах війни - 2022".


Виступ бібліотекаря  Черкаської обласної бібліотеки для дітей Хаустової С.В.  на онлайн - семінарі "Традиції та інноваційні зміни в організації бібліотечного обслуговування читачів - дітей"

Yak_pisati_na_sayt_i_v_sotsmerezhi-tonkoschi_novinnoi_kuhni.ppt
Калейдоскоп сервысыв.pptx

Шановні колеги! 

Державна науково - педагогічна бібліотека імені В.О.Сухомлинського  запросила бібліотечну спільноту до перегляду Всеукраїнського вебінару "Краєзнавча робота шкільної бібліотеки як складова культурно - історичного та  патріотичного виховання дітей та учнівської молоді". Вебінар присвячений підведенню підсумків  Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек " Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності". 


Шановні колеги!

До Всеукраїнського дня бібліотек (30 вересня) ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує фоточелендж у Facebook"Бібліотека - твоя точка опори". Про умови проведення  заходу 

                                                                Шановні колеги!

Розпочалося громадське обговорення проєкту стратегії розвитку читання на 2021 - 2025 роки "Читання як життєва стратегія". 

Шановні колеги!

8 квітня 2021 року відбулася відепрезентація нового посібника  "Медіаграмотність для бібліотекарів".


Шановні колеги!

20 листопада 2020 року  Державною науково - педагогічною бібліотекою України імені В.О.Сухомлинського  спільно з секцією шкільних бібліотек "Українська бібліотечна асоціація" була проведена панельна дискусія "Роль бібліотек у розбудові Нової  української школи".

Відеозапис дискусії можна переглянути  https://drive.google.com/file/d/1aZ-yal5DqeW9rgPs0Yn8lwGW0B24-vUT/view


Шановні колеги!

Перегляньте, будь ласка, документ "Порядок забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників", затверджений  постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 №41(у редакції постнови від 13.10.2020 №957)

ПОРЯДОК

забезпечення підручниками та посібниками здобувачів

повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників

1. Цей Порядок визначає механізм безоплатного забезпечення здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти (далі — заклади освіти), підручниками (зокрема електронними та з аудіосупроводом, у тому числі для дітей з порушеннями зору) та

посібниками, яким надано відповідний гриф МОН.

Для цілей цього Порядку до посібників належать посібники серії “Шкільна бібліотека”, навчальні та навчально-методичні (методичні) посібники, що виготовлені поліграфічним способом або як самостійні електронні видання/електронні версії друкованих видань, а також словники для класів (груп) з навчанням українською мовою, мовами національних меншин та корінних народів.

2. Безоплатне забезпечення здобувачів повної загальної середньої освіти (далі — здобувачі освіти) підручниками та посібниками здійснюється незалежно від форми здобуття ними повної загальної середньої освіти.

Забезпечення здобувачів освіти і педагогічних працівників підручниками (крім електронних) та посібниками здійснюється шляхом їх видання, повторного видання, зберігання, доставки, перерозподілу, формування та використання резервних фондів. Електронні версії посібників (у тому числі словників) та підручників (крім електронних) розміщуються у форматі pdf на спеціальному інформаційному ресурсі та/або визначених МОН веб-сайтах.

Забезпечення здобувачів освіти і педагогічних працівників електронними підручниками, право використання яких придбано за кошти державного бюджету, здійснюється шляхом розміщення таких підручників (гіпертекстових посилань на них) в Інтернеті, зокрема на спеціальному інформаційному ресурсі та/або визначених МОН веб-сайтах, з наданням відповідного доступу до таких підручників.

До завершення експерименту щодо використання в освітньому процесі електронних підручників такими підручниками забезпечуються здобувачі освіти і педагогічні працівники експериментальних закладів загальної середньої освіти.

3. Видання підручників (крім електронних) та посібників, а також придбання прав на використання електронних підручників здійснюється за результатами конкурсних відборів, що організовуються МОН, та укладених договорів з особами, яким належать виключні майнові права на такі підручники та посібники.

4. Конкурсний відбір підручників (крім електронних) оголошується МОН щороку не пізніше 30 вересня, а посібників та електронних підручників — протягом року (у разі потреби).

5. Державна установа, що належить до сфери управління МОН, з урахуванням обсягів фінансування може забезпечувати створення підручників (крім електронних) та посібників шляхом формування на підставі договорів авторських колективів у разі, коли з окремого навчального предмета (інтегрованого курсу) та/або окремої назви підручника або посібника на конкурсний відбір не подано жодного підручника або посібника.

У такому разі видання підручників та посібників здійснюється за рішенням МОН без проведення конкурсного відбору.

6. МОН формує та оприлюднює щороку до 15 травня на власному офіційному веб-сайті перелік підручників та посібників, в яких у наступному році є потреба (далі — перелік), у розрізі навчальних предметів (інтегрованих курсів) та назв.

Включення посібників до переліку здійснюється з урахуванням пропозицій педагогічних працівників, закладів освіти, їх засновників, органів управління освітою, закладів післядипломної педагогічної освіти, наукових установ та установ системи освіти.

7. Визначення потреби в підручниках та посібниках у поточному навчальному році здійснюється відповідно до прогнозованої кількості здобувачів повної загальної середньої освіти з урахуванням їх максимальної кількості за наступні п’ять років, а також відповідно до фактичної кількості педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, заявок закладів фахової передвищої освіти. Структурні підрозділи освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій подають щороку не пізніше 15 травня МОН інформацію про прогнозовану кількість здобувачів повної загальної середньої освіти і потребу в підручниках та посібниках.

8. Видання підручників (крім електронних) з окремого навчального предмета (інтегрованого курсу) здійснюється один раз на п’ять навчальних років з розрахунку до 120 відсотків максимальної кількості здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості педагогічних працівників (крім підручників з кримськотатарської мови та літератури).

У разі коли прогнозована кількість здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років зменшується, видання підручників (крім електронних) здійснюється з розрахунку 100 відсотків максимальної кількості здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості здобувачів освіти і педагогічних працівників.

У разі коли строк використання підручників (крім електронних) у зв’язку із впровадженням нового державного стандарту відповідного рівня повної загальної середньої освіти становить менше п’яти навчальних років, видання підручників (крім електронних) здійснюється з розрахунку 100 відсотків максимальної кількості здобувачів освіти протягом строку використання цих підручників та фактичної кількості педагогічних працівників.

Підручники (крім електронних) з кримськотатарської мови та літератури до відновлення конституційного ладу України на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя видаються щороку накладом 300 примірників.

9. Видання підручників (крім електронних) для здобувачів освіти з особливими освітніми потребами, у тому числі які адаптуються та видаються рельєфно-крапковим і збільшеним шрифтом, здійснюється з розрахунку до 160 відсотків фактичної кількості здобувачів освіти з особливими освітніми потребами.

Підручники для осіб з порушеннями зору адаптуються та друкуються рельєфно-крапковим і збільшеним шрифтом серед тих підручників, які набрали найвищий результат вибору закладами освіти у конкурсних відборах підручників.

10. Видання посібників здійснюється з урахуванням обсягів фінансування.

Педагогічні працівники забезпечуються навчально-методичними (методичними) посібниками за результатами конкурсного відбору.

11. Строк використання підручників та посібників (крім навчально-методичних (методичних) становить п’ять навчальних років (крім випадку впровадження нового державного стандарту відповідного рівня повної загальної середньої освіти), а електронних підручників для експериментальних закладів загальної середньої освіти — до завершення експерименту.

12. Підручники (крім електронних) з окремих навчальних предметів, що були раніше видані за кошти державного бюджету, за рішенням МОН можуть бути повторно видані, у тому числі іншим видавцем, без проведення конкурсного відбору з урахуванням результатів їх вибору закладами освіти.

У такому разі з однієї назви підручників видаються не більше трьох підручників, які за результатами вибору закладами освіти отримали найвищі узагальнені результати, з урахуванням таких показників:

якщо сумарний узагальнений результат вибору закладами освіти з однієї назви підручників менше 40 тис., — один підручник;

якщо сумарний узагальнений результат вибору закладами освіти з однієї назви підручників від 40 до 100 тис., — не більше двох підручників;

якщо сумарний узагальнений результат вибору закладами освіти з однієї назви підручників більше 100 тис., — не більше трьох підручників.

Для забезпечення переходу закладів загальної середньої освіти з навчання російською на навчання українською мовою підручники (крім електронних) з окремих навчальних предметів за рішенням МОН можуть бути повторно видані, у тому числі іншим видавцем, без проведення конкурсного відбору. У такому разі повторно видаються підручники, що визначені за результатами конкурсного відбору як переможці або створені авторськими колективами — переможцями конкурсу та використовувались в освітньому процесі.

У разі потреби підручник видається в іншому художньо-технічному та поліграфічному виконанні, у тому числі рельєфно-крапковим чи збільшеним шрифтом, а також може здійснюватися приведення назви та змісту підручника у відповідність з навчальними програмами і правописними нормами української мови, мови корінних народів, національних меншин з обов’язковим отриманням грифа МОН. Обсяг внесених змін до підручника повинен становити не більше 20 відсотків, а виплата винагороди (роялті) авторам здійснюється за мінімальними ставками винагороди (роялті) для перевидань підручників, визначеними у розділі Б додатка 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 р. № 72 “Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об’єктів авторського права і суміжних прав” (Офіційний вісник України, 2003 р., № 4, ст. 129).

13. Доставка підручників (крім електронних) та посібників до структурних підрозділів освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій для подальшого їх поширення серед закладів освіти організовується державною установою, що належить до сфери управління МОН.

У межах адміністративно-територіальних одиниць доставку і отримання закладами освіти підручників та посібників організовують відповідні місцеві держадміністрації за рахунок коштів місцевих бюджетів протягом 15 календарних днів з дня надходження підручників та посібників.

Доставка підручників (крім електронних та виданих рельєфно-крапковим шрифтом чи збільшеним шрифтом), визначених за результатами конкурсних відборів, здійснюється до початку навчального року.

14. Державна установа, що належить до сфери управління МОН, формує резервний фонд підручників (крім електронних) та посібників з кожного накладу:

1) для науково-методичних і виробничих потреб у кількості:

українською мовою — до 1500 примірників кожної назви;

мовами національних меншин — від 10 до 500 примірників кожної назви відповідно до прогнозованої кількості здобувачів освіти;

для здобувачів освіти з особливими освітніми потребами — від 1 до 200 примірників з кожної назви;

серії “Шкільна бібліотека” — до 500 примірників з кожної назви;

2) для задоволення освітніх потреб громадян України, які проживають або перебувають за кордоном:

з української мови та літератури — до 1000 примірників;

з інших предметів українською мовою — до 300 примірників кожної назви.

серії “Шкільна бібліотека” — до 500 примірників з кожної назви.

15. Резервні фонди підручників (крім електронних) та посібників формуються при закладах освіти або їх засновниках.

Заклад освіти має право на отримання затребуваних ним підручників (крім електронних) та посібників з інших резервних фондів.

Рішення про передачу підручників (крім електронних) та посібників закладу освіти іншим закладом освіти приймається засновником або керівником закладу освіти (у разі, коли заклад освіти веде бухгалтерський облік самостійно та при ньому сформовано резервний фонд), що передає відповідні підручники та посібники.

Рішення про передачу закладу освіти підручників (крім електронних) та посібників з резервного фонду, зазначеного у пункті 14 цього Порядку, приймається керівником цієї установи.

Передача підручників (крім електронних) та посібників оформляється актом приймання-передачі або іншим документом, що підтверджує факт передачі цих підручників та посібників відповідно до законодавства.

Збір інформації про передачу підручників (крім електронних) та посібників в межах області, міст Києва та Севастополя забезпечують структурні підрозділи освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

16. З метою запобігання можливому незабезпеченню здобувачів освіти та педагогічних працівників підручниками (крім електронних) та посібниками з окремого навчального предмета (інтегрованого курсу) та/або окремої назви МОН приймається рішення про перерозподіл підручників та посібників між адміністративно-територіальними одиницями.

_____________________




Шановні колеги!

16 жовтня в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек відбувся вебінар "Зелені бібліотеки:еко-ініціативи для шкільних бібліотек"

Шановні колеги!

Українська бібліотечна асоціація (УБА) запустила безкоштовний онлайн курс   Бібліотеки у досягненні Цілей сталого розвитку,   створений за підтримки ООН

Шановні колеги! 

Згідно Листа  МОН від 28.05.2020 №1/9-285 "Про інвентаризацію бібліотечних фондів підручників" , Листа Міністерства освіти і науки від 09.06.2020 №1/9-310 "Щодо проведення інвентаризації бібліотечного фонду підручників закладів загальної середньої освіти"  з 10.06 по 19.06  проходить інвентаризація бібліотечних фондів підручників. 

Пропоную вам переглянути вебінар "Проведення інвентаризації бібліотечного фонду підручників"

Шановні  колеги!

У зв’язку з необхідністю впорядкування на законодавчому рівні бібліотечної сфери, приведення законодавства у відповідність до міжнародних стандартів та забезпечення громадян якісними бібліотечними послугами Міністерством культури та інформаційної політики ініціюйовано громадське обговорення проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» .

Шановні колеги!

Фахівці Державної науково - педагогічної бібліотеки імені В.О.Сухомлинського  склали посібник "Систематизація документів та організація каталогів і картотек освітянських бібліотек за таблицями Універсальної десяткової класифікації". В ньому викладено основні положення загальної та спеціальної методики систематизування документів за таблицями УДК у галузевому аспекті, подано методичні рекомендації з організації систематичного каталогу і баз даних за таблицями УДК.

Шановні колеги!

19 травня 2020 року Українська бібліотечна ассоціація та Український інститут книги провели онлайнову конференцію "Бібліотеки в умовах пандемії COVID - 19".  Конференцію можна переглянути   за посиланням   dnpb.gov.ua/ua/24217-2/

Шановні колеги!

Державна науково - педагогічна бібліотека імені В.О. Сухомлинського опубліковала на свєму сайті матеріали, що стосуються пандемії COVID -19, які можна переглянути за    посиланням

Шановні колеги!

Черкаська  центральна міська бібліотека імені Лесі Українки підготувала  презентацію "Дистанційне навчання для бібліотекарів".  Оберіть для себе  онлайн - курси і отримайте сертифікати.  Проведіть карантин з користю.

Шановні колеги!

Сьогодні дуже багато говорять про медіаграмотність, життєво необхідну навичку. Місія сучасної бібліотеки -допомогати своїм читачам вчитися компетентно  споживати повідомлення в мас - медіа.

                       Пропоную  вам для ознайомлення посібник 

"Практична медіаграмотність для  бібліотек"

                         www.aup.com.ua/praktichna-mediagramotnist-dlya-bibl/



Вітаємо переможців ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу 

"Шкільна бібліотека - 2020"

Переможцем у номінації "Бібліотека - територія читання" стала Філіппенко Олена Борисівна, завідувачка бібліотечно - інформаційного центру ЗОШ І-ІІІ ступенів №18



Шановні колеги! Вітаю вас з нашим професійним святом!  Міцного здоров'я вам, натхнення, творчої наснаги. Є така фраза, що бібліотека - це серце школи і бібліотекар повинен зробити все, щоб це серце постійно билося. Бажаю вам, щоб  бібліотека - серце вашої школи  билося в унісон тих змін, що відбуваються в нашому суспільстві. Недаремно Українська бібліотечна асоціація  девізом 2019 року обрала такі слова: "Бібліотека: час змін - час дій"

Шановні колеги!

Українська бібліотечна асоціація  до Всеукраїнського дня бібліотек опубліковала  рекомендації до відзначення  цього дня. Серед  заходів пропонується безкоштовний онлайн - курс "Бібліотека -  відкритий публічний простір" За  посиланням можна зареєструватися, пройти  тести та отримати сертифікат.

Бажаю вам успіхів!


Шановні колеги! 

Державна науково - педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського  спільно з Державною науковою установою "Інститут модернізації змісту  освіти" Міністерства  освіти і науки України  розробили проєкт "Положення  про бібліотеку закладу  загальної середньої освіти".

Ознайомтеся та опрацюйте  цей проєкт.



Всеукраїнський вебінар  від 28.08.2019 року " Державна науково - педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського: Інформаційний супровід освітнього процесу ЗЗСО" 

Виступ Ірини Хемчян на ІX Львівському міжнародному бібліотечному форумі "Бібліотек@ - творимо свободу"

Шановні колеги!

В Україні  з 01 по 31 жовтня 2019 року  буде проведено  Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом "Бібліотека Нової української школи - простір для освітніх можливостей кожного учня"

Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек

 

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 №931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек», листа Інституту модернізації змісту освіти від 20.08.2019 №22.1/10-2855 «Щодо виконання наказу МОНУ від 12.08.2014 № 931», листа Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти від 29.08.2019р. № 804/31 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек», методичний кабінет відділу освіти Добропільської міської ради повідомляє, що з 01 по 31 жовтня 2019 року буде проведено Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Бібліотека  Нової української  школи -  простір для освітніх можливостей кожного учня».

До 27 вересня 2019 року шкільним бібліотекарям необхідно розробити заходи з проведення Місячника шкільних бібліотек відповідно до Рекомендацій щодо проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек у 2019 році, що розроблені Інститутом модернізації змісту освіти спільно з Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В. О. Сухомлинського (Додаток) та надіслати на электронну адресу vasilenko.mk@gmail.com 

 Інформацію про проведені заходи, звіти, фоторепортажі, статті, кращі матеріали (презентації, відеоролики, буктрейлери, інтерплакати, буклети, фотозвіти тощо) відповідно до заявленої тематики  просимо надати до 29 жовтня 2019р на паперових носіях до методичного кабінету (к. 17, бібліотека МК, Василенко Т.А.) та надіслати в електронному вигляді на адресу vasilenko.mk@gmail.com  

Для поширення передового досвіду бібліотекарів щодо популяризації дитячого читання кращі з представлених матеріалів будуть розміщені на сайті ІБВ Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

 

 

Шановні колеги! 

З  5 вересня по 15 жовтня проводиться  І  етап обласного конкурсу лепбуків "Бібліотека НУШ - простір для освітніх можливостей кожного учня".

Спробуйте створити лепбук із родзинкою. Бажаю вам успіхів!

 

НАКАЗ

17 вересня 2019 року № 51

Про проведення І (міського) етапу обласного конкурсу лепбуків «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня»

На виконання наказу Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти від 30.08.2019 р. № 152 «Про проведення обласного конкурсу лепбуків «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня», відповідно до річного плану роботи Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на 2019 рік, з метою підвищення рівня професійної діяльності бібліотекарів загальної середньої освіти, пошуку ідей щодо оновлення та вдосконалення форм і методів роботи бібліотеки, виявлення творчих бібліотекарів та поширення їхнього досвіду,

НАКАЗУЮ:

1. Провести І (міський) етап обласного конкурсу лепбуків «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня» (далі - Конкурс) серед бібліотекарів закладів загальної середньої освіти відповідно до методичних рекомендацій щодо проведення Конкурсу (додаток 1)

з 18 вересня по 15 жовтня 2019 року.

2. Затвердити склад оргкомітету та журі І (міського) етапу Конкурсу (додаток 2).

3. Організаційному комітету Конкурсу (Гордієнко І.М.):

 3.1. Забезпечити організаційно-методичний супровід проведення Конкурсу. 

 3.2. Довести до відома керівників ЗЗСО методичні рекомендації щодо проведення обласного конкурсу 

до 18 вересня 2019 року.

  3.3. Підвести підсумки І (міського) етапу Конкурсу лепбуків «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня»

 до 16 жовтня 2019 року.

  3.4. Надати заявки до обласного оргкомітету на участь у II (обласному) етапі Конкурсу переможців I (міського) етапу на електронну адресу: bibliotekaippo@gmail.com

до 16 жовтня 2019 року.

4. Керівникам закладів загальної середньої освіти:

 4.1. Довести інформацію про проведення Конкурсу до бібліотекарів закладів освіти.

 4.2. Сприяти участі бібліотекарів закладів освіти у І (міському) етапі Конкурсу. 

 4.3. Надіслати заявки на участь у I (міському)  етапі  Конкурсу до міського оргкомітету на електронну адресу vasilenko.mk@gmail.com за формою (додаток 3)

до 26 вересня 2019 року. 

4.4. Надати роботи для участі у I (міському)  етапі  Конкурсу до міського оргкомітету (МК, каб 17)

до 15 жовтня 2019 року.

5. Контроль за виконанням наказу покласти на завідувача методичного кабінету відділу освіти Гордієнко І.М.

Заст. начальника відділу освіти                                                            Н.О. БОБРОВСЬКА

 

Методичні рекомендації 

щодо проведення обласного конкурсу 

лепбуків «Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня»

1.                 Загальні положення 

Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про бібліотеку та бібліотечну справу», річного плану роботи Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти на 2019 рік, у межах Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек започатковано обласний конкурс лепбуків «Бібліотека НУШ - простір для освітніх можливостей кожного учня» (далі - Конкурс). 

1.1. Метою обласного Конкурсу є підвищення престижності професії бібліотекаря, його професійної майстерності, виявлення та підтримка творчих бібліотекарів та поширення кращого досвіду. Основні завдання обласного Конкурсу: - виявлення та підтримка таланови тих бібліотечних працівників; - поширення кращого досвіду бібліотекарів області; -розвиток творчого, інтелектуального потенціалу бібліотекаря та підвищення його професійної майстерності; - сприяння самореалізації бібліотекаря. 

1.2. Організатором Конкурсу виступає Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, що здійснює організаційно-методичний супровід Конкурсу.

2. Порядок і термін проведення Конкурсу 

Обласний конкурс лепбуків «Бібліотека НУШ - простір для освітніх можливостей кожного учня» проводиться серед бібліотекарів закладів загальної середньої та позашкільної освіти з 05 вересня по 05 листопада 2019 року у два етапи: І (міський, районний, зональний) етап - з 05 вересня по 15 жовтня; II (обласний) етап - з 16 жовтня по 05 листопада 2019 року.

 Обласний Конкурс відбудеться за номінаціями: - бібліотекарі зі стажем роботи до 10 років; - бібліотекарі зі стажем роботи понад 10 років.

3. Учасники Конкурсу 

3.1. Конкурс проводиться на добровільних засадах і є відкритим для закладів загальної середньої та позашкільної освіти всіх типів і форм власності. Учасниками Конкурсу можуть бути бібліотекарі закладів загальної середньої та позашкільної освіти всіх типів і форм власності.

3.2. Для участі в Конкурсі до міського, районного, зонального оргкомітету бібліотекарі закладів загальної середньої та позашкільної освіти надають роботи згідно з номінаціями. 

3.3. Для участі у 1і (обласному) етапі допускаються роботи переможців попереднього етапу (одна робота в кожній номінації від міста/району/ОТГ). 

3.4. На електронну адресу обласного оргкомітету до 16 жовтня 2019 року надіслати заявки на участь у II (обласному) етапі Конкурсу переможців і етапу на електронну адресу: bibliotekaippo@gmail.com (додаток 4).

 3.5. Лепбуки надсилаються до 18 жовтня 2019 року «Новою поштою», «Укрпоштою» кур’єрською доставкою або самостійно на адресу: 84326, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Василя Стуса, 47, інформаційно- бібліотечний відділ Дон ОБЛШГІО, 5-й поверх, кабінет №500, отримувач Скібіна Ольга Олександрівна, тел. 0501399041.

4. Умови проведення Конкурсу 

4.1. У Конкурсі беруть участь лепбуки державною мовою з урахуванням вимог сучасного українського правопису. 

4.2. Не допускаються до участі в Конкурсі роботи, що:

 - пропагують насильство, расизм, відверту або приховану рекламу товарів чи послуг, політичних партій, містять ненормативну лексику;

 - створені з порушенням законодавства України про інтелектуальну власність (плагіат); 

- подані після завершення терміну прийому робіт на Конкурс. 

4.3. На Конкурс допускаються тільки оригінальні розробки. 

4.4. Участь у Конкурсі не можуть браги члени оргкомітету та журі.

 4.5. Оргкомітет має право запросити додаткову інформацію від учасників Конкурсу з метою ефективної оцінки конкурсної роботи. 

4.6. Подання роботи па Конкурс автоматично означає згоду з Умовами проведення Конкурсу.

 4.7. Роботи, представлені на Конкурс, не рецензуються, не повертаються та можуть бути використані на розсуд організаторів із зазначенням авторства.

5. Оргкомітет Конкурсу 

5.1. Для організації проведення всіх етапів Конкурсу створюються організаційні комітети. 

5.2. Оргкомітет проводить організаційну роботу: визначає й забезпечує порядок проведення Конкурсу (розподіляє обов’язки між членами журі та надає їм для розгляду конкурсні роботи), затверджує результати та подає роботи для участі в наступному етапі (Оргкомітет І етапу), організовує нагородження переможців і лауреатів, оприлюднює їх на сайті Конкурсу (Оргкомітет II етапу). 

5.3. Оргкомітет залишає за собою право не подавати на розгляд журі конкурсні роботи, оформлені з порушенням вимог, представлені для участі в інших конкурсах, чи такі, стосовно яких було встановлено факт повного плагіату.

6. Журі Конкурсу 

6.1. Для оцінювання лепбуків учасників усіх етапів Конкурсу формується журі з фахівців-бібліотекарів, учителів, методистів. З-поміж загального числа складу журі призначається голова, секретар, решта члени журі, доручення між якими розподіляє голова. 

6.2. Голова журі: 

- організовує роботу журі; 

- забезпечує об'єктивність експертної оцінки конкурсних матеріалів;

- бере участь у визначенні переможців і лауреатів Конкурсу.

 6.3. Журі Конкурсу: 

- здійснюють експертизу конкурсних матеріалів;

 - заповнюють бланки відомостей експертної оцінки;

 - забезпечують об'єктивність експертної оцінки конкурсних матеріалів; 

- визначають переможців і лауреатів Конкурсу. 

6.4. Результати проведення всіх етапів Конкурсу оформляються протоколами засідання журі, що підписують голова, секретар і члени журі.

7. Визначення та нагородження переможців 

7.1. Переможцями та лауреатами Конкурсу визначаються роботи, що набрали найбільшу кількість балів (у кожній із номінацій визначається один переможець). 

7.2. Переможці та лауреати Конкурсу нагороджуються дипломами І, II, 111 ступенів (не більше 30% у кожній номінації від загальної кількості наданих на Конкурс робіт). 

7.3. Оргкомітет і журі Конкурсу можуть відзначати методичні служби, керівників закладів освіти за належний фаховий супровід і якісну підготовку учасників Конкурсу.

8. Вимоги до лепбуку 

8.1. Лепбук повинен мати:

 1. Тему. 

2. Відомості про автора (ГІІБ, посада, .ісце роботи) розміщують відомості в правому нижньому кутку титульної сторінки. 

3. Список використаних джерел в алфавітному порядку (за потребою). 

4. Структура лепбука вільна.

 8.2. Формат лепбука А-3 у складеному'вигляді.

9. Критерії оцінювання 

9.1. Лепбук оцінюється за такими критеріями: 

1. Відповідність змісту лепбука обраній тематиці.

 2. Оригінальність ідеї га способів її розкриття. 

3. Доступність, інформаційність, змістовність лепбука. 

4. Різноманітність компонентів.

5. Естетика оформлення, якість виконання. 

6. Грамотність оформлення. 

9.2. Кожний критерій оцінюється за п’ятибальною шкалою.

 

 

Завідувач інформаційно-бібліотечного 

відділу Донецького обласного інституту 

післядипломної педагогічної освіти                                                    О. О. Скібіна

  

СКЛАД

оргкомітету з підготовки та проведення

 І (міського ) етапу обласного конкурсу лепбуків 

«Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня»

 

1.Гордієнко І.М.      -  голова, завідувач методичним кабінетом відділу освіти Добропільської міської ради;

2. Василенко Т. А.   -  секретар, методист МК відділу освіти;

3.Талащенко Н.А. – бібліотекар НВК –ліцею.

 

СКЛАД

журі І (міського) етапу обласного конкурсу лепбуків 

«Бібліотека НУШ – простір для освітніх можливостей кожного учня»

 

 

1.Гордієнко І.М.       -  голова журі, завідувач методичним кабінетом відділу освіти Добропільської міської ради;

2.  Василенко Т. А.    - секретар, методист МК відділу освіти;

3. Гнилицька Л.В.      - методист МК відділу освіти;

4. Талащенко Н.А.    - бібліотекар НВК –ліцею;

5. Бублікова Л.Л.       -  бібліотекар НВК № 3;

6. Трач А.Г.                - бібліотекар ЗОШ № 9;

7. Лягуша Т.В.           - бібліотекар ЗОШ № 13. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


До уваги бібліотекарів! 

Інформаційно - бібліотечний відділ Донецького ОБЛІППО  підготував  звіт про свою  роботу у 2018 - 2019 навчальному  році під назвою "Шкільні бібліотеки:step by step до нової української школи".

Шановні колеги!

В умовах   воєнної агресії  Росії в Україні пріоритетним напрямком  стає  національно - патріотичне  виховання. МОН видало наказ  №527 від  06.06.2022 року "Про деякі питання національно - патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким,що втратив чинність наказу МОН України від 16.06.2015 №641"

Національна  Академія  педагогічних наук України та Державна  науково - педагогічна бібліотека імені В.О.Сухомлинського   підготувала методичні рекомендації