I am an economist with interest in energy, the environment, and social policy. I am currently a Faculty member in Economics at King Saud University and a Visiting Postdoctoral Fellow at the University of Reading.

Contact:

snajm@ksu.edu.sa

s.najm2@reading.ac.uk

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/sarah-najm-b0172627


Research interests

Interaction of alternative and conventional energy markets; interaction of macroeconomics and microeconomics; pollution havens; institutions; redistribution and economic inequality.

Papers

Selected Research activities

  • Invited sessional chair, The role of women empowerment in the Saudi economy Workshop, Riyadh, Saudi Arabia, Saudi Economic Association, December 2019

  • Member of Scientific Committee, Royal Economic Society Symposium of Young Researchers, University of Sussex, March 2018

  • Ph.D. seminar series organizer, Department of Economics, University of Reading, 2016-2017

  • Conference presentations, including: ISEFI 2018-2016, Paris, France; 2nd HAEE Energy (2017), Athens, Greece

Teaching

Current teaching - Spring 2021

  • Energy Economics

  • Econometrics

  • Health Economics (Masters level)

Previous teaching

  • Research Project

  • Introductory Microeconomics EC113 (co-lecturing)

  • Empirical Methods for Economics and Social Science EC207 (sessional lecturer)

  • Economics for Construction and Engineering EC103 (sessional lecturer)

  • Macroeconomic Analysis

  • Principles of Macroeconomics

Education

  • 2014 - 2018: Ph.D. University of Reading, UK.

  • 2011-2012: M.Sc. Economic, University of York, UK.

Current affiliations

  • March 2019- : Faculty member, Department of Economics, King Saud University

  • April 2019- : Postdoctoral Visiting Fellow, Department of Economics, University of Reading

Career

  • Autumn 2018: Sessional tutor, Department of Economics, University of Reading

  • 2017-2018: ASK advisor, Department of Economics, University of Reading

  • Spring 2017: Sessional tutor, Department of Economics, University of Reading

  • July 2013- August 2014: Economic Advisor, Embassy of Switzerland, Riyadh, Saudi Arabia

  • November 2010 – July 2014: faculty member, Department of Economics, King Saud University