Порядок реагування на доведені випадки булінгу в ЗДО 


ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ НА ДОВЕДЕНІ ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО БУЛІНГУ

1. У день подання заяви видається наказ по ЗДО про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2. Директор  розглядає звернення у встановленому порядку, створює комісію  зі складу педагогічних працівників (у тому числі практичний психолог), батьків постраждалого, завідувача ЗДО та скликає засідання розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.

3. Комісія протягом 10 днів проводить розслідування та приймає відповідне рішення. Комісія визнає, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, то завідувач повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей. Якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згоден з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою.

4. Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.

Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до частини другої статті 13 (вчинення правопорушень за статтею 1734) Кодексу України про адміністративні правопорушення.         

Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в ЗДО.


19 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким на законодавчому рівні визначено поняття «булінг». Так, булінгом (цькуванням) є діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Вказаним законом визначено і відповідальність за прояви булінгу.

Так, булінг тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо цькування було вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адмінстягнення – це тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 таким мінімумів або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Предбачено накладення штрафу керівників закладів освіти за неповідомлення про випадки булінгу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

 Не будьте байдужими! Не залишайте жодного випадку насильства чи цькування без уваги!