SiestaTime

Czar Siesty w Loży Benjamina

SiestaTime to projekt z organizacją spotkań dla słuchaczy audycji radiowej z ciekawą muzyka świata, by mogli z nią spędzić czas w miłym gronie. Klub SiestaTime nie ma granic, tak jak muzyka, którą prezentuje Marcin Kydryński. Te spotkania wiernych i nowych słuchaczy obywają się w miejscach publicznych, lecz mogą być także organizowane w domach. Ważne jest, by zapewnić optymalną wierność odtwarzania muzyki.

Loża Benjamina to formuła organizacji tych spotkań. Inspirowana jest włoską tradycją obsługi stałych bywalców kawiarenek. Jest na bieżąco rozszerzana, ale bazą są doświadczenia z organizacją spotkań w Sopocie w hotelu Grand i Haffner na zlecenie redakcji „The Coastal Times”. Zastosowanie znajdują tu różnego typu transmisje związane z szeroko rozumianą kulturą. Jest jednym z elementów projektu „D-theater”, który zaprezentowany został szerzej na łamach organu szwedzkiego oddziału Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru

Siesta to audycja radiowa prowadzona przez Marcina Kydryńskiego. Emitowana jest w każdą niedzielę pomiędzy godziną 15:00 a 17:00. Poświęcona jest głównie muzyce z okolic world music, jazzu (w tym m.in. smooth jazz, swing, cool jazz), soulu oraz tradycyjnego popu. Transmitowana jest przez Polskie Radio od 2001 roku w programie III. W Gdańsku od 2011 roku organizowany jest także na wiosnę Siesta Festiwal. W ciągu roku odbywają się koncerty Siesta w studio / w drodze. Jesienią ukazują się od 2005 roku albumy płytowe

SiestaTime nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia dekadę temu (22 lipca 2007) w Sopocie przed Krzywym Domkiem, gdy Marcin Kydryński po raz pierwszy poprowadził swoją audycję poza studiem. Teraz słuchacze mogą miło spędzać czas poza domem i delektować się muzyką w szerszym gronie przyjaciół. Pozwala to także uwolnić się od odizolowania z urządzeniem przenośnym, by nie stać się jedną z ofiar „zbiorowego autyzmu”, o którym informował tygodnik „Polityka”.

Inauguracja spotkań SiestaTime odbyła się w Dworku Sierakowskich, który jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Jest tam kawiarenka artystyczna Młody Byron, która nas gościa. Pierwsze spotkanie w niedzielę 30 lipca 2017 i większość kolejnych miała miejsce w ogródku kawiarenki .

Tu w lato zapraszaliśmy trójmiejskich oraz goszczących w regionie słuchaczy audycji Siesta , by w leżakach na plażowym piasku relaksowali się z audycją odtwarzaną z cyfrowej transmisji radiowej DAB+ z odpowiednio skonfigurowanym w tym celu PC oraz profesjonalnym sprzętem dla nagłaśniania koncertów. W przypadku niesprzyjającej aury korzystaliśmy z tego sprzętu w uroczej salce z piecem kaflowym, która jest obok baru.

Loża Benjamina DAB+

To organizowanie kameralnych spotkań z odtwarzaniem na żywo wybranych audycji, które emitowane są przez cyfrowe radio DAB+. Zastosowanie znajdują tu rozwiązania techniczne na potrzeby Brodcasted Music PC Reciver, ale na bazie Bar PA Music Server, który jest specjalnie przystosowany do pracy w trudnych warunkach, by niezawodnie dostarczał "nierozcieńczoną" muzykę dla gości. Zapewnia to optymalną jakość odtwarzania muzyki z transmisji cyfrowej.

Wybór kawiarenki artystycznej Młody Byron na inaugurację słuchania w miłym gronie audycji Marcina Kydryńskiego ze wsparciem oprogramowania komputerowego i cyfrowej emisji DAB+ miał symboliczne nawiązanie. Wikipedia o jedynym ślubnym dziecku Lorda Byrona podaje:

Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) – brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana jest czasem za pierwszą programistkę. Kompletny egzemplarz maszyny analitycznej nigdy nie powstał, jednak w 2011 roku ogłoszono projekt jego budowy.

Audycja odtwarzana innego dnia w Cafe Zaścianek

2 października wystartowała kolejną inicjatywa SiestaTime, by w poniedziałkowy wieczór odtwarzać niedzielną audycję w domowej atmosferze z przyjazną akustyką Cafe Zaścianek przy placu Radiowej Trójki w Sopocie. Kawiarenka w swojej prezentacji podaje m.in :

Z fascynacji Sopotem, upodobania miejsc, w których czas troszkę wolniej płynie i zamiłowania do dobrej kawki, jesienią 2003 roku w samym sercu Sopotu, tuż za ścianą słynnego Monciaka zrodziła się kameralna kafejka - Cafe Zaścianek.

Kilkadziesiąt różnorakich kaw, czekolada na sposobów wiele i prawdziwie domowe ciasta to ledwie niektóre pozycje rymowanego (w całości!) Menu, które zmienia się wraz z porami roku i oczekiwaniami Gości.

Audycja odtwarzana jest z PC, który skonfigurowany jest, jako nowoczesny magnetofon domowy, by archiwizować i odtwarzać muzykę z najlepszą jakością z tradycyjnym zestawem Hi-Fi. Jest to dodatkowo okazja, by przekonać się, że audiofilstwo nie polega na słuchaniu jednej płyty i przechwalaniu się swoimi inwestycjami w gadżety audio.

Aktualnie z powodu ograniczonej ilości miejsc muzyka odtwarzana jest z odpowiednio skonfigurowanym laptopem i skromnym zestawem audio, który dobrze sprawdza się z orthoakustycznie dostosowanym ustawieniem głośników. Wcześniej w jesienne wieczory relaks z muzyką zapewniony był z Diamnod Sound PC Reference.

Audycja z world music i okno na świat

Stowarzyszenie Turystyczne Sopot prowadzi w Domu Zdrojowym kawiarenkę, w której jest cudowny widok na Molo oraz Zatokę Gdańską. Tu po sezonie słuchacze z Trójmiasta oraz goszczący w regionie mogli zrelaksować się w niedzielę z serwowaną "na żywo" audycją Siesta i dobrą kawą, Audycja odtwarzana była od 22 X z transmisji internetowej i uproszczonymi rozwiązaniami, które znajdują zastosowanie w Diamond Sound PC.

APS Coax to monitory studyjne, z którymi na przełomie listopada i grudnia zrobiliśmy podczas SiestaTime testy odsuchowe w kawiarence STS i w Cafe Zaścianek.

Rezultaty testów opisane zostały w serwisie o dobrym oprogramowaniu, pod adresem:

https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audio-Pro-Solution-Coax-to-eksluzywny-prezent-gwiazdkowy-i-referencyjne-glosniki-na-biurko,84525.html

W Strefie Inspiracji w Gdańsku

Strefa Inspiracji w Galerii City Meble zaprosiła w sobotę 7 kwietnia słuchaczy radiowej Siesty, by nadawaną w niedzielę audycję posłuchali z profesjonalnym nagłośnieniem estradowym, ze współczesnego magnetofonu domowego na PC.

Wyświetlanie z projektora na ścianie skórki programu komputerowego AIMP posłużyło jako wizualna inspiracja dla odtwarzania w domu muzyki z PC

Salon meblowy Rad-Pol zapraszał do skorzystania z ich oferty, gdy chcemy w domu słuchać muzyki w wygodnym fotelu i elegancko urządzonym pokoju.

Z takim tytułem zamieszczony został roczny anons na facebook i trojmiasto.pl.

W opisie można przeczytać

"Zapraszam na dwie godziny niezobowiązującej, niczym nie skrępowanej muzyki przyjaznej człowiekowi..." - mówi Marcin Kydryński w audycji Siesta. Jego wierni, jak i nowi słuchacze mogą zarezerwować dla siebie i przyjaciół stolik, by spędzić niedzielne popołudnie z muzyką świata w urokliwej Harry's Art & Cafe w sopockim hotelu Rezydent.

Audycję odtwarzamy "na żywo" z cyfrowej transmisji ze studyjnym standardem 48 kHz. Na zdjęciu pokazane są stoliki na pięterku, a specjalnością Harry's Art & Cafe są:

* Sycylijskie wina

* Aromatyczna kawa

* Wachlarz przekąsek i ciast

Rezerwacja stolika tel:733119940

Muzyka odtwarzana jest z zestawem służącym artystom, którzy występują na scenie Harry's Art&Cafe. Technologia głośników Bose® Spatial Dispersion™ powoduje równomierne rozłożenie dźwięku na scenie i wśród publiczności – nawet na skrajnych końcach obszaru odsłuchu. Właściwe ustawienie powoduje, że to muzyka,a nie dudnienia dociera do gości, którzy mogą spokojnie rozmawiać i nie przeszkadzają tym innym.

Spotkania SiestaTime to dla mieszkańców Trójmiasta świetne zakończenie tradycyjnego spaceru na Molo i po Monciaku. Stąd jest już tylko kilka kroków do Dworca, gdzie jest przestronny parking i blisko do przystanków autobusowych oraz postojów taksówek.

Technologia Spatial Dispersion™ wykorzystuje sześć małych przetworników zamontowanych pod precyzyjnie określonymi kątami w wąskiej, pionowej obudowie. Ta technologia, opatentowana przez firmę Bose, gwarantuje rozchodzenie się dźwięku w zakresie niemal 180 stopni w poziomie. Dźwięk pozostaje spójny nawet na krańcach zasięgu systemu.