20. listopadu 2003 se v České republice konal první seminář pro učitele programu Facing History and Ourselves - v češtině Tváří v tvář historii. Všichni, kdo přispěli k jeho fungování během uplynulých 20 let, si zaslouží naše srdečné poděkování. Věříme, že se nám podaří program dále rozvíjet a seznámit s kvalitními vzdělávacími metodami i původními materiály další zapálené učitele a učitelky, lektory a lektorky nejen dějepisu. Chcete se s námi podílet na rozvoji vzdělávání o historii, které pomáhá orientaci v nepřehledné současnosti?
Přečtěte si více informací a sledujte naši kampaň #20letTTHvCR na sociálních sítích.
AKTUÁLNĚ:
Rozhovor s Petrem Sokolem si můžete také přečíst v přepsaném textu:
Jedná se o pracovní překlad anglického originálu a jsme si vědomi, že není dokonalý. Originál textu najdete zde.
Zveřejňujeme reakci naší kolegyně Marie Smutné na kritiku badatelské učebnice Soudobé dějiny autorů Mgr. Jaroslava Pinkase, Ph.D. a PhDr. Jaroslava Najberta, Ph.D., doc. Mgr. Kamila Činátla, Ph.D., Mgr. Václava Sixty, Ph.D., Mgr. Romana Anýže, Mgr. Čeňka Pýchy, Ph.D., Mgr. Petera Sokola, Mgr. Bohumila Melichara.
Text je zveřejněn také na webu nakladatelství Fraus, kde je možné najít i recenzi učebnice od Michala Stehlíka.
Článek o nás a našich aktivitách v Lidových novinách
Informace o našich aktivitách v reportáži Judity Matyášové. Součástí strany je také rozhovor s Marií Smutnou, která aktivity pro mládež vede.
Publikováno 16. května 2023 v Lidových novinách v příloze Akademie
Invitation for youth from Czech Republic
We invite you to join us in a Czech-German youth meetting, which focuses on better understanding of common European history. You will have an opportunity to join 15 young people from the Czech Republic and 15 from Germany and spend a week in Weimar with attending of Buchenwald Memory Site and Memorial and Educational Site Andreasstrasse - former prison of Stasi.
Application via Google Form till 31st May, 2023.
More information in PDF invitation ➡
Naše vize, cíl a poslání
Za účelem naplnění svého poslání vykonává spolek zejména tyto činnosti:
kritické mezioborové zkoumání dějin, filosofie dějin a dějin filosofie, jejich komparace a hledání souvislostí mezi historickými událostmi a současným i budoucím celospolečenským děním s využitím sdílení příběhů z kolektivní i rodinné paměti ve vztahu k místům paměti a regionálním dějinám,
uchovávání, zpracovávání a studium materiálů dokumentujících průvodní znaky, projevy a důsledky netolerance, nedostatku respektu až nenávisti vůči druhým zj. formou digitálních technologií,
šíření informací o výsledcích činnosti organizace směrem k zainteresované i široké veřejnosti – zj. publikační, vzdělávací, výstavní, uměleckou a osvětovou činností,
vzdělávací činnost, rozvíjení moderních vzdělávacích metodologií a postupů, vytváření vlastních edukačních metodik, odborných materiálů a vzdělávacích programů a akcí,
výchovná i praktická činnost směřující k rozvoji a posilování sociálních vztahů, poradenství, služby v oblasti produkce a organizace vzdělávacích a výchovných, osvětových i volnočasových aktivit pro děti, mládež a dospělé včetně fundraisingu a projektového řízení.
Co chceme a děláme?
Chceme se si klást otázky spojené s naší historií, identitou, hodnotami i zkušenostmi.
Chceme na ně hledat odpovědi a některé nacházet.
Chceme si tyto odpovědi pamatovat a jejich prostřednictvím vzpomínat na události, ale hlavně na lidi, kterých se týkají.
Chceme o těchto lidech a událostech vyprávět a společně se tak vzájemně učit.
Chceme o všem, co jsme zjistili a poznali a připomínáme, mluvit a diskutovat s dalšími lidmi a s nimi otevírat další otázky a podněty k přemýšlení.
A trochu konkrétněji?
Vytváříme metodické materiály pro vzdělávací programy a semináře, které pořádáme v České republice i v zahraničí:
pro učitele: Tváří v tvář historii (a sobě samým) - metodologie Facing History and Ourselves
pro žáky/studenty: peer-education s příběhem Anne Frank a výstavou Nechte mě být, jaká jsem a programy Tváří v tvář historii
pro veřejnost pořádáme diskusní pořady.
Většina našich programů a metodických materiálů pracuje s výsledky našeho vlastního, systematického, pečlivého a nezávislého výzkumu.
Evelina Merová: Opožděné vzpomínky, 3. vydání
„Jedenáct mi bylo v Praze, dvanáct v Terezíně, třináct v Osvětimi, čtrnáct na pochodu smrti,“ napsala o svém dětství Evelina Merová, autorka autobiografických Opožděných vzpomínek.
3. vydání publikace vydává opět nakladatelství Barrister&Principal ve spolupráci se Schola Fidentiae/Škola s(ebe)vědomí.
Tímto vydáním plníme slib paní Evelině Meerové, které patří hlavní dík za odvahu napsat tuto knihu a sdílet s námi své svědectví.
Cena: 239,- Kč
VYJDE: leden 2022
Knihu, která je dnes beznadějně vyprodána, můžete před-objednávat na:
- emailu: schola.fiden@gmail.com
- telefonu: +420 776 743 554 (možnost spojení také přes WhatsApp)