Самооцінювання

МАТЕРІАЛИ

САМОАНАЛІЗУ ДІЯЛЬНОСТІ

дошкільного навчального

закладу №1 « Ясочка»

загального розвитку

Помічнянської міської ради

Загальні відомості про дошкільний заклад

Юридична адреса: Україна. 27030,

Кіровоградська область,

Новоукраїнський район,

м. Помічна

вул. Героїв Крут , буд. 75

Дошкільний навчальний заклад №1 «Ясочка» збудований і заснований Одеською залізницею в 1983 році. Це типове двоповерхове приміщення.

Проектна потужність розрахована на 110 місць для дітей від 1.5 до 6(7) років.

Рішенням двадцятої сесії Помічнянської міської ради двадцять третього скликання № 288 від 05.05.2001року дошкільний заклад був переданий у комінальну власність Помічнянської міської ради з 05.07. 2001року.

У 2005році дошкільний заклад було реорганізовано в навчально-виховний комплекс № 1 « Загально - освітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Помічняньської міської ради .

З вересня місяця 2010року навчально- виховний комплекс № 1 « Загально - освітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Помічнянської міської ради реорганізовано в Дошкільний навчальний заклад № 1 « Ясочка» Помічнянської міської ради ( рішення тридцять четвертої сесії Помічнянської міської ради 5-го скликання « Про реорганізацію навчально-виховних комплексів міста» від 14.09.2010 , № 706. Форма власності комунальна.

Загальна площа території 5585м.кв.

Статут дошкільного навчального закладу № 1 « Ясочка» загального розвитку Помічнянської міської ради зареєстровано рішенням 10 - ої сесії Помічнянської міської ради 6-го скликання № 249 від 24 червня 2011року.

Довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України

АА № 018839 видана Головним управлінням статистики у Кіровоградській області.

Режим роботи дошкільного закладу 5-денний, 10 годинний:

працює з 7.30 год. до 17.30 год.

Мова освітньо-виховного процесу – українська.

В дошкільному навчальному закладі функціонує 6 груп: з них 4 групи дошкільного віку (84 дітей) і 2 групи раннього віку ( 30 дітей):

1(1) молодша група (2 -3 р.) – 15 дітей

1 (2) молодша група ( 2-3 р.) – 15 дітей

2 мол.гр. ( 3-4 р.) - 21 дітей, ( 1 дитина з короткотривалим перебуванням)

Середня гр.(4-5р.) - 24 дітей ( 3 дитини з короткотривалим перебуванням)

старша група ( 5-6р.) - 24 дітей

різновікова гр. ( 4-6р)- 15 дітей

Групи дошкільного закладу пере укомплектовані згідно нормативної наповнюваності груп.

Дошкільною освітою охоплено дітей 5- річного віку – 100%

Дошкільний навчальний заклад укомплектований дітьми та працівниками дошкільного закладу повністю. За штатним розписом 35.45 одиниць працівників, так і є фактично. З них :

- педагогічний персонал – 12,5 одиниць: завідуюча - 1, вихователів – 10,

муз керівник -1,5.

- старша медична сестра - 1 одиниця,

- пом. вихователя - 7,2 одиниць

- кухарі - 2 одиниці,

- інші посади - 12,75 одиниць.

Дошкільний навчальний заклад « Ясочка» - це сучасний дошкільний заклад.

Будівля двоповерхова. Всі приміщення зручно з’єднані між собою. Групові приміщення складаються з роздягалень, ігрових, спалень та буфетних. Дві групи раннього віку мають окремі виходи на вулицю.

В дошкільному закладі є кабінети: кабінет завідуючої, методичний, методичний , музичний зал.

Загальна площа приміщень дошкільного закладу – 1744 м.кв.

Теплопостачання у дошкільному закладі надходить від автономної котельні, яка знаходиться на території дошкільного закладу. Температура повітря в приміщенні закладу 20-22 °С. керуючись програмою «тепло збереження» у ДНЗ за бюджетні кошти було проведено заміну вікон ( 100 %), капітальний ремонт даху та утеплення фасаду.

Приміщення групових кімнат забезпечені природним освітленням. Джерела штучного освітлення забезпечують достатнє і рівномірне освітлення всіх приміщень. В приміщеннях з постійним перебуванням дітей розетки та вимикачі захищені заглушками.

Пральня в дошкільному навчальному закладі розташована на першому поверсі. Проведено розмежування чистої та брудної білизни, згідно вимог, пральня обладнана пральною машиною, ваннами, тазами, прасувальним столиком, праскою, стелажами для збереження чистої випрасуваної білизни. Зміна постелі проводиться 1 раз в 10 днів. Ведеться журнал обліку прання постільної білизни та спецодягу.

У дошкільному закладі є 6 ігрових та 1 спортивний майданчики ізольовані один від одного. Кожна вікова група має на своєму майданчику ігрові споруди. Є 6 тіньових навісів, які естетично оформлені в казковому стилі, пісочниці закриті. Покриття на майданчиках є трав’яне, кожна група має квітники, зелені насадження. Багато ігрового обладнання на майданчиках виготовлено власноруч батьками та працівниками ДНЗ. Господарська частина території відгороджена металевою сіткою, має окремий в’їзд. Земельна ділянка ДНЗ обгороджена металевою сіткою.

Усі групи мають відповідно до кількості спискового складу дітей: шафи, ліжка, столи, стільці. За рахунок батьків всі групи забезпечені іграшками.

Шафи для верхнього одягу є у кожній віковій групі для дітей, які розділені для головних уборів, верхнього одягу та взуття. У туалетних кімнатах розміщені і промарковані настінні вішаки для рушничків для кожної дитини.

Усе майно, яке є в ДНЗ, знаходиться на обліку у завгоспа та кастелянші, які є матеріально відповідальними. Інвентаризація майна проходить 1 раз на рік та списується відповідно до чинного законодавства (листопад).

Кадрове забезпечення

навчально-виховного процессу

Дошкільний навчальний заклад забезпечений кадрами згідно Типових штатних нормативів, затверджений Помічнянською міською радою.

У навчально-виховному процесі працює 10 вихователів ( з них 6 вихователі мають вищу освіту і 4 – середню спеціальну).

Якісний склад :

Спеціаліст вищої категорії – 1 вихователі

Спеціаліст 2 категорії – 2 вихователь

Спеціаліст – 7 вихователів

Вищу освіту спеціаліста мають 60% педагогів, магістра– 40%.

Педагогічний колектив спроможний здійснювати інноваційну діяльність як на рівні впровадження , так і на рівні власних експериментальних технологій.

В дошкільному закладі є 2 муз керівники, які мають середню спеціальну освіту і медична сестра (вища категорія).

Відсутні методист, психолог, інструктор з фізичної культури (за відсутністю коштів у Помічнянській міській ради).

Педагогічні кадри закріплюються за віковими групами наказом по дошкільному навчальному закладу на початку навчального року, складаються тарифікаційні списки педагогічних працівників.

При підборі і розстановці кадрів по групах враховувались освітній рівень педагога, фахова компетентність, педагогічний стаж. Дошкільний заклад 100% укомплектований педагогічними кадрами. Плинність кадрів відсутня.

Педагогічний колектив досвідчений, з педагогічним стажем від 8 і більше років. Всі педагоги вміло застосовують набуті знання та новітні технології у навчально-виховному процесі. Між педагогами та дітьми теплі та дружні взаємини, тісна співпраця з батьками, добрий психологічний мікроклімат у трудовому колективі.

Творча активність педагогів, ефективність участі педагогічного колективу у методичних заходах, використання сучасних навчально-методичних посібників та знання вимог Державного стандарту - Базового компонента дошкільної освіти дає позитивні результати у навчально-виховному процесі.

Адміністрація закладу створює працівникам усі умови для плідної роботи. Завдяки оптимальній обстановці та цілеспрямованому використання кадрів робота колективу ДНЗ відзначається стабільністю та позитивною результативністю.

У дошкільному закладі є секретарі педагогічної ради, загальних зборів трудового колективу, діловодство веде завідуюча. Атестація педагогічних кадрів дошкільного навчального закладу проводиться відповідно до Закону України « Про освіту» (ст.54) та «Типового положення про атестацію педагогічних працівників», затвердженого Міністерством освіти України №930 від 06.10.2010р.

Усі педагогічні працівники підвищують свою кваліфікацію на курсах в

Кіровоградському ОІППО згідно перспективного плану курсового підвищення та шляхом самоосвіти на освітніх платформах, участі в семінарах практикумах, конференціях які проводяться в Помічнянській ТГ .

Зміст навчально-виховної роботи з дітьми

В ДНЗ є всі документи відповідно до Інструкції про ведення ділової документації. Усі документи зберігаються в певному місці, ведуться чітко, охайно, державною мовою з дотриманням єдиних вимог до форми і стилю їх оформлення.

Адміністрація дошкільного навчального закладу приділяє велику увагу контролю за станом ведення ділової документації. У структурі внутрішнього контролю відображені питання перевірки стану дошкільної документації, наслідки якої наведені в довідках і наказах. Ці питання циклічні, повторюються періодично протягом всього навчального року. Робочі матеріали перевірок зберігаються і систематизуються як управлінська інформація («Книги наказів»).

В міжатестаційний період кожний вихователь працює над проблемою яку обирає для себе сам. Вихователі збирають теоретичний матеріал, конспекти занять, використання дослідницько-пошукової роботи і все це презентують під час своїх творчих звітів. Також самовдосконалюються при підготовці до педагогічних рад (написання співдоповідей, інформацій, повідомлень), участь в роботі семінарів, методичних об’єднань, педагогічних читань.

Колектив працює над проблемою « Розвитку креативності , життєвої компетентності , зв’язного мовлення дошкільників при підготовці до школи».

З метою вирішення завдання щодо організації розумової діяльності дошкільників були проведені такі заходи: консультації, диспути, ділова гра. Завдяки цим заходам педагоги опанували методику виявлення й урахування розумових здібностей кожної дитини.

Слід зазначити що педагоги закладу застосовують широку палітру методичних засобів для виконання вимог базової програми. Були зібрані матеріали з логіки, народної математики, цікаві пошукові творчі завдання, ігри, за технологією розв’язання винахідницьких завдань.

Велике значення приділяється фізичному вихованню. У перспективно-календарному плануванні педагоги враховують методичні рекомендації Міністерства освіти і науки «Фізичний розвиток в умовах дошкільного навчального закладу» від 16.08.2010року №1/9-563 щодо планування таких заходів, як спортивні свята та розваги, пішохідні переходи, Дні здоров’я.

У навчально-виховному процесі беруть участь батьки; вони є учасниками свят, розваг, а також відвідують відкриті заняття, поповнюють матеріально-технічну базу закладу.

Співпраця із школою дала змогу краще взнати вимоги до підготовки дитини до навчання в школі; старші школярі допомагають у ремонті книг і іграшок, беруть участь у дитячих святах , розвагах. Працює динамічна група співпраці педагогів дошкільного закладу і школи «Від малят до школярів», де проходять взаємовідвідування уроків і занять, спільні обговорення.

Педагогічний колектив прикладає всі зусилля щоб сформувати морально зрілу, психічно і фізично розвинену особистість в процесі створення для кожної дитини сприятливих умов для оволодіння важливою наукою – мистецтвом життя.

Організаційне та навчально методичне забезпечення навчально-

виховного процесу

Керування педагогічним процесом здійснюється за рахунок систематичного, цілеспрямованого, всебічного і поглибленого контролю, що дозволяє встановити відповідність рівня навчально-виховного процесу до вимог програми навчання і виховання дітей дошкільного віку. Вивчаються результати праці педагога, досліджуються методи і прийоми, які використовуються у навчально-виховному процесі. Контроль здійснюється відповідно до тих завдань, які ставляться перед педагогічним колективом на поточний рік.

Умови ефективності педагогічного контролю:

1. Своєчасна і точна інформація про стан справ у дошкільному закладі.

2. Вивчення професійних і ділових якостей працівників дошкільного закладу, їхнього стилю роботи, рівня підготовки.

3. Своєчасне надання методичної допомоги всім хто її потребує.

4. Вивчення і поширення передового педагогічного досвіду.

Для вивчення рівня підготовки педагогів та їхньої діяльності ДНЗ використовуються такі види контролю: попередній ( переглядаються плани, матеріали підготовлені до заняття чи заходу, проводяться бесіди про методи і форми роботи з дітьми).

Поточний (безпосереднє спостереження за навчально-виховним процесом, перевірка знань, навичок дошкільників, перегляд робіт).

Підсумковий (вивчаються результати праці за певний період)

Тематичний контроль спрямований на вивчення окремих проблемних питань, над якими працює колектив ДНЗ. З’ясовується рівень вирішення завдань впродовж вивчення якоїсь теми, стан рівня розвитку здібностей, знань, умінь та навичок дітей з якогось розділу програми, форми організації та проведення всіх типів занять.

Вибірковий контроль – перевіряється певний вид діяльності.

Фронтальний контроль дозволяє ознайомитися із системою роботи однієї групи вихователів і на цій основі робиться глибокий і всебічний аналіз їхньої діяльності.

На основі цих перевірок видаються довідки, накази, питання розглядаються на педагогічних радах приймають відповідні рішення.

Зміст методичної роботи яка проводиться в закладі завідуючої реалізується в різних формах: масових (педради, педагогічні читання, семінари, виставки, консультації), групових (методичні об’єднання, творча група), індивідуальних (самоосвіта, до курсові і після курсові завдання).

Усі спостереження фіксуються у діловому щоденнику контролю.

Обов’язковими для відвідувань є загальні батьківські заходи (свята, розваги, батьківські збори).

За результатами вивчення освітньо-виховного та педагогічного процесу формуються висновки, складаються пропозиції.

Педагогічна пропаганда серед батьків проводиться систематично протягом усього перебування дитини у ДНЗ. При цьому враховуємо освіту батьків, іхній загальний рівень, життєвий досвід, громадянську позицію. Демонструємо пересувні папки, ширми, виставки дитячих робіт, бібліотечки, фотовиставки, дитячі ранки, ознайомлюємо з життям дошкільного закладу, проводимо Дні відкритих дверей, залучаємо дорослих до участі підготовки свят та їх проведенні, публікуємо матеріали з життя ДНЗ на нашому сайті та групах у соціальних мережах.

Дошкільний заклад має матеріали з різних розділів програми «Дитина» ,

«Впевнений старт» (таблиці, серії картин, демонстраційні та дидактичні посібники). Заклад забезпечений дитячою та методичною літературою.

Вся робота закладу планується в підрозділах річного плану (організаційно-педагогічна, методична, підвищення кваліфікації, узагальнення та впровадження педагогічного досвіду), проводяться групові та індивідуальні консультації, організації тематичних виставок методичної літератури (відповідно до тем педагогічних рад); організації колективних переглядів навчально-виховного процесу, взаємовідвідування занять педагогами, оглядів новинок методичної літератури.

Методична робота з педагогічними кадрами координується на основі вивчення результатів навчально-виховного процесу, а також якісного та кількісного складу працівників та їх діагностування. Це педагогічні ради, консультації, семінари, огляди новинок.

Виходячи з усього можна сказати, що зміст методичної роботи є соціально-цінним, визначається як загальними цілями так і конкретними завданнями розбудови дошкільного закладу, ґрунтується на даних діагностики та індивідуального підходу до кожного педагога. Усі форми методичної роботи (масові, групові, індивідуальні) спрямовані на підвищення професійних умінь та навичок педагогів через ознайомлення і опрацювання наукової психолого-педагогічної літератури, удосконалення етичних засад спілкування та взаємодії з дитиною-дошкільником, вмінні творчо використовувати і втілювати в життя передові ідеї та досвід роботи , сприяють розвиткові загальнокультурного рівня.

У закладі проводиться робота з узагальнення та впровадження передового педагогічного досвіду, використовується кращий досвід роботи дошкільних навчальних закладів України.

Вивчення рівня компетентності кожної дитини, кожної групи проводиться два рази в рік. У кінці кожного вивчення вихователі проводять підсумкові заняття або проводиться опитування (у формі запитань, дидактичних ігор, індивідуальних бесід) усіх дітей дошкільних груп. За результатами цієї роботи вихователям даються конкретні поради та рекомендації щодо якості знань дітей, шляхів їх підвищення.

Однією із провідних педагогічних ідей методичної роботи є впровадження у практику інноваційних технологій, кращих здобутків педагогічної практики. У роботі з дітьми педагоги нашого закладу використовують елементи ТРВЗ, Сендпелей, Метод наочного моделювання, Логоритміку, Піснезнайко. ДНЗ працює за програмами Базового компонента дошкільної освіти « Дитина », « Впевнений старт», які передбачають інтегрований підхід до розвитку дітей.

Освітньо-виховна робота з дітьми

Весь освітньо-виховний процес з дітьми в дошкільному закладі спрямований на охорону життя і вживання заходів щодо охорони нервової системи, запобіганню втомленості дітей. А тому весь час перебування дітей строго регламентується режимом дня у всіх вікових групах, який розроблено відповідно до орієнтованого режиму дня програми «Дитина» та « Впевнений старт» і відкориговані відповідно до умов.

Роботу педагоги планують і проводять так, щоб дотримуватись процесу збалансованості життєдіяльності дітей: під час занять із значною розумовою завантаженістю обов’язково проводяться фізкультхвилинки, між заняттями – фізкультпаузи; враховуючи вид заняття в ранкові години диференційовано проводяться рухливі ігри різної рухливості. Тобто, робота проводиться так, щоб розумові навантаження чергувались із фізичними, ігровою діяльністю, яка є провідною у цьому віці. Отже, вся робота спрямована на підтримку, збереження та розвиток здорового способу життя та створення умов, які запобігають дії шкідливих чинників, сприяють зміцненню захисно-пристосувальних механізмів дитини.

Плануючи і проводячи роботу з дошкільниками кожен вид діяльності спрямований на виконання освітніх завдань: розвиваючих, виховних, навчальних. Розвиваваючі завдання направлені на утворення прогресивних змін в прагненні дитини задовольнити основні потреби, дати можливість реалізувати свої здібності (створення таких умов, щоб дитина спокійно шукала спосіб виконання того чи іншого завдання), вчити відстоювати свої права, здійснювати вибори, приймати власні рішення і відповідати за їх наслідки. Ці завдання інколи важко вдаються дошкільникам, але педагоги намагаються створити такі умови, щоб активізувати дітей. Усі навчальні завдання спрямовані на розвиток у дошкільників пізнавальної активності, формування вміння виділити проблему, аналізувати її, встановлювати зв'язок причин і наслідків, приймати конструктивне рішення, переносити набуті знання у нові умови, сприяти розвиткові здібностей, знань, умінь, навичок.

Для дошкільнят садок став ніби « Країною казок» , де кожна група має свою родзинку у вихованні і навчанні малят і має свою назву:

групи раннього віку - « Сонечко» і « Зірочка», дошкільного - « Берізка»,

« Калинка», « Вишенька», « Ромашка».

У кожній віковій групі особлива увага приділяється розвитку ігрового середовища – фундаменту дошкільної освіти, де зібраний матеріал для всебічного розвитку дошкільнят . Особлива увага приділяється групам раннього віку, де створені всі розвивальні середовища згідно програми , що забезпечують рухову та пізнавальну активність дітей. У ДНЗ « Ясочка» створені умови для усіх видів діяльності дітей дошкільного віку. Як відомо, ігрова діяльність є провідною, що засвідчує кілька важливих моментів: діти віддають перевагу рольовій грі перед іншими видами діяльності; саме в грі визріває готовність малюка до розгортання інших видів діяльності (спілкування, праці, навчання), закладається і розвиваються всі основні вікові новоутворення особистості.

У кожній групі дошкільного закладу є навчальні осередки, до складу яких входять ігрові зони:

1. шафи для іграшок – сенсорних, оброзних, музичних, іграшок-тварин;

2. килим для будівельно-конструктивних ігор;

3. куточки самостійної художньої творчості, які виконують подвійне навантаження: інтегрують усі види самостійної художньо-естетичної діяльності, а також стимулюють і забезпечують творчі ігри дитини, ігри драматизації та інсценівки, ігри з елементами праці і художньої творчої діяльності;

4. столики для настільно-друкованих ігор, для ігор з водою і піском

5. атрибути до сюжетно-рольових ігор;

6. створені національні кутки з відповідними атрибутами;

7. куточки усамітнення , СХД, дослідницької діяльності.

Окрім творчих ігор, чільне місце в освітньо-виховній роботі з дітьми займають дидактичні ігри згідно програми «Дитина». Кожна група має свій мікро методкабінет де зберігається весь дидактичний матеріал групи ( систематизований згідно програмових вимог) , який використовується як на заняттях так і в повсякденному житті.

Чільне місце в роботі закладу займають конструктивно-будівельні ігри, також народні ігри: народні рухливі ігри, календарно-обрядові, які використовуються залежно від пори року, дитячий ігровий фольклор.

Важливим в роботі дошкільного закладу вважається питання виховання позитивного емоційно-ціннісного ставлення до себе та ближнього: само прийняття, впевненість, радість власної спроможності, почуття свободи, помірковане ставлення до труднощів, критики, помилок; переживання, співчуття та спів радості, готовності допомагати, проявляти прихильність одне до одного.

Дошкільним закладом разом з батьками була проведена благодійна акція

Свято –ярмарок « Козацькі розваги» у підтримку наших захисників. За зібрані кошти було закуплені теплі речі і передані разом з малюнками наших дітей

солдатам.

Педагогічне керівництво дитячою життєдіяльністю спрямовується також на розширення уявлень дітей про моральні, естетичні, пізнавальні почуття, прищеплення елементарних навичок правильного вираження власних почуттів, а також розуміння та оцінювання емоцій, почуттів і пов’язаних з ними дій, висловлювань, міміки інших людей, природи, продуктів людської праці, творів мистецтва. Особливий акцент робиться на формуванні у дітей навичок довільної регуляції поведінки та пізнавальної активності, розгортанні їхнього особистісного буття, виявленні індивідуальності, розкутості поведінки.

Особливу увагу педагоги колективу приділяють формуванню таких комунікативних здібностей, як уміння дорожити взаєминами, виявляти відданість надійність, поступливість, вміння висловлювати свою думку, спілкуватись. У процесі предметно-практичної діяльності в дітей з’являється здатність усвідомлювати призначення, властивості різних предметів, власні дії та їх наслідки.

Все це відбувається на спеціально організованих заняттях та в повсякденному житті. Педагоги намагаються сформувати у дітей практичні уміння і навички у взаємодії із предметним світом, вміння орієнтуватися у правилах доцільної і безпечної поведінки під час практично-предметної доцільності, цінувати зроблене руками людей, насолоджуватися від добре зробленого, засмучуватись, коли виходить негарно, виявляти творчість, вигадку.

Структурними компонентами будь-якої діяльності є мотив-мета-засоби- результат-оцінка (самооцінка). Тому починаючи будь-який вид діяльності з дітьми педагоги мотивують, для чого ми це робимо (подарунок для мами, атрибути до театральної діяльності і т.д.). Оцінюючи результат праці дошкільника, вихователі висловлюються виважено, об’єктивно, зрозуміло, часто висловлюють доброзичливі судження. Старших дошкільників активно залучають до самооцінки.

У ДНЗ створені відповідні умови для формування в дошкільнят уявлення про навколишній світ. Навчальний процес забезпечено методичною та художньою літературою, наочними посібниками, дидактичними іграми, створені зелені куточки в кожній групі, де є акваріуми, кімнатні рослини.

Навчально-виховна робота здійснюється вихователями згідно перспективно-календарних планів, які включають спостереження за об’єктами живої та неживої природи, рослинами, тваринами, працею дорослих у природі; організовані заняття; експериментально-пошукову діяльність (досліди, читання художньої літератури природничого змісту, дидактичні ігри, праця в куточку природи, колективна праця в природі). Проводиться вся робота у різноманітних організаційних формах: комплексні заняття, екскурсії, прогулянки, робота в куточку природи, робота на ділянках, хвилинки милування природою, спостереження різних об’єктів у приміщенні та на вулиці.

Повсякденна робота з ознайомленням з навколишнім середовищем проводиться таким чином: вранці – дидактичні ігри, розгляд ілюстрацій, трудова діяльність (робота чергових в кутках природи, індивідуальні доручення, колективні та індивідуальні спостереження). З перелічених видів діяльності щодня планується не більше одного двох. На першій прогулянці обов’язково проводиться спостереження з усією групою. Один раз на тиждень організовується трудова діяльність; дидактичні ігри проводяться за потребою (ігри з природнім матеріалом – під час художньої праці та самостійної творчої діяльності). у другій половині дня проводяться спостереження за тими явищами в природі, яких не можна спостерігати в першій половині дня (вечір, захід сонця та інші). У цей час багато уваги приділяється індивідуальній роботі з дітьми, роботі з батьками.

З метою накопичення дітьми позитивного досвіду співбуття педагоги ДНЗ намагаються створити і підтримувати комфортний психологічний клімат у кожній віковій групі, організації розмов і бесід, вправляння дітей у соціальній поведінці, адекватні реакції на асоціальні вчинки та спірні питання, успіх та неуспіх діяльності.

У ДНЗ створено естетично-розвиваюче середовище: забезпечується максимальна емоційна зручність, насичення життя дитини позитивними емоціями, зміцнюються нервові сили, воля, відповідальність, гармонійно поєднуються фізичні та психічні навантаження з відпочинком. Вихователі толерантно ставляться до невдач, незнань, помилок дитини, дозволяють їй усамітнитись, позбавляють страху. Ці фактори є чинниками теплого домашнього мікроклімату у групі, який впливає на загальну емоційно-позитивну атмосферу взаємодії у дитячому колективі, на імідж дошкільного закладу.

Педагогічним колективом здійснюється систематична послідовна робота щодо розвитку мовлення дітей з урахуванням конкретних умов: індивідуальних властивостей дітей даної вікової групи, особливості мови свого регіону, традиції мовного етикету та спілкування в родині. На позитивний імідж дошкільного закладу впливає імідж всіх працівників. Результативність роботи всього колективу залежить від кожного члена та скоординованої роботи всіх компонентів. І щоб посісти гідне місце на ринку освітніх послуг, колектив ДНЗ прагне перетворити дитячий садок на будинок радості - « Храм дитячої душі».

А тому девіз роботи колективу –

« Творчість вихователя – запорука розвитку творчих здібностей дітей.

Головна турбота – ДИТИНА, забезпечення її інтересів та потреб ».

Реалізація завдань програми «Дитина» відносно мовленнєвого розвитку дошкільників здійснюється на комплексних заняттях. Один раз в місяць проводиться тематичне заняття із звуковимови, або з граматики в дошкільних групах. У повсякденному житті проводяться також різні форми мовленнєвої роботи: індивідуальна, збагачення словника під час усіх видів діяльності.

На спеціальних заняттях та у повсякденному житті для реалізації пізнавальної активності дітей використовуються такі методи: спостереження, екскурсії, читання художньої літератури, елементарне експериментування, створення проблемно-пошукових ситуацій, моделювання, самостійна робота з друкованими посібниками, знаками-символами, схемами, дидактичні ігри, головоломки, лабіринти. Керівництво пізнавальною діяльністю дітей здійснюється через вказівки та запитання, підтримку та заохочення дітей відповідати на заняттях від себе особисто так і своєї підгрупи, пари. Важливим завданням педагоги нашої установи вважають, щоб діти мали уявлення про роль пізнавальної активності у власному розвитку.

Одним з найважливіших напрямків освітнього впливу на дітей ми вважаємо забезпечення їхнього соціально-морального та емоційно-ціннісного розвитку. З огляду на появу в дошкільників нових, відповідних віковому стану форм спілкування з дорослими та однолітками, робота спрямовується на розвиток соціальних емоцій і мотивів поведінки, вміння орієнтуватися в соціальному середовищі, пристосовуватися до його вимог та опановувати нові соціальні ролі та стосунки. Тому вихователі спочатку самі ініціюють свої контакти з дітьми та між ними, а потім поступово навчають вихованців самостійно налагоджувати взаємодію з дорослими та іншими дітьми, спілкуватися з ними в різних ситуаціях з урахуванням відмінності чи подібності за віком, статтю, інтересами, тощо, допомагають кожному малюкові виявити власні чесноти, посісти гідне місце в дитячому колективі. Все це відбувається під час спеціально організованих занять (морально-етичні бесіди, дидактичні ігри, створення проблемних ситуацій) та повсякденного життя (театралізована діяльність, колективна праця, тощо).

Педагогічне керівництво дитячою життєдіяльністю спрямовується також на розширення уявлень дітей про моральні, естетичні, пізнавальні почуття, прищеплення елементарних навичок правильного вираження власних почуттів, а також розуміння та оцінювання емоцій, почуттів і пов’язаних з ними дій висловлювань, міміки інших людей, а на цій основі – виховання емоційно-ціннісного ставлення до себе інших людей, природи, продуктів людської праці, творів мистецтва.

Художня активність дошкільнят проявляється в художньо-практичній діяльності. старші дошкільники мають сформовану властивість власного ставлення до реального світу і творів мистецтва, охоче виконують завдання естетичного характеру, володіють художньою майстерністю в міру своїх індивідуально-вікових можливостей і вдосконалюють її під керівництвом дорослого. Художньо-практична діяльність дошкільнят проявляється: в образотворчій діяльності, музичній, літературній, театральній. В усіх перелічених видах художньо-практичної діяльності дітей педагоги створюють для прояву дитячої творчості: вчать дітей передавати свої думки, стан, почуття, настрій фантазії через художнє слово, образотворчу діяльність, музичну творчість, виразні рухи, мімічні та пантомімні етюди.

Проблема розвитку обдарованої дитини педагогічним колективом дошкільного закладу розглядається у контексті розкриття її творчого потенціалу, розвитку інтелектуальних здібностей, а також формування особистісно – мотиваційної сфери у дітей різного віку, що забезпечує у майбутньому геніальність і високий статус особистості. У дошкільному навчальному закладі велика увага приділяється розвитку здібностей дітей : створені гуртки за уподобаннями.

- розвиток мовлення «Логоритміка»

- метод наочного моделювання

- здоров’язберігаючі технології « Школа здоров’я»

- розвиток логічного мислення « Маленькі інтелектуали »

- розвиток пізнавальних здібностей раннього віку « Сендплей»

- « Світлячок»

- музико терапевтична діяльність « Піснезнайко»

- безпека життєдіяльності « Абетка безпеки»

У ДНЗ створені умови для розвитку обдарованості:

- створення предметно - розвивального середовища;

- виявлення , розвиток і підтримка обдарованих дітей;

- пошук технологій, методів та методик щодо розвитку

обдарованості дітей.

Кожна дитина від народження має іскорку таланту. Допомогти дитині розпалити полум’я – завдання педагогів нашого дошкільного навчального закладу. Тому в дошкільному закладі є свої традиції « День народження садка». « Фестивалі творчості», « День відкритих дверей», родинні світа та інші. Діти разом з педагогами склади « Гімн дитячого садочка».

Педагоги та діти дошкільного закладу - активні учасники громадського життя міста.

Медико - профілактичні, оздоровчі заходи у ДНЗ

Дошкільний навчальний заклад має необхідні умови для проведення медико-профілактичних та оздоровчих заходів. У наявності є бактеріоцидна лампа. Фізкультурні заняття та ранкова гімнастика проводяться у группах, на свіжому повітрі. Кожна група має спортивний інвентар (канати, обручі, лавки, м’ячі, скакалки, торбинки з піском ,прапорці, кеглі. На спортивному майданчику є споруди, необхідні для проведення занять на свіжому повітрі. Для оздоровчих процедур у групах є рукавички для розтирання, килимки для масажу ніг.

ДНЗ забезпечений необхідними медикаментами для надання невідкладної допомоги при потребі (перев’язочний матеріал, йод, зеленка, перекис водню).

На оздоровчий період складається план де планується покращене харчування, триваліше перебування дітей на прогулянці, водні процедури, сонячні ванни, триваліший сон, більша кількість рухливих ігор. Щоквартально вихователі дошкільних груп разом із медсестрою проводять антропометрію, а раннього віку - раз у місяць. На основі цих даних проводиться маркування меблів та розсаджування дітей за столами, партами. Огляд дітей на педикульоз проводиться щоденно вихователями, один раз в тиждень медсестрою та один раз в рік СЕС. Два рази в рік СЕС бере зі скоба на виявлення яйцеглистів.

Снітарно-просвітницька робота серед дітей і батьків проводиться шляхом випуску санбюлетнів які вивішуються у загальному коридорі, та бесід з батьками які проводять вихователі та медичні працівники з амбулаторії.

Аналіз захворюваності дітей проводиться кожного півріччя завідуючою і медсестрою, педпрацівниками. Якщо підвищується захворюваність, проводяться відповідні заходи: очищення повітря, часте вологе прибирання із застосування деззасобів; одержання дітьми процедур у фітокімнаті.

Деззасоби готує і зберігає медсестра. Вона веде контроль за санітарним станом приміщень та територій. Дані записуються у санітарному журналі. На п’ятихвилинках зачитуються зауваження по групах, харчоблоку, пральні, території ДНЗ; встановлюється термін виконання зауважень. Ведеться графік проходження медогляду. Працівники ДНЗ проходять медогляд кожних шість місяців. За два тижні до закінчення терміну медсестра видає санітарну книжку для проходження медогляду. На початку року списки працівників, які підлягають медогляду, передаються у поліклініку. Ведеться медичний контроль за станом здоров’я працівників закладу. В журналі «здоров’я» працівників харчоблоку вносяться дані про наявність чи відсутність гнійничкових захворювань та відсутність розладів шлунково - кишкового тракту. Працівники з ОРЗ не допускаються до роботи з дітьми.

Завідуюча та медсестра періодично перевіряють дотримання санітарно-гігієнічних правил у групах та харчоблоці; дані заносяться у санітарний журнал.

Акти перевірок СЕС підшиваються у папку і зберігаються на протязі п’яти років. Приписи обговорюються на п’ятихвилинках, аналізуються і розробляється план заходів щодо усунення недоліків. Відповіді про усунення недоліків направляються у СЕС. В кінці року здається статистичний звіт по захворюваності та виконання норм харчування.

Організація харчування дітей у

дошкільному навчальному закладі

Харчоблок складається з трьох приміщень: варочний цех, овочевий цех, кладова для зберігання продуктів. Харчоблок забезпечений всім необхідним інвентарем: посудою, каструлями, жарова шафа, електроплита, холодильники, електром’ясорубка для сирого м’яса та ручна м’ясорубка для вареного м’яса, ножі, дошки, столи відповідно до інструкцій. Весь інвентар промаркований і використовується по призначенню.

На харчоблоці дотримуються санітарних норм. Дані санітарного стану записуються в санітарному журналі, всі зауваження і рекомендації обговорюються на п’ятихвилинках та в робочому порядку.

Продуктами харчування ДНЗ забезпечуть підприємці які виграли тендер. Сипучі продукти зберігаються в коморі на стелажах. Ведеться Журнал бракеражу сирих продуктів, де записується дата отримання продуктів, термін зберігання та дата реалізації.

В ДНЗ є трьохразове харчування. Розроблена картотека страв і на кожну страву є технологія приготування. Технологію приготування контролює медсестра. Всі технології приготування, особливо м’ясних та рибних страв, дотримуються. Страви готуються відповідно меню-розкладок. Кожна каструля промаркована, вказано літри та вага каструлі. Всі нормативні об’єми кожної страви дотримуються. Помічники вихователів отримують їжу в маркованих каструлях.

Норми харчування в основному виконуються. Ведеться накопичувальна відомість на 10 днів з розрахунку на одну дитину та бухгалтерія веде такі відомості по розходу продуктів на всіх дітей. Кожні 10 днів проводиться аналіз з урахуванням плюсів чи мінусів. Основні продукти, такі як:

масло, олія, цукор, картопля на 100%,

м'ясо, яйця - 90 %

сир, молоко - 80%

риба , овочі – 85%,

фрукти – 35%, соки – 50%.

Середній показник виконання норм харчування за 2021 р. – 76 % , через підвищення цін на продукти харчування та відсутність коштів на харчування у Помічнянській міській раді.

Вартість харчування одного діто - дня - 40 гривень.

Розмір батьківської плати за один день – 20 гривень.

Кількість вихованців плата за харчування яких зменшено на 50 % - 16 дітей.

( діти з багатодітних сімей).

Щомісяця здійснюється плата за харчування дітей батьками до 25 числа кожного місяця в будь-якому збербанку згідно квитанції.

В меню - розкладі щоденно старша медсестра вказує кількість дітей по групах (підтверджена підписами вихователів груп), які харчуються в дошкільному закладі.

В кожній віковій групі є столовий посуд, який відповідає кількості дітей, є серветки, ножі для других страв. Столи і стільці промарковані і відповідають росту дітей. Кожна дитина сидить на своєму місці за столиком.

Вихователі прищеплюють дітям культурно-гігієнічні навички:

миття рук перед їдою, вміння користуватись серветкою, виделкою, ножем( згідно вікових особливостей); їсти акуратно , не розмовляти за столом, не брати їжу руками , вчать дякувати після приймання їжі.

В дошкільних групах створені куточки для чергових де є весь необхідний інвентар ( фартушки, ковпачки, щитки, совочки) для чергування дітей по їдальні.

Заявку на продукти складає завгосп, кухар відносно перспективного меню на 10 днів. Заявки реєструються в журналі заявок на продукти, де і аналізується їхнє виконання. Книгу складського обліку продуктів харчування веде завгосп. В цьому журналі заносяться дані при поступленні товару, дата реалізації та залишок. Кожних 10 днів виводяться дані підводяться підсумки та аналіз. Журнал бракеражу сирої продукції веде завгосп. В цьому журналі записуються дані при поступленні продукції, вказується якість, кількість, терміни зберігання, дати реалізації. Журнал бракеражу готової продукції веде медсестра кожного дня. Вказується назва страв, кількість, брутто і нетто та характеристика страв: температура страв, кількість смак, запах, зовнішній вигляд. На кожну страву розроблена розкладка з врахуванням жирів, білків, вуглеводів. Розроблена технологія приготування страв. Страви укомплектовані: 1-ші страви, 2-гі страви, 3-ті страви, салати, мучні вироби.

Перспективне меню складене на два сезони: зимово-весняні та літньо-осінні. Меню узгоджене з санепідемстанцією і затверджене завідуючою ДНЗ. Згідно перспективного меню складається меню-розгортка на кожен день, яке зберігається на харчоблоці до кінця робочого дня. Журнал реєстрації відходів веде завгосп в присутності медсестри, кухаря.

Контроль за прийняттям продуктів харчування проводить медсестра, завгосп. Перевіряється наявність документів – сертифікати якості, накладні; перевіряється тара в якій завозились продукти, транспорт і його відповідність, фасування. Дані заносяться в журнал бракеражу сирих продуктів.

Закладку продуктів в котел контролює медсестра дошкільного закладу. М’ясо закладається о 8.00год. для варки, масло на обід в 11.00год. Відходи від м’яса, яєць, риби зберігаються до кінця робочого дня кухаря.

Відходи зберігаються у відрах з кришками, які відповідно промарковані. Після звільнення від відходів відра миються, дезінфікуються.

Контроль за харчуванням з боку завідуючої і медсестри проводиться регулярно і ефективно. Про це говорять показники: відсутність харчових отруєнь, немає зауважень з боку райсанепідемстанції, діти прибавляють у вазі та рості. За результатами лабораторних даних контролю за якістю харчування за останні 5 років зауважень не було.

Робота з батьками

Дошкільний навчальний заклад створює всі умови для максимального задоволення запитів батьків дітей з їх виховання і навчання. Батьки є рівноправними учасниками навчально-виховного процесу в ДНЗ. Педагогічний колектив проводить диференційовану роботу з батьками : створені групи у соціальних мережах.

Протягом останніх років батьківська громадськість ДНЗ значно активніша. Батьки беруть участь у житті дошкільного закладу, відвідують заняття, ранки, надають посильну спонсорську допомогу. З батьками проводяться батьківські збори (групові та загальні), проводяться консультації для батьків, працює школа молодих батьків, батьківський комітет. Систематично проводяться родинні свята.

В кожній групі обладнані інформаційні кутки для батьків. В кутках є розклад занять, які проводяться в групі; що вивчали на занятті, консультація для батьків, ширми, тематичні виставки, скринька довіри, вітання, виставки дитячих робіт, меню на щодень.

В дошкільному закладі працює консультативний пункт, де батьки можуть отримати відповіді на свої запитання від спеціалістів.

Велику допомогу дошкільному закладі надає батьківський комітет. Батьківський комітет вживає заходів для поліпшення роботи дошкільного закладу, сприяє пропаганді педагогічних знань, здійснює тісний взаємозв’язок між адміністрацією закладу і батьками, допомагає завідуючій у терміновому вирішенні багатьох господарських проблем, доносить необхідну інформацію.

Дошкільний навчальний заклад використовує наступні форми роботи:

з батьківського комітету, школи молодої матері, батьківський клуб.

Звертається увага на творчий підхід до плану роботи з сім’єю, врахування даних про батьків (із анкет): склад сім’ї, культурний рівень, інтереси, використання вільного часу, вік, кількість дітей у сім’ї, сімейна атмосфера.

Усі заходи, які проводяться з батьками обговорюються, приймаються певні рішення для покращення роботи. Чимале місце відводиться анкетуванню батьків, яке проводиться щорічно із яких дізнаємось про відношення та оцінку батьків до роботи працівників, вимоги до покращення навчально-виховного процесу.

Кожного місяця аналізується своєчасна оплата батьками коштів за харчування дітей. Вивчається та аналізується соціальний статус сімей. Власне з цього і розпочинається робота з батьками. Аналізується:

-- кількість повних сімей;

-- кількість неповних сімей;

-- кількість багатодітних сімей;

-- кількість проблемних сімей;

-- сімей які заслуговують на вивчення і узагальнення досвіду роботи.

Дані допомагають у плануванні подальшої роботи.

Проведено анкетування батьків

Забезпечення наступності дошкільного навчального закладу

і школи.

Щодо забезпечення наступності розвитку особистості дитини у ДНЗ і школі, в садку складено угоду про співпрацю між ДНЗ і ЗОШ № 1 , затвердженої завідуючою і директором школи. Ця робота охоплює організаційну педагогічну ( екскурсії дітей до школи, педагогічні зустрічі вчителів і вихователів) та методичну роботу (спільні педради, дні педагогічної майстерності).

Перехід дитини з дитячого садка в школу є важливим етапом її життя, який пов'язаний не лише зі зміною середовища її розвитку, а й з відповідними процесами самоусвідомленнями з новими проблемами, відкриттям у собі нових можливостей. Щоб цей перехід не став для дитини стресовим, ми намагаємося забезпечувати взаємозв’язок вихованців, учнів, педагогів ДНЗ та школи. Цей взаємозв’язок здійснюється як на інформаційному (семінари, семінари-практикуми, педради), так і діяльнісному (обмін досвідом, взаємне консультування, взаємо відвідування занять та уроків) рівнях. Так було, проведено педагогічну зустріч вчителів початкових класів та вихователів старшої групи дошкільного навчального закладу з питань розвитку зв’язного мовлення та навчання читанню, підготовки руки дитини до письма. Вихователі старшої групи відвідали уроки математики та читання в школі, а вчителі початкових класів були присутні на відкритому комплексному занятті з математики, святі Осені.

Працює динамічна група між вчителями школи і вихователями дошкільного закладу « Від малят до школярів» з метою співпраці педагогів по підготовці дітей до шкільного навчання.

Діти старшої групи з вихователем побували на екскурсії в школі. Позитивні емоції отримали під час свята першого дзвоника, ознайомлення з класом, бібліотекою. Більшість дітей зацікавилася школою, навчанням, почали вносити отриманні знання в сюжетно-рольові ігри «Школа», «Бібліотека», які стали змістовнішими.

Вихователі старшої групи систематично використовують у своїй роботі читання літературних творів, бесіди про школу, на заняттях і в повсякденні знайомлять з правилами поведінки школярів.

Випускники нашого навчального закладу є частими гостями у садочку. Вони приходять на святкові ранки, виготовляють і дарують дошкільнятам іграшки-саморобки, виконують ролі у театральних дійствах та лялькових виставах для дошкільнят.

Щороку учні та вчителі є бажаними гостями на випускному святі, а майбутніх першокласників та вихователів запрошують на свято «Прощавай Букварику!».

Вихователями старшої групи розроблено конспекти контрольних занять для випускної групи з метою визначення рівня готовності до навчання в школі та рекомендації і поради для батьків «Підготовка дітей до навчання в школі».

Працює гурток « Школа батьків майбутнього першокласника».

Адміністративно-господарська діяльність керівника

дошкільного навчального закладу.

Дошкільний навчальний заклад у своїй роботі керується статутом ДНЗ, Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням «Про дошкільний навчальний заклад» та іншими нормативно-правовими документами. Навчально-виховна робота ведеться згідно Базового компонента дошкільної освіти, програм

« Дитина», « Впевнений старт».

В ДНЗ створені необхідні умови для організації оздоровлення, виховання, навчання дітей різних вікових груп.

Колектив дошкільного закладу творчий, дружній, виконавський. Вихователі та музичні керівники володіють методиками з різних розділів програми, експериментують, впроваджують новітні освітні технології і методики.

Відповідно до Законів України «Про охорону праці» та ст. 7.11 «Про дошкільну освіту адміністрацією дошкільного закладу здійснюється системна робота з охорони праці.

Розроблено та затверджено «Посадові інструкції» та інструкції з безпеки життєдіяльності. Ведуться журнали інструктажів, наявна вся нормативно-правова документація, зроблено заміри опору контурів заземлення, ізоляції, електропроводки. У 2021 році з питань охорони праці видано 12 наказів.

Випадків травмування дітей, працівників за останні 5 років не було.

На виконання санітарних правил влаштування і утримання дошкільних навчальних закладів районною санепідемслужбою здійснюється контроль, є наявні акти, складені за результатами перевірки СЕС. Відповідно до ст.22 Закону України «Про дошкільну освіту», листа МОН України від 16.08.2010р. №1/9-563 та методичних рекомендацій до нього «Фізичний розвиток дітей в умовах дошкільного навчального закладу».

Колектив ДНЗ добре співпрацює з родинами. Проводяться такі форми роботи з батьками: групові батьківські збори, загальні батьківські збори, рада закладу, батьківський комітет, консультації для батьків, дискусійний клуб.

Робота адміністрації дошкільного закладу спрямована на різноманітні форми роботи з вихователями, наданні їм дієвої методичної допомоги, що сприяє ефективній ї злагодженій роботі всього колективу щодо осучаснення навчально-виховного процесу з дітьми.

Фінансування закладу проводиться за рахунок бюджетних коштів з Помічнянської міської ради, а також спонсорської допомоги батьків .

Зміни соціально - економічних умов в Україні ведуть за собою зміни соціального запиту суспільства в системі дошкільної освіти. В цих умовах дошкільний навчальний заклад « Ясочка» прагне мати своє обличчя, свою модель, яка відрізнялася б від моделей інших навчальних закладів та робила б його привабливим в очах батьків і дітей.

Педагогічний колектив ДНЗ передбачає організацію усієї виховної роботи зорієнтованою на особистість кожної дитини, на здійснення індивідуального підходу; єдність педагогічного та батьківського впливів на дитину як особистість, щоб вона могла на різних етапах життєдіяльності приймати та застосовувати не стандартні та найоптимальніші ситуаційні рішення.

Успіх роботи дошкільного навчального закладу №1 « Ясочка» залежить від творчого потенціалу всього колективу. Завдання керівника – віднайти талант кожного працівника, розкрити його можливості. А педагог в свою чергу – розкриває талант і творчі здібності у своїх вихованців.

Сворення мікроклімату в колективі, умов для праці і відпочинку - запорука розвитку таланту кожного працівника ДНЗ, який

сіє розумне , добре, вічне у своїх вихованців.

19.12.2021року Завідуюча ДНЗ: Галина БОЙКО



м.Помічна