Бібліографічна розвідка «Річки та озера Рівненщини»

Бібліографічний покажчик вміщує інформацію про річки: Прип'ять, Горинь, Случ, Стир, Ікву, Ствигу, Льва, Устю, Замчисько, Вілію, Корчик та озера: Нобель, Біле озеро, Велике Почаївське озеро, Сомине, Воронки, Островацьке, Басівкутське; водосховища: Хрінницьке, Млинівське. До бібліографічного покажчика включені книги, статті зі збірників, журнальні та газетні статті, що розкривають фонд бібліотеки з водно-екологічної тематики


Малі річки Рівненщини


Майже кожен з нас зі свого дитинства зберігає незабутні враження про невеличкий потічок, річечку чи утворений на них ставок власної малої батьківщини. Сюди босоніж бігали купатися в спеку, ловити рибу або ковзатися замерзлою водною гладдю. Дослідники класифікують малу річку, як природний водотік, що безперервно тече протягом усього року (або переривчастий на короткий час). Вони живляться атмосферними опадами і підземними водами, поверхня водозбору (басейну) малої рівнинної річки не перевищує певної площі, а за довжиною водотоку до малих річок зазвичай відносять потоки до сотні кілометрів. Така штучна класифікація, як і будь-яке регламентування створених природою явищ, не повністю відповідає умовам формування річкових систем.

Малі річки з давніх часів служили водними шляхами, забезпечували людей водою, рибою, водними птахами, тваринами, рослинами і гідроенергією для млинів, інших невеликих технічних споруд. Через зміну природних, у тому числі і кліматичних, умов, посилення антропогенного впливу значна кількість малих річок деградувала, а багато з них зникли взагалі. Ступінь забруднення малих річок звичайно значно вище порівняно із середніми і великими ріками, оскільки їхня здатність до самоочищення значно нижча. Разом з тим вони транспортують забруднену воду в ріки, у які впадають.

Малі річки формують водні ресурси, гідрохімічний режим і якість води в середніх і великих ріках, а також створюють умови для формування на площах їхніх водозборів відповідних ландшафтів.

Стан більшості малих річок Рівненщини оцінюють як критичний, а основними причинами цього є забруднення водотоків промисловими, сільськогосподарськими і комунальними стоками; збільшення забрудненого поверхневого стоку через відсутність належного догляду за схилами ярів, балок, джерел рік та інтенсивне використання заплав під городи, сади, дачне та інше будівництво. Малі річки також страждають від замулення внаслідок зменшення дренувальної здатності їхніх річищ, необоротного водокористування, зависокого рівня регулювання стоку, осушення притерасних боліт, що є джерелом живлення більшості малих річок Полісся.

Територією Рівненської області протікає 164 малих річки.

Перелік назв річок розміщено за алфавітом.

Малі річки Рівненщин1.pdf

Озера

В Рівненській області налічується 150 озер, загальна площа цих природних водойм становить 29,49 км² , а сумарний об’єм води в них сягає майже 94 млн.м³. Майже всі озера зосереджені у поліській частині області. Крім того, на заплавах крупних річок налічується близько 750 заплавних і старичних водойм, площа яких, як і обриси берегів та водозапаси, може змінюватися з року в рік та впродовж року у досить значних межах.


Озера.pdf