Radno vrijeme školske knjižnice:
ponedjeljak - srijeda - četvrtak - petak 8.00 - 14.00
utorak 11.00 - 17.00
PRIČE NAS POVEZUJU
Svjetski dan pripovijedanja obilježava se svake godine 20. ožujka. Tada odrasli i djeca pripovijedaju i slušaju priče na brojnim jezicima i na raznim mjestima poput škola, knjižnica i vlastitih domova. Ovaj dan posvećen je svim pričama koje su stoljećima služile kao način prenošenja znanja i kulture.
Zato 20. ožujka pričamo i dijelimo priče, potičemo kreativnost i njegujemo zajedništvo kroz riječi te promičemo pripovijedanje kao umjetničku formu. U našoj školi obilježili smo ovaj dan pripovijedajući tri različite priče. Priču Mamin zmaj poslušali su učenici 2.b razreda, Gdje se skriva Vedran učenici 1.a razreda, a Gospodin Njokić i jedrenjak polaznici Naše male knjižnice.
Ove maštovite i uzbudljive priče djeci na prihvatljiv način govore o različitim temama poput ljutnje i bijesa, gubitka voljene osobe te ekologiji i gomilanju nepotrebnih stvari i smeća. Pripovijedanje i slušanje priča pomaže djeci u izgradnji vokabulara, navodi ih na promišljanje i usvajanje moralnih i etičkih vrijednosti, a ove inspirativne priče će im ostati u trajnom sjećanju.
ŽUPANIJSKO NATJECANJE "ČITANJEM DO ZVIJEZDA 2025"
Dana 7. ožujka 2025. godine u Osnovnoj je školi Banija održano županijsko natjecanje u sklopu projekta “Čitanjem do zvijezda – Život piše priče.” Na natjecanju je sudjelovalo ukupno deset škola, sedam osnovnih te tri srednje škole. Učenici su se natjecali u kvizu znanja prema tri knjige koje su za projekt pročitali: Magdalena Mrčela – Kako je Flegmarin postao kapetan, Nada Mihoković-Kumrić – Znali su što žele te Melita Rundek – Letači srebrnih krila). Za kreativni uradak učenici su trebali odabrati jedan naslov i likovno ga prikazati.
Prije početka natjecanja učiteljice Osnovne škole Banija priredile su kratki umjetnički program za natjecatelje i njihove mentore. Dvije najbolje skupine u kvizu znanja plasirale su se na nacionalnu završnicu koja će se održati u Čakovcu; OŠ Dubovac te OŠ Dragojle Jarnević, Gimnazija Karlovac te Ekonomsko-turistička škola Karlovac. Prva dva najbolja kreativna rada također predstavljaju svoje radove na nacionalnoj smotri u Čakovcu.
Učenici su za vrijeme ispravljanja testova pogledali izložbu u holu škole “Književnici kao influenceri” koju su priredili članovi Čitateljskog kluba OŠ Banija, te koja predstavlja osvrte učenika na djela koja su čitali za vrijeme sudjelovanja u klubu koje su s pomoću digitalnih alata priredili za ovu izložbu. Po završetku natjecanja učenicima su dodijeljene pohvalnice.
NATJECANJE U FINANCIJSKOJ PISMENOSTI
Učenici naše škole treću su godinu za redom sudjelovali na Natjecanju u financijskoj pismenosti. Natjecanje je organizirao Štedopis, Institut za financijsko obrazovanje Zagreb koji uči mlade financijskoj pismenosti, kako upravljati svojim novcem te kako biti financijski odgovoran. Štedopis su 2015. godine osnovali profesori, znanstvenici, novinari i poduzetnici jer su željeli ponuditi inovativne programe financijskog obrazovanja za djecu i mlade kako bi buduće generacije bile financijske uspješne i odgovorne.
Glavni cilj natjecanja je povećati financijsku pismenost učenika, a sudjeluju učenici viših razreda osnovnih škola. Natjecanje se odvijalo u informatičkoj učionici s početkom u 11 sati na platformi Kahoot!. Do sada je sudjelovalo 4400 učenika iz cijele Hrvatske, a našu školu je predstavljalo 5 timova koji su se vrijedno pripremali te ove godine ostvarili dobar rezultat.
Ove godine na natjecanju je sudjelovalo 746 timova. Najbolji rezultat timova naše škole postigao je tim NTLka (Teo Bijelić, Noa Fištrović i Luka Moškun) koji je zauzeo 45. mjesto, zatim slijedi tim Plan B (Lana Flanjak i Marko Šokčić) koji je zauzeo 58. mjesto. Svi ostali timovi također su pokazali odlično znanje i ostvarili visok postotak točnih odgovora. U postizanju dobrih rezultata ključna je bila samo brzina. Učenici su natjecanju pristupili motivirano i zainteresirano, te su najavili ponovno sudjelovanje iduće godine.
PROSLAVILI SMO 187. ROĐENDAN GRADSKE KNJIŽNICE “IVAN GORAN KOVAČIĆ”
U prepunoj Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” održan je književni susret s Nadom Mihaljević, dvostrukom dobitnicom Nagrade Grigor Vitez za romane „Anđeo plišanih igračaka“ (2013.) i „Putovanje u mjestu“ (2019.).
Književni susret održan je kao dio obilježavanja 187. rođendana knjižnice. Osim naših 3.a i 3.b razreda sudjelovali su i učenici OŠ Grabrik, OŠ Dragojle Jarnević i OŠ Rečica.
Književnica nam je predstavila svoje romane za djecu te pročitala ulomak iz novog romana.
Učenici su sa zanimanjem slušali priču te u nastavku susreta postavljali brojna pitanja. Književnici nije bilo teško odgovarati na njih, a na kraju nam je ispunila želju za zajedničkom fotografijom.
POTRAGA ZA KLJUČEVIMA
Našu školu posjetio je estonski pisac Urmas Reinmaa i predstavio svoju slikovnicu Gdje si pronašla moj ključ? Pisac se družio s učenicima iz produženog boravka u sklopu međunarodnog projekta Naša mala knjižnica. U ovaj projekt uključene su brojne škole i vrtići iz europskih zemalja. U svim se uključenim zemljama čitaju iste knjige i provode slične aktivnosti, što uvelike pridonosi kulturnoj ulozi ovog europskog projekta.
Urmasu je ova slikovnica prva knjiga za mlade čitatelje jer radi kao prevoditelj, kazališni kritičar i urednik vijesti iz kulture. Danas je zaposlen u jednoj medijskoj kući i za njih piše reklamne tekstove. Učenici su bili znatiželjni i uzbuđeni jer su u sklopu Naše male knjižnice već pročitali slikovnicu i jako im svidjela.
Uzbuđenje je bilo na vrhuncu kada je pisac počeo čitati na estonskom. Imali su i prevoditelja pa su piscu mogli postavljati brojna pitanja. Na kraju su učenici ponosno pokazali svoje kutije i ključeve inspirirane Urmasovom slikovnicom s kojima sudjeluju na nagradnom natječaju.
ŠKOLSKI MASKENBAL
Danas su našom školom zavladale maškare. One sa sobom donesu zabavu. Maskirali su se mali, veliki, ali i učitelji.
Učenici razredne nastave sudjelovali su u izboru najboljih maski. Šareni kostimi, perike, domišljate maske zadale su puno posla tročlanom žiriju. Karlo, Korina i Nikol ipak su morali odabrati ponajbolje i ovako su odlučili:
mjesto – Nevidljiva braća (Gustav, 1.b i Manfred, 3.b)
mjesto – Kralj igara (Miroslav, 2.a)
mjesto – Bubimir (Viktorija, 3.b)
Nakon izbora, podjele priznanja, simboličnih nagrada, maškare su uz krafne nastavile s plesom na poznate ritmove Rim Tim Tagi Dim.
UČENICI POMAŽU NAPUŠTENIM ŽIVOTINJAMA
Udrugu za dobrobit i zaštitu životinja „Najbolji prijatelj“ čine volonteri koji pomažu i spašavaju napuštene životinje Karlovačke županije. Surađuju sa skloništem Utinja i pomažu udomiti životinje koje se tamo nalaze. Od azila se razlikuju po tome što nemaju svoje sklonište za pse već ih volonteri paze, hrane i brinu se o njima u svojim domovima. Ove je godine OŠ Banija odlučila pomoći Udruzi donacijom. Tijekom humanitarnog božićnog sajma na kojemu su se prodavali predmeti, ukrasi i proizvodi izrađeni na božićnim radionicama, prikupljen je novac koje je podijeljen razredima. Dio tog novca učenici 3.a, 5.c, 6.a, 6.b, 6.c, 7.a, 7.b i 8.a razreda odlučili su donirati za pomoć Udruzi. Prikupljeno je 390€ i tim je novcem kupljeno sedam velikih vreća suhe hrane te četiri velike vreće konzervi i poslastica za pse i mačke. Član Udruge posjetio je našu školu kako bi preuzeo kupljenu hranu te je zahvalio učenicima na donaciji.
MEĐUNARODNA RAZMJENA STRANIČNIKA
I ove godine učenici naše škole sudjelovali su u međunarodnom projektu The Bookmark Exchange Project koji svake godine organizira Međunarodna udruga školskih knjižnica (IASL) povodom Mjeseca školskih knjižnica tijekom listopada i studenog. Učenici osmišljavaju i izrađuju straničnike te ih razmjenjuju s nekom školom/knjižnicom u svijetu.
Ove godine sudjelovale su učenice glagoljaške skupine, a svoje su straničnike razmijenile su s Područnom školom Bernard M. Luketić iz Zagorja u blizini Ogulina. Učenice su osmislile straničnike u obliku karlovačke šesterokrake zvijezde te napisale riječi na glagoljici i engleskom jeziku. Tako smo predstavili i svoj grad ali i glagoljicu, prvo pismo kojim su Hrvati bilježili svoj materinski jezik.
BOŽIĆNI SAJAM
I ove godine je u našoj školi organiziran božićni sajam u sklopu Projekta Stvaranje filantropske kulture u Osnovnoj školi Banija. Ponosni smo na naš školski sajam koji svake godine okuplja velik broj učenika, učitelja i roditelja.
Tako ste ove godine u obilasku našeg sajma mogli kupiti kreativne božićne ukrase, mirišljave balzame i sapune, originalne 3D print ukrase, a isto tako zasladiti se kokicama, kiflicama i medenjacima koje su ispekle vrijedne mame i bake te najslađe palačinke koje su pekli naši učenici. Veseli nas što je ove godine održano više od 20 radionica u kojima je sudjelovao velik broj učenika. Održan je i sajam rabljenih igračaka, pribora i knjiga, sajam rabljene odjeće te sajam Učeničke zadruge Krijesnica. Ove godine ostvarili smo suradnju s lokalnom zajednicom jer smo organizirali radionicu s Centrom za pružanje usluga u zajednici Banija te Gradskom četvrti Banija. Bilo da ste sudjelovali u božićnim radionicama i time obogatili prodajni fond na sajmu, bilo da ste nas podržali kupovinom na sajmu ili sudjelovali u prodaji, pomogli ste da ovaj Projekt i naš školski fond solidarnosti postane još bogatiji.
ADVENTSKI KALENDAR
Osnovna škola Banija 2024. godine adventski kalendar izdala je u papirnatom obliku. Učitelji i knjižničarka naše škole odlučili su uljepšati učenicima dane iščekivanja Božića i zimskih praznika izradom adventskog kalendara kojim se učenike svaki dan nastojalo potaknuti na kreativnost i razmišljanje, a da se pri tom i zabave. Svakodnevno se uz novi tekst objavljivala i nova pitalica ili zagonetka te su učenici točne odgovore mogli ubaciti u šešir koji se nalazio pored kalendara. Svaki dan izvučen je jedan sretni dobitnik dnevne nagrade, nakon čega je slijedilo uručenje nagrade i fotografiranje dobitnika pored kalendara.
Učenici su ovakav oblik adventskog kalendara lijepo prihvatili i svaki dan sa zanimanjem očekivali novo pitanje i objave dobitnika nagrade.Na poveznici pogledajte dnevne objave, pitalice, odgovore na pitalice te tijek i sudionike ovog dinamičnog projekta kojeg smo s radošću pripremali i proveli.
ADVENTSKI KALENDAR:
BOOKFACE IZAZOV
Bookface izazov je aktivnost koja spaja književnost i knjige te kreativnost i fotografiju. Učenici su pozvani da nađu naslovnicu knjige koju su uskladili s licem ili dijelom tijela, stvarajući tako iluziju nove knjige. Ovaj izazov je povezao učenike s knjigama i probudio njihovu kreativnost, a rezultat su inspirativne i zabavne fotografije. Aktivnost je, osim što je bila edukativna, pružila učenicima priliku da pokažu svoju kreativnost i zajedništvo. Učenici su za svoje uratke dobili i nagrade, a njihove fotografije možete pogledati na izložbi u školskoj knjižnici.
POSJET INTERLIBERU
Učenici sedmih razreda i članovi čitateljskog kluba u srijedu, 13. studenog 2024. posjetili su Cinestar u Arena Centru te 46. Međunarodni sajam knjiga Interliber koji se održava na Zagrebačkom velesajmu.
Ove godine Interliber traje od 12. studenog do 17. studenog, a smješten je, kao i prijašnjih godina, na Zagrebačkom velesajmu. Osim kupovine knjiga, na Interliberu su organizirane radionice i razna predavanja poznatih hrvatskih i svjetskih autora.
Naši učenici pokazali su se kao pravi čitači i ljubitelji knjiga koji znaju koje knjige i koje pisce vole, što možete vidjeti i na fotografijama ovogodišnjih „knjižnih ulova“.
CIKLUS NORDIJSKOG FILMA I KULTURE
U Kinu Edison je u četvrtak, 7.11. započeo Ciklus nordijskog filma i kulture uz gostovanje veleposlanika i visokih dužnosnika Švedske, Norveške, Danske, Finske i Islanda.
Učenici naše škole, daroviti učenici 5.-6. razreda, čitateljski klub i novinarska družina, prisustvovali su u prepunoj dvorani programu za osnovnoškolce i srednjoškolce uz aktivno sudjelovanje predstavnika veleposlanstava.
Na početku smo iz prve ruke saznali zanimljivosti o ovim zemljama: tko je najbolji u pričanju šala, tko proizvodi popularne računalne igrice, gdje se proizvode lego kocke, tko su najbolji sportaši, vole li stanovnici zimu te kako je živjeti kada dan traje samo 4 sata.
Nakon predstavljanja pogledali smo kratki film kako klimatske promjene utječu na šume i njihove stanovnike na dalekom sjeveru. Ono što je učenicima bilo najzanimljivije bio je kviz u kojem su naše učenice Sara i Nikol pokazale najbolje znanje i osvojile lijepe nagrade.
KNJIŽEVNI SUSRET
U sklopu ovogodišnje manifestacije Mjeseca hrvatske knjige učenici 1.a razreda posjetili su Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“ i sudjelovali na književnom susretu s Ines Marciuš Kruljac.
Uz učenike OŠ „Braća Seljan“ i OŠ Dubovac upoznali su književnicu koja im je predstavila svoje brojne slikovnice te ih s najnovijom slikovnicom odvela u jedan veseli Cirkus.
Ovogodišnja manifestacija nosi slogan „Pričaj mi...“ koji poziva sve generacije da se ponovno prisjete važnosti priča, onih koje nas uče, nadahnjuju i potiču na razmišljanje.
IZVANUČIONIČKA NASTAVA U OGULINU
Učenici 6.a razreda su posjetili Ogulin kako bi u Ivaninu društvu doživjeli njezine bajke iz sasvim drugačije, interaktivne perspektive. Ulaskom u Ivaninu kuću bajke čarolija je započela. Sa zidova su ih promatrale oči, čuli su se šumski zvukovi. U začaranoj šumi Ivana ih je upoznala sa svojim životom, inspiracijama za pisanje i svojom zbirkom bajki.
Nakon radionice, učenici su posjetili Gradsku knjižnicu u Ogulinu. Upoznali su se s njezinim odjelima i zbirkama. Na kraju posjeta sudjelovali su na radionici blackout poezije na tekstu pjesme Pjesma o Ivani..
Već treću godinu zaredom u Osnovnoj školi Banija organizirano je javno događanje pod nazivom Dan znanosti. Tijekom petog i šestog nastavnog sata odvijalo se pregršt radionica koje su pripremili učitelji, profesori i stručni suradnici naše, ali i drugih karlovačkih osnovnih i srednjih škola..
Osim njih radionice su održali i gosti iz JU Natura Viva, JU Aquatika, Staroslavenskog instituta iz Zagreba, Zajednice tehničke kulture Karlovac (ZTK) te Udruge stemKA
Radionicu Osobna iskaznica sunčevog sustava s učenicima 4.b razreda provele su knjižničarke Darinka Vučković (OŠ Banija) i Đurđa Ivković-Macut (OŠ Dragojle Jarnević). Učenici su se upoznali sa Sunčevim sustavom, planetima, asteroidima i meteorima. Koristeći referentnu zbirku u knjižnici te istražujući virtualnu referentnu zbirku, dolazili su do podataka o Sunčevu sustavu te izradili njegovu osobnu iskaznicu
ŽUPANIJSKO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS
U Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić, 21. listopada 2024. godine održano je 9. županijsko Natjecanje u čitanju naglas na kojem je svoje umijeće čitanja predstavilo 23 učenika - njih trinaest iz mlađe kategorije te deset iz starije kategorije.
Ciljevi natjecanja su razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju, popularizacija knjiga, čitanja i čitanja naglas, unapređivanje čitalačkih sposobnosti, naglašavanje čitanja kao temelja cjeloživotnog obrazovanja, poticanje usmenog izražavanja te razvoj motivacijskih sposobnosti.
Našu školu predstavljale su Lea Vunduk, učenica trećeg razreda, u mlađoj kategoriji, i Nika Tarbuk, učenica šestog razreda, u starijoj kategoriji. Izrazito smo ponosni na njih i njihovo čitanje, a one su već najavile da će opet prijaviti na natjecanje i sljedeće godine.
ISPROGRAMIRANE KRAVATE
Učenici 1.a razreda su taj dan obilježili kroz kreativnu radionicu. Prvo su sa svojom učiteljicom u korelaciji s matematikom crtali geometrijske likove i crte te s likovnom kulturom slikali poput P. Modriana, crte, osnovne boje, kvadrat i pravokutnike.
Na satu informatike obilježili su Tjedan programiranja pa su obojali isprogramirane kravate. Za kraj, obilježili su i Mjesec hrvatske knjige, koji je ove godine posvećen pričama i pripovijedanju, te su poslušali priču o postanku kravate te izradili uglate straničnike za svoje knjige.
Ovi zadaci su se svidjeli učenicima jer su puno naučili, a bilo je i zabavno bojati, savijati papir i programirati sve u jednom školskom danu.
DAN DJEČJIH KNJIŽNICA
Za dan obilježavanja odabran je 16. listopada jer je tog dana davne 1950. godine počeo s radom Pionirski odjel Gradske knjižnice, prethodnik Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice Knjižnica grada Zagreba. Ovaj datum obilježili smo radionicom poticanja pozitivnih vrijednosti u školskoj knjižnici s učenicima 2.b razreda.
Čitali smo bajku Ružno pače u kojoj se sivi i neugledni pačić suočava s odbacivanjem i izrugivanjem samo zato jer je drugačijeg izgleda. Učenici su nakon čitanja spoznali kako je važno prihvatiti različitost i onog drugačijeg od nas samih.
Ova bajka može ohrabriti svako dijete, koje se u nekom trenutku osjeća kao ružno pače, da se suoči s izazovima odrastanja. Ako je netko drugačiji, ne znači da je loša osoba jer nije važan nečiji vanjski izgled nego njegovo srce. Na kraju su na otiscima ruku izrezali ružno pače, a kako su se potrudili, ružno pače se kao u bajci pretvorilo u lijepog labuda.
POSJET KNJIGULJICI
Ususret Danima kruha učenici 3.a i 3. b razreda posjetili su Knjiguljicu i sudjelovali na radionici i predstavljanju slikovnice Tajna mirisnog jutra, karlovačke autorice Ivane Francišković Olrom. Tajna mirisnog jutra govori o djevojčici Karli, njezinom djedu i mačku te kako su se snašli u kuhinji i pečenju kolača.
Na kraju slikovnice je i recept za pripremu Karlinih linzer keksića. Nakon čitanja priče i odgovaranja na mnoga znatiželjna pitanja, sudjelovali smo na radionici izrade pričostopa. Ovi pričostopi su posebni jer su izrađeni u obliku Vilinskog kruha.
Vilinski kruh je poznat u Australiji gdje kruh mažu maslacem i posipaju šarenim mrvicama. Kako je obično u obliku trokuta, napravili smo upravo takve pričostope. U školu smo se vratili s ukusnim buhtlama, slikovnicama Tajna mirisnog jutra za školsku knjižnicu te našim pričostopima.
ŠKOLSKO NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS
Školsko Natjecanje u čitanju naglas održano je u četvrtak, 10.10 u školskoj knjižnici. Cilj ovog zanimljivog natjecanja je poticanje učenika na čitanje i usmeno izražavanje, razvijanje ljubavi prema knjizi i pisanoj riječi te poticanje i ohrabrivanje učenika na javni nastup.
Učenici su predstavili i čitali knjigu po vlastitom izboru, a u nastupu se ocjenjivala kreativnost uvodnog dijela, primjerenost teksta uzrastu, izražajnost u nastupu, jasnoća i razgovjetnost čitanja te sveukupni dojam. Nije bilo jednostavno odabrati pobjednike jer su se svi dobro pripremili, a da vole knjige i čitanje, dokazali su svojim čitalačkim umijećem.
O pobjednicima su odlučivale nijanse, a to su Lea Vunduk iz 3.a razreda kao najbolja u mlađoj kategoriji i Nika Tarbuk iz 6.a razreda kao najbolja u starijoj kategoriji. Želimo im puno uspjeha na županijskom natjecanju koje će se održati u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“.
A ZNAŠ LI TI PRIŠITI GUMB?
Učenici 6.a razreda sudjelovali su na Odjelu za djecu i mladež, a u sklopu Dječjeg tjedna, u radionici „A znaš li ti prišiti gumb?” i kvizu o poznavanju riječi iz karlovačkog dijalekta.
Na radionici su prvo napisali jesu li ikada šivali. Većina odgovora glasilo je kako nikad nisu šivali, ali našlo se i nekih zanimljivih odgovora: „Šivala sam krpu, robu, pseći krevetić”; „Šivao sam par puta majice, nije mi išlo.”; „Šivo sam si kopačke.”
Nakon radionice uslijedio je kviz. Učenici su trebali navesti književni naziv za neke stare karlovačke riječi izdvojene iz rječnika autorice Morane Rožman. Razred se podijelio u dvije skupine koje su zajedničkim snagama trebale odgonetnuti što su to: špengler, šuster, tišljer, šnajder, škljocalo, kelner, šolnštajnfeger, kartodrapac...
Ako nisu dobro odgovorili ili ako nisu znali odgovor, potražili su ga u Rječniku karlovačkog urbanog plemena. Nakon kviza voditelji su provjerili koliko su pojmova zapamtili i ugodno se iznenadili jer su zapamtili većinu.
BIBLIOBUSIRANJE
Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ u suradnji s Knjižnicom Mirana Jarca Novo mesto organizirala je u petak, 27.10. za sve ljubitelje knjiga i druženja zabavno i poticajno Bibliobusiranje. Cilj je promicati kulturu čitanja među mladima i integraciji nacionalnih manjina s obje strane granice.
Završnica ovogodišnjeg Bibliobusiranja bila je upravo ispred naše škole, a sudjelovala su, osim naših učenika, i djeca iz Dječjeg vrtića Banija te Centra za odgoj i obrazovanje djece i mladeži Banija.
Svrha projekta je predstavljanje putujućih knjižnica Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto i Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" Karlovac na području gdje u Hrvatskoj žive i pripadnici slovenske nacionalne manjine. Zanimljivo i zabavno bilo je i u bibliobusima, gdje su učenici prelistali izložene slikovnice i knjige te se družili s knjižničarima.
Učenici su prvo poslušali priče i pjesme na slovenskom jeziku koje je predstavila mlada slovenska autorica Anja Pavlin. Uz pratnju akustične gitare, zajedno s Anjom i pužem Petrom prošetali smo veselim ulicama Puževa grada. Nakon kratkog koncerta učenici su se uključili u kreativnu radionicu gdje su izrađivali malene puževe.
EUROPSKI DAN JEZIKA
Obilježili smo Europski dan jezika, koji se od 2001. godine obilježava diljem Europe, svake godine na isti dan - 26. rujna. Cilj obilježavanja ovog dana je upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje.
Isto tako cilj je promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koju treba njegovati i sačuvati te poticati učenje jezika u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje.
Razredi su na žrijebu odabrali jednu zemlju te dobili zadatak napraviti jezični štand i oslikati razrednu jezičnu majicu. Najuspješniji razredi dobili su kao nagradu besplatnu projekciju filma po izboru u Kinu Edison.
PRVI DAN NASTAVE
Priredba
Danas je bilo osobito veselo no tako je uvijek prvi dan nastave. Najviše uzbuđenja i radosti ipak je bilo na dočeku prvašića.
Najzaslužniji za to bili su učenici 2.a razreda s razrednicom Vesnom Jakin. Danima prije službenog početka nastave dolazili su u školu i uvježbavali svoju točku.
Ljudi, a što se sve u školi radi?
U školi ćeš raditi svašta, ono što moraš i ono što ti dopušta mašta.
Tamo ćeš slova i brojke pisati, duge, oblake i cvijeće risati.
Pjesmice ćeš čitati i pjevati, ponekad malo i zijevati.
Mirno ćeš sjediti i slušati u klupi i fino ćeš papati u grupi.
Zvijezde ćeš raditi i skakati, možda nekad i zaplakati.
Pomoći ćeš onima kojima pomoć treba i tražit ćeš pomoć jer nisi mala beba.
Dobro ćeš se družiti i zabaviti i rođendan s prijateljima slaviti.
Knjigu ćeš ili pisanku zaboraviti, ali ne brini, to se događa svakom, nije to kraj veliki svijete jer ti si samo dijete.
Možda se i zaljubiš ako ćeš imati sreće, od ljubavi nema ništa veće.
U školi ćeš raditi još sto drugih čuda.
Zapamti što je važno.
Važno je da si sretan, siguran i da veselo dolaziš u školu,
da ti svaki dan najbolji bude
i da voliš prijatelje –
ove male ljude.
Autorica teksta: učiteljica Vesna Jakin.
NAŠA MALA KNJIŽNICA
Petu godinu zaredom u našoj školi djeluje Naša mala knjižnica, a ove školske godine sudjelovali su učenici prvih i drugih razreda koji pohađaju produženi boravak. Projekt je usmjeren na promicanje čitanja, a knjige koje smo čitali pomno su probrane i prilagođene uzrastu djece.
Cilj projekta je omogućiti učenicima da čitaju knjige koje su zanimljive i zaokupljaju im pažnju te potiču na promišljanje i kreativnost.Proveli smo niz aktivnosti koje su bile poticaj za kreativno, verbalno ili likovno izražavanje. I ove godine bili smo vrijedni i rješavali kreativne zadatke, istražili život vukova,
sudjelovali na likovnim i literarnim natječajima,
saznali kako živi gnom,
izradili taktinu slikovnicu,
bili na književnom susretu,
i razgovarali o sreći.
Izložba radova članica i članova čitateljskog kluba OŠ Banija „Elita čita“
„Književnici kao influenceri“ - izložba radova članica i članova čitateljskog kluba OŠ Banija „Elita čita“
Tijekom mjeseca svibnja članice i članovi čitateljskog kluba „Elita čita“ sudjelovali su na dvije radionice pod nazivom „Influenceri i njihova uloga u životima djece i mladih“ koje su održane u sklopu Dana medijske pismenosti 2024. Učenici su nakon radionica osmislili svoju temu „Književnici kao influenceri“ te su s pomoću digitalnog alata Canva izradili plakate koji predstavljaju autore i njihova djela kojima su utjecali na književnu scenu za djecu i mlade. Učenici su ukratko predstavili književnike, objasnili njihov utjecaj na književnost te opisali odabrana djela tih autora, djela koja su čitali u sklopu izvannastavne aktivnosti u čitateljskom klubu. Plakati su izloženi u halu škole i dostupni su svim posjetiteljima škole. Plakati su ujedno i preporuka za čitanje svim posjetiteljima izložbe.
Ovdje možete pogledati radove učenika:
4. FOTO NATJEČAJ - OMILJENA KNJIŽNICA
Dječja knjižnica M2 - Knjižnice grada Zagreba svake godine organiziraju foto natječaj kojim žele potaknuti djecu i mlade na čitanje i pozitivan odnos prema knjizi na neposredan i njima blizak način. Teme se razlikuju, a ove godine tema je bila omiljena knjižnica. Zadatak je bio fotografirati knjižnicu i prikazati je kao omiljeno mjesto za druženje, čitanje i maštanje. Ove godine su pristigle 142 prijave sa sveukupno 232 fotografije iz 42 grada i mjesta diljem Hrvatske pa je ocjenjivački sud imao težak zadatak odabrati najbolje. Naše učenice su ostvarile odličan rezultat.
Na sljedećoj stranici možete pročitati više o natječaju te pogledati njihove fotografije i fotografije ostalih nagrađenih učenika:
https://www.kgz.hr/hr/dogadjanja/pobjednici-iv-fotografskog-natjecaja/67055
2. MJESTO
Viktorija Huljina, 8.b
POSEBNA POHVALA
Tara Marković, 8.b
5. KARLOVAČKI MARATON PRIČA
Zadani pojmovi: čarobni grah, čarobnjak, vlak, vjetar i ukleti dvorac i naša priča:
Izgubljeni dječak
Dječak Petar je bio jako uzbuđen. Njegov razred trebao je putovati vlakom na izlet u Zagreb. Bio je toliko uzbuđen da se samo zezao i nije slušao učiteljicu. Zbog toga je ušao u krivi vlak. Nije više mogao izaći iz vlaka jer je strojovođa zatvorio vrata. Petar se prestrašio jer nije znao kamo vozi vlak. Pitao je konduktera koji mu je rekao da vlak vozi za Rijeku, a prva stanica je Duga Resa. Iako je vlak brzo stigao u Dugu Resu, uplašenom Petru se činilo da nikada neće stići. Na stanici je odmah istrčao iz vlaka. Dok je čekao drugi vlak koji će ga vratiti u Karlovac, odlučio je prošetati uz Mrežnicu. Najednom je u rijeci primijetio da nešto svjetluca. Zasukao je rukav i izvadio maleni svjetlucavi predmet, a kada ga je bolje pogledao vidio je da je to svjetlucavo zrno graha. Pomislio je kako je to jako vrijedno zrno graha. Čim je uzeo grah u ruku, vjetar je naglo pojačao i počelo je jako puhati. Počelo je nevrijeme. Otrčao je do stanice i sklonio se od pljuska. Zrno graha nije ispuštao iz ruke. Vratio se vlakom u Karlovac i izašao u Novome Centru. Čitavo vrijeme je jako puhalo i pljuštala je kiša pa je odlučio skloniti se u gradskoj knjižnici. Kako je sve bilo sivo i maglovito, nije niti primijetio da na mjestu knjižnice stoji neobični dvorac. Dvorac je izgledao strašno i staro, ali je pokisli Petar ipak odlučio ući. U dvorcu je prišao neobičnom liku koji je ličio na čarobnjaka jer je imao dugačku crnu haljinu i veliki crni šešir. Prišao mu je i pitao ga gdje je nestala knjižnica. Čarobnjak se naglo okrenuo, a Petar se prestrašio i ispustio svjetlucavi grah iz ruke. Kada je pao na pod više nije svjetlucao i postao je običan smeđi grah. Čarobnjak je zapravo tamo radio i nije uopće bio čarobnjak nego knjižničar, a dvorac nije bio ukleti dvorac nego najnormalnija knjižnica. Prestalo je i nevrijeme i sve se srećom vratilo u normalu.
Na kraju ove priče Petar je nešto shvatio: Bio je previše uzbuđen pa je otišao spavati jako kasno, a bio je i jako zbunjen jer se probudio jako rano. Bio je i jako prestrašen i izgubljen jer nije slušao, a najvažnije, naučio je da ne treba raditi gluposti jer nikada ne znaš kako će to završiti.
Emanuela, Lara, Matea, Nadja i Patricija, 4. a
Sprache-Kultur-Deutschland: OŠ Banija u Goethe-Institutu u Zagrebu
Učenici izborne nastave njemačkoga jezika OŠ Banija posjetili su Goethe-Institut u Zagrebu, Institut koji promiče učenje njemačkoga jezika te učenje o kulturi njemačkog govornog područja.
Sudjelovali su na interaktivnoj izložbi Fakeless koja je postavljena u Institutu s ciljem podupiranja svjesnog odnosa prema vijestima i medijima među ljudima svih generacija. Putem QR kodova učenici su pristupili različitim sadržajima, istraživali, pogađali i igrali igre s ciljem da postanu svjesniji utjecaja medija.
Književni susret u Gradskoj knjižnici "Ivan Goran Kovačić"
Učenici 1.a razreda u pratnji učiteljice i školske knjižničarke posjetili su Odjel za djecu i mladež Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" te sudjelovali na književnom susretu.
U knjižnici je organizirano druženje s Juditom Kralj koja nam je predstavila novu zbirku zagonetki Mudre zagonetke za glave. Književni susret se odvio u sklopu Centra za poticanje rane pismenosti koji djeluje na Odjelu za djecu i mladež u gradskoj knjižnici.
PEACE RUN
Utrka mira došla je i do naše škole. Najveća je to mirovna štafetna utrka na svijetu. Na svome putu trkači prolaze kroz više od 150 zemalja svijeta.
S upaljenom bakljom koja simbolizira težnju čovjeka za životom u harmoniji, posljednje metre utrke naši učenici dotrčali su do škole zajedno s trkačima iz cijeloga svijeta.
Cijela ih je škola dočekala na školskom igralištu uz pozdravne riječi, pjesmu, zastavice i plakate s porukama mira. Upaljena baklja predana je u ruke naših učenika i napravila je krug i tako nas još snažnije povezala.
Oni koji žive u miru i koji, srećom, nikada nisu doživjeli ratna zbivanja, shvaćaju ga olako. Stoga, u današnje vrijeme kada svjedočimo strahotama ratnih zbivanja u svijetu, treba vjerovati da svatko od nas može promijeniti svijet.
Noć knjige u našoj školi
Na ulazu u školsku knjižnicu postavljena je Knjižnična mozgalica koju su učenici mogli riješiti metodom asocijacije, zabaviti se te pronaći odgovor.
Glagoljaška grupa se i ovaj puta uključila u manifestaciju te su izradili plakate s glavnim likovima iz Šume Striborove. Njihovi kreativni radovi krasit će školski hodnik.
Svake godine plakate i straničnike krasi novo lice, a kako je ovogodišnja tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, glavni lik je Gjuro Nachitanovicz, knjigosaur koji se sklanja pred vlastitom apokalipsom u knjige.
Ove godine slavimo 150. obljetnicu rođenja Ivane Brlić-Mažuranić pa smo za učenike šestih razreda pripremili kviz o Ivani i njezinim djelima Šuma Striborova i Kako je Potjeh tražio istinu.
Na kvizu je bilo poučno i zabavno, kako za natjecatelje tako i za publiku, koja je navijala za svoje razredne prijatelje. Na kraju je najuspješnija bila Miriam dok su drugo mjesto podijelili Lukas i Josipa, svi iz 6.a razreda.
Učenici 5.b razreda i članovi čitateljskog kluba u pratnji učiteljica posjetili su Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“ i sudjelovali na književnom susretu s Davorom Schunkom, autorom brojnih slikovnica i stripova za djecu, od kojih je najpoznatiji svima dobro znani profesor Baltazar.
Pingvin u Hrvatskoj
Učenici razredne nastave imali su priliku pogledati edukativni lutkarski mjuzikl Pingvin u Hrvatskoj. Glavni lik pingvin putuje Hrvatskom i upoznaje njezine ljepote. Putuje Dalmacijom, jadranskim otocima, prolazi Plitvičkim jezerima, planinama i nizinama Gorskog kotara, Istre, preko glavnog grada Zagreba pa sve do Zagorja i Slavonije.
Na putu susreće psa dalmatinca, ličkog medu, orla, istarsku kozu, vjevericu i konja lipicanca. Kao pravi domaćini upoznaju ga sa svojim krajem i pomažu mu na putovanju. Uz desetak pjevnih songova učenici su uvučeni u priču te na zabavan način uče o domovini. Mjuzikl izvode glumci Studija suncokret.
Potraga za vodom
Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka kada se ukazuje na neprocjenjivu ulogu pitke vode za cjelokupan život na Zemlji. Svjesni njene važnosti, Dan voda obilježili smo nizom aktivnosti u našoj školi. Ove godine povodom Svjetskog dana voda udružili smo snage kroz istraživačke aktivnosti povezane s kemijom, biologijom i školskom knjižnicom.
Sudjelovali su učenici petih razreda, a aktivnosti su imale natjecateljski karakter jer su se natjecali u znanju i brzini. U učionici prirode i biologije učenici su rješavali kratki kviz u kojem su pokazali poznavanje svojstva vode.
Učiteljica kemije je za učenike priredila male istraživačke aktivnosti o svojstvima vode, a u školskoj knjižnici su pronašli odgovore na pet pitanja o vodi. Učenici su se dobro zabavili, ponovili i naučili nešto novo, a za svoj trud su dobili i prigodne poklone.
Svjetski i Europski tjedan novca
U sklopu projekta Financijska pismenost osnovnoškolaca obilježili smo Svjetski i Europski tjedan novca. Ovogodišnji slogan Svjetskog tjedna novca glasi Zaštiti svoj novac, osiguraj svoju budućnost, dok se Europski tjedan novca obilježava pod sloganom Desetljeće jačanja europskog financijskog obrazovanja: Što dalje? koji se obilježavaju od 18. do 24. ožujka.
Mnogobrojnim aktivnostima podiže se svijest o važnosti financijske pismenosti te učenju o boljem upravljanju svojim financijama za sigurniju budućnost. Cilj je potaknuti građane, a osobito mlade, na aktivno promišljanje o upravljanju svojim financijama kroz različite aktivnosti, kao što su radionice, seminari, konferencije, webinari, edukativne igre i dijeljenje iskustava.
Učenici 6.a i 6.b razreda sudjelovali su na predavanju Bankarsko poslovanje i upravljanje osobnim financijama koje su održale gošće iz Hrvatske poštanske banke. Učenici su aktivno sudjelovali i postavljali pitanja te su naučili što je kredit, kamata, štednja, vrste kartica, online bankarstvo, ali i koje sve financijske podatke smijemo i ne smijemo davati. Pozitivno je da većina učenika štedi, a neki imaju i kartice te se služe njima.
Međunarodni projekt razmjene straničnika
Bookmark Exchange Project je međunarodni projekt razmjene straničnika koji svake godine u mjesecu školskih knjižnica organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL). Cilj projekta je razmjena straničnika između dviju škola. Svake se godine uparuju različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta.
Sudjelujemo treću godinu za redom, a ove godine škola partner bila je iz Mađarske, iz malog grada Létavértes koji se nalazi uz rumunjsku granicu. Škola se zove Létavértes Arany János Primary School i ima, poput naše škole, 409 učenika.
Kao misao vodilja, svake je godine i druga tema, a ove je godine tema bila: The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination flourish, Školska knjižnica: moje sretno mjesto gdje kreativnost i mašta bujaju. U Projektu su sudjelovale učenice iz glagoljaške grupe, koje su izradile straničnike sa zajedničkim motivima knjiga, čitanja i knjižnice.
Županijsko natjecanje Čitanjem do zvijezda u OŠ Banija
Županijsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda - Čitam, mislim, razgovaram..." održano je 29. veljače 2024. u Osnovnoj školi Banija koja je okupila 7 osnovnih i 2 srednje škole Karlovačke županije. Kviz znanja pisalo je 27 učenika osnovnih i srednjih škola. Učenici su se natjecali u tročlanim skupinama i tako predstavljali svoje škole. Kreativne uratke predstavilo je petero učenika, četiri učenice osnovnih škola te jedna učenica srednje škole. Dok je ispitno Povjerenstvo marljivo ispravljalo testove, učenici su se kratko osvježili te su se zajedno s mentorima okupili na književnom susretu na kojemu ih je dočekala poznata karlovačka spisateljica Bojana Meandžija, ujedno i autorica djela „Trči! Ne čekaj me...“ koje su učenici osnovnih škola čitali u natjecateljskom dijelu.
Štedopis - natjecanje u financijskoj pismenosti
Štedopis je natjecanje u financijskoj pismenosti za osnovnoškolce, a ove godine naša škola sudjelovala je na natjecanju drugu godinu za redom. Štedopis je natjecanje za učenike viših razreda osnovne škole i ove smo godine sudjelovali s dvije ekipe. Tea, Ana, Lucija iz 8.a razreda te Melani, Viktorija i Marko iz 8.b razreda pripremali su se za natjecanje iz udžbenika o financijskoj pismenosti Novac i ja, pregledavajući korisne stranice na internetu i rješavajući online kvizove. Natjecanje je provedeno u četvrtak s početkom u 10 sati, a učenici su rješavali zadatke putem web alata Kahoot!. Zato je bilo važno biti i točan i brz. Ove godine sudjelovalo je čak 816 ekipa iz cijele Hrvatske. Možemo reći da smo se odlično zabavili i dosta naučili o financijama, kako odgovorno upravljati svojim novcem te kako štedjeti i pametno ulagati
Naši timovi su bili brzi i točni pa je tako Melani, Viktoriji i Marku iz 8.b razreda nedostajao samo jedan točan odgovor da osvoje jedno od prva tri mjesta. Čestitamo svima na uloženom trudu i rezultatima.
Dan ružičastih majica
Ružičaste majice su postale simbol međunarodno prepoznate inicijative. Hrvatski sabor je 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Tako su učenici i djelatnici škole odjenuli ružičaste majice u znak podrške svima koji doživljavaju bilo kakav oblik nasilja – verbalnog, fizičkog ili psihičkog.
Teme na satovima bile su razgovor o prijateljstvu, osjećajima, neprihvatljivom ponašanju. Dio učenika pogledao je prezentaciju o vršnjačkom nasilju i odslušao pjesmu Nasilje nije hrabrost koju izvode Zagrepčanke i Dečki. Panoi su ukrašeni radovima, plakatima i porukama podrške.
Književni susret s Juditom Kralj
Učenici prvih i drugih razreda iz produženog boravka sudjelovali su na književnom susretu s Juditom Kralj. Judita je, osim što piše super zanimljive zabavne priče za malene čitače te one koji će to tek postati, i pedagoginja u našoj školi. Tako joj ovaj puta nije bilo teško doći na druženje s našim malim boravkašima. Točnije, trebala je prijeći samo par metara od ureda pedagoga do školske knjižnice! Kako ju učenici već poznaju, nisu niti slutili da će slušati zanimljivu priču Kraljevstvo šupljeg zuba.
Osim što je uzbudljiva i zabavna, priča je i poučna jer nosi poruku kako je važno redovito prati i čuvati zubiće.Naša Judita je učenicima za kraj priredila još jednu poslasticu. Naime, čitala nam je svoje Zagonetke za mudre glave. Pravilo je bilo da ne smijemo vikati rješenja zagonetki nego s dva prsta u zraku čekati da damo točno rješenje. Neke su zagonetke bile lakše a neke teže, ali na kraju smo uspjeli skupiti tri točna odgovora. Za nagradu smo dobili primjerak Zagonetki za mudre glave koje ćemo moći čitati u produženom boravku.
Posjet Udruzi Frendofon
Međunarodni dan darivanja knjigom obilježava se 14. veljače kada se želi probuditi ljubav prema knjigama, čitanju i darivanju. Naša škola ove je godine prikupljala knjige za Udrugu Frendofon. Udruga za inkuziju i promicanje kvalitete življenja djece i mladih s teškoćama Frendofon provodi niz projekata kojima značajno utječu na kvalitetu života djece s teškoćama u razvoju, ali i njihovih roditelja i cijelih obitelji čiji su članovi djeca s teškoćama u razvoju. Jedan od projekata je i Frendofonske pričaonice, a Udruga je opremila Frendofonski čitalački kutić slikovnicama i didaktičkim materijalima.
Na inicijativu učenika 4.a razreda odlučili smo ove godine prikupiti slikovnice i knjige za naše prijatelje iz Frendofona. Odaziv je bio više nego dobar, velik broj učenika poklonio je knjige pa smo prikupili značajan broj slikovnica i knjiga. Kako se Udruga Frendofon preselila u nedavno zatvorenu područnu školu Stative, posjetili smo ih u novom prostoru. Nadamo se da će naše slikovnice popuniti njihove police za knjige i biti rado čitane, a isto tako, neka ovaj susret bude samo prvi u nizu budućih zajedničkih susreta i druženja.
Valentinovo u školskoj knjižnici
U školskoj knjižnici učenici 8.a zabavili su se čitanjem i pisanjem ljubavnih pisama slavnih osoba. Nekada su se različiti osjećaji izražavali kroz pisanje pisama, a posebno ljubav.
Tako su otkrili kako su brojne poznate osobe poput pisaca, političara i vojskovođa zapravo bile romantične duše. Iz medijske kulture izradili su plakat s poznatim filmskim parovima koji krasi pano u učionici hrvatskoga jezika.
Svjetski dan čitanja naglas
Svjetski dan čitanja naglas 2010. godine pokrenula je organizacija LitWorld https://www.litworld.org/ kako bi ukazala da pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija maštu i utječe na uspješan razvoj djeteta. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.
Obilježava se prve srijede u veljači, a obilježili su ga polaznici Naše male knjižnice u školskoj knjižnici. Iris iz 2.b napravila je plakat, a svi smo slušali priču Gdje se skriva Vedran? Nakon čitanja ove pomalo tužne priče, razgovarali smo o sjećanjima i kakva mogu biti. Izradili smo našu knjigu sjećanja i zaključili da se najradije sjećamo trenutaka kada smo bili sretni!
Stvaranje filantropske kulture u OŠ Banija
Humanitarni božićni sajam
Terenska nastava Sada i nekada
Učenici koji sudjeluju u izvannastavnim aktivnostima Robotike i Čitateljskog kluba OŠ Banija te skupina potencijalno darovitih učenika ove su godine Dan svetoga Nikole obilježili terenskom nastavom. Posjetili su suvremenu tvornicu automobila Mate Rimca na zagrebačkom Jankomiru te Rudnik sveta Barbara u mjestu Rude, nedaleko Samobora.
Nakon obilaska tvornice, učenici su se vratili u prošlost, čak nekoliko stoljeća unatrag, posjetivši Rudnik sveta Barbara u Rudama. Pri obilasku rudnika uz stručno vodstvo učenici su doznali kako su rudari nekada davno iskapali bakar i željezo, što su od materijala izrađivali te kako su se snalazili u prostorima s manjkom kisika. Na kraju su obišli grad Samobor, razgledali znamenitosti te se zagrijali uz topli kakao.
Završna svečanost KAčitaonice
U Gradskoj knjižnici "Ivan Goran Kovačić" održana je završna svečanost uspješno provedenog projekta KAčitaonica. KAčitaonica je program promocije čitanja i knjige koji Hrvatska udruga školskih knjižničara provodi u Karlovačkoj županiji tijekom 2023. godine, a u njemu sudjeluju prijavljene školske knjižnice i čitateljski klubovi. Za sudjelovanje u programu prijavile su se, osim naše škole, i OŠ „Antun Klasinc“ Lasinja, OŠ Skakavac, OŠ Dubovac, OŠ "Ivan Goran Kovačić" Duga Resa, OŠ Dragojle Jarnević, Prirodoslovna škola Karlovac te Srednja škola Duga Resa
Učenici su predstavili rad svojih čitateljskih klubova na raznorazne kreativne načine poput prezentacija, klasičnih paprinatih plakata, digitalnih plakata, usmenim izlaganjem, preporukama pročitanih knjiga pa čak i glazbenom točkom uz repanje i beatbox. Naš čitateljski klub i sve zanimljive aktivnosti koje provodimo prezentirale su Karla Pastuović i Korina Stepić iz 6.b te Karla Grginac iz 8.a razreda.Za kraj maštovito razmišljanje članice čitateljskog kluba: Najdraži dio sastanka mi je kada svatko komentira knjigu na svoj način i shvatim da svatko ima svoje jedinstveno razmišljanje.
Drugi dan znanosti u OŠ Banija
U petak, 10. 11. 2023. g. održan je drugi po redu Dan znanosti u našoj školi. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha, imali smo još više motiva za organizaciju i provođenje ovogodišnjih aktivnosti. Započeli smo predavanjem Daria Marčaca Tik Tok: posao ili zabava. Dario je na neposredan način ispričao svoju priču, o školovanju, neuspjesima, a na kraju i o onome što danas radi.
U knjižnici je održana radionica Kako je lako učiti kemiiju. Upoznavši kemijske elemente, njihove simbole i važnost uz pomoć malo drugačijeg periodnog sustava u slikama, učenici su krenuli na praktični dio. Izabrali su jedan element, istražili ga, a zatim na papirnatim vrećicama likovno prikazali svojstva elementa i prirodne pojave i/ili predmete gdje ih susrećemo u svakodnevnom životu.
Posjet Interliberu
Učenici sedmih razreda i članovi novinarske skupine Krijesnica u utorak 7. studenog 2023. posjetili su Cinestar u Avenue Mall-u, pogledali detektivski film Smrt u Veneciji te 45. Međunarodni sajam knjiga Interliber. Osim kupovine knjiga, na Interliberu su organizirane radionice i razna predavanja poznatih hrvatskih i svjetskih spisatelja i spisateljica. Ulaz je besplatan. Svi ljubitelji knjiga i čitanja ovdje će pronaći mnoštvo novih priča i inspiracija. Tako su naši učenici svoj knjižni fond obogatili novim lektirnim naslovima.
Susret čitateljskih klubova
Članice i članovi Čitateljskog kluba Elita čita obilježili su Mjesec hrvatske knjige sudjelujući na susretu čitateljskih klubova i razgovoru o romanu Trči! Ne čekaj me… karlovačke spisateljice Bojane Meandžije. Cilj ovogodišnje manifestacije ukazati je na važnost prevoditelja pa ovogodišnji slogan glasi Nek' ti riječ ne bude strana(c). Upravo je roman Trči! Ne čekaj me… postigao zavidan uspjeh te je doživio prijevod na nekoliko svjetskih jezika. Naši vrijedni čitači pozvani su u Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“ na druženje i razgovor s Čitateljskim klubom Cheetaj koji djeluje u Knjižnici za mlade. Bilo je zanimljivo jer su se naši čitači po prvi puta susreli s odraslim članovima jednog čitateljskog kluba.Druženje se održalo na Odjelu audiovizualne građe Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“, a kako su osim članova čitateljskih klubova sudjelovala i dva šesta razreda iz Osnovne škole Grabrik, tražilo se mjesto više za ovu književnu poslasticu.
Šegrt Hlapić u 3.b razredu
Hlapićevo putovanje trajalo je sedam dana i jednu noć. Zato su učenici 3. b razreda s učiteljicom Irenom Gažan odlučili tjedan dana posvetiti Hlapiću i njegovim pustolovinama.
Naučili su neke od pastirskih igara: povlačenje konopca, bacanje kamena s ramena, nošenje jaja u žlici, bacanje potkove, igra s palicama.
Posjetili su Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“. S knjižničarem su saznali sve o izdanjima romana „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“. Postavljali su pitanja u vezi romana, filma i audio verzije romana.
Posjetili su postolarsku radionicu gospodina Gorana Markovića. Vidjeli su kako izgleda jedna od rijetkih radionica u gradu gdje se popravljaju cipele.
Županijsko natjecanje u čitanju naglas
U Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice Ivan Goran Kovačić u Karlovcu, 19. listopada održalo se 8. županijsko Natjecanje u čitanju naglas. Sudjelovalo je 27 učenika iz 15 osnovnih škola Karlovačke županije. Predstavnici naše škole bili su Luka Moškun (mentorica Marijana Žunac Ribičić), koji se natjecao u starijoj kategoriji, te Nikol Čujko (mentorica Martina Zoraja), koja se natjecala u mlađoj kategoriji.
Iako je konkurencija bila jaka, za najboljeg čitača proglašen je Luka Moškun. Želimo mu sreću i uspjeh te da ponosno predstavlja našu školu na 8. državnom Natjecanju u čitanju naglas koje će se održati 9. i 10. studenog u Sisku.
Književni susret s Bojanom Meandžijom
Učenice i učenici OŠ Banija posjetili su poznatu karlovačku spisateljicu Bojanu Meandžiju te odslušali predavanje u atomskom skloništu, mjestu na kojemu se odvila glavna radnja djela Trči, ne čekaj me.
Članice i članovi Čitateljskog kluba Elita čita te učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz povijesti sudjeluju u školskom projektu Trči, ne čekaj me.
Spisateljica je predstavila svoje djelo te uključila učenike u analizu pojedinih scena rata kako bi pokušali razumjeti djetinjstvo i emocije djece pogođene ratom. Učenici su postavljali pitanja i vrlo aktivno sudjelovali u književnom susretu.
Pri obilasku atomskoga skloništa učenici su dobili uvid u prostor na kojemu je boravio veći broj ljudi, uske i mračne prostorije u kojima su djeca dočekala pojedine blagdane te zidove na kojima su djeca ostavila svoje tragove, koji su tamo i danas, kao pravi spomenik na ta vremena.
Školsko natjecanje u čitanju naglas
U našoj školskoj knjižnici održalo se Natjecanje u čitanju naglas. Sudjelovali su učenici 4., 5., 7. i 8. razreda, a natjecali su se u dvije kategorije: u mlađoj kategoriji (3., 4., 5. razred) i starijoj kategoriji (6., 7., 8. razred).
Natjecatelji su za nastup trebali odabrati knjigu po vlastitom izboru te iz nje pročitati odlomak. Za nastup su imali pet minuta. U prve su se dvije minute trebali predstaviti i obrazložiti svoj izbor knjige, dok su ostale tri minute izražajno čitali.
Na školsko natjecanje prijavilo se osam učenika, a najuspješniji su bili Luka Moškun iz 7.a te Nikol Čujko iz 5.c razreda. Oni će našu školu predstavljati 19. listopada na gradskoj razini Natjecanja u čitanju naglas koja će se održati u Gradskoj knjižnici "Ivan Goran Kovačić".
Hotel za kukce
Našoj školi doniran je hotel za kukce, a kako je okružena drvećem i zelenilom, donacija nije mogla doći u bolje ruke. Hotel za kukce donirao nam je IT Praxis https://it-praxis.hr/ . Kukci su važni i korisni za naš okoliš jer pomažu u kontroli nametnika. U prirodi se nažalost smanjuje njihov broj, a zahvaljujući ovoj donaciji imat će zaštitu tijekom cijele godine.
Prateći upute, uz pomoć našeg domara, postavili smo ga na sunčano mjesto zaštićeno od vjetra i kiše. Kukci će tako imati prikladan zaklon i skrovište za gniježđenje te zimski san. Kako će se novi stanari snaći u hotelu, pratit će GLOBE grupa te učenici na nastavi prirode, biologije i kemije.
Posjet Kinu Edison
Povodom Dječjeg tjedna, koji traje od 2. listopada do 8. listopada, učenici trećih, četvrtih i petih razreda naše škole posjetili su novootvoreno Kino Edison.
Uz kokice i sokove pogledali su francuski animirani film Dilili u Parizu. U filmu je riječ o djevojčici mulatkinji Dilili koja sa svojim prijateljem Orelom istražuje otmice djevojčica u Parizu, a u isto se vrijeme i bori za prava žena i djevojčica.
Književni susret s Jasenom Bokom
Našu školu školu je u petak, 29. 9. u sklopu Projekta Autobus pun kulture posjetio književnik, novinar i putopisac Jasen Boko i održao zanimljivo predavanje za učenike 2.a razreda Putovanje kao promocija tolerancije, različitosti i senzibilizacija djece prema kulturama drugih. Kako je istaknuo na početku, sam naslov djeluje dosta komplicirano, ali odmah nas je razuvjerio jer je predavanje bilo zanimljivo i zabavno s mnoštvom fotografija iz različitih dijelova svijeta koja je posjetio na brojnim putovanjima.
Učenici su čitavo vrijeme aktivno sudjelovali postavljajući ili odgovarajući na pitanja. Naglasak je bio na životu i školovanju djece, njihovih vršnjaka koji žive u dalekim i nepristupačnim područjima. Tako smo saznali kako žive djeca na najvišem jezeru na svijetu Titicaca u Peruu ili kao se školuju djeca s visoravni u Afganistanu. Najvažnije je da smo kroz upoznavanje s dalekim kulturama svijeta naučili da je tolerancija poštivanje različitosti i uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života.
Međunarodni dan pismenosti 8. 9. 2023.
Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna na prijedlog UNESCO-a s ciljem promicanja važnosti učenja i pismenosti. Nažalost, nepismenost je još uvijek prisutna u svijetu više nego što mislimo, ali opismenjavanje podiže kvalitetu života i doprinosi razvoju obrazovanja. Zato je važno promovirati pismenost kao dio svakodnevnog učenja te poticati učenike na čitanje. Međunarodni dan pismenosti obilježili su učenici 4.a razreda prigodnom radionicom izrade straničnika. Straničnike će koristiti za vrijeme čitanja, ali mogu poslužiti i kao poklon prijatelju. Njihovi veseli straničnici u obliku ptica, mačaka ili čudovišta krasit će i čuvati listove lektire i knjiga koje će čitati ove godine.
Učenici 6.-ih razreda su na satu Informatike istraživali što znači biti pismen i nepismen, koliko je nepismenih u svijetu i Hrvatskoj, koje vrste pismenosti poznaju, s naglaskom na sve važniju informatičku pismenost. Koristili su samo provjerene internetske stranice te su pazili na autorska prava. Nakon istraživačkog rada te na temelju dobivenih podataka, izradili su Wordov dokument pod nazivom Međunarodni dan pismenosti.
ŠKOLSKA GODINA 2022. / 2024.
PROJEKT KAčitaonica
Čitateljski klub naše škole dio je novog projekta. Ove godine uključili smo se u KAčitaonicu, projekt promocije čitanja i knjige u karlovačkim školama koji će Hrvatska udruga školskih knjižničara provoditi u Karlovačkoj županiji tijekom 2023. godine. Cilj projekta je razvijati kod učenika ljubav prema čitanju te kritičko razmišljanje i usmeno izražavanje iznoseći stavove o pročitanome kroz održavanje različitih aktivnosti na susretima čitateljskih klubova. Osim naše škole, u projektu sudjeluju i školske knjižnice OŠ „Antun Klasinc“ Lasinja, OŠ Skakavac, OŠ Ivan Goran Kovačić, Duga Resa, OŠ Dragojle Jarnević, OŠ Dubovac, Prirodoslovna škola Karlovac i Srednja škola Duga Resa. U sklopu Projekta školska knjižnica je dobila tri nova naslova koje će naši vrijedni čitači s nestrpljenjem pročitati.
U Noći knjige održali smo okrugli stol dvaju čitateljskih klubova s temom Čitaju li roboti e-lektiru? Našu školu posjetile su učenice čitateljskog kluba OŠ Dragojle Jarnević. Na druženju u školskoj knjižnici, uz voditeljice knjižničarke obiju škola, pokušali smo odgovoriti na neka aktualna i zanimljiva pitanja. Hoće li umjetna inteligencija u nekom trenutku moći zamijeniti književnika? Kako će izgledati književni susret s robotom? Smatrate li da će roboti biti uspješniji u čitanju lektire? U Noći knjige raspravljali smo o fenomenu umjetne inteligencije, a aktivnost smo objavili i na nacionalnom portalu https://nocknjige.hr/
Nakon razgovora naše vrijedne panelistice su iznjedrile nekoliko zaključaka:
Složile su se kako su roboti na putu k tome da zamijene književnike, no uvijek će se vidjeti razlika između pravog autora i robota.
Smatraju da u Hrvatskoj još dugo neće zaživjeti ideja književnog susreta s robotom, jer iako će se on dogoditi, robot će govoriti monotonim glasom bez emocija.
Smatraju da roboti razumiju knjige i članke bolje nego učenici. Isto tako, gledajući prosječnog učenika, došle su do zaključka da će on radije čitati knjige koje će napisati umjetna inteligencija, nego pravi književnik.
Slažu se da umjetna inteligencija nikada neće moći u potpunosti zamijeniti ljudsku toplinu i emocije.
Učenice naše škole smatraju da će umjetna inteligencija biti kvalitetnija od ljudske, vjeruju da će biti pristupačnija svima, besplatna i prilagođena, dok učenice OŠ Dragojle Jarnević smatraju da umjetna inteligencija nikada neće moći doseći puni ljudski potencijal. Misle da umjetna inteligencija nikada neće moći ponuditi vlastito mišljenje jer će ga netko prije morati ugraditi u njega.
I za kraj pitanje koje svi postavljamo je ako roboti preuzmu sve poslove, što će ljudi raditi? Hoće li nas roboti ikada zamijeniti?
MEĐUNARODNI DAN VODA - 22. 3. 2022.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu . Obilježava se svake godine 22. ožujka kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode.
Ove smo godine za Svjetski dan voda udružili snage i obilježili ovaj važan dan kroz istraživačke aktivnosti povezane s kemijom, informatikom, hrvatskim jezikom i školskom knjižnicom.
Izradili smo prigodni pano gdje su učenici skenirali QR kodove koji su ih odveli na različite radionice koje su priredile učiteljice Dragana, Martina, Ankica i knjižničarka Darinka.
Učiteljica Ankica je za učenike priredila male istraživačke aktivnosti: Može li jaje lebdjeti u vodi? Možemo li vodu zakuhati u papiru? Može li metal plivati na vodi? Učenici su kroz njih učili o gustoći vode, specifičnom toplinskom kapacitetu vode i površinskoj napetosti vode. Spoznali su da slana voda ima veću gustoću od slatke vode te da površinska napetost vode omogućuje podupiranje objekata veće gustoće na površini vode što je od velike važnosti za živi svijet.
Micro:Maqueen je edukacijski robot kojim se upravlja micro:bitom te tako ima sve funkcionalnosti poput ispisa na zaslonu, bežične komunikacije, mjerenja temperature, svjetla i nagiba. Učenici su kod učiteljice Dragane trebali programirati Micro:Maqueen robote koje su koristili za natjecanje tko će prije doći do jezera.
U školskoj knjižnici su, koristeći se referentnom zbirkom, pronašli odgovore na pet pitanja o vodi.Koliko grama otopljenih tvari sadrži 1 L morske vode, u kojem su agregatnom stanju molekule vode čvrsto povezane, na kojoj je nadmorskoj visini u umjerenom pojasu snježna granica, koja je debljina leda zimi u Sjevernom ledenom moru te koliko je L vode dovoljno za potrebe jedne osobe u jednome danu.
Učenici osmog razreda obilježili su Svjetski dan poezije i Svjetski dan voda zanimljivom i popularnom blackout poezijom. Blackout poezija je recikliranje riječi iz već postojećeg teksta kako bi nastao novi tekst ili pjesma.
Malo je reći da su učenici bili oduševljeni novom formom stvaranja poezije, pritom, a pritom je posvetili vodi koja život znači.
MEĐUNARODNI DAN ŠUMA - 21.3. 2022.
Međunarodni dan šuma obilježava se 21. ožujka kada se želi podići svijest o važnosti svih vrsta šuma. Na Međunarodni dan šuma potiču se aktivnosti koje uključuju zaštitu i očuvanje šumskih ekosustava. Hrvatska je zemlja koja posjeduje pravo šumsko bogatstvo. Čak 95 posto naših šuma je prirodno i autohtono, odnosno bogato brojnim biljnim vrstama.
Međunarodni dan šuma obilježili smo radionicama u 3. a i 4. a razredu. Učenici su prikupili stari papir i već korišteni karton i role jer za ovu radionicu nisu željeli koristiti novi papir. Koristeći reciklirani karton i papir doprinijeli su očuvanju šuma. Naučili si da jedna tona starog papira spašava 20 stabala od sječe. Na radionicama su izradili različito šumsko drveće kojim su ukrasili naš planet te tako ukazali na važnost šuma i njihovu zaštitu od prekomjerne sječe.
Njihova poruka je: Kada koristite papir, kupujte proizvode od recikliranog papira i nastojte zamijeniti papirnate proizvode s predmetima za višekratnu upotrebu.
NATJECANJE U FINANCIJSKOJ PISMENOSTI
Štedopis (Institut za financijsko obrazovanje Zagreb) je udruga koja uči mlade financijskoj pismenosti te kako upravljati svojim novcem. Štedopis su 2015. godine osnovali sveučilišni profesori, znanstvenici, novinari i poduzetnici kako bi zajedno radili na inovativnim programima financijskog obrazovanja za djecu i mlade. Štedopis je uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja organizirao Natjecanje u financijskoj pismenosti – online kviz „Novac i ja“. Natjecanje je namijenjeno učenicima od 5. do 8. razreda osnovnih škola, a cilj je povećanje financijske pismenosti mladih. Natjecanje se održalo 7. ožujka 2023. u 13.15 sati na platformi Kahoot! uoči Svjetskog i Europskog tjedna novca. Sudjelovalo je čak 869 ekipa, odnosno 2607 učenika iz 295 škola iz cijele Hrvatske.
Našu školu predstavljale su tri tročlane ekipe. Učenici su se pripremali za natjecanje koristeći udžbenik financijske i ekonomske pismenosti Novac i ja i rješavajući online kvizove. Učenici Tea, Lucija i Niko iz 7.a razreda, Lana, Tia i Andro iz 8.a i Ana, Lucija i Ivor iz 8.b hrabro su se uhvatili u koštac s pojmovima poput štednje, financija, inflacije, proračuna, ulaganja i kamata. U rješavanju kviza trebali su biti točni, ali i brzi. Ostvarili su odlične rezultate i plasirali se oko stotog mjesta.
MEĐUNARODNI DAN ŽENA
Međunarodni dan žena posvećen je svim ženama i njihovim ekonomskim, političkim i društvenim postignućima te ukazuje na ostvarivanje pune ravnopravnosti u svim segmentima društva.
U ostvarivanje ženskih prava utkana je snaga svih žena svijeta, neovisno o rasnim, etničkim, kulturološkim i političkim razlikama. Danas žene, zahvaljujući svojim prethodnicama u borbi za ženska prava, mogu raditi, školovati se, trenirati, biti kreativne i baviti se zanimanjima koja žele.
Tako na panoima u školskim hodnicima možete vidjeti žene koje su promijenile svijet tehnologija, uspješne i poznate žene povezane s našim gradom, te ostale poznate, hrabre i uspješne žene poput književnica, sportašica, umjetnica, znanstvenica koje su mijenjale svijet na bolje i ostavile trag bilo svojim izumima, rekordima ili umjetničkim djelima.
KNJIŽEVNI SUSRET
Polaznici Naše male knjižnice posjetili su Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“ jer su se odazvali pozivu i proslavi njenog 185. rođendana. Sudjelovali su na književnom susretu s književnicom Jelenom Pervan koja je predstavila svoj novi dječji roman “Kimi, nemaš vremena!”.
Jelena Pervan dolazi iz Splita i po zanimanju je novinarka koja najviše voli pisati i prevoditi knjige za djecu. Vodi i radionice kreativnog pisanja sa školarcima i radionice stvaranja priča s djecom vrtićke dobi te s djecom s teškoćama u razvoju kako bi kod njih razvila ljubav prema čitanju i pisanju. Zbog toga je ove godine primila nagradu Ponos Hrvatske.
U ovom romanu glavni su likovi Kimi i Buba. Pas Kimi ima vremena napretek, po čitave dane samo se izležava i hrče, a djevojčici Bubi pak kronično nedostaje vremena i neprekidno nekamo juri i žuri. Zato smo pričali o slobodnom vremenu i koliko slobodnih aktivnosti imaju učenici, a imaju stvarno puno: balet, penjanje, engleski jezik, ritmika, glazbena škola, planinari, njemački jezik, gimnastika, nogomet, šumska škola, hokej, mačevanje, ples, košarka …
Na susretu je bilo zanimljivo i zabavno. Književnica je čitala ulomke iz svog novog romana, ali i postavljala puno pitanja sudionicima susreta. Dječje ruke stalno su bile u zraku i svi su dobili priliku za postaviti pitanje, ispričati neku svoju priču ili smisliti originalnu ideju. Čak su se i umorili pa su pokazali kako bi bilo zgodno malo odmoriti. Na kraju smo se fotografirali s književnicom i obećali pročitati njene zanimljive priče.
VALENTINOVO
Valentinovo je Dan zaljubljenih, ali i dan lijepih riječi, poruka i djela. Učenici su kroz različite aktivnosti izražavali svoje osjećaje, a njihovi radovi ukrasili su školske panoe, učionice i hodnike.
Naravno, ljubav je bila glavni motiv i pokretač u obilježavanju Dana zaljubljenih.
Napisali smo pisma simpatijama, prijateljima i dragim osobama.
Razveselili smo školske prijatelje malim znacima pažnje. U školi je bilo puno srca i crvene boje, ali još važnije, prijateljstva i zajedništva.
NAŠA MALA KNJIŽNICA
Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i svijet u kojem živimo te ima važnu ulogu u uspješnom razvoju djeteta. Škole, vrtići, knjižnice i ustanove koje se bave djecom obilježavaju ovaj datum nizom aktivnosti za poticanje čitanja.
Naša škola također sudjeluje u obilježavanju Svjetskog dana čitanja naglas i nacionalne kampanje “Čitaj mi!”. Svjetski dan čitanja naglas obilježili smo u sklopu aktivnosti Naše male knjižnice čitanjem priče Grigora Viteza Priča o Suncu, koju je Bodo po svojoj prilici izmislio.
https://www.citajmi.info/dogadanja/opsirnije/citamo-i-putujemo/
Kako bi bilo da vam je Sunce prijatelj te mu pomažete složiti kofer za njegova putovanja? Što biste stavili u njega: olovke-da može napisati pismo, jabuke-kada ogladni, knjigu i straničnik-jer je važno čitati, cvijeće–za poklon, karta svijeta–da se ne izgubi, kocke-za igru, čarape–ako mu bude hladno i zadnje, ali ne manje važno, srce–jer ga volimo.
SVJETSKI DAN PISANJA RUKOM
Svjetski dan pisanja rukom obilježava se 23. siječnja kada je rođen John Hancock, prvi potpisnik Deklaracije neovisnosti SAD-a, poznat po svom velikom stiliziranom potpisu. Nekada je pisanje pisama bio jedini način komuniciranja između dvoje ljudi. Pisali smo pisma, dnevnike i čestitke, nekada smo mogli prepoznati rukopis svojih prijatelja. Pisanje rukom povećava našu koncentraciju te bolje učimo i pamtimo kada gradivo zapisujemo rukom.
Iako danas sve više koristimo tipkovnice i pišemo istim fontovima, važno je znati da je pisanje rukom vještina kojom izražavamo svoju osobnost. Ne postoje dvije osobe na svijetu koje pišu na isti način jer je naš rukopis jedinstven.
Kako bismo promicali važnost pisanja rukom, u našoj školi smo po drugi puta održali natjecanje za najljepši rukopis. Učenici su se natjecali u dvije starosne kategorije: od 1. do 4. razreda i od 5. do 8. razreda. Ove godine je pristiglo čak 36 radova pa tročlani žiri nije imao jednostavan zadatak odabrati po tri najuspješnija rukopisa iz svake kategorije.
Prvo mjesto od 1. do 4. razreda osvojila je Tena Stavljenić, 2.a, drugo mjesto osvojio je Lovro Vinski, 1.b, a treće mjesto Tara Marina Krivokuća, 2.a. Prvo mjesto od 5. do 8. razreda osvojila je Stefany Mihić, 8.a, druga je Lukrecija Bratinčević, 5.a i treća Nives Lekić, 8.a. Zahvaljujemo svim učenicima na sudjelovanju, jer su pokazali kako pisanje rukom ipak nije zaboravljena vještina.
HUMANITARNI BOŽIĆNI SAJAM
Humanitarni božićni sajam organizira se u sklopu projekta Stvaranje filantropske kulture u koji je uključena naša škola. Kao i prijašnjih godina sredstva su se prikupljala za školski fond solidarnosti Prijatelj prijatelju.
Na sajmu su se mogli kupiti ukrasi i proizvodi nastali na školskim božićnim radionicama. Ove godine bilo je i božićnih kolača, meda i palačinki.
U sklopu sajma već tradicionalno Mali kreativci su organizirali prodaju rabljenih igračaka, školskog pribora i knjiga, a UZ Krijesnica predstavila je svoje proizvode.
EU projekt „Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior” SNEP 2 - JUNIOR
Osnovna škola Banija uključena je kao suradnička škola u provedbu velikog i vrijednog europskog projekta „Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior (SNEP 2 – Junior)“.
Program je pilotiran u 7 osnovnih škola s područja RH nakon čega je slijedila implementacija. Osnovna škola Banija se prijavila za implementaciju ovog vrijednog projekta te je izabrana kao jedna od 15 škola u Republici Hrvatskoj.
Provoditeljice implementacije projekta u OŠ Banija su stručne suradnice škole: Gabrijela Fabijanić, def., Dijana Grginčić, soc.ped. i Darinka Vučković, knjižničarka, a koje su prije provođenja radionica s učenicima prošle ciklus edukacija.
U našoj školi provedene su po 2 radionice za učenike 5.a, 5.b, 6.b, 7.c i 8.c razreda, a prije provođenja održana su 3 roditeljska sastanka za roditelje učenika koji su sudjelovali u projektu.
CIKLOKNJIŽNIČARI
Grupu Cikloknjižničara čine knjižničari Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ koji velik dio godine za dolazak na posao koriste bicikl i tako promoviraju održive oblike prijevoza koji čuvaju okoliš.
Cikloknjižničari su posjetili našu školu i učenike iz produženog boravka. Nakon upoznavanja pročitali su priču Gdje je knjižnica autorice Sanje Graše i ilustratora Maria Šimića.
Upoznali su nas s Gradskom knjižnicom "Ivan Goran Kovačić", Knjižnicom za mlade, Knjižničnom stanicom Švarča te bibliobusom. Nakon čitanja odgovarali su na pitanja učenika te nas sve pozvali u Gradsku knjižnicu na brojna događanja.
FESTIVAL PRAVA DJECE
Festival prava djece održao se od 12. listopada do 15. studenog 2022. Za ovogodišnju središnju temu odabrano je mentalno zdravlje djece i mladih, a na Festivalu je sudjelovalo više od 34 000 učenika iz više od 400 osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, koji su osim projekcija filmova, radionica, okruglog stola, stekli uvid u filmsko stvaralaštvo svoje generacije.
Učenici 3.a razreda bavili su se temom različitosti te su pogledali film Različitost spašava (Foto kino video klub Zaprešić). Nakon projekcije filma zadatak im je bio napraviti vlastiti grad Glistograd. Učenici su nacrtali stanovnike Glistograda, svatko svoju posebnu glistu koja predstavlja njih i nešto po čemu misle da su oni drugačiji, posebni i čine svoj razred još posebnijim mjestom.
Učenici 6.b razreda na satu informatike bavili su se suvremenim tehnologijama i njhovim utjecajem na djecu i mlade. Nakon projekcije filma Stop digital zombies (Dramsko-medijska skupina OŠ Draganić) uslijedila je rasprava o prednostima i nedostacima korištenja mobilnih uređaja i suvremene tehnologije. Učenici su podijeljeni u dvije grupe. Afirmacijska grupa je nabrojala pozitivne strane korištenja mobitela te korisne aktivnosti koje im mobitel omogućava. Negacijska skupina je nabrojala opasnosti prekomjernog korištenja mobitela. Svoje odgovore zapisali na flipchart papiru. Zaključili smo kako je najvažnije pokušati pronaći zlatnu sredinu u korištenju suvremene tehnologije, koliko je važno kada smo potpuno prisutni, bez mobilnih distrakcija, te sudjelujemo u igri, sportu, šetnji, druženju i/ili razgovoru s vršnjacima.
DAN ZNANOSTI U OŠ BANIJA
10. studenog 2022. g. obilježili smo Dan znanosti u našoj školi, a osobito nas je obradovao velik i neočekivan interes naših učenika, ali i učenika iz drugih škola, bivših učenika, gostiju i roditelja.
Održano je nekoliko predavanja: Invazivne vrste riba, Mladi u eteru, GLOBE room i radionica: Od glave do repa, Želimo otkrivati, Escape room i Računalo na dlanu.
U školskoj knjižnici održana je radionica Želim otkrivati na kojem su učenici izradili plakate o hrvatskim izumiteljima F. Vrančiću, E. S. Penkali, F. Hanamanu i N. Tesli te njihovim najznačajnijim izumima. Radionicu su vodile knjižničarke iz OŠ Dragojle Jarnević i OŠ Banija.
Uz upute kako izraditi dobar plakat, pronaći informacije u referentnoj zbirci, sigurnim i provjerenim stranicama na internetu te kako pravilno navesti izvore podataka i fotografija na plakatu, sudionici su napravili svoje plakate.
Europska deklaracija o digitalnoj pismenosti kao temeljnom pravu djeteta
Europska deklaracija o digitalnoj pismenosti kao temeljnom pravu djeteta
Ova Deklaracija nastala je na 22. Europskoj konferenciji o pismenosti u Dublinu, u srpnju 2022. Među autoricama su Snježana Berak i Kristina Čunović, članice Hrvatskoga čitateljskog društva i ELINET-a (The European Literacy Policy Network).
Svjetski dan djece obilježava se 20. studenoga, na dan kada je 1989. godine Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila Konvenciju o pravima djeteta. Prepoznajući vrijednost uloženih napora u zalaganju za unaprjeđenje prava djece, a povodom Svjetskog dana djece, Hrvatsko čitateljsko društvo objavljuje prijevod europskog dokumenta "Europska deklaracija o digitalnoj pismenosti kao temeljnom pravu djeteta".
Intervju sa školskom knjižničarkom
Povodom Mjeseca školskih knjižnica novinarska grupa naše škole razgovarala je sa školskom knjižničarkom. Intervju je objavljen u digitalnom listu OŠ Banija Krijesnica: https://os-banija-krijesnica.com.hr/intervju-sa-skolskom-knjiznicarkom/
DIJALOGIJA
edukacijski program Festivala tolerancije
Možemo biti sretni što živimo u Hrvatskoj iako smo i sami bili u sličnoj situaciji, Domovinski rat.
Dijalogija je interaktivni projekt izvaninstitucionalnog učenja za mlade koji se bavi medijskom pismenosti, građanskim društvom, aktualnim društvenim problemima te inzistiranju na nalaženju rješenja koja su humana, tolerantna, inkluzivna i demokratska. Naša škola prepoznala je poruku i kvalitetan sadržaj ovog projekta pa učenici sedmih i osmih razreda redovito sudjeluju u njemu. Ove godine u edukacijskom programu 16. festivala tolerancije sudjelovali su učenici 7.c razreda.
Ne mogu ni zamisliti da odem u stranu zemlju s potpuno drugačijom kulturom i tamo ostanem živjeti.
U sklopu online diskusije pogledali su film o integraciji dječaka koji je došao iz Sirije u trajanju od 23 min, a nakon toga uključili su se u online diskusiju. Na samoj diskusiji sudjelovala je i djevojčica koja nam je ispričala kako je tekao njezin proces integracije u Hrvatskoj. Učenici su na samom kraju edukacije mogli postavljati pitanja pa ih je zanimalo: Koje joj je najdraže jelo u Hrvatskoj? Koliko je bilo teško naučiti naš jezik? Kakvu vrstu glazbe sluša?
MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI
8. 9. 2022.
POTRES
Što trebate poduzeti u trenucima potresa.
Rad školske knjižnice OŠ Banija prilagođen je uvjetima bolesti COVID-19. U prostor školske knjižnice ulaze djelatnici i svi učenici od 1. do 8. razreda pa je potrebno ograničiti broj korisnika kako bi se smanjio fizički kontakt i održao propisani razmak od 2 metra. U našoj knjižnici od 80 m² može istodobno boraviti 5 korisnika.
Kako se odgovorno ponašati za vrijeme pandemije COVIDOM-19, u stripu su pokazali naši učenici. Stripove pogledajte klikom na link:
Na ovoj stranici nalaze se cjelovite lektire za osnovnu i srednju školu, koje možete pretraživati po razredima te abecednom redu naslova ili prezimenu književnika. Osim toga, na stranici se nalaze audio i videozapisi vezani uz djela školske lektire.
Kratke i jasne upute knjižničara kako se logirati ne eLektire: www.loom.com/share/cb924fa75c3442638a8e5a7dff63efbe
Kako posuditi knjigu?
Kako su školska i gradska knjižnica prestale s posudbom i vraćanjem knjiga, vjerojatno ima učenika koji nisu posudili lektiru. Iako bi čitanje klasične knjige bio odličan odmor od digitalnih tehnologija kojima se odvija nastava, čitanje elektroničkih knjiga i e-lektira također je dobar način za razvijanje čitalačkih vještina. Evo nekoliko odličnih stranica.
Ibis grafika omogućila je korištenje besplatne usluge online čitanja e-knjiga. Trenutno možete pročitati knjige iz projekta Naša mala knjižnica za školski uzrast i neke od popularnih slikovnica za najmlađe:
Kestutis Kasparavičius: Podvodna pričaIva Dužić, Davor Schunk: Bodljikava pričaJana Bauer: Ding dong pričeNada Horvat, Pika Vončina: Brljibanovo kazališteMarijana Križanović, Vanda Čižmek: Čarobni kalendarBranka Žodan, Tajana Ivić: Dječarac Sjeverac i Patka SelicaDruštvo za promicanje književnosti na novim medijima [DPKM] početkom 2001. pokrenulo je projekt „Besplatne elektroničke knjige“ [BEK]. Otad je u okviru projekta BEK objavljeno 219 naslova u četiri biblioteke: „Online“, „Mali rakun“, „elektroDAF“ i „elektroRI“.
Ako želite slušati priče na engleskom jeziku, obavezno posjetite ovu stranicu.
Knjige se listaju i čitaju. No danas imamo i elektroničke knjige koje čitamo na uređajima poput tableta, e-čitača i računala. Dok traje nastava na daljinu, čita nam se, ali nam je možda dosta gledanja u ekran. I za to postoji rješenje a to je zvučna knjiga.
Na ovoj stranici nalaze se dječje knjige na devet svjetskih jezika, a među njima i 25 dječjih knjiga hrvatskih autora. Osim prema jeziku, knjige možete pretraživati prema likovima (djeca, životinje, fantastični likovi), dobi djeteta, boji korica, veličini knjige i sl.)
Korisnicima Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” dostupna je usluga korištenja e-knjižnice na mobilnim uređajima i tabletima putem aplikacije ZaKi Book, prve hrvatske knjižnične aplikacije za e-knjige.