Фотография

Галерии

Фотографията жанрово се разделя на:

    • научна,

    • документална,

    • художествена,

    • репортажна,

    • рекламна.

Фотографията е...

Фотографията е много повече от предаване на реалните факти или идеи. Тя е съзидателно изкуство.

Снимката е средство с любов и откровение да погледнем под повърхността и да покажем качествата на природата и човека, заложени във всеки обект.

Ансел Адамс

Думата фотография има старогръцки произход и е съчетание от думите, означаващи светлина и писане, светлопис, рисуване със светлина. Фотографията е изобразително средство, в което се използва действието на светлината върху светочувствителни материали (лента, сензори), тя е начин за съхраняване на реални образи и картини. Фотографията започва съществуването си в далечната 1839г. Когато френския художник Луи Дагер, използва откритието на английския химик Уйлям Талбот, за негативно-позитивния химичен процес. Във фотографията се използват химико-технически средства за получване на зрителни образи. Изразните възможности на фотография са свързани с използването на светлината и цвета – хроматичен (цветна гама - основни и допълнителни цветове) и ахроматичен (черно-бяла гама), тоналност, светлина, наситеност на цветовете, обхват на кадъра и др. В днешно време езикът на изображенията е най – универсалното средство за комуникация, понякога мисленето и възприемането на хората се формира в зависимост от това какво е видяно.

Научна фотография

Днес, задача на хората, занимаващи се с изучаването на природата и фотожурналистите е да посредничат между силно специализиращата се наука и обществеността. За научната фотография важи изразът: „Една добра снимка казва повече от хиляда думи” . Светът на науката е сложен, там се разглеждат глобални проблеми, които се нуждаят от разрешаване. Благодарение на съвременните технологии способността за създаване на изображения на сложни явления и процеси се подобрява с всеки изминал ден. Заснемането и създаването на изображения с научна цел помага на хората, занимаващи се с наука по – лесно да обясняват това, което изследват. Този тип фотография цели да се визуализира и популяризира научната дейност, в рамките на научната общност и на обществото.

Използвана литература:

Л. Пиперков,. Осветлението – основното във фотографията, 1967, 48с.

С. Келби,. Тайните на цифровата фотография, 2006, 214с.

G. Eastman,. A History of photography, 2005, 729 с.

(материалът е представен от гл. ас. д.р Мария Касчиева)