Farmaceutski tehničar

Farmaceutski tehničar radi s farmaceutskim sirovinama u pripremi i proizvodnji različitih farmaceutskih proizvoda (lijekova, dijetetskih i kozmetičkih pripravaka).

Posao farmaceutskog tehničara razlikuje se ovisno o tome radi li u ljekarni, laboratoriju ili farmaceutskoj proizvodnji.

Za obavljanje poslova farmaceutskog tehničara, potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od četiri godine.

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja završava izradom i obranom završnog rada.

Učenici mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.

Slika preuzeta sa poveznica

Znanja, vještine i poželjne osobine

Nakon završenog školovanja farmaceutski tehničar posjeduje znanja o ljekovitim tvarima biljnog, životinjskog, mineralnog podrijetla te sintetičkog podrijetla koje se koriste pri izradi lijekova, gotovim lijekovima za humanu i veterinarsku uporabu, sanitetskom materijalu, ortopedskim pomagalima i dr.

Posjeduje i vještine ovladavanja tehnologijom izrade lijekova i različitim analitičkim postupcima, Također raspolaže znanjima vođenja administrativnih poslova.

Za uspješan rad u ovom zanimanju potrebna je točnost i preciznost u radu, spretnost u rukovanju sitnijim predmetima i dobra oštrina vida. Zbog rukovanja malim količinama supstancija i osjetljivom aparaturom potrebna je strpljivost u radu, mogućnost dugotrajnijeg usmjeravanja pažnje i emocionalna stabilnost. Važna osobina je i spremnost na stalno učenje i usavršavanje.


Slika preuzeta sa poveznica

Uvjeti rada

Uvjeti rada farmaceutskog tehničara ovise o mjestu rada, no može se reći da u najvećoj mjeri farmaceutski tehničari rade u dobro ozračenim, osvijetljenim i čistim prostorima. Ponekad su na svom radnom mjestu izloženi potencijalno opasnim supstancijama te moraju primijeniti sve potrebne mjere zaštite (zaštitna oprema, rukavice, maske).

Mogućnosti zapošljavanja

Farmaceutski tehničar može se zaposliti u privatnim i javnim ljekarnama, analitičkim i drugim laboratorijima, u industriji lijekova za humanu i veterinarsku upotrebu te u kozmetičkoj industriji.

U svijetu i kod nas očekuje se porast potrebe za farmaceutima (kako na razini srednjoškolskog, tako i na razini visokoškolskog obrazovanja), zbog povećanja prosječne starosti populacije i veće upotrebe lijekova.


Predmeti koji se boduju pri upisu su: - Biologija

-Fizika

-Kemija

Bodovi potrebni za upis (Rijeka, 21/22): 75 bodova

Gdje možete upisati farmaciju u blizini?

-Rijeka, Karlovac, Zagreb, Zadar

Koja je potrebna dokumentacija za upis u program?

-liječnička svjedodžba specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja