Projektne aktivnosti 2022./23.

Dan molekule DNK

Dana 25. travnja 1953., znanstvenici James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins i Rosalind Franklin objasnili  strukturu DNK u časopisu „Nature” što je bilo jedno od najvećih otkrića 20. stoljeća. O važnosti deoksiribonukleinske kiseline DNK (engl. deoxyribonucleic acid DNA) kao nacrta prema kojemu se izgrađuje svako živo biće upoznali su se učenici osmih razreda na satu biologije s učiteljicom Mateom Popović. DNK je molekula izgrađena u obliku dvostruke uzvojnice koja u sebi nosi gensku uputu s obilježjima i svojstvima pojedine vrste. Crtežima strukture DNK molekule učenici su ukrasili školski pano te u holu škole napravili izložbu 3D modela molekula.

DNK ima i sposobnost repliciranja, to jest iz jedne molekule DNK nastaju dvije identične kopije. Svaki novonastali lanac ima stari i novi lanac. Taj proces temelj je razmnožavanja (mejotička dioba) te rasta i razvoja organizama (mitotička dioba). Proces dioba stanica; mitoza i mejoza,  kao i njihove faze učenici su prikazali kroz plakate, a demonstracijskim pokusom; kojeg su izveli učenici Matija Glavan i Ema Tonković, izolirali su DNK molekulu iz jagode.

Drugo kolo Atom lige

U utorak, 4. travnja 2023. godine održano je 2. kolo AtoM lige. Sudjelovalo je 6
ekipa osmih razreda, a u svakoj ekipi po tri učenika. Učenici su uz suradnju u
timovima i međusobno uvažavanje rješavali složene zadatke iz fizike, kemije i
matematike. Zadatke su rješavali predviđenih 75 minuta te su još jednom
pokazali i dokazali da su uporni i vrijedni mali stemovci.

Članovi ekipa:
Ekipa 1 (8. c) – Orsat Kralj, Jerko Đevenica, Ivan Vučur
Ekipa 3 (8. e) – Roko Jahud, Iva Jeličić, Matej Svilokos
Ekipa 4 (8. a) – Renata Oblizalo, Paola Borovina, Magdalena Duper
Ekipa 5 (8. a) – Dora Matičević, Matija Ruščić, Josip Krkić (8. e)
Ekipa 6 (8. a) – Nea Matičević, Ivano Račić, Antonio Kisić
Ekipa 8 (8. b) – Marino Rašica, Karla Bandalo, Matej Burin


U 1. i 2. kolu Atom lige sudjelovalo je ukupno 218 ekipa iz cijele Hrvatske. Učenici naše škole postigli su izvrsne rezultate. Nakon zbrojenih rezultata 1. i 2. kola, Ekipa 3 našla se na 2. mjestu sa ukupno 844 boda! Ekipa 8 se s 540 bodova plasirala na 25. mjesto, dok se Ekipa 1 s 450 bodova plasirala na 37. mjesto. Ostale ekipe su također osvojila vrijedne bodove i dobro se plasirale.
Mentorice učenika – Antonija Banović (fizika), Katarina Čučić (matematika), Branka Mikulić (matematika – zamjena za Lenkicu Majić), Marina Marega Selecki (matematika), Matea Popović (kemija), Nada Prce (kemija) i Jelena Šutić Alaga (kemija).
Pobjednička Ekipa 3 – Roko Jahud, Iva Jeličić i Matej Svilokos bit će nagrađeni. Mentorice učenicima ove ekipe su – Antonija Banović, Katarina Čučić i Matea Popović. Čestitamo!
Čestitke i svim ostalim učenicima i svim mentoricama na uspjehu i sve pohvale za trud!

Predavanje o financijskoj pismenosti

Šesnaest učenika 7. razreda i dvoje učenika 6. razreda u pratnji svojih profesorica Ivele Matičević i Marine Marega Selecki prisustvovali su predavanju poznatog matematičara Tonija Miluna  i Meri Šuman Tolić koje je održano na Sveučilištu u Dubrovniku u sklopu Tjedna karijera 27. ožujka 2023. Predavači su učenicima objasnili kako uštedjeti novac, kako pametno investirati, ukazali im na važnost financijske pismenosti, ali i ulaganja u vlastito znanje.

Svjetski dan voda

Svake godine 22.3. obilježava se Svjetski dan voda. Ove godine je 30. po redu  i ovaj put nosi poruku Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu. Ovogodišnji Svjetski dan voda govori o nužnosti ubrzanja promjena koje su neophodne kako bi se riješila kriza povezana s opskrbom vode i kanalizacijom. Učenici 6.a razreda zajedno sa nastavnicom prirode Mateom Popović su se podsjetili važnosti očuvanja vode kao i podizanje svijest o više od dvije milijarde ljudi koji trenutno žive bez pristupa sigurnoj vodi. Učenici su putem crteža predložili svoje načine očuvanja vode te ukrasili školski pano. 

ISPITIVANJE KVALITETE MORA U SREBRENOM – Svjetski dan voda, 22. ožujka 2023. 

Povodom Svjetskog dana zaštite voda koji se u cijelom svijetu obilježava 22. ožujka, učenici izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita, uz mentorstvo predmetne učiteljice Biologije, izašli su na teren te odredili fizikalno kemijske parametre morske vode u Srebrenom. U ispitivanju i uzorkovanju su koristili termometar, pH indikatore, komplet kemikalija za ispitivanje kvalitete vode te mobitel.

Učenici su na tri postaje odredili prozirnost, temperaturu i pH vode, saturaciju kisikom, prisutnost nitrata, nitrita i fosfata te zastupljenost populacije bioindikatora.

Sve dobivene podatke o fizikalno kemijskim svojstvima vode, učenici su zabilježili u tablice radnih listova te napravili grafičke prikaze putem kojih su usporedili dobivene podatke i izveli zaključke.

Na svim postajama kvaliteta vode je bila izvrsna. Manja prisutnost bioindikatora morske salate i dagnji uočena je na jednoj postaji. Također su uočene vrste karakteristične za pojas plime i oseke – pužić litorina, priljepak, račići vitičari, a na morskom dnu su bile vidljive manje populacije smeđih algi i ježinaca. More je imalo veliku prozirnost bez prisutnosti smeća koje nije bilo uočeno ni na obali istraženog područja.

Eratostenov eksperiment

Učenici 5. i 8. razreda naše škole i ove su godine, pod vodstvom profesorica Marine Marege Selecki i Jelene Marić, sudjelovali u poznatom Eratostenovom eksperimentu.

Naš zadatak je bio točno u solarno podne, kad je Sunce u najvišoj točki, izmjeriti duljinu sjene okomitog štapa duljine 1 metar. Prethodno smo odredili udaljenost naše škole od ekvatora i udaljenost naše škole sa Junior School, Nicosia, Cipar. Udaljenost između škola dobili smo pomoću aplikacije Google Earth. Solarno podne u Župi dubrovačkoj na dan 21.3.2023. je u 11:54:39 (izvor: https://gml.noaa.gov/grad/solcalc/). 

Nakon što su učenici izmjerili duljinu sjene štapa, u umanjenom mjerilu nacrtali su pravokutni trokut i uz pomoć kutomjera izmjerili kut upada sunčevih zraka. Razmijenili smo svoje podatke s navedenim školama i dobili najbolji rezultat, a to je bio opseg Zemlje iznosi 41 000 km.

Klokan bez granica

U četvrtak, 16.3.2023.  održano je Međunarodno matematičko natjecanje Matematički klokan. U našoj školi sudjelovalo je 105 učenika, 39 u predmetnoj nastavi i 66 učenika u razrednoj nastavi. Rezultati se očekuju krajem travnja na stranicama Hrvatskog matematičkog društva. 

Međunarodna udruga “Klokan bez granica” okuplja predstavnike  više od 80 država svijeta. Njezin je cilj popularizirati matematiku, razvijati interes za matematiku i prirodne znanosti te logičko i kombinatoričko mišljenje. Glavna joj je zadaća organizacija natjecanja “Matematički klokan”. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa. U državama članicama natjecanje se održava svake godine treći četvrtak u mjesecu ožujku. 

Tjedan mozga i Međunarodni dan matematike

U četvrtak 16. ožujka naša se škola i ove godine, sad već tradicionalno, priključila obilježavanju Tjedna mozga i Svjetskog dana matematike.

   Kroz projekt „RaSTEMo u znanosti“ u obilježavanju su sudjelovali učitelji i učiteljice STEM predmeta: Nada Prce, Jelena Marić, Marina Marega Selecki , Dragica Zanini, Josip Misir, Antonija Banović, Matea Popović, Mara Šeman Vukosav, Katarina Čučić  u organizaciji Anele Bećir Kljunak i Jelene Šutić Alage te uz informatičku podršku Ivele Matičević.

   Učenici predmetne nastave bili su podijeljeni u izmiješane timove od četiri člana ( po jedan učenik od 5.-og do 8.-og razreda) uz dva učenika suca. Radionica je održana u holu škole kroz dva dijela u kojima su učenici rješavali zadatke iz STEM područja.

   U prvom dijelu kviza učenici su se oslanjali na svoje znanje rješavajući zadatke koje su osmislile učiteljice Nada Prce (kemija i priroda), Matea Popović (biologija), Jelena Marić (geografija), Marina Marega Selecki (matematika) i Antonija Banović (fizika), a praktični dio izradili su Josip  Misir (tehnička kultura ), Jelena Šutić Alage (biologija) i Anela Bećir Kljunak (geografija). Osmišljeni zadaci uključivali su križaljke, matematičke zadatke, praktične zadatke izrade modela od plastelina, papirnog i drvenog pribora, očitavanje grafičkih prikaza i korištenje slijepe karte Republike Hrvatske.

  Po završetku prvog dijela , tri najbolja tima sudjelovali su u dijelu sa praktičnim zadacima. Nakon odrađenog praktičnog dijela proglašena je pobjednička ekipa. 

  Na kraju su svim učenicima uručene zaslužene pohvalnice za sudjelovanje, a prva su tri mjesta osvojila i prigodne nagrade. Čestitamo!

3. kolo Mat lige

U četvrtak, 2. ožujka 2023. održano je proljetno kolo ekipnog matematičkog natjecanja Mat liga u kojem već 6. godinu sudjeluju učenici naše škole. U natjecanju je sudjelovalo 50 parova učenika od 2. do 8. razreda. I ovoga putu naši učenici bili su jako uspješni. Posebno ističemo da su učenici 8. razreda Matej Svilokos i Marino Rašica trenutno treći u ukupnom poretku od ukupno 278 parova. Čestitamo svim našim učenicima i njihovim mentorima na postignutim rezultatima, a posljednje, ljetno kolo Mat lige održat će se 18. svibnja. 

Učenici praktičari u STEM području 

Matej Burin, učenik 8. b razreda, koristi svaku priliku kako bi teoriju pretvorio u praksu. Njegovo omiljeno područje je elektrotehnika, a kada svoju strast prema struji spoji s gradivom kemije, svima je jasno da slijedi zanimljiv pokus.

Za sat kemije Matej je pripremio više pokusa, a ovaj koji nam je okupirao svu pozornost je izrada uređaja koji je napajao elektrode kojima je napravio elektrolizu natrijevog klorida. Dok nam je objašnjavao zašto su se pojavili mjehurići, zelena boja otopine i sve ostale pojave, ostavljao je dojam iskusnog predavača.

Matejev kratki opis pokusa

Naslov: Elektroliza vodene otopine natrijevog klorida

Cilj: Razlaganje natrijevog klorida na natrij i klor

Opis pokusa: Uliti vodu u staklenku i dodati 10 g kuhinjske soli te dobro promiješati. Spustiti elektrode i dobro zatvoriti staklenku. Upaliti napajanje i podesiti na 12 V. Spojiti na elektrode. Primjećujemo kako se na anodi razvijaju mjehurići plina te otopina postaje zelena zbog razvijanja žuto zelenog plina klora. Na katodi se stvara sivkasta naslaga od nakupljenog natrija.

Opis izrade napajanja: Struja od 230 V kroz osigurač spojena je na napajanje koje spušta napon s 230 V na 12 V. Taj izlaz spojen je u ventilator za hlađenje i u buck-boost pretvarač na kojem možemo podešavati napon od 12 V do 60 V. Glavni izlaz i voltmetar spojeni su na izlaz buck-boost pretvarača.

Zaključak: Vodena otopina natrijevog klorida sadrži natrijeve katione i kloridne anione. Takve otopine su elektrolitne otopine i one provode električnu struju.


 Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti

Drugu godinu zaredom obilježili smo Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti okruglim stolom s dubrovačkim znanstvenicama i tematskim razgledom grada. U posjet su nam 10. veljače došle dr.sc. Sanja Tomšić i dr.sc. Barbara Puh koje su zainteresiranim učenicama 6., 7. i 8. razreda ispričale čime se bave, zašto i kako su odlučile biti znanstvenice i to baš u području kojim se bave. U subotu, 11. veljače učenice su zajedno s učiteljicama Jelenom Marić, Marinom Marega Selecki i Tanjom Galjuf obišle Stari grad u pratnji vodičice Vesne Barišić koja je osmislila turu pod nazivom "Miris žene" tijekom koje je učenice upoznala s načinom života žena i djevojaka u Dubrovačkoj Republici. Zanimljivo je bilo usporediti današnja prava i način života žena s tadašnjim te su učenice osvijestile koliko je vremena trajala borba žena i koliko je ona teška bila kako bi one danas bile ravnopravne s muškarcima i mogle se baviti čime god požele, a neke od njih, poput naših znanstvenica na okruglom stolu, i mijenjaju svijet i čine ga boljim mjestom.

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. Na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa, koju je do danas potpisalo više od 159 zemalja, među kojima i Hrvatska. U Hrvatskoj je pet lokaliteta uvršteno na ramsarski popis: Lonjsko polje i Vransko jezero, Crna Mlaka, Kopački rit i donji tok rijeke Neretve. Da se uoči vrijednost i važnost močvara dovoljno je samo navesti kako su one staništa velikog broja biljnih i životinjskih vrsta a posebno ptičjih vrsta. Danas se ubrajaju među najugroženije ekosustave zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa. Učenici 6.a i 6.e razreda, kroz radionicu koju je pripremila učiteljica Matea Popović, upoznali su se s močvarnim staništima u Republici Hrvatskoj te nekim od mnogobrojnih vrstama ptica močvarica. Kroz grupni rad, učenici su pobliže upoznali ptice močvarice donjeg toka rijeke Neretve kao što su Vranac, Vodomar, Škanjac, Eja močvarica, Brkata sjenica, Siva čaplja, Crnokapa grmuša, Češljugar, Zeba. Također, učenici su se upoznali sa važnošću očuvanja ovog ekološkog sustava zbog svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti. Kao i njihovu povezanost s obnavljanjem zaliha podzemnih voda, učvršćivanjem obala, zadržavanjem hranjivih tvari i sedimenata te ublažavanjem klimatskih promjena.

Drugo kolo Mat lige

U četvrtak, 15. prosinca 2022. održano je drugo kolo Mat lige - ekipnog matematičkog natjecanja. Sudjelovalo je 106 učenika od 2. do 8. razreda. I ovaj pt učenici su postigli odlične rezultate. Ivan Prkačin i Viktor Đevenica, učenici 5. razreda osvojili su 2. mjesto u ovom kolu, a Matej Svilokos i Matej Burin, učenici 8. razreda 4. mjesto. Ovaj par osmaša je zasad na drugom mjestu u ukupnom poretku s čak  556 bodova.  U ovom kolu sudjelovalo je ukupno 6 470 učenika iz 287 škola u Hrvatskoj. Čestitamo svim našim učenicima na svakom osvojenom bodu!


Sat kodiranja

Svi učenici 5.i 6. razreda na nastavi Informatike u prvom tjednu prosinca pridružili su se globalnoj inicijativi učenja programiranja koju je pokrenula neprofitna organizacija Code.org  s ciljem promocije programiranja u svim školama i među svom djecom. Sat kodiranja je jednosatni događaj koji uvodi djecu u svijet programiranja i pokazuje im da svatko može naučiti osnove programiranja. Na stranici HourOfCode mogu se pronaći brojni vodiči, upute i iskustva koja mogu pomoći da se učenici pripreme za sat kodiranja. Svi su sadržaji dostupni tijekom cijele godine i Sat kodiranja se može nastaviti, ovisno o interesu učenika, u bilo koje vrijeme. 

Večer matematike

Prvog dana prosinca održana je još jedna Večer matematike u našoj školi, projekt Hrvatskog matematičkog društva s ciljem popularizacije matematike među učenicima. Za učenike 3 c, 3.d, i 3.e razreda učiteljice Luce Čučić, Ivana Đurđević Tomaš i Nine Lujo pripremile su niz zanimljivih aktivnosti, a učiteljskom timu pridružila se i Lea Lujo, profesorica matematike u Turističkoj i ugostiteljskoj školi. Učiteljice Gjive Lukšić, Lukrecija Pavlović Ujdur, Martina Tomičić i Ivana Barović osmislile su za učenike drugih razreda mnoštvo radnih centara sa zabavnim matematičkim sadržajima kroz koje su učenici prolazili kako bi došli do cilja i popunili svoje matematičke putovnice. Učenici trećih razreda mogli su sudjelovati i na radionici "Maths wizards" koju su pripremile profesorice engleskog jezika Petra Šimunović i Marija Orkić. Za učenike predmetne nastave pripremljeno je sedam različitih radionica. Matematičku radionicu na kojoj su se učenici natjecali u timovima rješavajući razne matematičke mozgalice pripremile su profesorice Marina Marega Selecki, Katarina Čučić i Nika Golubić. Radionicu na engleskom jeziku "Maths is fun!" pripremile su profesorice Davorka Bronzić i Nataša Bebić Bačan, a u vođenju radionica pridružili su im se i učenici 8. razreda: Lucija Milić, Mauro Moretić i Doris Bender. Radionicu iz fizike na kojoj su učenici koristeći svoja znanja iz matematike i fizike izrađivali holograme pripremila je profesorica Antonija Banović. Nutricionističku radionicu o zdravoj prehrani "Prehrana u brojevima" pripremila je profesorica Matea Popović. Radionicu iz geografije pod nazivom "Matematika i geografija se vole" za učenike 6. razreda pripremila je profesorica Jelena Marić, a prvi put na Večeri matematike održana je povijesna ​radionica "Novac Dubrovačke Republike" koju je pripremila profesorica Tea Đivanović Prce. Informatičku radionicu na kojoj su učenici koristili 3D olovke i svoje geometrijsko znanje pripremile su profesorice Ivela Matičević i Katarina Nardelli. Ukupno je sudjelovalo 200 učenika i 21 učiteljica.

Natjecanje u računalnom razmišljanju Dabar

U natjecanju Dabar sudjelovalo je 65 učenika naše škole. Deset učenika plasirano je u 10% najboljih, a to su: Mare Šabadin, Maroje Kisić, Toma Pendo, Karlo Franković, Antun Mihović, Ivan Prkačin, Maris Srijemsi, Matea Miloslavić, Toni Duper i Maro Miloslavić. Čestitamo svim učenicima na sudjelovanju, vidimo se i sljedeće godine! 

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima, nastavnicima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online izazov, koji se sastoji od niza zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, mogu se rješavati i bez informatičkog predznanja. 

Organizator izazova za Hrvatsku je udruga Suradnici u učenju uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a. 

Natjecanje podržava Ministarstvo znanosti i obrazovanja. 

Prvo kolo Atom lige

U četvrtak, 17. studenoga 2022. godine, održano je 1. kolo Atom lige. Ovo ekipno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola u znanju matematike, fizike i kemije u OŠ Župa dubrovačka provodi se drugu godinu.

U natjecanju su sudjelovala 24 učenika osmih razreda podijeljena u 8 ekipa. Učenici su uz suradnju i timski rad rješavali zahtjevne zadatke iz matematike, fizike i kemije te postigli odlične rezultate. Među 208 ekipa iz cijele Hrvatske naše tri ekipe koje su se najbolje plasirale, osvojile su 6., 13. i 26 mjesto (Ekipa 3, Ekipa 8 i Ekipa 1).

Ekipa 1 – Orsat Kralj, Jerko Đevenica, Ivan Vučur (268 bodova)

Ekipa 2 – Lea Vićan, Ivan Matić, Lana Vlašić (58 bodova)

Ekipa 3 – Roko Jahud, Iva Jeličić, Matej Svilokos (414 bodova)

Ekipa 4 – Renata Oblizalo, Paola Borovina, Magdalena Duper (106 bodova)

Ekipa 5 – Dora Matičević, Matija Ruščić, Bruno Šnajder (210 bodova)

Ekipa 6 – Nea Matičević, Ivano Račić, Antonio Kisić (68 bodova)

Ekipa 7 – Nadi Držanić, Stela Ramić, Mia Mitrović (90 bodova)

Ekipa 8 – Marino Rašica, Karla Bandalo, Matej Burin (336 bodova)

Čestitke učenicima i njihovim mentoricama na sudjelovanju i odličnim rezultatima!

Obilježavanje Dana izumitelja

Dana, 9. studenog obilježava se Međunarodni dan izumitelja jer je na taj dan rođena inovatorica u području bežičnih komunikacija Hedy Lamarr. Zahvaljujući njezinu izumu danas je moguć WiFi.  U našoj školi učenici od petog od osmog razreda prisjetili su se hrvatskih izumitelja kroz plakate sa životopisima i crtežima nekih od njihovih izuma. Najpoznatiji hrvatski izumitelji bez kojih današnji svijet ne bi bio moguć su: Nikola Tesla, Faust Vrančić, Slavoljub Penkala, Ruđer Bošković, Vladimir Prelog, Lavoslav Ružička kao i Franjo Hanaman, Zlata Bartl, Andrija Mohorovičić, Ivan Vučerić, Josip Belušić, Joža Batalekov, Ivan Lupis, Mario Puratić, Zrinka Tamburašec, Tomislav Uzelac. Učenici su kroz ovaj tjedan; zajedno sa razrednicima, razgledali panoe te riješili Kahoot kviz. Izložbu su pripremile nastavnice Antonija Banović i Matea Popović sa učenicima od petih do osmih razreda. 


Integrirana terenska nastave biologije i matematike (19.10.2022.)

Učenici sedmih razreda su svoju školsku učionicu na jedan dan zamijenili onom u prirodi te su nastavu biologije i matematike kao integrirane sate pratili u poznatom Masliniku na otoku Lokrumu. Tema nastave je bila plemenita periska (Pinna nobilis). Imali su zanimljivu radionicu od strane Javne ustanove Rezervat Lokrum kao i radionicu u timovima osmišljenu od svojih predmetnih učiteljica matematike i biologije Marine Marega Selecki i Nade Prce. Nastavni sadržaji matematike o proporcionalnosti i biologije o raznolikosti i sitematizaciji živih bića, na prvi pogled nepovezivi, odlično su se integrirali kroz zanimljive sadržaje o našem najugroženijem školjkašu plemenitoj periski. Tako je matematički određena proporcionalnost volumena filtrirane vode i vremena koje je za to potrebno, godišnji rast, masa i duljina u ovisnosti o starosti jedinke dok je biologija dala odgovore o razlozima zbog kojih periska filtrira vodu, njezinim tjelesnim i ekološkim karakteristikama, kao i njezinoj taksonomiji u živom svijetu. Učenici su u timovima surađivali i vrijedno rješavali za njih pripremljene radne listove. Nakon dvije radionice o ovom školjkašu, učenici su posjetili Botanički vrt, bilježili i fotografirali njima najzanimljivije biljke te su vrlo znatiželjni skupljali informacije o njima. Učenici su zadovoljni terenskom nastavom svojim kućama ponijeli vrlo korisna iskustva i trajna znanja.

Prvo kolo Mat lige

U četvrtak, 6. listopada 2022. održano je prvo kolo ovogodišnje Mat lige na kojemu je sudjelovalo 100 učenika naše škole koji su se natjecali u parovima. 

Čak 11 parova osvojilo je više od 150 bodova, od toga tri para više od 200.

Čestitamo svim našim učenicima i želimo puno uspjeha u sljedećem kolu koje će se održati 15. prosinca!

Tjedan svemira

U holu škole postavljena je izložba povodom Tjedna svemira koji se obilježava od 3. do 9. listopada. Glavna tema izložbe su žene u svemiru, a plakate o njima izrađivale su učenice 6. razreda. Izloženi su i modeli Sunčevog sustava koje su izradili učenici šestih i sedmih razreda kao i likovni radovi na temu svemira koje su radili učenici od petog do osmog razreda. Učenici su na Satu razrednika odigrali i kviz o ženama u svemiru, a najuspješniji razred bit će proglašen 17. listopada.

Izložbu su pripremile učiteljice Jelena Marić, Nada Prce, Matea Popović i Ivana Lujak.

U sklopu Tjedna svemira profesorica geografije Jelena Marić održala je i radionicu o svemiru u Dječjem vrtiću Župa dubrovačka.

Europska noć istraživača

Učenici naše škole sudjelovali su u Europskoj noći istraživača koja je održana 30. rujna na Sveučilištu u Dubrovniku. Nastavnici i znanstvenici s četiri sveučilišne sastavnice: Odjela za primijenjenu ekologiju, Odjela za umjetnost i restauraciju, Pomorskog odjela te Laboratorija za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) pripremili su bogat i zanimljiv program edukativnih i kreativnih radionica, eksperimenata, predavanja i igara.

Noć istraživača je  inicijativa koja se već godinama uspješno provodi u cijeloj Europi, a ovogodišnja je tematski bila posvećena važnosti mora i ulozi znanosti u njegovom očuvanju i održivom korištenju. 

Našim učenicima su se radionice jako svidjele, a neke od ovih radionica planiraju se provesti ove školske godine i u našoj školi u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku.

Posađeno drugo stablo generacije

Učenici osmih razreda, već drugu školsku godinu, 21. rujna obilježavaju Dan sadnje stabala i Svjetski dan mira na način da u školski okoliš posade stablo. 

Učenici se o svome stablu brinu cijelu nastavnu godinu, a njihove aktivnosti preuzimaju sljedeće generacije. Sadnica stabla je darovana od strane Sveučilišta u Dubrovniku te je naša škola jako ponosna na ovu vrlo važnu suradnju. Izabran je rogač kao autohtono stablo jer je jedan od ciljeva Dana sadnje stabala poštivanje i razvijanje kulturnog i biološkog bogatstva. 

Inače, program sadnje stabala na današnji dan je iniciran u Finskoj još 2004. godine s ciljem osvješćivanja javnosti o klimatskim promjenama i različitim ekosustavima na Zemlji. 

Glavni cilj naših osmaša je primjerom pokazati mlađim generacijama kako razvijati ekološku svijest te ih poticati da postupaju na isti način. 

Potpisivanje ugovora o darovanju sadnica stabala

U ponedjeljak, 19. rujna 2022. godine našu školu posjetile su predstavnica Sveučilišta u Dubrovniku Marijana Pećarević, prorektorica za međunarodnu suradnju i znanost i Mara Marić, predstojnica Zavoda za mediteranske kulture te su s ravnateljem potpisale ugovor o darovanju sadnica stabala narednih 10 godina. U sklopu projekta RaSTEMo u znanosti škola jednom godišnje provodi aktivnost sadnje stabla generacije, pri čemu učenici osmih razreda na Međunarodni dan sadnje stabala koji se obilježava 21. rujna sade svoje stablo generacije o kojemu će se brinuti oni, kao i generacije učenika koje dolaze, čime razvijaju ekološku svijest i potiču druge na odgovornost prema okolišu. Naša škola, kroz različite školske projekte i aktivnosti, već godinama uspješno surađuje sa Sveučilištem u Dubrovniku na čemu im od srca zahvaljujemo i radujemo se još intenzivnijoj budućoj suradnji! 

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, 16. rujna

U petak 16. rujna, učenici šestih razreda (6. a, b, c, d i e) su preko nastavnog sata predmeta Priroda, prigodno obilježili Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača.

U manjim skupinama su proučili edukativni strip „Ozzy Ozon branitelj našeg planeta“. Koristeći tiskane odabrane sadržaje istražili su što je ozon, a što ozonski omotač, što su ozonske rupe i što ih uzrokuje. Učenici 6. b – Anamarija Cumeljan, Katarina Skoko i Roland Zelentrović kao i Karmen Koprivica (6. c), napravili su modele Zemlje, ozonskog omotača i Sunca te su pomoću napravljenih modela demonstrirali što se događa ako se ozonski omotač stanji. Učenica Nika Palameta (6. d) je napravila model Sunčeva sustava te objasnila važnost Sunca za Zemlju.

Učenici su pogledali i kratki video o ozonskim rupama na stranici National Geographic, crtić Ozzy Ozone te su također poslušali i pogledali veseli edukativni video naziva Ozone Song. Svoje dojmove su raspravili u manjim skupinama te izradili umne mape i prigodne poruke.

Svaki učenik u skupini je iznio plan što će napraviti na Dan zaštite ozonskog omotača, a što bi moglo doprinijeti njegovom očuvanju. Neki od prijedloga su bili – posaditi biljku, ne koristiti dezodorans ili osvježivač prostora s freonom, ne uključivati klima uređaj taj dan, ne voziti se autom nego ići pješke i sl. Učenici su na kraju uredili školski pano.

Voditeljice radionica su bile učiteljice Nada Prce i Matea Popović.