National

Contact: Bill Boyes billboyes@tahuna.school.nz

2018 Competition - PHOTOS

2018 Competition - RESULTS

== Junior Search and Rescue ==


Third

Savage Cats

Russley School, (Joseph Surrey, Khizar Abbas)


Second

WalkingCar

Teacher Chen Robot Training, (Andrew Chen)


First

A.C.S.T

Aspiring Computer Science Trust, (Douglas Wise, Jacob Gould, Jessica Gould, Xander Maguire)


== Junior Theatre ==


Third Equal

The Oogs

Halswell School, (Millie Edwards, Adele Matthews, Isabelle Clyne)


Third Equal

The Brobots

Albany Primary School, (Daniel KIM, Junghyun NAM, Ezra CHOI)


Second

Ancient Bots

Selwyn House School, (Lily Henderson-Walshe, Honor Forbes, Charlotte Leatherland, Masha Pospolitak)


First

Roboport

The Cathedral Grammar, (Cameron Smillie, Conor Gracey, Rian Gracey, Sam Foote)


== Senior Search and Rescue ==


Third

Those People

Waikowhai Intermediate School, (Samuel Cameron, Millie Ashley)


Second

NoName

Teacher Chen Robot Training, (James Xu)


First

SpaceDragon

Teacher Chen Robot Training, (Alston Yam)


== Senior Theatre ==


Third

Robo Splat

Sumner School, (Naomi Dana, Isolde Johnson)


Second

The Oompa Loompas

St Hilda's Collegiate School, (Victoria Avery, Hannah Lawrence, Laura Ring, Olivia Ollerenshaw)


First

Unlimited Robots

Ao Tawhiti Unlimited Discovery, (Avery Dean, Ness Arps, Nathan O'Brien)


== Premier Search and Rescue ==


Third

S.C.F. Discovery

Scots College, (Leon Bowie)


Second

Everyone's

Cashmere High School, (Lachlan Stewart, Findlay Royds, Jake Van Keulen )


First

Can Hugger

Logan Park High School, (Bill Campbell)


== Premier Theatre ==


Third

SPC Bots PIANO MAN

St Peter's College, (Charlie Mollard)


Second

OBHS Talent Quest

Otago Boys' High School, (Aaron Nelson, Daniel Visser)


First

Superconductors

InfoSci Mechatronics, (Tobias Devereux, Henry Eden-Mann)


== Open Soccer ==


Third

Llama crew!

Waikowhai Intermediate School, (Michael Guillard, James Lee, Sean-Michael Rigg)


Second

Botcelona

Tahuna Normal Intermediate School, (Marcus Anderson, Mathew Gray)


First

Medbury Gizmos

Medbury Boys School, (Nicholas Brown, Sean Jang, Elliott Grey)


== University of Otago Computer Science Programming Prize ==


[in no order]


Revision

Infosci Mechatronics, (Tobias Devereux, Henry Eden-Mann)


OBHS Talent Quest

Otago Boys High School, (Aaron Nelson, Daniel Visser)


Team Unlimted Robots

Ao Tawhiti Unlimited Discovery, (Avery Dean, Ness Arps, Nathan O'Brien)


Can Hugger

Logan Park High School, (Bill Campbell)