Как се почистват лагерите?

Здравейте,

В този пост ще Ви запозная с моя опит свързан с основното почистване на лагерите.

Лагерите които се използват при ролерите се делят основно на 2 вида: необслужваеми и обслужваеми

--- Необслужваемите лагери не мога да се отварят, защото са капсоловани и най-често са обозначени с абвиатурата ZZ. Например 608ZZ. Ако имате такива лагери и те не се въртят свободно или издават стържещ звук, значи спокойно може да ги изхвърлите.

--- Обслужваемите лагери имат една или две капачки (щитчета) които могат да се махат и се достига да сачмите и сепаратора на лагера. На някои обслужваме лагери сепараторното легло може да се маха и целият лагер да се разлгоби напълно (SEBA Twincam Slalom Pro), но на други това не е възможно (SEBA Twincam Titaluim/MW9), което не пречи те да се почистят добре по начините които съм описал по-долу.

Почистването на лагерите е най-трудната и пипкава дейност от всичките свързани с поддържането на ролерите. Ето защо много хора предпочитат да си вземат лагери от висок клас като SEBA Twincam Titalium/MW9 или SEBA Twincam Storm, които могат да не се чистят по 1-2 сезона или да вземат от най-евтините които като се скапят направо се сменят. Хубавото почистване на 16 броя лагери отнема от 4 до 6 часа на човек който няма опит и 2 и половина до 3 часа на човек с опит.

Моят личен рекорд е 2 часа.

Има различни методи на почистване, но аз ще Ви споделя моя. Преди да започнете почистването трябва да имате следните неща:

1. Пин за коркови табла или пергел. С него ще махате зегарките на лагерите. Това е най-пипквата и трудна част в почистването на лагерите (поне според мен)

2. Почистваща течност която може да е цитрусов концентрат (аз имам на BSB Citrus Cleaner, но още не съм го тествал) или 70-90 градусов медецински спирт (продава се в аптеките)

3. Четка за зъби или подобна.

4. Памучен парцал от някоя стара тениска и кухненска попивателна хартия.

5. 8 (осем) или 16 (шестнадесет) пластмасови малки кутии или гнезда от бонбониера (аз използвам гнездата от бонбони Своге малка кутия)

6. Грес за лагери тип LGLT2. Тя може да не е на марката SKF и да е с това наименование, но съставките вътре в нея трябва да са като на тази грес. Какви са съставките на греста може да видите тук -> http://www.skf.com/binary/79-31155/12052EN_LGLT2.pdf

Това са задължителните неща за да започнете почистването, а следващите са опционални:

7. Малка ултразвукова ваничка. Продава се в Конрад Електроникс за около 40 лева.

8. Специална пластмасова бутилка с винт на който се нанизват лагерите. Аз имам такава на фирмата Bones Bearings (приложим съм 2-ве снимки)

Аз имам и двете и мисля, че ваничката върши по-добра работа.

И така след като сте си набавили всичко от точка 1 до точка 6 и сте намерили 4-5 свободни часа започвате основното почистване на лагерите.

Етап 1 - Разглобяване на лагера.

С пина или с острия край на пергела махате зегарките които държат 2-те щитчета на лагера. Зегерката има 2-ва края които са срязани под различен ъгъл. Единият край е направен така, че да може да я зачекнете с пина, докато другия е срязан в обратен ъгъл така, че да Ви държи контра като натискате за да я махнете. Ако при опита Ви зегерката се върти и не може да я зачоплите значи се опитвате от грешната страна на загерката да я закачите.

Това е за мен най трудната и пипкава част от отварянето на лагерите. Ето тук -> https://www.facebook.com/media/set/?set ... 5097469364 сме показали как се маха.

След като сте махнали зегерките на лагера, му махате и щитчетата. Като паднат щитчетата виждате от едната страна сачмите,а от другата сепаратора. С нещо тънко, но тъпо избутвате сепаратора за да се отдели от лагерите и накрая остават само сачмите и двата пръстена на лагера. Има модели лагери на които сепаратора не са маха и те се чистят направо с него! Такива лагери са SEBA Twincam Titaluim/MW9 .

Махането на пръстените става като събере с избутване всички сачми на едно място. След като го направите вътрешния пръстен се килва на страната където няма лагери и пада.

След като паднат пръстените и сачмите са свободни веднага ги слагате в едно гнездо от бонбониера.

ВНИМАНИЕ: Сачмите и пръстените на всеки лагер трябва да са отделно от сачмите и пръстените на другите лагери!!!

Ако смесите сачмите на всички лагери след това 4-6 лагера няма да се затворят добре при сглобяването им и няма да се въртят свободно. Аз лично прецаках 16 лагера докато разбера от къде идва проблема.

С това разглобяването на лагера/ите завършва.

Етап 2 - Почистване.

--2.1. Всяко гнездо със сачми и пръстени, го поставяме в ултразвуковата ваничка, която е пълна с почистваща течност - спирт или цитрусов концентрат. Пускаме я 3 пъти по 90 секунди.

--2.2. Ако се ползва тубичка с винт за почистване, тогава лагерите не се разглобяват напълно, а се оставят до ниво сачми с пръстени. Нанизват се на винта и след като сме напълнини 2/3 от тубата с почистваще течност, започваме да тръскаме тубата от 30 сек до 1 мин. Така 3-4 пъти.

--2.3. Ако нямаме нищо от по-горе споменатите неща, тогава пълним самите гнезда с почистващ препарат и чакаме 10-15 мин, след което докато подсушаваме с памучния парцел всеки елемент го почистваме с четката минаваме всеки елемент (сачма или пръстен) докато падне черния нагар (ако има такъв).

С това почистването приключва.

Етап 3 - Сглобяване.

След като всичко е почистено с памучната кърпа подсушавате и допочиствате ВСЕКИ елемент на лагера и започвате да го сглобявате ТОЧНО в обратния ред на разглобяване:

-- Слагате големия пръстен и събирате всичките сачми в единия край.

-- След това в празната част слагате малкия пръстен и избутвате с пина (или пергела) сачмите да застанат симетрично между двата пръстена.

-- След това слагате сепаратора с малко сила. Той ще донамести сачмите и те ще влязат в леглата си. Когато всичко е по местата си лагера трябва да се движи свободно 2-3 скунди след като ръчно сте го завъртяли. Ако лагерът не се върти свободно значи нещо не е влязало някъде добре или сте смесили сачмите със сачми от друг лагер.

-- След като лагера се върти свободно се поставя греста. Тя се слага на всяко празно място между леглата на сепаратора. Не се притеснявайте да сложите повече. След като покарате ролерите 3-4 пъти ненужната (като количество) грес ще излезе от лагера и даже ще запълни местата от които може да влезе пясък и мръсотия.

-- Слагат се щитчетата и след това зегерките

и с това приключва основното почистване на лагерите.

Надявам се да съм помогнал на всеки който е искал да си почисти лагерите.

Очаквам Вашите въпроси и коментари.

Поздрави

Кало