SiestaTime

Czar Siesty w Loży Benjamina

SiestaTime - projekt z organizacją spotkań, by w miłym gronie posłuchać audycji radiowej z ciekawą muzyką.

Loża Benjamina to formuła organizacji tych spotkań, które inspirowane są włoską tradycją obsługi stałych bywalców kawiarenek. Formuła jest na bieżąco rozszerzana, ale bazą są doświadczenia z organizacją spotkań w Sopocie w hotelu Grand i Haffner na zlecenie redakcji „The Coastal Times”. Zastosowanie znajdują różnego typu transmisje związane z szeroko rozumianą kulturą. To jeden z elementów projektu „D-theater”, który zaprezentowany zosta szerzej na łamach organu szwedzkiego oddziału Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru

Siesta to nazwa audycji transmitowanej przez Polskie Radio od 2001 roku przez Marcina Kydryńskiego w programie III. Poświęcona jest głównie muzyce z okolic world music, jazzu (w tym m.in. smooth jazz, swing, cool jazz), soulu oraz tradycyjnego popu. Emitowana jest w każdą niedzielę pomiędzy godziną 15:00 a 17:00.

SiestaTime nawiązuje bezpośrednio do wydarzenia dekadę temu (22 lipca 2007) w Sopocie przed Krzywym Domkiem, gdy Marcin Kydryński po raz pierwszy poprowadził swoją audycję poza studiem.

Teraz słuchacze mogą miło spędzać czas poza domem i delektować się muzyką w szerszym gronie przyjaciół. Pozwala to także uwolnić się od odizolowania z urządzeniem przenośnym, by nie stać się jedną z ofiar „zbiorowego autyzmu”, o którym ostatnio informował tygodnik „Polityka”.

Inauguracja spotkań SiestaTime miała miejsce w niedzielę 30 lipca 2017 w Sopocie. Było to w Dworku Sierakowskich, który jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i jest tam kawiarenka artystycznaMłody Byron.

Latem trójmiejskich oraz goszczących w regionie słuchaczy audycji Siesta zapraszaliśmy do ogródka kawiarenki, gdzie dla gości w leżakach na plażowym piasku audycja odtwarzana była z cyfrowej transmisji radiowej DAB+ z odpowiednio skonfigurowanym w tym celu PC oraz profesjonalnym sprzętem dla nagłaśniania koncertów.

Loża Benjamina DAB+

To organizowanie kameralnych spotkań z odtwarzaniem na żywo wybranych audycji, które emitowane są przez cyfrowe radio DAB+. Zastosowanie znajdują tu rozwiązania techniczne na potrzeby Brodcasted Music PC Reciver, ale na bazie Bar PA Music Server, który jest specjalnie przystosowany do pracy w trudnych warunkach, by niezawodnie dostarczał "nierozcieńczoną" muzykę dla gości. Zapewnia to optymalną jakość odtwarzania muzyki z transmisji cyfrowej.

Wybór kawiarenki artystycznej Młody Byron na inaugurację słuchania w miłym gronie audycji Marcina Kydryńskiego ze wsparciem oprogramowania komputerowego i cyfrowej emisji DAB+ miał symboliczne nawiązanie. Wikipedia o jedynym ślubnym dziecku Lorda Byrona podaje:

Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852) – brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana jest czasem za pierwszą programistkę. Kompletny egzemplarz maszyny analitycznej nigdy nie powstał, jednak w 2011 roku ogłoszono projekt jego budowy.

A poniedziałki można polubić z PC w Cafe Zaścianek

2 października wystartowaliśmy z kolejną inicjatywą, by w poniedziałkowy wieczór odtwarzać niedzielną audycję w domowej atmosferze z przyjazną akustyką Cafe Zaścianek przy placu Radiowej Trójki w Sopocie. Kawiarenka w swojej prezentacji podaje m.in :

Z fascynacji Sopotem, upodobania miejsc, w których czas troszkę wolniej płynie i zamiłowania do dobrej kawki, jesienią 2003 roku w samym sercu Sopotu, tuż za ścianą słynnego Monciaka zrodziła się kameralna kafejka - Cafe Zaścianek.

Kilkadziesiąt różnorakich kaw, czekolada na sposobów wiele i prawdziwie domowe ciasta to ledwie niektóre pozycje rymowanego (w całości!) Menu, które zmienia się wraz z porami roku i oczekiwaniami Gości.

Audycja odtwarzana jest z PC, który skonfigurowany jest, jako nowoczesny magnetofon domowy, by archiwizować i odtwarzać muzykę z najlepszą jakością z tradycyjnym zestawem Hi-Fi. Jest to dodatkowo okazja, by przekonać się, że audiofilstwo nie polega na słuchaniu jednej płyty i przechwalaniu się swoimi inwestycjami w gadżety audio.

Audycja z world music i okno na świat

Stowarzyszenie Turystyczne Sopot prowadzi w Domu Zdrojowym kawiarenkę, w której jest cudowny widok na Molo oraz Zatokę Gdańską i po sezonie mieszkańcy miasta oraz goszczący w regionie mogą tu relaksować się w niedzielę z serwowaną "na żywo" audycją Siesta i dobrą kawą, Audycja odtwarzana jest (od 22 X) z transmisji internetowej i uproszczonymi rozwiązaniami, które stosowane są w projekcie SoundPC.art.pl

APS Coax to monitory studyjne, z którymi na przełomie listopada i grudnia zrobiliśmy podczas SiestaTime testy odsuchowe w kawiarence STS i w Cafe Zaścianek.

Rezultaty testów opisane zostały w serwisie o dobrym oprogramowaniu, pod adresem:

https://www.dobreprogramy.pl/AudiofilPC/Audio-Pro-Solution-Coax-to-eksluzywny-prezent-gwiazdkowy-i-referencyjne-glosniki-na-biurko,84525.html