Масова робота

20 квітня цього року відзначається Український  День навколишнього середовища  (День довкілля). Це свято нагадує людям про особисту відповідальність за збереження та відновлення навколишнього середовища, що страждає від результатів життєдіяльності людини.

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі. Земля, вода, повітря, флора і фауна – все це довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю недопалка, папірця до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових комплексів, що отруюють димом повітря мегаполісів; від убитого заради бивнів слона десь у Центральній Африці до вирубаних декількох гектарів лісу у Закарпатті. Здоров’я людини безпосередньо залежить від стану довкілля – чистоти повітря, ґрунту, води.

  З  15 до 26 квітня в коледжі проводиться декада екологічного виховання. Бібліотека бере участь в організації ряду заходів декади, що  мають  на меті навчити студентів дивитись і бачити красу навколишнього світу, проявляти милосердя, співчуття до всього живого, виховувати готовність прийти на допомогу природі. 

Відвідуючи куточки Сумщини, вивчавідчуваєш гордість за красу і унікальні природні багатства нашого рідного краю. Славетна історія прадавньої української землі, її річки і озера, вікові ліси та недоторкані куточки первісного степу завжди допоможуть нам під час непростих історичних викликів, а також неодмінно наповнять наше життя духовною силою і любов’ю. 

Пропонуємо зробити віртуальну екскурсію Сумщиною, переглянувши  відіо "7 природних чудес Сумщини".


Запрошуємо до бібліотеки, щоб переглянути тематичну виставку літератури  "З турботою до природи"

З 16 до 24 березня в Україні проходить Національний тиждень читання поезії. Тема тижня поезії 2024- ДІМ. Гаслом став рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової "Ріки течуть додому". Студенти та викладачі разом з бібілотекою закладу долучилися до Всеукраїнської акції. У коледжі була проведена естафета читання .


відіо.mp4

"Читач рекомендує"

Продовжуємо огляд творів українських письменників, які були запропоновані  нашими читачами в ході акції "Моя улюблена українська книжка"


До Міжнародного дня дарування книг в коледжі  оголошено акцію "Подаруй бібліотеці книгу!"


"Читач рекомендує"

Пропонуємо короткий огляд творів українських письменників, які були запропоновані  нашими читачами в ході акції "Моя улюблена українська книжка"

На виконання операційного плану реалізації Стратегії розвитку читання на період до 2032 року  "Читання як життєва стратегія" у сфері освіти у бібліотеці нашого закладу проходять масові заходи.  Бібліотечний квілт став одним із них.  В акції взяли участь більше 40 осіб, які запропонувли свою улюблену книгу. Приємно відмітити, що   студенти,  викладачі та співробітники нашого закладу читають і знають українську книгу.  Смаки читачів різнопланові:  хтось любить читати класиків - Лесю Українку, Т. Шевченка, І.Франка, І. Нечуя-Левицького, М. Коцюбинського, М.Старицького, а комусь до вподоби сучасні українські автори - І.Карпа, Люко Дашвар, І.Роздобудько, А.Чех, Л.Дереш, Ю.Андрухович, Л.Костенко, Н.Гурницька, С.Пономаренко тощо. Є пошановувачі творчості І.Багряного, М.Хвильового, В.Підмогильного, В.Винниченка.

Тож, якщо ви ще не визначилися що прочитати, пропонуємо поради інших читачів.

Слідкуйте за нашою рубрикою  "Читач рекомендує"

6 січня виповнюється 75 років від дня народження Миколи Володимировича Луківа.

Микола Луків – один із найвідоміших і найпісенніших поетів сучасної України. Його пісенні твори стали, по суті, народними, глибоко вкорінилися в ґрунт нашої культури. Поет у жанрі пісні успішно співпрацює з багатьма композиторами. Його вірші поклали на музику Анатолій Горчинський, Олександр Морозов, Олександр Білаш, Микола Свидюк, Анатолій Матвійчук, Олег Марцинківський та багато інших. Близько 300 віршів Миколи Луківа вже покладено на музику. Його твори вийшли мовами багатьох країн світу, а пісні на його вірші часто лунають в ефірі українського радіо й телебачення.

Родом Микола Володимирович Луків із села Куманівців, що розкинулося на межі Вінниччини і Хмельниччини, (нині Хмільницький р-н Вінницької обл.). Народився він 6 січня 1949 року. Після школи майбутній поет у 1968 році закінчив Немирівське педагогічне училище імені Марка Вовчка, а 1973 року – факультет журналістики Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка і пішов працювати завідувачем відділу поезії письменницької газети «Літературна Україна».

На останньому курсі університету видав свою першу збірку віршів під назвою «Ріка». Його наставниками і порадниками були такі майстри літератури: А. Малишко, О. Гончар, Б. Олійник, Д. Павличко. З 1984 року і понині – головний редактор журналу «Дніпро».

У творчому доробку Миколи Луківа більше трьох десятків поетичних збірок, зокрема: «Ріка», «Шлях», «Політ», «Поезії», «Отча земля», «Весняні дощі», «Право на пам'ять», «Кущ осінньої калини», «Мелодії для матері і коханої», «Росте черешня в мами на городі» та інших.

Творчість поета відзначена престижними міжнародними та всеукраїнськими преміями. Він – лауреат Міжнародної премії імені Григорія Сковороди, премій імені М. Островського, С. Гулака-Артемовського, Всеукраїнської премії ім. В. Вернадського. За плідну творчу працю, за заслуги у відродженні духовності в Україні нагороджений орденами: «За заслуги» II ступеня, «За заслуги» III ступеня, Святого Володимира I ступеня, Святого архістратига Михаїла, Миколи Чудотворця «За примноження добра на землі». Він – заслужений діяч мистецтв України, академік Української екологічної академії наук, невтомно працює як громадський діяч. Його серце повне зерна любові і він щиро засіває ним поле життя.

З цієї нагоди бібліотека пропонує переглянути книжкову виставку-ювілей «І над усе любити Україну», присвячену життю та діяльності знаного подолянина Миколи Луківа.

 


Читання як життєва стратегія                                                                                             Виставка-реклама

              "Магія зимового читання"

Поринути в зимову атмосферу допоможуть книжки. Можете уявити собі зиму без Різдва, сповненого ароматів, смаків та традицій? Авжеж, ні!  Варто розгорнути книжку "НАЙКРАЩІ РІЗДВЯНІ ІСТОРІЇ" і все навколо сповниться різдвяним духом,  ви поринете у справжні різдвяні чари.

Цікавим є збірник різвяних історій "ЛЬВІВ.СМАКОЛИКИ. РІЗДВО" українських письменниць про кохання, про магічні хвилини, що змінюють життя, про передчуття дива. Якщо ви хочете поринути в незабутню атмосферу засніженого гуцульського села варто прочитати "РІЗДВЯНОГО ЯНГОЛА" Я.Терлецької  і Г.Петросняк.

Радимо розгорнути книжку М.Рибалко "Марічка і Червоний Король" і ви станете учасником захоплюючих пригод і дивовижних подій.

"Національний тиждень читання"

Бібліотека, викладачі та студенти взяли активну участь у акції "Національний тиждень читання", що проводив Український інститут книги з 4 до 10 грудня.

 У рамках акції був  проведений  вернісаж ювілейних дат українських письменників "О слово! Будь моїм мечем" та круглий стіл "Микола Хвильовий - талант, що прагнув до зір" (до 130 - річниці  від дня народження письменника). 

Пропонуємо відео з читацького онлайн-марафону "З книгою до Перемоги".  У ньому взяли участь викладач Єрохова Л.В. та студенти третього курсу Мороз Валерія   і Жидченко Марк.


20231208_152923.mp4

Всеукраїнський день бібліотек 30.09.23 

30  вересня Указом Президента України Л.Кучми від 14 травня 1998 року оголошено Всеукраїнським днем бібліотек, метою якого є підвищення ролі книги у суспільстві.


25 листопада - День пам'яті жертв голодоморів в Україні. 

На знак вшанування пам'яті  жертв Голодоморів  в Україні в Шосткинському фаховому медичному  коледжі був проведений урок памʼяті "Голодомор - біль серця всієї України" зі студентами  1 курсу. Цьогоріч відзначення  пам'ятної дати було особливо важливим, адже наш народ знову бореться за право  на власне життя, по суті, з тим же ворогом, нащадком тоталітарного  режиму, через якого у 1933 р. в Україні  помирали мільйони  людей. В своїх виступах студенти передали весь біль і розпач, всю правду про страшні часи Голодомору, переглянули відео "Дух голоду", вшанували пам'ять  жертв Голодоморів  хвилиною мовчання.

Була проведена  виставка плакатів "Голодомор  1932-1933 рр. - геноцид українського народу", що  підготовили  студенти коледжу та ілюстративно-книжкова виставка "Не погасити  пам'яті  вогонь".

      21 березня рішенням генеральної конференції ЮНЕСКО був призначений Всесвітній день поезії. Це свято відзначається з 1999 року. Рішення про встановлення даного свята було прийнято в зв'язку з тим, що поезія може допомогти людині розгадати найскладніші питання. Вона формує громадську думку і в той же час передає внутрішні переживання як самого автора, так і читачів. Представники ЮНЕСКО вважають, що поезія була і залишається найважливішою частиною сучасного мистецтва. Тому людство повинно навчитися цінувати поетичні рядки і знаходити в них справжнє багатство. Поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу — це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості.    Немає відповіді на питання, в чому секрет поетичних чарів. Поезія залишається загадкою. Тим більше вона вабить читачів. Навіть той, хто кричить: ―Не люблю віршів всіляких поетів!‖, мабуть, просто не читав шедеврів. Віртуальна  виставка до Дня поезії 

  9 березня для студентів  Шосткинського фахового медичного коледжу - День шани Великого Кобзаря. До цієї святої дати наші студенти презентували власну добірку віршів "Уклоняємось тобі,  мій  Тарасе", серед  яких є вірші,  на актуальну тему сьогодення  - захисту рідної землі від ворога. І Тарас Шевченко  серед нас в нашій боротьбі.


21 лютого кожен народ вшановує свою мову

Щороку сьогодні, 21 лютого, мільйони людей у всьому світі відзначають День рідної мови. Це свято є нагодою вшанувати мовні та культурні традиції, які передаються з покоління в покоління.

Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Однак початок цьому святу дали трагічні події. 21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови.

З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають у країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними цієї організації, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Зокрема, лише в Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких – на межі зникнення.

У Міжнародний день рідної мови у закладі була проведена інформаційна година "Серце нації б'ється у слові".  Студентсько-викладацький колектив нашого коледжу радо долучився до української та світової спільноти. Творча атмосфера та історичний екскурс сприяли глибшому усвідомленню мовного феномена. 

28 липня 2022 року українці вперше святкують День Української Державності.docx
Книжкова виставка «Україна суверенна_ від витоків до сьогодення» до Дня Української Державності.mp4

Виставка-хобі "Чарівна Україна"


6 січня виповнюється 125 років від дня народження одного з найтонших і найпроникливіших українських ліриків XX століття – 

Володимира Миколайовича Сосюри.

До річниці українського поета пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг і добірку тематичної літератури.

зб. присвяч. шістдесятиріччю з дня народження і сорокаріччю літ. діяльності поета

Упорядник: О. В. Килимник

Видавництво: Київ: Радянський письменник, 1958

Анотація: Володимир Сосюра — один із зачинателів української радянської поезії. Не одне покоління молоді зростало й мужніло, зачитуючись його ніжною лірикою.

Ця збірка складається із висловлювань, спогадів, віршів та статей тридцяти чотирьох поетів, прозаїків і критиків про Володимира Сосюру. Вона буде корисним посібником для вчителів, студентів, учнів старших класів та всіх, хто любить та шанує творчість талановитого майстра нашої літератури, хто кохається в рідному письменстві.


2. В.СосюраРозстріляне безсмертя

Видавництво: Київ: Український письменник, 2000

Анотація: До книги "Розстріляне безсмертя" увійшли вибрані твори із збірок В. Сосюри 1921 – 1931 років, частина яких (навіть загальновідомі ліричні шедеври) піддавалися вимушеному повторному редагуванню або й зовсім вилучалися з літературного процесу, а також вірші й поеми, що не друкувалися за життя автора. Дане видання — це перша добірка творів, частина яких з'явилася в періодиці переважно в останньому десятилітті XX ст., бо раніше вважалася антирадянською і перебувала під забороною. Усі твори цієї книжки друкуються за першопублікаціями чи за рукописами В.Cосюри

3.В.Сосюра Червона зи

Видавництво: Київ: Дніпро,1983

Сторінок: 134

Анотація: До збірки видатного українського радянського письменника Володимира Сосюри (1898—1965 рр.) увійшли вірші та поеми, присвячені Жовтневій революції та громадянській війні. 

4.Сосюра В.Біля шахти старої

Видавництво: Київ: Молодь,1958

Сторінок: 199

Анотація: Володимир Сосюра у 1957 році написав нову збірку поезій «Біля шахти старої». До збірки входять три поеми: «Біля шахти старої», «Васильок», «Дочка лісника», в яких поет змальовує боротьбу червоних загонів і партизанів у роки громадянської війни проти націоналістичних банд та білогвардійців. В нових поезіях В. Сосюра оспівує дружбу між народами Радянського Союзу, щасливе трудове життя шахтарів. Почуття вірності і любові молоді. Bся збірка овіяна теплотою і ліричністю. 

5.В.Сосюра Третя рота

Видавництво: Київ: Радянський письменник, 1988

Сторінок: 359

Анотація: Перте видання біографічного роману видатного українського радянського письменника. Висока ліричність, пронизлива щирість, нещадна правдивість — ось прикметні ознаки цього непересічного твору-сповіді, що не міг раніше побачити світ. Біографія поета тісно переплетена у романі з подіями революції і громадянської війни на Україні, суспільним і літературним життям 20—50-х років, сповнених драматизму і зумовлених часом колізій. Зі сторінок твору постають сучасники поета, друзі і подруги у житті і літературі. 

6.В.Сосюра Мазепа. Лірика : поема

Видавництво: Київ: Дніпро, 2001

Сторінок: 221

Анотація: Добірка творів відомого поета Володимира Сосюри містить замовчувану понад півстоліття поему «Мазепа» і вибрані поезії різних років, які є найхарактернішими для творчості найніжнішого лірика української літератури XX ст. 

8 січня виповнюється 85 років від дня народження Василя Стуса - поета, правозахисника, життя якого й досі служить лакмусовим папірцем справжности, вкотре доводячи, що людина - попри всі обставини - таки спроможна здолати свій страх і стати гідною свого покликання.


Життєвий та творчий шлях Василя Стуса


6 січня 1938 Народився в селянській багатодітній родині в селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області

1940 Сім’я Стусів переїхала в місто Сталіно (нині Донецьк), аби уникнути примусової колективізації.

1944-1954 Навчався у Донецькій міській середній школі № 265 і закінчив її зі срібною медаллю.

1954 Вступив на історико-літературний факультет педагогічного інституту м. Сталіно. Починає писати перші вірші

1959 Закінчив інститут, вчителює в селі Таужня Кіровоградскої області (три місяці), після чого два роки служив в армії. Переклав близько сотні віршів Гете і Рільке, ін німецьких поетів. Ці переклади було згодом конфісковано і втрачено.

1959 Опублікував свої перші вірші.

1960 Працював учителем української мови та літератури у середній школі № 23 м. Горлівки. Згодом був підземним плитовим на шахті “Октябрьська” в Донецьку

1963 Вступив до аспірантури Інституту літератури Академії наук УРСР у Києві.

Вереснь 1965 Під час прем’єри фільму Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” в Києві взяв участь в акції протесту проти арештів серед української інтелігенції, за що Стуса звільнили з інституту. Після цього змушений працювати на будівництві, в котельні, в конструкторському бюро. Продовжував багато писати. Одружився з Валентиною Василівною Попелюх (згодом у них народився син).

1965 Пропозицію Стуса опублікувати свою першу збірку віршів “Круговерть” відхилило видавництво, як і його другу збірку – “Зимові дерева”. Однак її опублікували в самвидаві, а пізніше вона потрапила до Бельгії й 1970 була видана в Брюсселі.

Початок 1970-х Приєднався до групи захисту прав людини. Вийшла збірка “Зимові дерева”

1971 Збірка “Веселий цвинтар”

1972 Збірка “Час творчості”

Восени 1972 Заарештований і засуджений на 5 років примусової праці і три роки заслання за “антирадянську агітацію і пропаганду”. Ув’язнення відбував у концтаборах Мордовії. Більшість віршів, що Стус писав у концтаборі, вилучалася і знищувалась.

1977 “Палімпсести”

1977-1979 По закінченню строку в концтаборі Стуса вислали в Матросове Магаданської області, де він працював на золотих копальнях.

Восени 1979 Повертається до Києва, приєднався до гельсинської групи захисту прав людини. Стус заробляв на життя, працюючи робітником на заводі. Відмовився від радянського громадянства

Травень 1980 Знову заарештований і засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука, намагаючись самому здійснити свій захист.

28 серпня 1985 Стуса відправили в карцер. Табірними наглядачами знищено збірку з приблизно 300 віршів Стуса. На знак протесту він оголосив голодування. В ніч 3 на 4 вересня він помер, можливо, від переохолодження. Його поховали на табірному цвинтарі. Прохання родини перевести тіло додому відхилили на тій підставі, що не вийшов термін ув’язнення.


У листопаді 1989, завдяки клопотанням рідних і однодумців, поета разом із побратимами Юрієм Литвином і Олексою Тихим, що також загинули в таборі ВС-389/36 селища Кучино, перепоховали в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 33).

У 1990 році Постановою Пленуму Верховного Суду УРСР, і Ухвалою судової колегії по кримінальних справах Верховного Суду УРСР Василь Стус був посмертно реабілітований.

1991 року Василя Стуса посмертно відзначили Державною премією ім. Т. Шевченка за збірку поезій «Дорога болю».

25 грудня 1997 року Указом Президента України нагороджено відзнакою Президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» V ступеня (посмертно).

26 листопада 2005 року Василеві Стусу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.


В.Стус з дружиною і сином 

Карна справа В. Стуса 

                Могила Стуса В.

Твори Василя Стуса з фонду бібліотеки:      

  

До книги ввійшли вірші зі збірок «Зимові дерева» (1970), «Веселий цвинтар» (1971) та «Палімпсести» (1977).

Книгу складено з уцілілих рукописів і списків поезій В. Стуса, які збереглися в рідних та друзів поета.

До цієї збірки увійшли найкращі на думку упорядника вірші відомого українського поета Василя Стуса. Щонайменше половина цих віршів не друкувалася до недавнього часу, бо знаходилася в архівах КДБ.



Микола Аркас (1853-1909)

"Історія України-Русі"

Мико́ла Микола́йович Арка́с7 січня 2023 року виповнюється 170 років від дня народження Миколи Миколайовича Аркаса (1853-1909) – видатного українського композитора, історика, поета, засновника миколаївської «Просвіти», громадського діяча, дитячі та юнацькі роки якого пройшли на території Миколаївщини.

У студентські роки зростає інтерес Аркаса до історичного минулого України. Він вивчає народні пісні, кобзарське мистецтво. Записав близько 400 народних пісень, романси «Я не можу тобі розказать про любов», «Не співай нам тепер, бандуристе» та ін. У 1879 та 1890 роках видав два випуски «Збірок українських пісень з музикою».

Аркас пише оперу «Катерина» за однойменним твором Т.Г. Шевченка, постановку якої в 1899 р. здійснив його товариш – видатний митець українського театру М. Кропивницький. Ця опера, яка лишилась єдиною в творчому доробку Миколи Миколайовича, не сходила зі сцени впродовж 4-х років. 

1908 р. була видана книга М.М. Аркаса «Історія України-Русі». Тираж – 7000. Це був дуже великий тираж для тих часів, але він повністю розійшовся впродовж кількох місяців. «Історія України-Русі» приваблює надзвичайною простотою викладу, гарною українською мовою, розповідь автора посилюється уривками літописів, легенд, билин, народних пісень. За словами сучасника М. Аркаса, історика В. Біднова, «Ні одна українська книжка, крім «Кобзаря», не мала такого успіху, який випав на долю труда М. Аркаса; його купували, читали; читали з захопленням і щиро дякували авторові за його книгу, надсилаючи до нього листи. Видно було, що М. Аркас зрозумів ту велику потребу в популярній Історії України, котра почувалася в широких колах нашого громадянства...».


Рідній Сумщині - 84!

Архівісти нашої області підготували пізнавальну онлайн-виставку до річниці утворення Сумщини. До експозиції увійшли документи із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Державного архіву Сумської області про процес утворення області у 1939 році та перспективи її розвитку. Пропонуємо переглянути її за посиланням https://cutt.ly/32ITZUi



21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи.

 Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.  

Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту.  За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Ющенко.
У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи.
У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.

Після того як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до  авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими. 
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися  позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії,  очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького  комуністичного минулого.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.
13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.