МЕДИЧНА СЛУЖБА

Медична сестра 

ЯНКОВЕНКО НАТАЛІЯ ІВАНІВНА

Правильне харчування – основа гарного здоров'я

Всі ми  знаємо, що правильно харчуватися необхідно для того, щоб наш організм функціонував правильно, щоб ми себе почували добре, виглядали чудово. Нестача важливих вітамінів, мінералів або білків, жирів чи вуглеводів в організмі веде до різних захворювань. Тому правильне харчування може зменшити ризик цих захворювань. З метою забезпечення повноцінного життя необхідно змінити своє ставлення до здорового способу життя. А це в першу чергу:

n   споживання волокнистої їжі, яка позитивно діє на товстий кишечник;

n  Менше вживати солених, смажених страв, що містять канцерогени;

n  Збільшення вживання сої, бобових, що містять фітоестрогени;

n  Додавання в раціон горіхів, у яких міститься селен, який перешкоджає росту ракових клітин;

n  Більше вживати в їжу капусту різних видів, часник;

n  Найважливіше правило здорового життя – це не переїдати, не допускати надмірної маси тіла.

Здорова їжа - це продукти, що містять антиоксиданти з біофлаваноїдів, зме

ншують шкоду, що наноситься жирною їжею. Також корисні продукти, з яскраво вираженою забарвленням: чорниця, гранат, чорні виноград, черешня, вишня, смородина, калина, горобина, малина, полуниця, суниця, журавлина, брусниця, грейпфрут, буряк, помідори, яблука, обліпиха, червона капуста, баклажани , салат, шпинат і інша зелень. Пам'ятайте, що максимальна кількість антиоксидантів знаходиться в шкірці, кісточках і корі рослин. Так само дуже корисні пророщена пшениця, квасоля, горох. Не забувайте і про какао, чай, часник, цибулю і горіхи. Вони допоможуть зберегти красу і здоров'я.  

Але що значить «харчуватися правильно»?

Для підтримки гарного самопочуття ми повинні в достатній кількості отримувати вітаміни. Вживаючи в їжу збагачені вітамінами продукти, ми отримуємо необхідну кількість вітамінів з помірною кількістю їжі. Значить, нам немає необхідності об’їдатися тими чи іншими продуктами, щоб виконати « вітамінну норму».

Для підтримки роботи органів і систем доцільно вживати різноманітні продукти.   А саме,   так   звані   продукти     довголіття.

Продукти, що благотворно впливають на пам'ять: апельсини, персики, помідори, цибуля, яблука, хурма, ківі і виноград.

 Покращують травлення: кисломолочні продукти, яблука, ківі, манго, ананас, редис, ріпа, капуста, кориця, ламінарія, гриби, корінь солодки, селера, чорний перець. Понизять рівень холестерину: авокадо, яблука, банан, боби, лосось, часник, чорнослив, мигдаль, кешью, волоський горіх, кунжутне насіння, шпинат, а так само чай і шоколад, сир тофу (соєвий сир).

 Омолоджують: спіруліна, обліпиха.

 Для збереження молодості: яблука, гранати, апельсини, персики, сливи, чорна смородина, чорниця, полуниця, малина, червоний виноград, черешня, помідори, броколі, червоний лук, шпинат, хліб або пластівці з висівками, вівсянка, чай, в міру шоколад і кави.

Зміцнюють імунну систему: свіжі овочі і фрукти, особливо цитрусові, капусту, шпинат, устриці, гриби. Так само вживайте повноцінні білки у вигляді знежиреного м'яса, риби (особливо лосось), домашньої птиці, яєчного білка і молочних продуктів. Запобігають раку: помідори, соєві боби (профілактика раку грудей і яєчників).

Так само є поєднання продуктів, здатних запобігати раку, це: капуста брокколі та томати, соя і чай (чорний і зелений). Селен в бразильських горіхах, птиці, тунці, яйцях, насінні соняшника та грибах.

 Для краси і еластичності шкіри: фенхель, авокадо, жирна риба (особливо лосось), устриці, оливкова олія, кисломолочні продукти, квашена капуста, твердий сир, волоські горіхи, пшоно, ківі, шампіньйони.

Зміцнюють нервову систему: морепродукти, судак, короп, знежирене молоко, морська капуста, коричневий рис, кукурудза, чорнослив, кунжутне насіння, солодкий перець, авокадо, диня, сир, банани, ананас, яблука, сливи, ківі, лохина, патисони, огірки , шпинат, капуста (білокачанна, цвітна, брокколі, брюссельська), салат, зелений горошок, спаржа, цибуля, зелень (петрушка, кріп).

Горіхи — багаті білком, який необхідний для росту, відновлення тканин, жирами, оліями — поліненасиченими, що     життєво необхідні людині. Каштани — це єдиний з горіхів, що не містить жирів. Насіння - соняшник, кунжут, мак — використовують як додаток до хліба, в кондитерських виробах.

 Бобові — квасоля, горох, сочевиця — замінники м'яса, багаті білками. Свіжі боби можуть бути і причиною отруєння, тому їх слід перед споживанням варити більше 15 хвилин. Соєві боби містять ті ж амінокислоти, що і м'ясо, та ще в додаток фітоестрогени. Всі різновиди бобів містять вітаміни групи В, що необхідні для правильного функціонування нервової системи. Крім цього, слід вживати клітковину для урівноваження холестерину в крові.

 Готуймо   правильно

Всі ми більшою чи меншою мірою замислюємося про те, що потрібно їсти корисні овочі та фрукти, а так само задаємося питанням, як приготувати овочі та зберегти вітаміни. Важливо готувати їх правильно, щоб зберегти дорогоцінні вітаміни, мікро і макроелементи. Для цього варто дотримуватися деяких правил, які з часом увійдуть до звички і допоможуть зберегти вам і вашим родинам красу і здоров'я

Краще варити овочі на пару.

Щоб не виділявся і не випливав зайвий сік з овочів, не додавайте під час приготування сіль, краще посоліть готову страву.

Щоб зберегти більше вітамінів при варінні овочів у воді, віддайте перевагу емальованому посуді, а не алюмінієвої, мідної або посуді з нержавіючої сталі.

Вітаміни збережуться краще, якщо ви овочі або фрукти опустіть варитися у вже киплячу воду.

Після того, як овочі зваряться, відразу ж виливайте воду, щоб вітаміни і мікроелементи не йшли у воду, а овочі не втрачали свій смак.

Овочі для салатів краще варити в шкірці, на пару. Якщо немає пароварки, то потрібно класти  неочищені овочі в киплячу воду. Так збережеться більша  частина вітамінів. Якщо додати у воду трохи соди, то овочі збережуть краще свій колір.

Правильне харчування - це звичка. Головне почати. Спочатку замінити один продукт на більш корисний, приготувати їжу більш щадним методом і так, крок за кроком  будемо  харчуватися все більш правильно, а організм буде працювати як годинник.

Неабияким джерелом вітамінів є соки. Соки вживаються за 20 – 30 хвилин до прийняття їжі аби підвищити захисні функції організму, поліпшити роботу кишково – шлункового тракту.

    Шкідлива   їжа

Для того, щоб зберегти свій організм здоровим потрібно якомога менше вживати так званої шкідливої їжі.

Це продукти з підвищеним вмістом холестерину. Він відкладається в організмі у вигляді шлаків, засмічує організм. Людина починає частіше хворіти і швидко старіє. Лідери за вмістом холестерину сало, масло, сметана, сир, м'ясо, печінка, яйця.

Шкідливо вживати їжу, з підвищеним вмістом білків. Багато білків міститься в м'ясі, сирі,  яйцях, сої.

Шкідливі тваринні жири, які потрапляючи в шлунок починають гниття. Організм стає ослабленим і схильний до різних захворювань, сповільнюється регенерація клітин.

Роблячи висновок, слід пам’ятати, що своєчасна вітамінізація – шлях до здоров’я.

Трохи щоденної турботи про власний організм допоможе нам підтримувати здоров’я і жити повноцінним життям, не обтяженого серйозними хворобами. А турбота про своєчасне надходження вітамінів в організм – дуже нескладна, але необхідна умова для підтримки себе в тонусі.