ПОРАДИ ПІДЛІТКАМ

Як спілкуватися з батьками?

У підлітковому віці виникає проблема, як спілкуватися з батьками, щоб уникати конфліктів, щоб між вами не виникало нерозуміння і дратівливого почуття, що вас увесь час дістають питаннями і втручаються у ваше особисте життя. Щоб зберегти почуття відкритості, необхідно постійно спілкуватися один з одним, тобто просто розмовляти про щоденні події у вашому житті, при чому розповідати про них досить детально, якщо ви хочете уникнути настирних і тримати нитку оповідання у своїх руках. Природно, що кожна людина має право на свої маленькі секрети, тому те, про що ви не хочете поширюватися, краще не розповідати взагалі. Причина, настирливості батьків, що здається нам, не в їх шкідливому характері, а занепокоєному за своїх дітей.

Підтримуючи спілкування з батьками, ви даєте їм відчути, що ви досить дорослі, здатні приймати самостійні рішення і на вас можна покластися.

Ще один важливий момент. Коли в повсякденному житті ви демонструєте готовність допомогти вашим батькам, уважно до них відноситеся, проявляєте шанобливе до них відношення, то це свідчить про вашу зрілість як особу. Батьки мають велику схильність вважати вас дорослими, і здатними самим приймати рішення, якщо вони бачать, що ви дієте як зрілих осіб.

Нарешті, конкретні ради, як виразити свою незгоду батькам, щоб це не привело до скандалу. Зазвичай батьки прагнуть підтримувати відкриті стосунки зі своїми дітьми, поважають їх точку зору і вислуховують їх проблему. Що робити, якщо вам не повезло, як конструктивно не погодитися з думкою старших і наполягти на своєму:

- Якщо вас щось виводить з себе, пам'ятайте, що вас дратує не сама людина, а ті думки і ідеї, які він висловлює.

- Не принижуйте думку батьків. Що означає, замість того, щоб сказати «Це безглузда ідея і т. п»., скажіть «Я не згоден і ось чому.».

- Використовуйте займенник «я», «мене» для вираження своїх почуттів, оскільки використання «ти» або «ви», звучатиме категоричніше. Наприклад, замість «Ти постійно нагадуєш мені про мої домашні обов'язки в середу, коли ти знаєш, що у мене багато задано додому» скажіть «Мене пригноблює постійне нагадування про це, у мене сьогодні багато домашнього завдання. Я можу зробити те, що ти мене просиш завтра»?.

- Умійте вислухати думку своїх батьків, тоді з більшою вірогідністю вони навчатися прислухатися до вашого.

Як розповісти батькам про свою проблему, якщо ви соромитеся їм про неї розповісти чи боїтеся їх негативної реакції.

-Сплануйте заздалегідь, що ви збираєтеся розповісти.

- Скажіть безпосередньо, що ви повинні розповісти їм щось важливе. Це необхідно для того, щоб бути упевненим, що батьки приділили вам повну увагу, а не упустили важливу частину вашої розповіді.

- Виберіть час, коли ваші батьки менш зайняті.

- Запишіть. Деяким буде простіший викласти свою проблему на папері і дати потім прочитати батькам.

ПОРАДИ ДЛЯ СТАРШОКЛАСНИКІВ

Юний друже! Вибір професії – це важливий крок і він повинен бути добре виваженим, цілком усвідомленим.

Пропонуємо поради, які необхідно враховувати старшокласникам при виборі професії та складанні особистого професійного плану.

Як обрати професію?

Отримуючи освіту у тому чи іншому спеціальному навчальному закладі, ти разом з цим набуваєш і професію. Але справжнім професіоналом може стати лише та людина, яка має фізіологічні та психологічні задатки для обраної спеціальності.

Як же уникнути розчарувань на самому початку трудового шляху знайти своє місце в житті?

Тільки для тих, хто зумів знайти своє покликання, робота стає радістю. Нині стало очевидним, що ставка на свідомість та ігнорування нахилів і здібностей людини не можуть зробити працю ні щасливою, ні високопродуктивною. Важливо знайти саме ту професію, в якій ти став би найкращим. Це не можна зробити без визначення самого себе, своїх нахилів здібностей, без отримання детальної інформації про зміст багатьох професій, із яких потрібно вибирати саме ту, яка стане справою твого життя. Над цим важливо попрацювати.

Але, перш за все, для того, щоб успішно вирішити проблему вибору професії, необхідно проаналізувати вісім факторів вибору професії визначити їх узгодженість між собою. До цих факторів відносяться:

  1. Позиція старших членів сім’ї

  2. Позиція товаришів

  3. Позиція вчителів

  4. Особистий професійний

  5. Інформованість

  6. Нахили

  7. Здібності

  8. Рівень домагань

Вислухай усі поради батьків, товаришів, учителів і тоді вже вирішуй сам. Постарайся розібратися у собі, чому тивибираєш саме цю професію? Так ти зможеш уникнути помилок, які нерідко роблять юнаки у процесі вибору професії.

Якщо ти зміг з’ясувати стан восьми факторів вибору професії і всі вони на користь однієї і тієї ж сфери діяльності, то ти визначив свій трудовий шлях. Але якщо всі фактори неузгоджені: батьки радять одне, а ти хочеш зовсім інше, вагаєшся у своїх здібностях або не знаєш, чи зможеш знайти роботу відповідно до обраної професії, то тобі потрібна допомога профконсультанта. У такому разі – чекаємо тебе на консультацію в центрі зайнятості.

Особистий професійний план

Перед виборомпрофесії важливо скласти свійособистий професійний план. Що необхідно враховувати при складанні особистого професійного плану?

Будь не тільки капітаном, а й штурманом свого корабля. Поклади на карту професій свій обґрунтований курс, щоб у результаті твій особистий професійний план включав:

  • віддалену професійну мету( що і де будеш робити, яким будеш, чого досягнеш, життєвий ідеал);

  • близькі професійні цілі, як шляхи досягнення віддаленої (чому і де навчатись, куди і ким піти працювати після школи) перспективи підвищення професійної і загальноосвітньої підготовки , шляхи і засоби досягнення близьких цілей (самоосвіта, вивчення довідкової літератури, бесіди зі спеціалістами, вибір конкретного місця роботи, навчання);

  • співставлення вимог професії зі своїми можливостями (стан здоров’я, здібності до навчання, до теоретичної і практичної роботи);

  • об’єктивні труднощі, що перешкоджають досягненню мети. Певні обставини, можливі протидії з боку тих чи інших людей;

  • запасні варіанти досягнення мети на випадок виникнення труднощів у реалізації основних варіантів.

Важливо ще і ще раз повертатись до обдумування своїхпланів,щоб по можливості їх поглибити, уточнити, зробитиреальними і потімвпровадитив життя.

Бажаємо успіхів і хай щастить!