Методична скарбничка

Розвиток творчих здібностей учнів з досвіду роботи вчителя зарубіжної літератури Кислої Л.А.

доповідь.docx
Формування ключових компетнтностей.docx

Розвиток творчого потенціалу учня на уроках         української мови та літератури ( з досвіду роботи

 вчителя української мови та літератури Кулик Л.В.- ОЗЗСО Розумівська школа)

     В навчальній програмі з української літератури відзначається: « Українська література як мистецтво слова є носієм  потужного заряду духовної енергії. Засобами мистецтва слова вона допомагає збагачувати внутрішній світ людини, формувати сильний характер, широкий світогляд, особисту культуру, спрямовувати морально- етичний потенціал, розвивати інтелект, творчі здібності, естетичний смак.»

       Тому особливу увагу на уроках мови та літератури звертаємо на розвиток саме творчих здібностей засобами мови та літератури. Так при вивченні теми « Казки» в  5   класі діти із задоволенням інсценізують уривки, які допомагають краще представити ті чи інші риси характеру персонажа казки(« Фарбований Лис»,  «Мудра дівчина»). Таким чином відбувається входження в роль, розвивається артистизм. При вивченні поезій П .Тичини, М. Рильського учні 11 класу створюють відеопоезії, роблять фотоілюстрації. Практикую таку форму роботи як ілюстрація художнього твору, що сприяє розвитку фантазії, естетичного смаку. На уроках мови пишемо творчі роботи- діалог з осінню. Цікава форма розвитку творчих здібностей- участь дітей у конкурсі ораторського мистецтва ,де вони представляють власну творчу роботу – есе на задану тему. Отже , різні форми роботи на уроках мови та літератури сприяють розвитку всебічно освіченої особистості.


ДОПОВІДЬ НА ШМО.docx
Філологічні науки.mp4
Практичні поради щодо організації дистанційного навчання під час карантину (1).pptx
ЗНО.pptx

   Метою роботи з обдарованими учнями є створення освітнього простору школи як сукупності умов для розвитку особистості шляхом здійснення переходу від ідеї розвитку особистості до ідеї саморозвитку; задоволення потреб суспільства у творчих, обдарованих учнях; реалізація процесу пошуку, відбору й творчого розвитку обдарованих дітей шляхом упровадження традиційних і інноваційних форм і методів навчання.

         План роботи зі здібними та обдарованими дітьми спрямований на реалізацію нижчезазначених завдань:

-задовольнити пізнавальні потреби учнів;

-забезпечити розумовий розвиток школярів;

-створити позитивне емоційне поле для стимулювання розвитку особистості;

-сприяти саморозвитку, само оцінюванню та самореалізації потреб;

-сформувати почуття постійного прагнення до засвоєння нових знань та оволодіння українською мовою та літературою на високому рівні                        

         У роботі з обдарованими школярами варто дотримуватися принципів:

- орієнтація на вищі кінцеві результати;

- безперервна передача знань ( навчатися й навчати інших необхідно стільки, скільки потребує досконале володіння темою);

- співпраця й товариська взаємодопомога;

- різноманітність завдань;

- навчання за здібностями.

      Варто зазначити, що обдаровані учні мають ряд рис, якими вони відрізняються від своїх однолітків:

- спрямований інтерес до певної галузі знань ще в дитячі роки;

- зосередженість на творчій роботі;

-націленість на обраний напрям діяльності;

-велика працездатність;

-підпорядкованість творчій духовній мотивації;

-стійкість. непоступливість у творчості. навіть упертість;

-надмірна захопленість роботою;

-здатність до творчого уявлення.

      Обдарована дитина має досить стабільні інтереси, любить ставити й вирішувати важкі питання, часто не погоджується з думкою дорослих, уміє відстоювати свою точку зору, установлювати причинно-наслідкові зв’язки,

наводить переконливі аргументи, розпочату справу завжди доводить до кінця, виявляє особливі здібності до певного виду занять або предмета,  часто здається оточуючим «не за віком» дорослою, незважаючи на невдачі, виявляє наполегливість у досягненні мети, здатна довгий час думати над якоюсь ідеєю, проблемою, швидко, без спеціального заучування, запам’ятовує прочитане або прослухане, не витрачає багато часу на опрацювання навчального матеріалу,  оригінально мислить, пропонує несподівані відповіді, рішення.Наприклад, учень, який має літературні здібності, може легко побудувати оповідання, починаючи від зав’язки сюжету й закінчуючи розв’язанням якогось конфлікту, вигадує  щось нове й незвичайне, коли розповідає про вже знайоме й відоме всім, дотримується тільки необхідних деталей в оповіданнях про події, відкидає все несуттєве, залишає головне, найбільш характерне, уміє дотримуватися вибраного сюжету, не втрачає головну думку, коли про щось розповідає, добирає у своїх оповіданнях такі слова, які добре передають емоційний стан героїв, їх переживання і почуття, уводить у твір важливі для розуміння подій деталі, залюбки пише різножанрові роботи.

      Та попри все, трохи вище зазначене, обдаровані діти  мають свої проблеми:

- навчальна програма іноді для них нудна й нецікава;

- учням подобаються складні ігри і нецікаві ті, якими захоплюються їхні ровесники;

- надмірне заглиблення у філософські проблеми ;

-невідповідність між фізичним , інтелектуальним та соціальним розвитком; -надзвичайне прагнення до досконалості ;

- досить часте почуття незадоволеності: вони критично ставляться до своїх досягнень, мають низьку самооцінку;

-ставлять нереальні цілі, не маючи можливості досягти її, переживають;

-надмірні чутливість, вразливість;

-потреба в уважному ставленні дорослих;

-нетеплячість, зневажливість у ставленні до дітей, які мають нижчий інтелектуальний розвиток.

      Тому педагог, який працює з обдарованими школярами, має бути доброзичливим і чуйним, цілеспрямованим і наполегливим, готовим до виконання різноманітних обов’язків, до перегляду своїх поглядів і постійного самовдосконалення. пов’язаних з навчанням обдарованих дітей,  уміти розбиратися в особливостях психології обдарованих дітей, відчувати їхні потреби та інтереси, мати високий рівень інтелектуального розвитку, широке коло інтересів, живий та активний характер, нетрадиційний особистий світогляд, бути готовим до виконання різноманітних обов’язків, пов’язаних з навчанням обдарованих дітей, володіти почуттям гумору, емоційною стабільністю, виявляти гнучкість,уміти переконувати, мати схильність до самоаналізу. Учитель не повинен повсякчас розхвалювати кращого школяра. Не варто виділяти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні заняття з однолітками.Педагогу не треба приділяти  багато уваги навчанню з елементами змагання. Обдарована дитина буде частіше за інших переможцем, що може викликати неприязнь до неї. Учитель не повинен робити з інтелектуально й творчо розвиненого школяра «вундеркінда»: недоречне визнання винятковості породжує найчастіше роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність – зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей і навіть сарказм з боку вчителя, звичайно, недопустимі. Педагогу потрібно пам’ятати, що в більшості випадків обдаровані діти погано сприймають суворо регламентовані заняття, що повторюються.

      К. Ушинський говорив: “Учень – не просто посудина, яку потрібно наповнити, а факел, який треба запалити”. Саме ці слова повинні стати  професійним кредом кожного. Педагог не повинен обмежуватися фразою: «На жаль, обдаровані  вихованці відсутні». Кожна дитина має певні задатки, здібності, які потрібно вміти своєчасно побачити, розкрити й наполегливо розвивати. 

         Існує безліч шляхів пошуку обдарованих:

-урок ( виявляє нестандартність мислення, ерудиція, рівень креативності);

-бібліотека (вивчає читацькі запити);

-факультативи, спецкурси, гуртки (розкриває потенціал дитини в певній галузі знань);

-психодіагностика(досліджує лідерські якості, ерудицію, здатність до самоаналізу);

-олімпіади, різноманітні творчі конкурси (свідчать про високі інтелектуальні можливості, творчий, нестандартний підхід до розв’язання поставлених завдань);

-виховна робота (виявляє артистичні здібності, рівень сформованості загальнолюдських цінностей).

Детальніше тут: https://site-logvinenko.webnode.com.ua/products/robota-z-obdarovanimi-opis-dosvidu/ 

критичне мислення.pptx
Паливода Аліна Компетенстність доповідь.pdf

Доповідь вчителя англійської мови Паливоди А.О. "Формування самоосвітньої компетентності учнів"

сучасний урок.pdf
Формування соціальної, громадянської та культурної компетентностей учнів.pdf
компетентності.pdf
ЗСО Розумівська школа Долинської ср Запорізького району, Запорізької області (4).pdf
Труднощі навчання в умовах воєнного стану.pdf
Про адаптацію учнів 5-тих та 10-тих класів. Роль учителя у шкільній адаптації учня. (1).pdf

10 клас як перехідний період від дитинства до серйозного навчання

У 10-класників не змінилося соціальне оточення(бо вони продовжили навчання у школі, до якої звикли), а от  система діяльності зазнала змін (навчальна ситуація нового ступеня освіти, зміна режиму і навантаження), але це пов'язано більше не з переходом до 10 кл., а з умовами навчання у воєнний період. (до нових умов навчання змушені адаптуватися усі учні)

 Специфіка адаптації 10-класників визначається особливостями віку та специфікою профільного навчання. У нас історичний профіль і якщо звернути увагу на оцінки, які учні отримали за І семестр з предметів профільного рівня:

Історія України – 56%

Всесвітня історія – 62 %

Громадянська освіта – 81 %

Ми бачимо, що рівень якості знань достатньо таки непоганий, тобто учні адаптувалися до профільного навчання

Важливою соціальною потребою даного віку є потреба пошукової активності, потреба у самовизначенні, у визначенні життєвих перспектив.

Як на мій погляд, у частини   учнів недостатньо розвинена навчальна мотивація (орієнтація на те, що досягнення життєвих цілей залежить від себе самого, особистісної відповідальності), вміння висувати вимоги до себе, самоорганізація навчальної діяльності, самоконтроль.

І тому нам разом з батьками потрібно сприяти формуванню почуття відповідальності,  потреби в пошуковій активності, побудові життєвих цілей.


Впровадження STEM-освіти на сучасних уроках філологічного спрямування.pptx
Соціалізація особистості.pdf