Dobro došli na mrežnu stranicu knjižnice

 OŠ don Mihovila Pavlinovića, Podgora!


''Ako želite da vam djeca budu inteligentna čitajte im bajke. Ako želite da budu još inteligentnija, čitajte im još više bajki.''

Albert Einstein  

Provjerite dostupnost određene knjige u školskoj knjižnici putem ONLINE KATALOGA. 

Online katalog daje odgovore na sljedeća pitanja:
  • Postoji li knjiga koja mi treba u mojoj školskoj knjižnici?
  • Koliko primjeraka određene knjige ima moja knjižnica?
  • Koliko primjeraka nekog naslova je već posuđeno?
  • Koliko je dostupnih knjiga u određenom trenutku.
  • Kada je rok povrata knjige koja mi treba?

Novosti i zanimljivosti

Mogućnostima koje web aplikacija Lexie nudi 

Pogledajte i naučite sve o Lexie aplikaciji

VIRTUALNE IZLOŽBE Tematske zbirke digitalizirane građe iz hrvatskih knjižnica i ostalih baštinskih ustanova

Portal Virtualne izložbe ima za cilj predstaviti i unaprijediti kreativno korištenje digitalne građe kroz izgradnju mreže virtualnih izložbi. 

http://virtualna.nsk.hr/#oprojektu (28.11.2022.)

Virtualna izložba Povijest hrvatskoga jezika: izbor djela od 13. do 19. stoljeća 

Virtualna izložba namijenjena je učenicima osnovnih i srednjih škola kao i svima koji žele doznati više o najznačajnijim djelima hrvatske pisane baštine.

http://virtualna.nsk.hr/portfolio/povijest-hrvatskoga-jezika/ (28.11.2022.)


Noć knjige 

Ovogodišnja manifestacija temom Sanjaju li roboti električne knjige? propitkuje fenomen umjetne inteligencije, koja polako, ali sigurno, unosi promjene u poimanje umjetničkog, pa onda i književnog stvaralaštva, namećući pitanja vezana uz originalnost, autorstvo i autorska prava, ali nudeći i rješenja koja čovjeku mogu biti od pomoći – pa i pri čitanju knjiga.

Noć knjige ove godine brojnim programima podsjeća i na važne obljetničare – Mariju Jurić Zagorku, Dinka Šimunovića, Antuna Gustava Matoša, Miroslava Krležu i Miljenka Smoju.

Više o raznim manifestacijama povod obilježavanja pogledajte ovdje.


Međunarodni dan dječje knjige prvi je put obilježen 1966. godine. Organizirala ga je Jella Lepman, osnivačica Međunarodnog odbora za knjige za mlade (International Board on Books for Young People – IBBY). Međunarodni dan dječje knjige slavi se 2. travnja, na rođendan Hansa Christiana Andersena. Njime se želi potaknuti obitelji, učitelje i djecu diljem svijeta na ljubav prema čitanju i na sudjelovanje u događanjima posvećenima čitanju u lokalnim zajednicama. 

Svake je godine druga međunarodna sekcija IBBY-ja domaćin koji odabire temu i poziva poznatog autora i ilustratora da kreira poruku za djecu diljem svijeta, a to je ove godine Kanada s temom: Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana. 

''Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana.

Čitanje je sloboda. Čitanje je dah.

Čitanje vam omogućuje da vidite naš svijet na novi način i poziva vas u svjetove koje nikada ne želite napustiti.

Čitanje omogućuje vašem duhu da sanja.

Kažu da su knjige prijatelji za cijeli život i ja se slažem.

Vaš savršeni svemir raste samo kada čitate.

Priče su krila koja vam pomažu uzletjeti svakog dana pa pronađite knjige koje govore vašem duhu, srcu, umu.

Priče su lijek. One liječe. One tješe. One inspiriraju. One podučavaju.

Blagoslovi pripovjedače i čitatelje i slušatelje. Blagoslovi knjige. One su lijek za bolji, svjetliji svijet.

Mahsi cho. Hvala vam puno.''

Richard Van Camp

Poster ilustrirala Julie Flet

*Izvor: https://www.husk.hr/medunarodni-dan-djecje-knjige/(5.4.2022.)

Ilustrator Davor Pavelić predstavlja novopokrenutu mrežnu stranicu 'Crtamo stripove!' namijenjenu djeci viših razreda osnovnih škola i učenicima srednjih škola svih profila, koje zanima strip i koji se njime bave.  

Govor autora Davora Pavelića: "Stripaši, ovdje svoje stripove možete objaviti javno! Radovi će biti objavljeni pod vašim imenom (ili pseudonimom, po želji) i uz naznaku razreda koji pohađate (a link s vašom galerijom možete dijeliti gdje god želite). Namjera je da se stvori dijalog između stvaratelja stripova, diskusija, kritika i možda neka buduća suradnja (između scenarista i crtača npr.) i naravno, da se svi zabavljaju i uživaju čitajući pristigle radove. Ova je stranica baza u kojoj će svi stripovi biti objavljeni, ali glavni dijalog vodit će se u grupi Crtamo stripove! na Facebooku. Potrebno je poslati poziv za primanje u grupu i time postajete njezin član. Tamo će isti stripovi sa stranice biti objavljeni, a u komentarima ih možemo hvaliti, poticati, lajkati, komentirati, kritizirati kao i diskutirati na razne druge teme." 


Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija iz programa razvoja kulturnih i edukativnih sadržaja i digitalne prilagodbe.  

Interaktivna mobilna aplikacija za djecu s poteškoćama u čitanju i razumijevanju

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom (3. prosinca) umjetnička organizacija YELO predstavila je mobilnu aplikaciju ČITATA, namijenjenu osnovnoškolcima koji imaju specifičnih teškoća u čitanju i razumijevanju, ali i onoj djeci koja žele čitati i slušati knjige na interaktivniji i zabavniji način.  

Interaktivna mobilna aplikacija ČITATA, nastala u Godini čitanja 2021, prvenstveno je namijenjena djeci i mladima do 15 godina, učenicima osnovnih škola, koji imaju specifičnih

teškoća u čitanju i razumijevanju, ali i svoj onoj djeci koja žele čitati i slušati knjige na interaktivniji i zabavniji način. ČITATA sadrži knjige za osnovnu školu, vizualno i glasovno prilagođene unutar mobilne aplikacije. Uz sadržaj, koji se može istovremeno čitati i slušati, aplikacija je dizajnirana na način da malim korisnicima čitanje bude ugodno i prisno.

Mobilna aplikacija ČITATA izrađena je u suradnji s timom stručnih osoba, profesorom hrvatskog jezika, psihologom te edukacijsko-rehabilitacijski stručnjacima.

 

ČITATA trenutno broji devet knjiga za osnovnoškolsku dob, dok će se u sljedećoj godini dopuniti s još deset sadržaja.

 

Aplikacija se može preuzeti na Google Play i Apple Store.


*tekst je preuzet s internet stranice Culturnet.hr


Adventski kalendar naše škole - nije ispunjen čokoladicama, ali je ispunjen idejama i savjetima kako iskoristiti slobodno vrijeme u duhu blagdana. Kliknite na svaku pojedinu kućicu i otkrijte što se nalazi iza nje.     Sretno!



Došašće ili advent (lat. adventus = dolazak) je razdoblje u crkvenoj liturgijskoj godini, vrijeme pripreme za blagdan Božića. U došašću, izrađuje se i stavlja na stol adventski vijenac s četiri svijeće. Simboliziraju četiri nedjelje u došašću. Adventski kalendar kao i adventski vijenac, nastao je u Njemačkoj. Adventski kalendar u većini slučajeva sastoji se od kartona na kojem su otvoraju postepeno kućice do Božića unutar koji se nalaze slika ili simbol. Adventski kalendar najčešće je namijenjen djeci, koja se tako upoznaju s došašćem i iščekivanjem Božića. 


Pogledajte crtić o pravima djece

Svjetski dan djece  20. studenoga


Obilježava se svake godine 20. studenoga jer je toga dana 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta. Kao međunarodni dokument Ujedinjenih naroda, Konvencija sadrži univerzalne standarde koje države moraju jamčiti svakom djetetu. 

Konvenciju o pravima  prilogeđanoj djeci pročitajte ovdje.

Zabavite se uz bojanku o pravima djece.

Isprintajte društvenu igru Svako dijete ima pravo...

Igrajte igricu....Čovječe ispravi se


Konvenciju je do danas potpisalo 196 zemalja, čime je postala najbrže i najšire prihvaćen sporazum na području međunarodnih ljudskih prava u povijesti.


Više o pravima djece pročitajte ovdje.

Svjetski dan kravate  18. listopada  Kravata, simbol uglađenosti i elegancije, a isto tako i modni detalj koji se vezuje uz naš narod.  Još u 17. stoljeću, Hrvati su postali prepoznatljivi u Europi upravo po kravati, te se stoga smatra izvornim hrvatskim proizvodom Više o kravati i njenoj povijesti pročitajte ovdje, a ako želite kako naučiti vezati kravatu pogledajte u  video uratku.

Kravata oko Arene“ umjetničko je djelo Marijana Bušića, a ujedno i najveća svezana kravata na svijetu. Oko pulske Arene 18. listopada 2003., povodom obilježavanja Svjetskog dana kravate svezana je kravata koja je težila čak 800 kilograma, a na nju je potrošeno i 120 kilometara konca. Ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveća i najduža kravata na svijetu. 

Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month (ISLM)) (15. listopada - 15.studenoga)

Godišnja je proslava školskih knjižnica diljem svijeta. Knjižničari na razne načine obilježavaju ovaj mjesec kako bi ukazali na važnost školskih knjižnica, knjižničarskih djelatnika i učenika koji ih čine izvrsnima! Svake godine IASL (Međunarodno udruženje školskog knjižničara) odredi temu slavlja koja može poslužiti u obilježavanju Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. 
Tema ISLM -a 2021. godine je „Bajke i narodne priče širom svijeta“. Temelji se na temi konferencije IASL -a 2021. “Bogata tapiserija prakse i istraživanja diljem svijeta”. Redak „Bilo jednom. . . ” gdje nas odmah sve vodi u čarobni svijet knjiga, kroz koji možemo zaviriti u živote vila, goblina, vještica itd.
Tema za 2022. godinu je Čitanje za svjetski mir i sklad. Temelji se na temi IASL-ove konferencije 2022.: Školsko knjižničarstvo i razvoj globalnog informacijskog krajolika. Znamo da su trenutno mnoge zemlje suočene s teškim situacijama. Jedna stvar oko koje se svi možemo složiti jest potreba za mirom i skladom diljem svijeta.  

Mjesec hrvatske knjige 15. listopada - 15. studenoga

tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga koliko svake godine traje manifestacija, nastoji se još intenzivnije govoriti o iznimnoj važnosti knjige i čtanja.  Kroz program obilježavanja odražava se Nacionalni kviz za poticanje čitanja za učenike viših razreda OŠ na kojem svake godine sudjeluju i učenici naše škole.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2022. nosi naziv Nije lako kad si mlad. 

Kviz predstavlja tri knjige različitih žanrova koje će obogatiti dječje znanje, predstaviti tri hrvatska pisca i tri hrvatska ilustratora.

Elizabeta Končić Trlek: Pošta za Li 

Zoran Pongrašić: Krive su Seka i Seka

Ivana Šojat: Oblak čvoraka 

Na zamolbu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, u svibnju 1995. godine Knjižnice grada Zagreba preuzimaju organizaciju manifestacije Mjesec hrvatske knjige uz pokroviteljstvo Ministarva kulture RH. 

"20 stvari koje možda ne znate o europskim jezicima"

Upoznajte europske  jezike kroz knjigu Larino jezično putovanje kroz Europu  isto tako igrajte se i zabavite rješavanjem kvizova i igrica putem aplikacije Jezični izazovi tajnog agenta

Jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta. Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi, te je povodom Europskog dana jezika osmislena aplikacija Jezični izazovi tajnog agenta koja na zabavan način omogućava korisnicima svladavanje pojedinih jezičnih barijera 2021. 



Međunarodni dan znakovnih jezika 23. rujna

U tjednu obilježavanja Međunarodnog dana znakovnih jezika (20. – 24. rujna 2021.) Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir organizirao je manifestaciju 'ZnakoFest – nacionalna smotra hrvatskog znakovnog jezika'. Ovogodišnje, 18. izdanje, dostupno je putem YouTubea. Svaki grad izabrao je jednog poznatog hrvatskog književnika i interpretirali su jedno njegovo djelo. 

Ovu književnu manifestaciju Znakofest 2021. podržava Ministarstvo kulture i medija RH.   

Ukoliko vas zanimaju pojedine riječi znakovnog jezika posjetite online riječnik za znakovni jezik

Informacijska i medijska pismenost

Medijska pismenost može se definirati kao mogućnost pristupa, analize, kritičkog vrednovanja i stvaranja novog medijskog sadržaja.

Više o medijskoj pismenosti pročitajte na portalu medijska pismenost

Tri su dimenzije medijske pismenosti: tehničke kompetencije, vještine te praksa kritičkog razmišljanja i proizvodnja sadržaja.

Uz informatizaciju i kompjuterizaciju medijska pismenost uključuje i učenje o različitim medijima – tisku, radiju i televiziji, povijesti, produkcijska i ekonomska načela funkcioniranja, tko posjeduje i kontrolira medije, kakva je koncentracija medijskog vlasništva i njezine posljedice itd.


Medijska kultura

Obilježavanje

Knjižnice

1) Upoznajte rad školske knjižnice

2) Istražite digitalne knjižnice  i virtualno upoznajte  pojedine svjetske knjižnice koje odišu svojom ljepotom i bogatstvom građe. 

Svjetska digitalna knjižnica (WDL), pokrenuta 2009. godine, bila je projekt Kongresne knjižnice SAD -a, uz podršku UNESCO -a te doprinosa knjižnica, arhiva, muzeja, obrazovnih ustanova i međunarodnih organizacija diljem svijeta.
Portala digitalna.nsk.hr omogućuje objedinjeno pretraživanje digitalizirane građe iz Posebnih zbirki NSK – knjiga, vizualne građe, zemljovida i glazbene građe. Od kraja 2019. godine samostalno su dostupni svi tematski portali: Digitalne knjige, Digitalizirana rukopisna građa, Digitalizirana vizualna građa, Digitalna glazbena građa i Digitalizirana kartografska građa (uspostavljen 2017.).Ostalim vrstama građe – starim novinama i časopisima, ocjenskim radovima i građi pohranjenoj s weba pristupa se kroz posebne portale. 
pruža pristup zbirkama digitalne i digitalizirane građe pohranjene u repozitoriju Knjižnica grada Zagreba. 

Europska digitalna knjižnica, muzej, galerija i arhiva koja omogućuje internetski pristup velikoj trgovini materijalima i zbirkama kulturne baštine iz cijele Europe.

CEEOL je vodeći pružatelj akademskih e-časopisa i e-knjiga u humanističkim i društvenim znanostima iz srednje i istočne Europe i oko nje.


GDL prikuplja postojeće visokokvalitetne otvorene obrazovne izvore za čitanje i stavlja ih na raspolaganje na webu, mobitelu i za tisak. GDL trenutno nudi 6000+ knjiga na 76 jezika.

Misija Međunarodne zaklade za digitalnu knjižnicu za djecu (Zaklada ICDL) je podržati svjetsku djecu u postajanju učinkovitim članovima globalne zajednice - koji pokazuju toleranciju i poštivanje različitih kultura, jezika i ideja - čineći najbolje u dječjoj književnosti dostupnim online besplatno. Zaklada slijedi svoju viziju izgradnjom digitalne biblioteke izvrsnih dječjih knjiga iz cijelog svijeta i podržavajući zajednice djece i odraslih u istraživanju i korištenju ove literature kroz inovativnu tehnologiju osmišljenu u bliskom partnerstvu s djecom za djecu.

Project Gutenberg je internetska knjižnica besplatnih e -knjiga.


Project Gutenberg bio je prvi pružatelj besplatnih elektroničkih knjiga ili e -knjiga. Michael Hart, osnivač Project Gutenberg, izumio je e -knjige 1971. godine i njegovo sjećanje i danas nadahnjuje stvaranje e -knjiga i srodnih sadržaja.

The Joe and Rika Mansueto Library (University of Chicago)

Library of CongressNational library of United States 

Library Parliament of Canada 

Bodleian Libraries (Oxford, England) 

The Seattle Public Library Seattle, Washington 
Vatican Library (Vatican City, Rome, Italy) 

Upoznajte i druge zanimljive knjižnice diljem svijeta koje se ističu svojom arhitekturom i poviješću. Pogledajte ih ovdje

Zabava i slobodno vrijeme

Na današnji dan 

Portal koji će vam dati odgovore o obljetnicama, blagdanima i povijesnim događajima 

Kvizoteka je portal s više od 50 kvizova i više od 6000 pitanja....

Zabavite se igrajući kvizove za velike i male

Kvizovi