SiestaTime

Czar Siesty w Loży Benjamina DAB+

Projekt z organizowaniem spotkań w miłym gronie, by posłuchać na żywo audycji radiowej z ciekawą muzyką nosi nazwę Klub SiestaTime.

Propozycja skierowana jest szczególnie do korzystających z urządzeń przenośnych i słuchawek dousznych, ale dla właścicieli analogowych radioodbiorników w domu będzie to również mile spędzony czas z muzyką.

Inauguracja spotkań klubu miała miejsce w Sopocie w niedzielę 30 lipca 2017. Trójmiejskich oraz goszczących w regionie słuchaczy audycji Siesta zaprosiliśmy do ogródka kawiarenki artystycznej Młody Byron

Ta audycja Polskiego Radia prowadzona jest od 2001 roku przez Marcina Kydryńskiego w programie III. Poświęcona jest głównie muzyce z okolic world music, jazzu (w tym m.in. smooth jazz, swing, cool jazz), soulu oraz tradycyjnego popu. Emitowana jest w każdą niedzielę pomiędzy godziną 15:00 a 17:00.

Dekadę temu (22 lipca 2007) audycja została po raz pierwszy zrealizowana poza studiem. To wydarzenie miało również miejsce w Sopocie. Teraz przyszedł czas, by słuchacze mogli w miłym gronie relaksować się tą audycją, gdy odtwarzana jest z profesjonalnym nagłośnieniem Odbiór cyfrowej transmisji radiowej i jej odtwarzanie zapewnia optymalnie skonfigurowany w tym celu komputer. Kompleksowe rozwiązania techniczne i marketingowe na potrzeby zorganizowania takich spotkań mają wspólną nazwę Loża Benjamina DAB+

Spotkania klubu SiestaTime w sopockiej kawiarence są imprezą cykliczną.

Kawiarenka mieści się w Dworku Sierakowskich, który jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Serwują w niej świetną kawę i sernik, a dla tych, którzy sami nie prowadzą samochodu nie brakuje w barze możliwości na zaspokojenie innych smaków.

Widoczny na zdjęciu przy barku kawiarni (na tle okna) Per Oskar Dahlberg pamięta ewent 10 lat temu w Krzywym Domku, gdy Marcin Kydryński nadawał audycję. Wikipedia podaje, że prace Dahlberga były inspiracją dla zbudowania Krzywego Domku w Sopocie. On sam z dużą nostalgią wspomina także audycje muzyczne "Eldorado", które Szwedzkie Radio transmitowało w programie trzecim od 4 listopada 1980 roku, a 2014 udostępniono je w Internecie.

W kawiarence audycja "serwowana jest na żywo", a z nalewaka także "Żywe", które jest niepasteryzowane i powstaje dzięki siłom natury, przez co zachowuje niezwykły charakter prawdziwego, świeżego piwa. To najbardziej znane piwo Browaru Amber i jedno z najbardziej utytułowanych piw w Polsce. Pierwsze polskie piwo, rekomendowane przez organizację Slow Food i pierwsze posiadające znak Ministerstwa Rolnictwa – Poznaj Dobrą Żywność.

Wybór kawiarenki artystycznej Młody Byron na inaugurację słuchania w miłym gronie audycji Marcina Kydryńskiego ze wsparciem oprogramowania komputerowego ma symboliczne nawiązanie. Wikipedia o jedynym ślubnym dziecku Lorda Byrona podaje:

Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) – brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana jest czasem za pierwszą programistkę. Kompletny egzemplarz maszyny analitycznej nigdy nie powstał, jednak w 2011 roku ogłoszono projekt jego budowy.

Loża Benjamina DAB+

To kompleksowe rozwiązanie techniczne i marketingowe, by organizować kameralne spotkania z odtwarzaniem na żywo wybranych audycji, które emitowane są przez cyfrowe radio DAB+.

Jest to autorska koncepcja, która bazuje na włoskiej tradycji w lokalach, gdzie jest wydzielona salka na kameralne spotkania.

Rozszerzona została w oparciu o doświadczenia w Polsce z organizacją spotkań Międzynarodowego Klubu Biznesu Wybrzeża.

Zapewnia optymalną jakość odtwarzania muzyki z transmisji cyfrowej, zgodnie z założeniami, które wcześniej zostały w obszernym artykule zaprezentowane w organie Szwedzkiego Stowarzyszenia Techników Teatralnych.

Zastosowane są w tym celu rozwiązania techniczne na potrzeby Brodcasted Music PC Reciver, ale na bazie Bar PA Music Server, który jest specjalnie przystosowany do pracy w trudnych warunkach, by niezawodnie dostarczał "nierozcieńczoną" muzykę dla gości.