Наукові видання

Перед тим як писати наукову статтю важливо чітко усвідомлювати, де її можуть опублікувати. Варто заздалегідь дізнатися приблизний список журналів, яким буде цікаво розглянути тему статті та розмістити її на своїх сторінках. Безперечно, один із важливих для науковця критерій для публікації статті є індексація журналу в наукометричних базах. Це бази з інструментами, які дозволяють відстежувати цитованість опублікованих статей. Відомими наразі є бази Scopus, Web of Science, Springer тощо. Популярною серед українських науковців є база Scopus, в якій є журнали різноманітних напрямків дослідження та видів публікацій.

Як опублікувати наукову статтю безкоштовно. Для того щоб знайти журнал з безкоштовною публікацією, потрібно розібратися у доступі до наповнення журналу. Якщо у базі Scopus журнал знаходиться у відкритому доступі (Open Access), то він фінансується коштами внесків авторів, і публікація в ньому буде платною. Якщо ж відкритого доступу немає – за публікацію не береться оплата з автора. Підбирати журнал потрібно виходячи зі сфери дослідження та швидкості розміщення статті.

Термін рецензування може відбуватися до пів року та більше. Одразу після подання статті відбувається перевірка технічних характеристик тексту й у разі невідповідності статті вимогам у журналі, її можуть повернути на доопрацювання. Тут варто пам’ятати, що на відміну від українських фахових видань, де вимоги більш-менш однакові, у журналах бази Scopus критерії оформлення статті можуть кардинально відрізнятися у різних журналах. Тому, виконання всіх вимог на первинному рівні може пришвидшити публікацію статті.

Публікація у збірниках конференцій. Ще одним варіантом публікації своєї наукової праці є участь у конференції, яка видає тези учасників. В деяких інституціях, які проводять конференції та видають збірник статей, ці події можуть поєднувати. Наприклад, низка навчальних закладів України щорічно проводять конференції, після якої видають статті учасників у своєму віснику. Для аспіранта, зокрема, це буде зараховуватися як участь у конференції та опублікована стаття у фаховому виданні.

Публікація в колективних монографіях. Більш серйозним аніж наукова стаття є монографічне дослідження. Це видання присвячене одній темі, яка вивчається глибоко, ґрунтовно та всебічно. Монографію може писати як один автор, так і група авторів. Колективна монографія може видаватися авторами однієї інституції або організації. Серед переваг колективної монографії можна назвати: розширення кола дослідження, можливість опублікувати свої результати в авторитетному виданні, також, розділ монографії у співавторстві оцінюється як 0,5 публікації, а без співавтора – як одна наукова публікація. Звичайно, що участь у колективній монографії є більш вагомою працею, ніж одноосібна наукова стаття.

Міжнародні публікації. Важливим для кожного науковця є публікація не лише на теренах України, а й поза її простором. Адже, вихід на міжнародний рівень значно підвищує рівень самого дослідника та відкриває йому більше можливостей. Зокрема, за сучасними вимогами до написання наукової статті, науковець з міжнародними публікаціями в журналах, що є у базах Scopus або Web of Science, має право виступати опонентом на наукових захистах дисертацій або бути членом наукових рад під час захисту.

Індексовані у базі Scopus видання відрізняються нескладними вимогами до оформлення та різноманітним полем дослідження. Важливо, правильно підібрати журнал та оформити статтю за зазначеними вимогами. У цьому допоможуть сайти на зразок Scopus (https://www.scopus.com/sources.uri) або Scimago (https://www.scimagojr.com), на яких можна знайти інформацію щодо кількості публікацій на рік, основних галузей дослідження та доступу до опублікованих праць. Зокрема, на сайті бази  Scopus здійснюється пошук за такими критеріями: відкритий доступ (Open Access), квартиль журналу (від першого до четвертого) та тип джерела (журнал, книжкова серія, матеріали конференцій тощо). Зручним є пошук за галузями, який дозволяє чітко окреслити сферу дослідження, яка цікавить науковця та підібрати журнал. Ця умова є дуже важливою, адже правильно обраний журнал та сфера підвищують ймовірність того, що стаття буде прийнята на першому етапі, а не відхилена через невідповідність цілям та галузевим перевагам конкретного видання.