on-line Knjižnice

Knjižnica i čitaonica 'Fran Galović' u Koprivnici

U vrijeme kada su odgojno-obrazovne ustanove zbog prevencije širenja koronavirusa zatvorene, roditelji djece predškolske dobi suočavaju se s još jednim izazovom, a to je kako pripremiti svog predškolca za školu. I dok školarci prate nastavu online, knjižničari žele skrenuti pozornost na korisne i kvalitetne online izvore za djecu predškolske dobi koji mogu pomoći u razvijanju vještina potrebnih kao priprema za polazak u osnovnu školu. Naglasimo kako je preporuka svjetske zdravstvene organizacije da djeca mlađa od 2 godine ne bi smjela koristiti ekrane, a djeca do polaska u školu maksimalno do 2 sata dnevno. Bitno je još da su uz djecu prilikom korištenja ekrana, računala, ali i TV sadržaja nazočni roditelji, da biraju kvalitetne sadržaje i da zajedno s djecom razgovaraju o tome što gledaju kako bi se kod djece razvijalo kritičko mišljenje.


Gradska knjižnica Rijeka

Gledati prazne prostore između polica nam nije nimalo fora, ali to je stvarnost koju živimo ne bi li dočekali bolje dane. Jedva čekamo dan kada ćemo objaviti kako sutra otvaramo, ali za sada treba još strpljenja jer ova bitka još nije dobivena. U svakom slučaju na raspolaganju vam je naš digitalni svijet, bar kao mala zakrpa.


Temelj digitalne zbirke VirKo zavičajna je građa iz fonda korčulanske Gradske knjižnice Ivan Vidali te vrijedno arhivsko i muzejsko gradivo iz lokalne povijesti, običaja i života lokalnog stanovništva. U toj se digitalnoj zbirci može pronaći stare razglednice, fotografije, knjige, rukopise i hemeroteku.

VirKo je rezultat projekta digitalizacije korčulanske kulturne baštine Virtualna Korčula, utemeljenoga u 2017. u suradnji korčulanske gradske knjižnice i Arhivskog sabirnog centra Korčula – Lastovo, a pridružuje mu se i Gradski muzej Korčula.

Korčulanska knjižnica nabavila je i nove zanimljive naslove e-knjiga za posudbu, a o svim aktivnostima obavještava na svojoj Facebook stranici. Uz poruku 'S knjigom nisi nikad izoliran' koncipirali su i književni blog 'Knjiga i igara' za korisnike u dobi od 14 do 18 godina.


Gradska knjižnica Zadar

Knjižnica je pozvala svoje korisnike da prate YouTube kanal Knjižnice na kojemu objavljuju snimljene preporuke za čitanje online građe te ih dijele putem svojih društvenih mreža - Facebooka i Instagrama.

U suradnji s Kazalištem lutaka Zadar organizirali su čitanje slikovnica uživo, putem YouTube kanala Kazališta, i to onih koje su odabrale i preporučile knjižničarke s Dječjeg odjela Gradske knjižnice.

Čitaju ih glumci Kazališta lutaka s ciljem da najmlađima omoguće da od kuće poslušaju zanimljive priče i olakšaju si vrijeme boravka u kućama.


Gradska knjižnica Marka Marulića Split

Online posudbu uvela je i Gradska knjižnica Marka Marulića Split, što je projekt kojega je već neko vrijeme pripremala, no zbog zatvaranja knjižnica cijeli je proces ubrzan, te je za sada dostupno preko 250 naslova.

Od 10. travnja na web stranici splitske knjižnice organizira se virtualna izložba Nevene Petre Piližota 'Mozaik misli', u čast djelovanju heroine hrvatskog pjesništva - Vesne Parun.


Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo

Knjižnica je od 19. ožujka uvela niz novih usluga: Knjižnica dolazi k tebi, besplatno produženje članstva i besplatno učlanjenje putem e-pristupnica, YouTube kanal s pričaonicama i kreativnim radionicama za djecu, rubrike Na današnji dan, Knjige koje su mijenjale svijet, Crtež dana (s motivirajućom porukom za dobar dan) i druge.


Gradska knjižnica Požega

Knjižnica nudi korisnicima posudbu e-knjige preko ZakiBook aplikacije, ali i mogućnost besplatnog učlanjenja putem e-pristupnica te organizira aktivnosti za djecu putem Facebook akcije Kreativni klik!

Pripremili su i bazu e-izvora za korisnike koju promoviraju preko društvenih mreža, te provode fotografski natječaj iz projekta Knjiga svaki dan koji se zove Lice knjige.


Gradska knjižnica Vinkovci

Knjižnica nastavlja komunicirati s ljubiteljima dobrog štiva putem Facebooka, među ostalim, pokrenuli su rubriku 'Minute za dobar san' kojom se potiče čitanje od najranije dječje dobi kao jednu temeljnih zadaća knjižničarstva.

Iz Knjižnice podsjećaju kako su kućice s knjigama koje su postavljene u gradu i dalje dostupne te nadopunjene novim naslovima.


Gradska knjižnica Vukovar

Knjižnica je pokrenula kampanju #OSTANIDOMA&CITAJKNJIGU, putem koje osobe iz javnog i političkog života, ali i svi ostali, mogu čitati svoju omiljenu poeziju, kratke prozne tekstove ili jednostavno slati apel o važnosti ostajanja u svojim domovima uz preporuku nekog dobrog štiva.

'Cilj je prvenstveno zaustaviti širenje koronavirusa, ali i nastaviti promicati kulturu čitanja među građanima svih dobi', kažu iz vukovarske knjižnice, koja je omogućila i posudbu e-knjiga, kojih sada u bazi ima više od 250.


Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek

Napravila je dostupnim književne sadržaje najmlađim čitateljima te na svom službenom YouTube kanalu objavljuje video materijale dječje književnosti. Pozvala je autore slikovnica i dječjih priča da u skladu s autorskim pravima i u dogovoru s izdavačima podrže projekt.


Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Knjižnica poručuje da se njihova građa može pretražiti korištenjem Kataloga i portala s digitaliziranom i izvornom digitalnom građom – Digitalne zbirke NSK, Stare hrvatske novine, Stari hrvatski časopisi, Hrvatski arhiv weba, Nacionalni repozitorij završnih i diplomskih radova, Nacionalni repozitorij disertacija i znanstvenih magistarskih radova, Glagoljica.hr i Virtualne izložbe.


Knjižnice grada Zagreba

Najavile su da će povećavati ponudu posudbe svojih e-knjiga, kojih je sada dostupno oko šest stotina. Osigurale su snimke ranije održanih događanja te omogućile pregled Digitalizirane zbirke s mnoštvom knjiga i slikovnica, fotografija i razglednica, partitura.

Među njima je i inače teško dostupna građa, poput izdanja 'Šegrta Hlapića' iz 1913. godine, knjige 'Moja najmilija slikovnica' od Stjepana Širole, najznačajnijih naslova Augusta Šenoe te rijetkih dijela Marije Jurić Zagorke.


Besplatne elektroničke knjige

Projekt Besplatne elektroničke knjige i dalje bilježi porast preuzimanja e-knjiga, a postojećim naslovima pridružile su se pjesničke zbirke Sanje Baković, Gordane Benić, Marije Dejanović, Monike Herceg, Sonje Manojlović i Nade Topić, što znači da je dosad, između ostalog, objavljeno 19 naslova dobitnika Goranova vijenca te 23 naslova dobitnika Gorana za mlade pjesnike.


Google Books

Pretražite cijeli tekst knjige

Pronađite savršenu knjigu za svoje potrebe i otkrijte nove koje vas zanimaju.


Wikizvor

Wikizvor je slobodna zbirka tekstova u javnom vlasništvu. Projekt službeno funkcionira pod okriljem organizacije Wikimedia Foundations ciljem stvaranja rastuće zbirke izvornih tekstova i njihovih prijevoda s drugih jezika.

Wikizvor je Wikimedia projekt sličan Projektu Gutenberg, dakle na njemu se mogu objavljivati tekstovi u javnom vlasništvu.


Bibliomania

- besplatna online literatura s više od 2000 klasičnih tekstova

- bilješke o književnim knjigama, biografije autora, sažeci knjiga i priručnici

- pročitajte klasičnu fikciju, dramu, poeziju, kratke priče i suvremene članke i intervjue

- proučite vodiče do najčitanijih knjiga i pomoć za učitelje


Project Gutenberg

Projekt Gutenberg je projekt koji je započeo Michael Hart 1971.godine, s ciljem da sve knjige koje su u javnom vlasništvu prebaci u elektronički oblik, s dva vrlo pohvalna cilja:

1. da ih se na taj način sačuva (jer papir trune)

2. da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja