Zajímavé odkazy

Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven

Od roku 2018 jsou v provozu webové stránky Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven, kde najdete spoustu inspirace a zajímavých tipů pro knihovny.

S knížkou do života - Bookstart

Národní knihovna vydala metodickou příručku autorek Zlaty Houškové a Veroniky Laufkové JAK NA PROJEKT S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA (BOOKSTART). Příručka byla zpracována ve spolupráci se SKIP, její vydání podpořilo Ministerstvo kultury ČR.


Metodická příručka k projektu Bookstart: Nápady, náměty a scénáře na setkání rodičů a nejmenších čtenářů v knihovnách. Příručka byla zpracována ve spolupráci se SKIP.


V projektu S knížkou do života http://www.sknizkoudozivota.cz/ je aktuálně zapojeno 140 knihoven. Každá zapojená knihovna obdrží tištěnou metodickou příručku Jak na projekt S knížkou do života.

Ve zkratce podmínkou pro zapojení je:

  • přihlášení do projektu,
  • členství ve SKIP,
  • zjištění demografických podkladů v obci,
  • jednání o podpoře s obcí,
  • pořádání akcí pro rodiče a děti s odpovídajícím zaměřením.

Celé znění podmínek na http://www.sknizkoudozivota.cz/pravidla-projektu-a-podminky-ucasti/

Spolupráce knihoven a škol

Zpráva z průzkumu "Současný stav spolupráce ve vzdělávání mezi veřejnými knihovnami a školami". Celostátní šetření proběhlo v roce 2019. Cílem bylo zmapovat současný stav spolupráce knihoven a škol v oblasti vzdělávání, identifikovat základní problémy a hledat cesty ke zlepšení a změnám.

Směrnice IFLA o knihovnických službách osobám s dyslexií

V elektronické podobě na https://ipk.nkp.cz/docs/IFLA/dyslexie

Klub dětských knihoven

Klub dětských knihoven aktualizoval své webové stránky

Být v obraze

Organizace Jeden svět na školách zpracovala metodickou příručku zaměřenou na mediální vzdělávání dětí a mládeže. Příručku je možné objednat v tištěné podobě i stáhnout elektronicky na https://www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/materialy/publikace/byt-v-obraze-2

Knihovnický manifest

Organizace zastupující knihovny napříč Evropou, připravily Knihovnický manifest pro Evropu, kterým žádají veřejnost a také kandidáty a poslance Evropského parlamentu o podporu. Znění manifestu je k dispozici na http://koncepce.knihovna.cz/wp-content/uploads/2019/05/Knihovni_manifest.pdf

Knihovny a lidé bez domova

29. ledna 2019 proběhl workshop na téma Knihovny a lidé bez domova. Workshop se skládal z tří částí - Autentický osobní zážitek knihovníků, Expertní vstup Mgr. Štěpána Ripky, Ph. D., předsedy Platformy pro sociální bydlení, Interaktivní workshop pro knihovníky ve formě world café. Závěry a výstupy z workshopu, který spadá pod projekt Sociální inovace v knihovnách, najdete v článku na http://komunitni.knihovna.cz/2019/05/06/jak-mohou-knihovny-resit-problematiku-bezdomovectvi/

Certifikát Handicap Friendly

Pokud vaše knihovna uvažuje o zlepšení své přístupnosti pro osoby se zrakovým, sluchovým mentálním nebo tělesným postižením, můžete ji nechat zkušebně ohodnotit v rámci certifikace Handicap Friendly, kterou provádí Sekce služeb osobám se specifickými potřebami (nově s názvem sekce Bezbariérové knihovny).

Veškeré informace a přihláška k certifikaci na https://www.skipcr.cz/odborne-organy/bezbarierove_knihovny/zakladni-informace

Projekt Fantastické knihovny

Akademie science fiction, fantasy a hororu (ASFFH) od října 2018 spolu s vybranými knihovnami vytváří síť Fantastických knihoven, které otevřeně podporují fantastiku. Pokud se chcete také zapojit, stačí Akademii kontaktovat. Koordinátorem projektu je knihovník Tomáš Pipota tomas.pipota5@gmail.com

https://www.asffh.cz/

Hlášení o veřejném čtení

Národní knihovna uzavřela s platností od 1. 1. 2019 novou licenční smlouvu na veřejná čtení v knihovnách. Změna spočívá v tom, že se mění způsob úhrady za licenci, která až doposud byla hrazena jednou paušální částkou za rok. Nově byla nastavena platba za každé čtené dílo ve vztahu k celkové délce veřejného čtení. Úhradu plateb bude stejně jako doposud hradit Národní knihovna, tj. knihoven se změna nijak nedotkne. Změnou prošel také formulář o hlášení veřejného čtení. Veškeré informace a formulář najdete na stránkách Národní knihovny:

Knihovny a skupiny ohrožené sociálním vyloučením

Metodická příručka pro práci knihoven se sociálně vyloučenými a sociálním vyloučením ohroženými skupinami uživatelů autorek Jarmily Burešové a Miroslavy Sabelové. Publikace je součástí řady „Rovný přístup“, byla vydána ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy a s podporou Ministerstva kultury ČR.

Webové stránky knihoven

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové vydala brožuru věnovanou webovým stránkám knihoven do 3 000 obyvatel. Příručka se zaměřuje na obsah knihovnických webů, navazuje na celostátní standardy a využívá poznatky získané průzkumem v knihovnách Královéhradeckého kraje.

Příručka je dostupná online na https://ipk.nkp.cz/docs/webove-stranky-knihoven

Celostátní knihovnické akce

Na webových stránkách SKIP je aktuální přehled všech celostátních knihovnických akcí s informacemi, propagačními materiály a přihlášením do akce (doporučujeme)

Propagační materiály k akcím podporovaných SKIP

Noc s Andersenem

Klub dětských knihoven

Zlatý fond literatury

V souvislosti se Standardem pro dobrý knihovní fond byl na webu Knihovnického institutu Národní knihovny zveřejněn seznam Zlatého fondu české a světové literatury pro fondy veřejných knihoven. Seznam zpracovali doc. Martin Pilař (česká a světová literatura) a Pavel Mandys (literatura pro děti a mládež). Oba autoři také ve svých úvodech píší o tom, co je vedlo k výběru uvedených titulů. A jak uvádějí, tento seznam je otevřený doplněním, aktualizacím a úpravám. Seznam najdete na:

Knihovna věc veřejná

Diskuzní kulaté stoly se zástupci krajů, obcí a knihovnické veřejnosti. Čtrnáct setkání v jednotlivých krají ČR můžete sledovat na webové stránce https://www.knihovna-vec-verejna.cz/

První setkání proběhlo v Ostravě 11.4. 2018 a záznam o setkání můžete najít na výše uvedených stránkách.

Benchmarking knihoven

Byl zahájen sběr dat pro sběr dat pro 14. ročník Benchmarkingu knihoven za rok 2018 a bude ukončen 6. 5. 2018.

Vstup do databáze a k formuláři je na známé adrese: http://www.benchmarkingknihoven.cz/

Pokud jste zapomněli své heslo kontaktujte Mgr. Vladanu Pillerovou vladana.pillerova@nkp.cz

Doporučujeme si údaje pro vyplnění webového formuláře nejdříve připravit a potom formulář najednou vyplnit a hned uložit.

Zájemci o vstup do projektu Benchmarking se mohou hlásit na vit.richter@nkp.cz

Podrobné informace a pokyny najdete na http://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/mereni-vykonu-a-kvality-v-knihovnach-1/Benchmarking.htm


České děti a mládež jako čtenáři

Na stránkách Národní knihovny http://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/ctenarstvi-1 níže v záložce Průzkumy četby najdete základní informace o výsledcích průzkumu České děti a mládež jako čtenáři 2017.

Promítejity.cz

Promítej i ty! je platforma, díky které můžete zdarma a legálně promítat kvalitní dokumentární filmy — a to buď sami pro sebe, nebo širšímu publiku. Za Promítej i ty! stojí festival Jeden svět, největší přehlídka dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Ten vyjedná a zaplatí licence majitelům filmových práv a vy díky tomu můžete všechny dokumenty jednoduše a bez starostí stahovat a promítat, ve vlastním obýváku nebo v letním kině. https://promitejity.cz/

Revize knihovního zákona

Na stránkách Ústřední knihovnické rady si můžete přečíst návrh novely knihovnického zákona 257/2007 Sb.

Virtuální univerzita třetího věku VU3V

Staňte se konzultačním střediskem pro Virtuální univerzitu třetího věku.

Více informací na https://e-senior.czu.cz/

IFLA

International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) tedy Mezinárodní federace knihovnických sdružení a institucí dne 20.8. 2017 zahájila 83. konferenci nedaleko v Polsku, ve Wroclawi. Hlavním tématem letošní konference jsou Global Vision - snaha společně najít nové knihovnické vize v současném měnícím se světě, důraz je kladen hlavně na spolupráci knihoven (tzv. united library field). Více o této kampani najdete v článku Víta Richtera z Bulletinu SKIP. Diskuze a hlasování o Global Vision bylo ukončeno. Byla získána zpětná vazba od asi 22 000 lidí z 213 zemí světa. Nyní probíhá analýza výsledků, která by měla být ukončena v březnu 2017 a bude vydána závěrečná zpráva a zahájena diskuze o dalším směřování knihoven.

Více o IFLA najdete na https://www.ifla.org/

Vít Richter, Národní knihovna ČR

Zdroje ke vzdělávání - z webu MSVK Ostrava

Studijní pomůcky pro knihovníky http://studujte.nkp.cz/

Kurz práce s informacemi https://www.seduo.cz/kurz-prace-s-informacemi?gclid=CNOkmNy6udECFRXjGwods38Fiw

Citace http://ucimcitace.cz/

Husovy stopy http://www.husovystopy.cz/

Webinář EBSCO https://www.youtube.com/watch?v=7YiJXR1fBak&feature=youtu.be

Virtuální kolega http://www.virtualnikolega.cz/

Digitální garáž https://digitalnigaraz.withgoogle.com/

Elektronické výukové publikace MU Brno https://is.muni.cz/elportal/studovna

Angličtina https://www.landigo.cz/anglictina

Pro knihovníky dětských oddělení http://www.pripravy.estranky.cz/

Seminář NASIV 2016 - prezentace a přednášky z konference http://nasiv.kisk.cz/archiv-2016/