Tarinani muusikkona alkoi kitarasta jo kuusivuotiaana, ja akustinen kitara on edelleen kotisoitin, jolla sävellän ja johon tartun päivittäin.
Vuosien saatossa olen kuitenkin päätynyt soittamaan myös bassoa ja rumpuja useassa yhtyeessä, ja olen kehittänyt rytmisektiossa oman, leimallisen otteen ja grooven.
Harrastelijana soitan kaikkea mitä käsiini saan - huuliharppua, viulua, banjoa, mandoliinia, kukkopilliä, nokkahuilua, pianoa, soppalusikoita... Mitä vaan mistä lähtee ääni.
Teen mielelläni sessiomuusikon töitä niin livenä kuin etänä, lavalla ja studiossa.
Kuva: Anni Ives
Äänitän, miksaan ja masteroin omat soolojuttuni, ja se on tärkeä osa Rakkaudella Janne -artistia. Viihdyn studiossa ja mukanani kulkee nahkasalkkuun pakattuna tiivis äänityskalusto mökille, kotiin, treenikselle tai saareen.
Teen jonkin verran miksaustöitä ja äänityshommia myös muille.
Tuotantoani voi kuulla omassa musiikissani, sekä julkaisuissa mm. artisteilta Hürmos, Jussi A ja Kaktus. Työnäytteitä löydät portfoliostani
Tuotantotapani on minimalistinen ja lähtösaundia korostava. Arvostan tunnelmaa, aitoutta ja luovaa prosessia tuotannon ytimessä. Tuottajana kuljen tukena ja turvana artistin vierellä ensimmäisistä demoista ja luonnoksista julkaisuun asti. Hyvä levy syntyy studion isäksi kahvipöydässä ja saunan teerassilla.