Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Those who endure, conquer.

2020 Cross Country Team Captains: Michael Benavidez, Jenna Cecil, Gurvir Sandhu & Kyle Towne

Coach Contact: xccoachrogers@aol.com

Cross Country Awards:

*FROSH/SOPH AWARDS*

Coaches Award - Miranda Troung

Rookie of The Year - Derik Klipfel

MVP - Aaron Hidalgo


*VARSITY AWARDS*

Most Improved - Sean McMorris

MVP - Getzabell Pacheco

MVP - Kyle Towne


*4 YEAR PLAQUES*

Cameron Robinson

Gurvir Sandhu

Michael Benavidez


2021 TRACK

Sheldon @Jesuit/St. Francis, Wednesday, April 14th

Kyle Towne - 800m 1:59.10 #10 All-Time

Kyle Towne - 1600m 4:38.70 #18 All-Time

Getzabell Pacheco - 5:41.86 #16 All-Time

Varsity Boys 800m: https://www.youtube.com/watch?v=ic8rr1hWgBo

Varsity Boys 1600m: https://www.youtube.com/watch?v=s3ZBzpBVPDE

Varsity Girls 1600m: https://www.youtube.com/watch?v=F3ja4L48k30


Track Time Trials:

Monday, April 5th: https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=423126&show=all

Wednesday, March 31st: https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=421945&show=all


2021 TRACK SCHEDULE for League Meets at 3:30pm:

Wednesday, April 14, Sheldon @Jesuit/(St. Francis): https://www.athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=414967&show=all

Wednesday, April 28, Sheldon @Davis HS

Wednesday, May 5, Sheldon @Cosumnes Oaks HS

Thursday, May 13, Elk Grove @Sheldon HS

Thursday, May 20, Franklin @Sheldon HS

Wednesday, May 26, Sheldon @Pleasant Grove


Sheldon HS on-line Athlete Clearance information & Physical form link:

http://egusdshs.ss13.sharpschool.com/programs/athletics/athletic_clearance_information


2020 CROSS COUNTRY

Sheldon vs. Jesuit Frosh/Soph Boys Video: https://www.youtube.com/watch?v=HiuXtV1lrLc

Sheldon Vs. Jesuit Varsity Boys Video: https://www.youtube.com/watch?v=Jz4QOWbCkHg


Congratulations:

All-League Runners Top 12 - Kyle Towne-6th, Michael Benavidez-12th & Getzabell Pacheco-12th


Season Achievements:

Varsity race winners - Kyle Towne vs. Elk Grove, Kyle Towne vs. Pleasant Grove

Frosh/Soph race winners - Getzabell Pacheco vs. Cosumnes Oaks(ran Varsity the rest of the season)

Frosh Soph race winners - Derik Klipfel vs. Pleasant Grove, Derek Klipfel vs. Jesuit

Kyle Towne broke the Course Record on our home 5k course: 16:51.3, 3/19/21.



Meet Results:

Sheldon at Jesuit/St. Francis on 3/27/21, Meet Results: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=188212&show=all

Sheldon Vs. Pleasant Grove on 3/19/21, Meet Results: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=188775&show=all

Sheldon Vs. Cosumnes Oaks on 2/12/21, Meet Results: https://www.athletic.net/CrossCountry/Results/Meet.aspx?Meet=188318&show=all


2020 XC Rally Video

https://www.youtube.com/watch?v=ifdup_X8W-o&feature=youtu.be

Thank you Gurvir for putting this together. We were only allowed a 1 minute video.

2019 XC Slide Show

https://www.youtube.com/watch?v=7YZSZJRsd4k&feature=youtu.be

2018 XC Slide Show

https://www.youtube.com/watch?v=YJjVVOm4tDg&feature=youtu.be


Matt Simon's 5 minute video at our 1st 2016 XC Meet:

https://www.youtube.com/watch?v=P8jW3EwL7yw&feature=youtu.be

How To Become A Better Runner:

A high school athlete made this 10 minute video

https://www.youtube.com/watch?v=XfX2T4ZYu9U&feature=youtu.be

Proper Running Form:

http://www.gugly.com/Archrunform.htm


----------------------------------------------------------

2020 TRACK Season(shortened by Covid)

TRACK RESULTS:

Sacramento State Classic on Saturday, March 7th - Varsity Only

Live Results: https://timerhub.com/get_web_index.php?page=redcaptiming.com/2020/sshs/


3200m

Patrick McGonigle 1:08, 1:12, 1:13, 1:12(4:45), 1:13, 1:12, 1:13, 1:09.38 = 9:32.38 1st place


800m

Elizabeth Nguyen 1:16.0, 1:18.1 = 2:34.17 16th place

The rest of the meet was canceled for all EGUSD schools


Clarke Massey Relays @Cordova HS

Saturday, February 29, 2020

https://drive.google.com/file/d/1zA1am3kq5li2mphbe02q6mppuvwV_Xa8/view

3200m

Patrick McGonigle 1:15, 1:18, 1:17, 1:12(5:07), 1:16, 1:14, 1:12, 1:02.4 = 9:51.48 1st place Varsity

Kyle Towne 1:17, 1:23, 1:26, 1:30(5:36), 1:23, 1:22, 1:21, 1:15.6 = 10:57.62 1st place F/S

Steven Mai 1:20, 1:26, 1:31, 1:32(5:49), 1:34, 1:34, 1:34, 1:23.7 = 11:54.75


Alisa Zhdanov 1:32, 1:37, 1:34, 1:35(6:18), 1:34, 1:37, 1:38, 1:30.7 = 12:37.78 5th place Varsity

4x800m

Manuel Lara 1:05.1, 1:03.9 = 2:09.0

Gurvir Sandhu 1:04.5, 1:08.9 = 2:13.4 1st place

Evan Roybal 1:03.0, 1:07.1 = 2:10.1 8:37.35

Patrick McGonigle 1:02.3, 1:02.5 = 2:04.8

Jeremiah McIntosh 1:08.7, 1:09.4 = 2:18.1

Adrian Tellez 1:07.0, 1:14.5 = 2:21.5 2nd place F/S

Vaying Xiong 1:11.5, 1:12.3 = 2:23.8 9:18.02

Kyle Towne 1:04.0, 1:10.6 = 2:14.6

Jenna Cecil 1:18.6, 1:31.0 = 2:49.6

Elizabeth Nguyen 1:16.8, 1:21.1 = 2:37.9 4th place

Ashley Offord 1:22.3, 1:28.3 = 2:50.6 11:09.15

Kathy Nguyen 1:26.1, 1:24.9 = 2:51.0

Distance Medley

Patrick McGonigle 1:12.0, 1:09.4(2:21.4), 1:04.5 = 3:25.9

Jeremiah McIntosh 0:57.8 11:22.88 2nd place

Gurvir Sandhu 1:04.2, 1:12.2 = 2:16.4

Manuel Lara 1:06.7, 1:12.5, 1:15.0, 1:08.5 = 4:42.7

Elizabeth Nguyen 1:25.6, 1:29.5(2:55.1), 1:19.8 = 4:14.9

Ashley Offord 1:13.3 14:24.65 5th place

Kathy Nguyen 1:22.0, 1:28.7 = 2:50.7

Alisa Zhdanov 1:24.9, 1:32.1, 1:34.7, 1:34.0 = 6:05.7

Glenn Poole Invitational @ Oakmont HS - 2/29/20

1600m

Sean McMorris 1:25, 1:26(2:51), 1:28, 1:18.7 = 5:37.74


800m

Sean McMorris 1:15, 1:18.9 = 2:33.99

Kelly Le 1:20, 1:49.4 = 3:09.46


3200m

Cameron Robinson 1:21, 1:26, 1:25, 1:28(5:40), 1:33, 1:31, 1:32, 1:30.0 = 11:46.07



800m Time Trial Results(01-21, 2-11)

1. Patrick 2:04.36, 2:02.07 1. Elizabeth 2:39.43, 2:34.60

2. Miguel 2:07.21, 2:03.81 2. Alisa ----------, 2:40.19

3. Manuel 2:08.56, 2:06.19 3. Kathy 2:56.67, 2:45.88

4. Evan 2:08.02, --------- 4. Ashley 2:58.20, 2:48.76

5. Michael 2:08.85, 2:09.34 5. Jenna 2:58.00, 2:49.10

6. Kyle 2:20.15, 2:15.85 6. Kelly 3:18.35, 3:17.74

7. Gurvir 2:18.38, 2:18.74 7. Anna ----------, 3:18.12

8. Kaney 2:23.56, 2:31.96

9. Sean 2:33.07, 2:31.55

11. Adrian 2:39.16, 2:32.28

12. Vaying ----------, 2:32.98

13. Austin 2:38.33, 2:33.46

14. Steven 2:40.29, 2:33.78

15. Khani ----------, 2:34.12

16. Cameron ----------, 2:35.37

_________________________________________________

2019 CROSS COUNTRY

*Congratulations*

Patrick McGonigle All-State Cross Country Team

9th at State - 15:13 New School Record

(Old Record: Abdul Hamid -15:23, 8th at State, 2013)

https://www.youtube.com/watch?v=kspcQZYMTUk

All NorCal 1st Team:

http://lynbrooksports.prepcaltrack.com/ATHLETICS/XC/2019/allnorca.htm


2019 Cross Country Awards:

*Frosh/Soph*

Freshman "MVP" - Adrian Tellez

Sophomore "MVP" - Kyle Towne & Kathy Nguyen

Most Improved - Danyka Burrill, Sumit Rana & Kelly Le

*Varsity*

"MVP" - Patrick McGonigle, Alisa Zhdanov & Elizabeth Nguyen

"Outstanding Performance" - Manuel Lara & Michael Benavidez

Most Improved - Miguel Ayala, Ally Escamilla & Gurvir Sandhu

*4 Year Award*

Miguel Ayala, Heman Bhatti, Joshua Daniels, Jordan Joshua, Manuel Lara, Patrick McGonigle & Allon Si



Section Championships @Willow Hills

Saturday, November 16

Varsity Boys – 5th place Jesuit-28, Davis-56, McClatchy-122, Folsom-149, SHELDON-157, Rocklin-159,

Pleasant Grove-162, Lincoln(s)-173, Cosumnes Oaks-189, Woodcreek-209

3. Patrick McGonigle-16:13 STATE MEET QUALIFIER

24. Manuel Lara-17:18 Medalist

28. Michael Benavidez-17:24

54. Evan Roybal-18:14

66. Gurvir Sandhu-18:31

68. Kyle Towne-18:34

70. Miguel Ayala-18:44

https://www.youtube.com/watch?v=o2sD34vDYgs

Varsity Girls - 10th place Oak Ridge-34, McClatchy-79, Davis-84, Woodcreek-97,

Cosumnes Oaks-86, Gregori-171, Folsom-180, Lincoln-205, Turlock-222, SHELDON-236

39. Alisa Zhdanov-21:50

42. Elizabeth Nguyen-22:01

60. Emma Roybal-22:42

61. Kathy Nguyen-22:42

70. Jenna Cecil-23:37

71. Ally Escamilla-23:38

73. Danyka Burrill-23: 58

Freshman Boys

9. Adrian Tellez-12:10 Medalist

https://www.youtube.com/watch?v=T3-bJT72Qv0


_________________________________________________



2019 Track

Highlights:

1600m: Ryan Bradley - 103.9, 1:06.4, 1:05.3, 1:02.3 = 4:17.96 #2 All-Time @Section Championships

https://www.youtube.com/watch?v=KUeYximQhug


3200m: Patrick McGonigle - 1:11, 1:11, 1:11, 1:11, 1:13, 1:13, 1:11, 1:08.3 = 9:29.38 #2 All-Time @SMOC


800m: Ryan Bradley - 0:57.9, 0:59.6 = 1:57.57 #6 All-Time @League Championships

800m: Miguel Ayala - 0:58.4, 0:59.4 = 1:57.83 #7 All-Time @League Championships

https://www.youtube.com/watch?v=ZlDnFg_joJQ


800m: Michaela Andrews - 1:09.2, 1:08.3 = 2:17.55 *New School Record @Section Championships

(Old Record: Briana Hendricks - 2:17.71, 2014)

https://www.youtube.com/watch?v=sLnf7gmJiW0


Michael Benavidez - Frosh/Soph Delta League Champion 1600m & 3200m - 10:10.96, 11 second PR #8 F/S All-Time

1600m: https://www.youtube.com/watch?v=A3JGx8n3u4A

3200m: https://www.youtube.com/watch?v=xiFHJdSAuv0


Distance Medley (1200, 400, 800, 1600) 10:46.66 *New School Record @Stanford Inv.

Michael Benavidez - 1:05.4, 1:08.6, 1:11.4 = 3:25.4

Shuntaay Van Dyke - 0:53.7

Miguel Ayala - 0:57.9, 1:04.4 = 2:02.3

Ryan Bradley - 1:04.7, 1:08.6, 1:08.1, 1:03.8 = 4:25.2

Old Record: 10:48.31, 2017

(Johnny DeMesa-3:14.1, Isaac McInnes-0:53.9, Derek Dokter-2:03.9, Michael Ruiz-4:36.4)


4x800m 8:06.29 #3 All-Time @Arcadia Inv.

Miguel Ayala - 0:58.4, 1:02.4 = 2:00.8

Ryan Bradley - 0:56.6, 1:02.2 = 1:58.8

Evan Roybal - 0:58.2, 1:05.7 = 2:03.9

Patrick McGonigle - 0:56.5, 1:06.2 = 2:02.7



2018 Track

Masters Meet 1600m

Michael Ruiz 4th place

1:04.2, 1:06.9, 1:06.5, 1:04.4 = 4:22.01 #3 All-Time


Husky Invitational

Varsity Boys 3200m Sweep (Ryan Bradley, Patrick McGonigle, Michael Ruiz)



2017 CROSS COUNTRY

SJS Section Championships

Michael Ruiz & Patrick McGonigle - State Meet Qualifiers




.