Протидія булінгу

           19 січня 2019 року набув чинності Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

          Закон України «Про освіту» доповнено пунктом, яким передбачено, що булінг (цькування) це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному ….насильстві, …у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи , внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

Існують наступні види цькування:

1. Фізичний шкільний булінг - застосування фізичної сили по відношенню до дитині, в результаті чого можливі тілесні ушкодження і фізичні травми (побиття, побої, поштовхи, удари, потиличники). У крайніх випадках застосовується зброя, наприклад ніж. Така поведінка частіше зустрічається серед хлопчиків, ніж у дівчаток. Це знущання, що полягає в багато разів повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неправильним способом.

2. Психологічний шкільний булінг - насильство, пов'язане з дією на психіку, завдає психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість.

Психологічний булінг має кілька підвидів:

Якщо буллінг торкнувся тебе:

• Якщо ти свідок - не будь байдужим до чужої біди!

• Якщо ти жертва - зберігай спокій і обійди ситуацію.

• Розкажи співробітнику школи, якій ти довіряєш (вчителю, директору) про те, що сталося, або повідом про це анонімно.

• Поговори про цю ситуацію зі своїми рідними, вчителями або з друзями, щоб отримати пораду і підтримку.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЧИНЕННЯ БУЛІНГУ

•Булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи -штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин.

•Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб -штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

•Якщо булінг (цькування) вчинить неповнолітній від 14 до 16 років – відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосованіштраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

•Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у виглядіштрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

                18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон №2657-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким закріплено відповідальність за вчинення булінгу.

ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ БУЛІНГУ?

- Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати;

- Обов’язково повідомте педагогів або керівництво закладу освіти про ситуацію, що склалася;

- У разі бездіяльності керівництва закладу освіти – зверніться із заявою в поліцію!

ЯКЩО ВАША ДИТИНА СТАЛА ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ?

- Подайте керівнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) щодо вашої дитини;

- Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (вчителі, керівництво школи, психолог, старші учні, батьки інших дітей, охорона).

Якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – зверніться в поліцію!