Свято Стрітення для молодшої групи гуртка петриківського розпису

Пояснювальна записка.

Молодша група складається з учнів 2-4 класів, це початковий рівень навчання в гуртку. Заняття складає 2 академічні години. Перша година — теоретична частина, у продовж якої і проводиться свято зустрічі зими з весною. Друга година заняття практична, гуртківці малюють композицію з елементами петриківського розпису на задану тему .

Мета: ознайомлення з традиціями нашого народу, виховання бережливого ставлення до природи,

           поваги до народних звичаїв

Обладнання: солоне тісто, гуаш, папір, олівці, пензлі

                                                                       План

1. Розповідь про Стрітення

2. Гра у загадки/відгадки у дві команди

3. Техніка безпеки, інструктаж по виконанню роботи

4. Ліплення жайворонка з солоного тіста

5. Перерва — миємо руки після ліплення, приводимо до ладу робоче місце

6. Малювання композиції

7. Рефлексія

Хід заняття

1. Стрітення — це релігійне свято, коли православні віруючі відзначають принесення маленького Ісуса Христа до Ієрусалимського храму. Але ще це свято, яке відмічають зараз 2 лютого, називають Зимобор або Громовиця. У нас вважиють, що саме в цей день зима зустрічається з весною і вони борються, хто переможе. Весна молода і гаряча, але і втомлена зима не хоче так просто здаватись, тому і погода в лютому різко змінюється: то світить тепле лагідне сонечко, то падає сніг або настають морози.

У народі на Стрітення є давня традиція освячення свічок і води в церкві. Такі свічки українці називають громничними і вірять, що їх потрібно поставити вдома "щоб весняний паводок не пошкодив посіви, і щоб мороз дерева не побив". Тоді житло буде захищене від пожежі та інших лих. Від назви свічок пішла ще одна назва Стрітення - Громниця. Стрітенська вода вважається також цілющою.

А ще на Стрітення мами чи бабусі разом з дітками ліпили з тіста перепічки у вигляді пташок, їх називали жайворонками. Жайворонків випікали, закликали весну з їх допомогою і з’їдали всією родиною, також їх розносили старшим або одиноким родичам і пригощали.

2. Гра

Ділимо дітей на 2 команди: команду Весна і команду Зима. Загадуємо загадки (або друкуємо загадки на папірцях і кожна команда витягає по черзі свою загадку.

Приклади загадок:

Щось із дахом в нас не те,

дивно морква там росте

морква біла крижана     

вниз згори росте вона     /бурулька/    

   

Мороз і завірюха — замерзли щічки й вуха

Хто з місяців лютує та над нами бешкетує?          /лютий/

 

Ясне сонечко пригріло, розігнало довгі сни;

А в річках заклекотіло, всі діждалися                  \ весни\

 

Кружляє ніжно білий пух, міняє зайчик свій кожух;

Вдягає лиска рукавички, співають весело синички;

Ведмідь в берлозі вже дріма. Яка пора, скажіть     \зима\

 

Що це, що це? - всі кричать — Білі мухи он летять   \сніг\

 

Біле, як сорочка; пухнате, як квочка, крил не має, а гарно літає

Що це за птиця, що сонця боїться?                                   \сніг\

 

Текло, текло, та й лягло під скло         \вода і лід\

 

Старий дід мости помостив, молода прийшла, мости рознесла  \мороз і весна\

 

Твердий, міцний, блискучий зимовий самоцвіт

Водою колись був він холодний твердий    \лід\

 

Пані крижана зі стріхи ноги звісила для втіхи.

А як сонце припече — пані плаче і тече      \бурулька\

 

З візерунками тендітна міні зірка — міні квітка,

Приземлилася на ганку, та розтанула до ранку  \сніжинка\

 

Тане сніг і небо плаче,
Промінь по гіллячкам скаче,
Кішкам стало не до сну, –
Ми стрічаємо…                                    \весну\

3,4 Ліплення жайворонка з солоного тіста . Тісто готується за рецептом 1 склянка борошна, 1 склянка дрібної солі; води за потребою (приблизно півсклянки), гарно замісити, в харчову плівку, на ніч сховати до холодильника, щоб гарно “настоялось”. Такої кількості тіста вистачає на 10 — 12 дітей. Жайворонків треба ліпити не великими (меньше, ніж для випічки), щоб вони гарно висохли . Після заняття їх треба залишити на папері і, краще, на батареї на кілька днів для висихання, після чого їх можна буде розфарбувати і використовувати в композиціях з писанками до Великодня.

Дітям розказуємо, що ми робимо жайворонків з солоного тіста для декору (їх їсти не можна), але зазвичай їх випікали з тіста для пирогів і з’їдали. Матері випікали з тіста пташок, а діти вибігали на двір, підкидали жайворонків вгору і закликали весну. Також таких жайворонків в деяких селах випікали на свято Сорок святих (в березні), а на Великдень ними могли прикрашати паски або святкові кошики.

5. Після того, як жайворонки зліплено, йдемо мити руки і прибирати робочі місця.

6. Згадуємо, що коли ми відгадували загадки, у нас була команда — переможниця (Зима чи Весна) і тепер ця команда обирає тему малюнка із запропонованих. Наприклад, весняні квіти, бігунець в зимових кольорах  або інше.

7. Створюємо Квітку заняття: беремо кольорову крейду і малюємо на дошці пояснення кожного кольору. Наприклад: рожевий “було цікаво”, блакитний “зовсім не цікаво”, жовтий “хочу ще подібні заняття”, білий “зліплю з мамою такого жайворонка вдома”. Вчитель на дошці малює коло (серединку квітки), а гуртківці підходять по черзі (хто закінчив роботу над малюнком і йде збиратись) і до цієї серединки примальовують свою пелюсточку, колір пелюстки = враження від заняття.

 ДЯКУЮ