2024 Results
ESULTS
*PWRC Erg Spring Record
Men Middle School 500 M:
1st place: M. Khodijbaev 2:02.7
2nd Place: S. Mihalovich 2:11.6
Women Middle School 500 M:
1st place: B. Mobley 2:07.5
Men Freshmen 1500 M (2 heats)
1st Place: J. Lybarger 5:21.2 Colgan
2nd Place: P. Proksch 5:28.8 Woodbridge
3rd Place: W.Taylor 5:36.8 Battlefield
Women Freshmen 1500 M (3 heats)
1st Place: J. Bahar 6:12.2 Forest Park
2nd Place: K. Papadopoulos 6:17.1 Colgan
3rd Place: L. Reynolds 6:23.7 Woodbridge
Men 16 & Under 1500 M (2 heats)
1st Place: M. Poulin 5:12.6 Woodbridge
2nd Place: C. Hawley 5:13.3 Woodbridge
3rd Place: J. Stewart 5:20.1 Colgan
Women 16 & Under 1500 (2 heats)
1st Place: S. Mitolo 5:53.2 Woodbridge
2nd Place: M. Benedict 5:58.4 Potomac
3rd Place: V. Rich 6:15.7 Woodbridge
Event 7 - LTWT Men 18 & Under 1500m (2 heats)
1st Place: R. Frost 5:17.0 Colgan
2nd Place: E. Starkstone 5:20.6 Colgan
3rd Place: X. Lex 5:23.3 Battlefield
Event 8 - LTWT Women 18 & Under 1500 M (2 heats)
1st Place: K. Erdhal 6:23.9 Battlefield
2nd Place: A Bishop 6:24.1 Colgan
3rd Place: K High 6:34.4 Battlefield
Men 18 & Under 1500 M (3 heats)
1st Place: C. Evans 4:56.5 Woodbridge
2nd Place: M. Kent 4:58.0 Colgan
3rd Place: D. Pantzer 5:00.2 Colgan
Women 18 & Under 1500m (2 heats)
1st Place: A. Dunnigan 5:43.5 Colgan
2nd Place: K. Eichler 5:53.2 Colgan
3rd Place: B. Plummer 5:53.6 Battlefield
Event 11 Men Coxswains 500m
1st Place: J. Milne 1:38.0 Woodbridge*
2nd Place: L. Taradash 1:38.1 Colgan*
3rd Place: C. Rivera 1:47.4 Forest Park
Event 12 Women Coxswains 500m
1st Place: A. Boyce 1:52.5 Hylton*
2nd Place: O. Teavahasakulthong 2:03.3 OP
3rd Place: R. Villanueva 2:03.7 Woodbridge
Event 13 Team Mixed Relay 2000m (2 heats)
1st Place: Colgan 6:42.3 M. Kent, D. Pantzer, G. Woodburn, A. Dunnigan
2nd Place: Woodbridge 6:43.8 A. Andrew, C. Evans, S. Mitolo, L. Reynolds
3rd Place: Battlefield 6:47.9 F. Nelson, D. Chadadeh, O. Donegan, B. Plummer
Event 14a Father/Son Relay (2 heats)
1st Place: Pagel 1:29.5 Garfield
2nd Place: Pantzer 1:30.5 Colgan
3rd Place: Milne 1:30.9 Woodbridge
Event 14b Father/Daughter
1st Place: Eichler 1:33.3 Colgan
2nd Place: Rich 1:34.3 Woodbridge
3rd Place: Plummer 1:36.2 Battlefield
Event 14c Mother/Son Relay
1st Place: Pagel 1:40.1 Garfield
2nd Place: Taradash 1:41.0 Forest Park
3rd Place: Grendysc 1:41.0 Woodbridge
Event 14d Mother/Daughter Relay
1st Place: Salem, 1:48.5
2nd Place: Weis 1:49.1
3rd Place: Linstrom 1:54.0
Womens 3' Crash Doubles
1st Place: Hylton A. Boyce, E. Mihalovich 1495M
2nd Place: Battlefield A. Bowyer, M. Vasquez 1456M
3rd Place: Battlefield T. Wackett, K. High 1412M
Men's 3" Crash Doubles
1st Place: Hylton N. Chang, N. Hernandez 1777M
2nd Place: Woodbridge C. Evans, A. Andrews 1758M
3rd Place: Battlefield J. Norris, S. Aguilera 1713M