Екологічні проблеми

Екологічні проблеми в тій або іншій мірі завжди супроводжували становлення і розвиток цивілізації. Однак те, що було в минулому, не може йти ні в яке порівняння з протиріччями, що виникають при взаємодії суспільства і природи в сучасну епоху. Необмежене використання природних ресурсів і вільне викидання відходів у навколишнє середовище призвело до того, що в багатьох країнах практично не залишилося непорушених природних екосистем, спроможних повною мірою виконувати свої функції збереження стану довкілля.


Перечитай уважно статтю про екологічні закони Баррі Коммонера і знайди четверте ключове слово.

Четверте завдання

Екологічні закони Баррі Коммонера

Відомо, що сила будь-якого закону - в тому, що ніхто не може безкарно його порушувати. Не можна порушувати і закони екології, викладені знаменитим американським екологом Баррі Коммонером у вигляді афоризмів ще в 1966 році:

1.Все пов'язано з усім.

Цей закон звертає увагу на загальний зв'язок процесів і явищ у природі. Він покликаний застерегти людину від необдуманого впливу на окремі частини екосистем, що може призвести до непередбачених наслідків.

2.Все повинно кудись діватися.

Ніщо не зникає безслідно, та чи інша речовина просто переміщається з місця на місце, переходить з однієї молекулярної форми в іншу, впливаючи при цьому на життєві процеси живих організмів. Дія цього закону - одна з головних причин кризи навколишнього середовища. Це закон про господарську діяльність людини, відходи від яких неминучі, і тому необхідно думати як про зменшення їх кількості, так і про подальше їх використання.

3.Ніщо не дається задарма.

Глобальна екологічна система являє собою єдине ціле, в рамках якого будь-який виграш пов'язаний із втратами, але, з іншого боку, все, що вилучено з природи, має бути відшкодовано (наприклад, при вирощуванні зерна, овочів ми витягаємо з ріллі хімічні елементи (азот, фосфор, калій та ін), і якщо в неї не вносити добрива, то врожай поступово починає знижуватися ).

4.Природа знає краще.

Для будь-якої органічної речовини, що виробляється організмами, в природі існує фермент, здатний цю речовину розкласти. У природі жодна органічна речовина не буде синтезована, якщо немає можливості для її розкладання. Всупереч цим законам людина створює хімічні сполуки, які, потрапляючи в природне середовище, не розкладаються, накопичуються і забруднюють її (поліетилен, ДДТ та ін).